Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(18.20 hodin)
(pokračuje Eva Decroix)
Ono to vypadá, že ten pozměňovací návrh je velmi elementární, neb pouze do tabulky doplňujeme jednu živnost, nicméně vzhledem k tomu, jaké to může mít dopady právě do duševního zdraví nejenom mladistvých a taktéž jaké to má dopady do výkonu psychoterapeutů, kteří již provozují tuto činnost, tak to byl opravdu velmi křehký kompromis. A já jsem opravdu ráda, že jsme byli schopni se domluvit jak na podmínkách souvisejících s odborným vzděláváním, tak na podmínkách souvisejících s praxí, anebo také na přechodných ustanoveních.
Ještě jednou velké díky všem, kteří se na tom podíleli. A jsem opravdu přesvědčena, že to pomůže větší dostupnosti a kvalitě v oblasti služeb duševního zdraví. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. S faktickou poznámkou se přihlásila paní poslankyně Válková.
Než dorazí, načtu omluvy. Omlouvá se paní poslankyně Fischerová, respektive ta bere zpět svou omluvu od 14 hodin do 16 hodin ze zdravotních důvodů. Omlouvá se pan poslanec Kobza Jiří od 19 hodin z rodinných důvodů. Paní poslankyně Pošarová Marie bere zpět svou omluvu do 18 hodin z pracovních důvodů. Paní poslankyně Pošarová Marie do 17 hodin se omlouvá z pracovních důvodů. Pan poslanec Síla se omlouvá od 18 hodin ze zdravotních důvodů. A z členů vlády se omlouvá pan ministr Výborný od 17.55 z pracovních důvodů.
Paní poslankyně, vaše dvě minuty.
Poslankyně Helena Válková: Děkuji. Možná je nebudu potřebovat, ale uvidíme. Já jsem chtěla jenom říci, že mě překvapil tenhle pozměňovací návrh, ale příjemně teď, takže jsem ráda, že byl uplatněný, protože člověk by předpokládal, že tohle si rezort spravedlnosti pohlídá, protože jde o klíčovou profesi. A právě částečně je to takový dílek do mozaiky těch, kteří můžou preventivně zabránit tomu, aby se děti třeba sebepoškozovaly, nemluvím ani o ještě horších projevech sebedestrukce.
Myslím si, že je to ale současně i ukázka toho, že jsme tedy ve druhém čtení. Tenhle návrh nebyl projednán ústavně-právním výborem. Říkám, že ho vítám. Nicméně je opět opožděně, na poslední chvíli. Díky bohu za něj, protože by nám něco uniklo. A jsem ráda, že paní poslankyně Decroix se toho ujala a to vyjádření získala v podobě, která byla zpracovatelná do pozměňovacího návrhu, který není důvod nepodpořit.
Takže, pane ministře, je škoda, že váš rezort spravedlnosti, příslušná legislativa... (Ministr reaguje z místa.) No, já věřím, že... Vidíte, tak jako ono je to opravdu, pane místopředsedo... Dobře. Takže příslušná legislativa vám nenapověděla, že to, co udělala za vás paní poslankyně Decroix, jste mohli udělat i vy. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji za dodržení času. Do obecné rozpravy už nikoho nemám přihlášeného ani nikoho nevidím. Pokud tomu tak je, obecnou rozpravu končím. Ptám se, zda je zájem v této fázi o závěrečná slova? (Ministr nemá zájem.) Děkuji. (Zpravodaj chce načíst leg tech.) Tak v podrobné rozpravě, ano? Končím tedy obecnou rozpravu. Zahajuji podrobnou rozpravu a připomínám, že pozměňovací a jiné návrhy přednesené v podrobné rozpravě musí být vždy odůvodněny. O slovo se hlásí pan poslanec nebo respektive první s přednostním právem je pan zpravodaj. Pane poslanče, prosím, máte slovo.
Poslanec Pavel Staněk: Děkuji, pane místopředsedo, za slovo. Já jsem už avizoval hned v úvodu, že se přihlásím s pozměňovacím návrhem, protože když se podíváme na lhůty, které byly nastaveny v tomto návrhu tisku, tak by už nedávaly smysl, tak jak tady vlastně několikrát bylo řečeno mnou, ale i kolegyní Helenou Válkovou. To znamená, já bych si dovolil načíst přímo textaci k tomuto návrhu zákona, ke sněmovnímu tisku číslo 750, kdy v článku XII - účinnost - se slova "1. ledna 2025" nahrazují slovy "1. července 2025". Děkuji. To je všechno.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Další do podrobné rozpravy je přihlášen pan poslanec Dlask.
Poslanec Marcel Dlask: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Chtěl bych se přihlásit k pozměňovacímu návrhu číslo 5902 a 5903, které jsem nahrál ještě před zahájením této schůze, které jsou řádně odůvodněny a poslány. Takže tímto se k nim hlásím. Jedná se o pozměňovací návrhy, které upravují zápis do seznamu znalců a druhý o mlčenlivosti znalců. Takže tímto se k tomu hlásím. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, děkuji. Nyní vystoupí v podrobné rozpravě paní poslankyně Decroix.
