Neautorizováno!
(15.30 hodin)
(pokračuje Petr Bendl)
Takže za sebe, i já jsem přesvědčený o tom, že ta novela je často strašákem dovnitř té myslivecké obce, ale když ji přečtete a zapřemýšlíte si nad jednotlivými opatřeními, zjistíte, že opravdu tam, kde vztah hospodář a myslivec funguje dobře, tam k žádným super zásadním změnám nedojde. Zcela určitě platí, že jsme připraveni i o jednotlivých pozměňovacích návrzích, pokud půjdou v duchu této novely, diskutovat určitě napříč politickým spektrem a hledat řešení, nenapadat se a nedělat z toho trhací kalendář, protože já jsem prostě přesvědčený, že les i hospodáři a zemědělci přivítají, pokud budou mít, řeknu, větší šanci se bránit škodám, a les přivítá, bude-li tady větší šance na to, aby byla biodiverzita, rovnováha uvnitř prostředí, které v lese je.
Děkuju vám za pozornost a moc bych si také přál, abychom v tomto volebním období našli odvahu dostat se k čtení třetímu a novelu mysliveckého zákona schválit po těch dlouhých a dlouhých letech, kdy vlády toho schopny nebyly, řeknu, mimo jiné i proto, že jsme tady komunisty v Poslanecké sněmovně měli, kteří tomu bránili. Děkuju vám za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane zpravodaji. Prosím, abyste zaujal místo u stolku zpravodajů.
Nyní tedy ještě před otevřením obecné rozpravy... Nebo mohu otevřít rozpravu? Hlásíte se, pane předsedo, před otevřením rozpravy, nebo do obecné rozpravy k věci? (Poslanec Babiš: S přednostním právem je to jedno.)
Čili doporučuji... Jestli proti tomu nikdo nic nemá, především tedy pan předseda, otevírám obecnou rozpravu. Jako první je přihlášen pan předseda Andrej Babiš. Prosím, máte slovo.
Poslanec Andrej Babiš: Dobrý den, dámy a pánové, vážení spoluobčané, já jsem svoje stanovisko k novele zákona o myslivosti vyjádřil jako pravidelný návštěvník tradiční výstavy Natura Viva v Lysé nad Labem, kde jsem 23. května 2024 podepsal a podpořil petici za zachování odpovědného mysliveckého hospodaření v České republice. Tu petici určitě každý zná. My jsme o tom jednali víckrát s Českomoravskou mysliveckou jednotou. Já nechci tady na toto téma moc mluvit, protože určitě kolegové o tom budou mluvit dostatečně, že naše hnutí s tím návrhem nesouhlasí.
Já tady chci mluvit o tom, že mám rád zvířata a že nechci norování lišek, že chci zákaz norování lišek. Já jsem k tomu už natočil video 25. června 2024, kdy jsem proti tomu protestoval. Já jsem i slíbil Kristýně Cábové ze Svobody zvířat, že k tomu dneska i vystoupím, protože myslím si, že je to důležité.
Proč jsem pro zákaz norování lišek? Je na to vícero důvodů. Za prvé, je to nehumánní praktika. Norování je pro lišky a psy kruté. Zahrnuje stres, zranění a někdy smrt mláďat i dospělých zvířat. Za druhé, jsou nevhodné podmínky chovu. Držení lišek v klecích pro výcvik loveckých psů je v rozporu s jejich přirozenými potřebami. Ekologická role lišek: lišky regulují populaci škůdců, například hrabošů, a pomáhají udržovat rovnováhu k přírodě. Za další, je to zastaralost metody. Norování je zastaralý způsob lovu, moderní metody jako termovize jsou efektivnější a méně kruté. Samozřejmě je to strašně malý podíl na lovu. Norování představuje pouze 6 procent z celkového počtu odlovených lišek a jeho význam klesá. Myslím, že strašně moc lidí nechce norování lišek. Ty záběry jsou skutečně velice negativní, hlavně pro lidi a mladou generaci, která samozřejmě má ráda zvířata jako většina naší populace.
Zákaz norování lišek není zaměřen proti myslivosti jako takové, naopak respektujeme, oceňujeme její významnou roli při péči o krajinu, regulaci zvěře a ochraně přírody. Myslivost má v Česku dlouhou tradici a vážíme si práce myslivců, kteří udržují rovnováhu v přírodě a pečují o zdraví zvířat. Já jsem o tom s myslivci jednal i tady ve Sněmovně a myslím si, že to pochopili.
