(9.10 hodin)

 

Poslanec Tomio Okamura: Než zopakuji hlavní a zásadní argumenty proti, musím reagovat i na jeden z argumentů politiků pětikoalice, kterým v posledním čase opíjí média a veřejnost. Tvrdí, že s platy oni museli něco dělat, protože příští vláda nebude mít odvahu to řešit. Podle mého názoru by žádná vládní většina neměla - a doufám, že ta příští ani nebude - mít odvahu si zvyšovat platy v momentě, kdy si to nezaslouží. To je naprostý fakt. A pokud bude kdokoliv toužit po vyšším platu za svoji práci ve Sněmovně či ve vládě, měli bychom se prvé řadě postarat, aby měli vyšší příjmy, a tím myslím reálné příjmy, naši občané. Neumím si představit manažery či správní radu, která si zvyšuje odměny, zatímco jejich firma je předlužená a akcionářům klesají zisky. Taková situace v normálním světě znamená opak: rychlou výměnu neschopných manažerů, a nikoliv zvyšování tučných prebend.

Zmrazení platů, které SPD navrhuje, je svým způsobem opravdu čisté a okamžité řešení. Samotný automat, kterým jsou platy politiků navázané na průměrnou mzdu, v tuto chvíli nepočítá s tím, že díky nějaké vládě zažijeme rekordní inflaci, kdy se sice lidem zvyšují příjmy nominálně, ale klesá jejich hodnota. (Hluk v sále přetrvává.)

Můžu vás požádat ještě jednou o klid, paní předsedající?

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Můžete. Myslím, že tentokrát přichází hluk hlavně z levé části sálu, takže poprosím, přeneste ty hovory zase mimo tuto místnost, když nechcete hovořit u mikrofonu. Děkuji.

 

Poslanec Tomio Okamura: Můžu požádat o klid ještě jednou? (Přestože je v sále velmi málo poslanců, stále mezi sebou hovoří.)

To je ten důvod, proč je zvyšování platů politiků v současné době nemorální. Zadlužení České republiky kvůli Fialově vládě prudce roste. Pod záminkou rekordních schodků a státního dluhu vláda osekává výdaje na české důchodce a sociálně potřebné od invalidů až po rodiny s dětmi. Přesněji, odmítá jim valorizovat tak, jak by to odpovídalo inflaci a poklesu jejich reálných příjmů. Vláda zvyšuje daně, kde se dá, včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění, kde také osekala valorizaci plateb za státní pojištěnce. Jinými slovy, sáhla i na peníze ve zdravotnictví a připravila pojišťovny o víc než 15 miliard, které budou ve zdravotním systému skutečně chybět.

Nejen při okradení důchodců se vláda oháněla rozpočtovou odpovědností. Zopakuji logické otázky, které musí každého napadnout v čase, kdy Fialova vládní koalice přichází s návrhem na zvýšení platů politiků. V čem je rozpočtově odpovědné, když si zvýšíte platy? A druhá otázka, kterou by měl provázet každý návrh zákona: Vv čem je váš návrh na zvýšení platů politiků prospěšný občanům a naší zemi?

Odpovědi jsou nad slunce jasné. Tento návrh není rozpočtově odpovědný a občanům ani zemi nijak neprospěje, a tak vaše zvyšování vlastních platů provází jen lhaní. Například když premiér Fiala tvrdil, že vládou navrhované zvýšení platů politiků se děje proti jeho vůli, ale nedá se prý nic dělat, protože to vyplývá z rozhodnutí Ústavního soudu. Ale to přece není pravda. Ústavní soud prostřednictvím své mluvčí Kamily Abbasi vydal oficiální prohlášení, že, cituji, "ústavností snížení platů u politiků se Ústavní soud v rozhodnutích nezabýval, tudíž ji nemohl ani nějak zpochybnit". Konec citátu Ústavního soudu, mluvčí Ústavního soudu. Ústavní soud fakticky konstatoval, že premiér Fiala a spolu s ním další členové pětikoalice bohapustě lžou, když zvýšení platů svádí na Ústavní soud.