Poslankyně Eva Decroix: Pane předsedající, já si dovolím jenom přihlásit se zde k tomu pozměňovacímu návrhu, sněmovní dokument 5905.
A pokud jsem zde, ještě si dovolím doplnit, pokud jsem zde vyjmenovávala poměrně velké množství lidí, kteří se podíleli na tomto pozměňováku, tak mi omylem vypadlo zmínit paní kolegyni spolupředkladatelku tohoto pozměňovací návrhu Jarmilu Levko, bez které by tento pozměňovací návrh vůbec nebyl. Takže si to tady dovoluji doplnit, že je to společné dílo. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, děkuju pěkně. A tím jsme zatím vyčerpali přihlášené do podrobné rozpravy. Ptám se, zda se někdo hlásí z pléna do podrobné rozpravy? Není tomu tak. Končím tedy podrobnou rozpravu. Ptám se, zda je zájem o závěrečná slova? Není. Žádné návrhy na vrácení či zkrácení lhůt nezazněly, čili myslím, že jsme se vypořádali s druhým čtením tohoto tisku. Končím tedy druhé čtení tohoto návrhu.
Pokročíme v našem programu k dalšímu bodu, kterým je
5.
Vládní návrh zákona o kybernetické bezpečnosti
/sněmovní tisk 759/ - druhé čtení
Rovněž jsme ve druhém čtení a z pověření vlády předložený návrh by měl uvést pan předseda vlády Petr Fiala. Ale jestli tomu dobře rozumím, tak to za něj udělá pan ministr spravedlnosti Blažek. Pane ministře, prosím, ujměte se slova.
Ministr spravedlnosti ČR Pavel Blažek: Dobrý den. Děkuji znovu za slovo. Dovolte mi jen, napsali mi kratičce, to je krásné české slovo, kratičce připomenout, že vláda předkládá Poslanecké sněmovně návrh zákona o kybernetické bezpečnosti a s tím související návrh změnového zákona. Navazuje na stávající právní úpravu v oblasti kybernetické bezpečnosti a současně přináší i nové procesy, nástroje, zjednodušuje a zpřehledňuje právní úpravu. Obsahuje právní úpravu mechanismů prověřování bezpečnosti dodavatelského řetězce u strategicky významných služeb, čímž je plněn úkol obsažený v usnesení Bezpečnostní rady státu. Předkládaný návrh zákona významně posílí kybernetickou bezpečnost České republiky.
Závěrem mi dovolte zmínit, že návrhem zákona dochází k implementaci směrnice NIS2, u níž implementační lhůta uplyne již 17. října 2024. Proto zde existuje naléhavý obecný zájem spočívající v nutnosti zamezení či zmírnění škod, které vyplývají z nesplnění implementační lhůty předmětné směrnice. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Také děkuju, pane ministře. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání výboru pro bezpečnost jako výboru garančnímu. Dále byl tisk přikázán hospodářskému výboru a výboru pro obranu. Usnesení výboru byla doručena jako sněmovní tisky 759/1 až 759/8. Prosím, aby se slova ujal zpravodaj výboru pro bezpečnost pan poslanec Petr Letocha, informoval nás o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnil.
Poslanec Petr Letocha: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, po prvním čtení konaném 17. září 2024 na 112. schůzi jsme tento návrh probírali na garančním výboru pro bezpečnost dne 26. září 2024 a 7. listopadu 2024, na kterém bylo jeho projednávání přerušeno. Stejně tak byl návrh projednán a jeho projednávání přerušeno na výboru pro obranu dne 25. září 2024 a hospodářském výboru dne 26. září 2024 a 7. listopadu 2024. Následně byl návrh projednán dne 5. listopadu 2024 ze 44. schůze výboru pro obranu, kdy výbor svým usnesením doporučuje návrh schválit. Dále byl projednán dne 28. listopadu na 50. schůzi hospodářského výboru, kde byly výborem svým usnesením přijaty pozměňovací návrhy, a téhož dne byl návrh projednán na 49. schůzi výboru pro bezpečnost, tedy garančním výborem, a usnesením číslo 192 v rámci sněmovního tisku 759/8 byly přijaty také pozměňovací návrhy. S tímto usnesením vás v závěru své zprávy seznámím.
Součástí legislativně technických pozměňovacích návrhů přijatých garančním výborem pro bezpečnost ke sněmovním tiskům 759 a 760 je úprava formulace navrhovaného ustanovení, které má umožnit NÚKIB žádat informace od orgánů Finanční správy České republiky a Celní správy České republiky pro účely prověřování bezpečnosti dodavatelského řetězce dodavatele kritické infrastruktury.
Jelikož jsou správci daně ze zákona povinni zachovávat mlčenlivost o všem, co se při správě daní dozvěděli a co se týká poměru konkrétních osob, je nutné zákonem výslovně prolomit tuto povinnost, aby mohlo dojít k poskytnutí potřebných informací. ***