My si uvědomujeme nutnost regulace populace lišek kvůli prevenci šíření chorob, jako je vzteklina či liščí tasemnice, které mohou ohrozit nejenom divokou zvěř, ale i zdraví lidí a domácích zvířat. Zákaz norování je pouze krokem k modernizaci některých praktik tak, aby reflektovaly aktuální poznatky o ochraně zvířat a respektovali jejich welfare, to znamená dobré životní podmínky. Moderní technologie, jako je termovize, a moderní přístupy navíc umožňují efektivní regulaci zvěře bez zbytečné krutosti, čímž může myslivost dále posilovat svou pozitivní roli ve společnosti.
Za mě je to všechno. Myslím, že je to důležité téma pro nás všechny, a samozřejmě k tomu zákonu určitě tady vystoupí celá řada mých kolegů, kteří se vyjádří za hnutí ANO. Děkuju. (Potlesk.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Nyní jako další... (Hlásí se poslankyně Schillerová s přednostním právem.) Ano, je otevřena obecná rozprava, ale nyní máme faktickou poznámku pana ministra. Prosím, pane ministře.
Ministr zemědělství ČR Marek Výborný: Děkuju, paní místopředsedkyně. K vystoupení pana předsedy Babiše, vaším prostřednictvím, já moc děkuju, pane předsedo, za podporu toho zákona. (Poslanec Babiš: Já jsem ho nepodpořil!) Samozřejmě že s otázkou zákazu norování jsme naprosto ve shodě. Ten zákon to neřeší. Jenom upozorňuji, že zákon nezavádí žádný způsob lovu norování, ten je v tom zákoně už léta letoucí. Já jsem rád, že tohleto budeme moci společně podpořit. Já s tím vůbec nemám žádný problém. Oni sice původně, pane předsedo, myslivci říkali, ať to neřešíme, ať to tam necháme tak, jak to je, ale já to vnímám úplně stejně jako vy.
Teď bych chtěl jenom poprosit, abychom to skutečně mohli spolu ruku v ruce dovést do konce, tak je potřeba ten zákon posunout dál tak, abychom měli čas na debatu ve druhém čtení. Takže o to vás chci poprosit, celý poslanecký klub hnutí ANO, protože v tomhletom jsme ve shodě. Samozřejmě zachování odpovědného mysliveckého hospodaření, to já podporuji jednoznačně a každý, kdo toto podepsal, tak musí vlastně pro tu novelu hlasovat, respektive se pustit do té velmi otevřené, transparentní debaty před druhým čtením, kde určitě společnou cestu najdeme tak, aby každý vnímal hospodaření v lesích jako odpovědné.
Takže já... Díky za to, že jste zákon podpořil. Jsme na jedné lodi. Jenom poprosím, pojďme společně do toho druhého čtení. Děkuju. Díky.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Nyní další faktická, k té je přihlášena paní poslankyně Bělohlávková, poté pan předseda Babiš. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Romana Bělohlávková: Děkuji za slovo. Já bych zůstala chviličku u těch lišek, protože už něco pamatuji. Když jsem začínala svoji lékařskou dráhu, tak v České republice ještě byla aktivní vzteklina. Řeknu vám, že to nebyly hezké příběhy. Očkování, které museli lidé podstupovat při neznámém kontaktu se zvířetem, nebylo ani příjemné a ani rychlé. Říkám to z toho důvodu, že v loňském roce se objevil virus vztekliny na Ostravsku, sice u netopýra, ale buďme realisté.
Jakmile ten virus je v republice, je otázkou krátké doby, kdy se rozšíří v populaci. To, že lišky jsou nejčastějšími přenašeči, je realita. Já samozřejmě k norování mám také svůj názor, protože si myslím, že opravdu norování liščat je dosti v 21. století nehumánní, ale zrušit úplně norování mi připadá trošičku pokrytecké z jednoho důvodu, protože zapomínáme na to, že máme plemena psů, kteří byli k norování speciálně vyšlechtěni. Teď nemluvím jenom o jezevčících, které zná každý, ale třeba jagdteriéři je speciální plemeno, které vzniklo v roce 1933. Znám také videa a to jsou videa, jakým způsobem zrovna tito psi milují norování, takže argumenty, že je to stresuje, ničí a že jsou z toho smutní... Já jsem takového smutného psa ještě nikdy neviděla. Sama určitě ráda podpořím omezení norování lišek v době, kdy mají mláďata. Děkuji. ***