Když tady mluvíme o Ústavním soudu, také rozhodoval o ústavnosti loňského schvalování snížení valorizace penzí v režimu legislativní nouze a vláda zdůvodňovala jeho použití tím - pardon, to už je předloňské rozhodnutí a loni to Ústavní soud posuzoval - vláda zdůvodňovala jeho použití tím, že čelila hrozbě rozsáhlých ekonomických škod. Ústavní soud toto její vysvětlení přijal. Vláda tvrdila, že důvodem byla v uvozovkách nečekaně vysoká inflace, se kterou nemohla prý počítat, což je poněkud překvapivé zdůvodnění, protože o tom, že je třeba očekávat její mimořádnou výši, v té době hovořily všechny ekonomické prognózy. Podcenila tedy vláda Petra Fialy situaci? Nikoliv, je to horší. Inflaci vyvolala zcela úmyslně, a to hlavně pomocí vysokých cen energií, které odmítla zregulovat. Ministerstvo financí ostatně odhadovalo na celý rok 2023 průměrnou hodnotu inflace na 9,5 procenta, přičemž předpokládalo, že se bude postupně snižovat, a tedy na počátku roku bude stále vysoká. Tvrzení Petra Fialy, že vládu zaskočila nečekaně vysoká inflace, byla samozřejmě také nebetyčná a drzá lež.

V této situaci, kdy vláda pod záminkou rozpočtové odpovědnosti obrala kdekoho a chystá se obírat občany ještě víc, tu přichází vláda s úplně opačným opatřením. Chce zvýšit výdaje na zaopatření politiků, a dokonce zrychleně formou mimořádných schůzí. No, mě napadá otázka, proč se tímto problémem vláda nezabývala třeba už před půlrokem, hned po květnovém rozhodnutí Ústavního soudu? No, je to jasné, protože vy jste si chtěli ve skutečnosti sami sobě zvýšit platy politiků, ale protože byly v říjnu krajské volby, tak jste to nechtěli udělat před krajskými volbami, protože by vám to snížilo volební výsledek, ale ten zákon jste předložili až těsně po krajských volbách. A teď se vymlouváte na to, jak je to ve chvatu a že soudci nebudou mít platy a já nevím bůhví co. Takže když to zjednoduším, z toho, jak se vykrucujete, lžete, vymlouváte, je jasné, že i vy jste si vědomi, že to, co děláte, je nemravné a nesprávné. Tak to, proboha prosím, nedělejte!

Osobně spolu s SPD jsem již celkem pětkrát za posledních několik let navrhl zamrazit platy politiků. Aktuálně to navrhuji až do konce příštího volebního období, tedy do konce roku 2029. O mém návrhu se tady bude hlasovat. Vláda ale můj pozměňovací návrh odmítá a za každou cenu si chcete sami sobě zvýšit platy na úkor našich občanů. Ministr financí Stanjura z ODS, když osekával důchody starým a bezmocným lidem, tvrdil, cituji: "Platí, že to není opatření, které bychom dělali s radostí. My jsme prostě byli nuceni konat i podle zákona rozpočtové odpovědnosti a mít na mysli mezigenerační solidaritu" - konec citátu. Když pominu, že to je pokrytectví a přetvářka, je zde opět otázka na pana premiéra Fialu, na pana ministra financí Stanjuru. Plat si zvyšujete s radostí, nebo jste z toho smutní? A když si v čase nouze, kdy všem ostatním berete, zvedáte sám sobě výplatu, máte stále na mysli mezigenerační solidaritu? Jak ta solidarita podle vás ve Fialově vládní koalici vypadá? To by mě zajímalo, ale já to vím. Vaše představa mezigenerační solidarity vypadá, že se invalidé, staří lidé, rodiny s dětmi, živnostníci a firmy musí uskrovnit, aby zbylo i na zvyšování peněz pro vás ve vládě, na vaše prebendy a trafiky.

Před pár dny SPD ve Sněmovně zorganizovala seminář na téma rekordní pokles porodnosti. Jedním ze zcela zásadních důvodů rekordního poklesu porodnosti u českých občanů je rekordní nejistota. Dámy a pánové z vládní koalice, vy a vaše vláda doslova decimujete český národ, a ještě za to chcete vyšší odměny? Platy českých politiků rostou rychleji než průměrné platy normálních občanů v naší zemi.

Nakolik vlastně vyjde daňové poplatníky člen parlamentu? Deník Právo sečetl všechny možné platby, náhrady a výdaje, které ukazují, že poslanec a senátor stojí daňového poplatníka měsíčně až 350 000 korun. Plat a další zaručený příjem v podobě paušálních náhrad tvoří nejméně polovinu této částky. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP