Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(18.10 hodin)
(pokračuje Helena Válková)
Průměrný věk znalců je v současné době 63 let, což není věk, který, když jde o znalce, by musel být nějak fatální, nicméně už je zřejmé, že mladí znalci, o které nám jde, protože za 10 let to bude horší a za 20 let už nebudeme mít znalce, pokud bychom nenalákali mladé znalce, tak ti nám chybí a je zřejmé, že Ministerstvo spravedlnosti, pane ministře, bohužel nedělá dost pro to, aby mladší kategorie věkové znalců přitáhlo. Nechci používat pořád termín nalákalo, ale aby udělalo to znalectví prestižním oborem, aby jim nabídlo školení, aby bylo vstřícné, aby je s odpuštěním nešikanovalo tím, že je opakovaně bude zvát na zkoušky, na které nebudou připraveni jenom z toho důvodu, že příprava chybí, ale aby se snažilo je získat a udělat znalectví opět atraktivním. Pamatuju si za mých mladých časů být znalcem byla čest, byla to prestiž, bylo to i finančně výhodné.
Dobře, před 10 lety tomu ještě bylo jakžtakž, pak jsme změnili znalecký zákon, přijali jsme nový znalecký zákon, který nahradil tu normu z roku 1967, která naprosto nevyhovovala, umožňovala velmi kvalitativně nestejnorodé posudky, ale ten výsledek, protože se to zanedbalo, jak v té oblasti finanční, včasné zvýšení odměny, tak v té oblasti přípravy nových znalců, ten stav hrozí, že zkolabuje. Za této situace, ne že by to byla skvělá reforma, ne že bych byla nadšená já a další tím, že odpouštíte fakticky trvale tu obecnou část znalecké zkoušky, tak za této situace ústavně-právní výbor samozřejmě souhlasí s tím, aby prošel a doporučuje i Poslanecké sněmovně, aby zvedla ruku k té novele, aby se nám ten systém nesesypal jako krabička z karet, nicméně ten zákon není ve své podstatě dobrý a jenom petrifikuje stav, který je velmi neutěšený.
Na tom se mělo pracovat od začátku volebního období a my se k tomu dostáváme v závěru a je to takové totální SOS. Je dobře, že nabyde ten zákon později účinnosti a já teda tady i navrhuji, a protože se na to zřejmě bude muset připravit i organizace, ale aby ten termín byl stanovený na 1. 7., ne později, aby skutečně bylo možné udržet ty znalce, kteří se teď bojí a chystají se ty znalecká razítka odevzdat, protože nechtějí dělat ty zkoušky. Není to jenom o tom, ale je to zejména o tom, že nejjednodušší, stejně jako to bylo s novelizací zákona o soudech (hluk v sále), a já nevím, jestli mám vůbec mluvit pane místopředsedo, vidím, že ani pana ministra to už nezajímá, chápu, že jsou politické úkoly důležitější, a já tady mluvím o znalecké činnosti, která je v jeho gesci, za kterou by měl krvácet, místo toho tady mluvím, zřejmě, nevím ke komu. A chci, aby to tady zaznělo. Ten návrh zákona nepovažuji za dobrý, nedá se ale s tím v současné době nic dělat, takže ústavně-právní výbor ho doporučuje schválit, jak řekl zpravodaj, ale ne s nadšením, jak by tady mohlo zaznít, ale ze zoufalství. Ze zoufalství, protože nic lepšího se v oblasti znalecké činnosti rezortu spravedlnosti za tři roky nepodařilo. Doufám, že se ta situace změní a že hlavní úsilí se vyvine k tomu, abychom získávali mladé znalce nebo znalce ve středním věku, kteří budou mít k dispozici nejenom dostatečné finanční odměny, ale i přípravu, školení, zajímavé nabídky, které by rezort měl mít možnost financovat a věřím, že to jde, dokonce si myslím, že vím, jak by to šlo, ale to není opravdu už můj úkol, moje kompetence a hlavně moje odpovědnost. Končím s tím smutně, že to je SOS zákon, návrh novelizace, hnutí ANO ho samozřejmě podpoří, protože nechce, aby kiksla justice, a ta by se dříve nebo později opravdu mohla díky nedostatku znalců dostat do neřešitelné situace, ale nepovažuju tuto reformu v uvozovkách za zrovna povedenou. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju paní poslankyně a prosím kolegy a kolegyně, aby i při dalších vystupováních udrželi v sále pokud možno klid. Máme tu faktickou poznámku, se kterou se hlásí pan poslanec Karel Rais. Pane poslanče, vaše dvě minuty.
Poslanec Karel Rais: Děkuji. Chtěl bych podpořit tady názor mojí kolegyně Heleny Válkové ohledně podpory mladých soudních znalců, protože ta fakticky neexistuje. Na technikách máme ústavy soudního inženýrství, které jsou jednoznačně na to orientované a je to v podstatě, bohužel, spíš taková zbytková záležitost, protože to není absolutně preferované i ze strany státu a tím pádem univerzity. Myslím si, že řada lidí samozřejmě dělá kurzy, ty znalecké, ale to je trochu jiná kapitola než řádné vzdělávání v oblasti soudního inženýrství, a to si myslím, že dneska, pokud budeme navazovat zákony třeba o vědě a výzkumu, takže to spolu víceméně souvisí, tak se nebudu bavit jenom o financích, protože to už před x lety jsme se o tom bavili, došlo tady k jakémusi zvýšení, ale to není podstatné. Podstatné je, jak říkala paní kolegyně, nalákat v uvozovkách včely, jakýmsi způsobem zatraktivnit tady toto studium, a to bohužel ještě chybí. Tomu by měla Sněmovna a samozřejmě vláda věnovat pozornost. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju za dodržení času a nyní vystoupí paní poslankyně Decroix.
Prosím, máte slovo.
Poslankyně Eva Decroix: Děkuji vám pane předsedající za slovo. Dovoluji tímto přihlásit a možná i seznámit své drahé kolegy s pozměňovacím návrhem, který je nyní nahrán pod sněmovním dokumentem 5905 a jenom, prosím, si dovolím odůvodnit a možná i částečně navázat na svoji kolegyni Helenu Válkovou, která hovořila o tom, že některé profese jsou nezbytné k tomu, aby nám fungovala justice. S ní souhlasím s tím, že určitě jednou z těch profesí jsou znalci, ale současně si dovolím, a zde se taktéž shodneme, máme zde další profese, které nám velmi akutně chybí a jsou to mimo jiné psychoterapeuti. Situace v české legislativě je již několik let taková, že kromě oblasti zdravotnictví my dnes nemáme žádným způsobem zákonně uchopenou profesi psychoterapeuta a situace je poměrně tristní, neboť psychoterapeuti provádí toto řemeslo někdy na základě živnosti volné, někdy na základě živnosti vázané, která ale slouží k psychologickému poradenství a již několik, dovolím si říct, desítek let, jsem do té diskuse vstoupila mnohem mnohem později, je vedena diskuse, že za účelem zkvalitnění a za účelem zajištění větší dostupnosti těchto psychoterapeutických služeb by bylo velmi záhodno, aby vznikla vázaná živnost, která je tímto mým pozměňovacím návrhem navržená. Jedná se o poradenskou psychoterapii a pro mě je nyní v tomto okamžiku velmi důležité zmínit, že na této činnosti, která trvala opravdu téměř dva roky, proběhlo několik, asi ne desítek, ale určitě několik jednání a je pro mne velmi důležité říci, že tak, jak je nyní ten pozměňovací návrh předložen, tak se na něm účastnila Unie psychologických asociací, Česká asociace pro psychoterapii, Asociace klinických psychologů, Iniciativa 2023, ale také Psychologický ústav Akademie věd, Neurologická klinika prvního lékařství, Národní ústav duševního zdraví, Sdružení kateder psychologie České republiky nebo také nezisková organizace Nevypusť duši, Psychoterapeutická společnost, Psychiatrická společnost a velké díky náleží taktéž Ministerstvu zdravotnictví, Ministerstvu průmyslu a obchodu a Úřadu vlády, velké díky také kolegům.***