Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(14.50 hodin)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a vnímám zájem o doplňující dotaz či reakci. Prosím.

 

Poslankyně Lucie Šafránková: Pane premiére. Podraz to je a za tím si stojím. Těch debat, kterých proběhlo v mediálním prostoru nad tímto tématem, byla celá řada. I z vašich úst tady jasně padalo, že ty náročné profese v kategorii tři tam budou jasně zařazené, abyste na poslední chvíli, přes noc sem podali tento návrh, a prakticky asi nevíte vůbec, co děláte. Vaše vláda jednoznačně neví, co dělá, protože to měníte častěji než svoje vlastní ponožky. Co se týká toho vašeho návrhu, kterým to má kompenzovat, tak já vám řeknu, o co tady jde. Jde tady pouze o to, že vy dáváte na rozloučenou takový dáreček do soukromých penzijních fondů. No, o nic jiného tady nejde. Těm zaměstnancům to absolutně nepomůže, oni aby mohli jít do předdůchodu o pět let dříve podle stávajících pravidel penzijního spoření, tak by museli mít naspořeno alespoň necelých 800 000 korun.

Tak mi řekněte, kolik lidí na to dosáhne? Prakticky na to nedosáhne nikdo. (Předsedající: Čas.) A co starší zaměstnanci, kterým je dneska padesát let? No, nic.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji a nyní předseda vlády.

 

Předseda vlády ČR Petr Fiala: Vážená paní poslankyně, aniž bych vás parafrázoval, není to podraz, v žádném případě to není podraz a za tím si stojím. Naopak, je to snaha najít správné a spravedlivé řešení. Rozlišit nějak ty lidi, kteří pracují v té čtvrté kategorii, kde existuje jednoznačná shoda na předčasném odchodu do důchodu od těch, kteří po nějakou dobu pracují v těžkých profesích - ono se taky nemusí týkat celé té doby, po které jsou zaměstnáni - a vytvořit jim podmínky pro to, aby mohli odejít do předčasného důchodu, a tyto podmínky jim ten návrh vytváří. Znovu opakuji, pokud zaměstnanec odpracuje aspoň 11 směn v měsíci v podmínkách, které odpovídají třetí kategorii rizikovosti, tak bude zaměstnavatel povinen přispívat mu 4 procenta z jeho hrubé mzdy do systému důchodového pojištění. Já myslím, že to není zas tak, že nad tím můžete mávnout rukou a říct, že se nic pro ty lidi neudělalo. A zaměstnanec může rozhodnout, že půjde předčasně do důchodu, aniž by měl finanční krácení, protože tímto způsobem mu to zaměstnavatel bude kompenzovat. Dokonce i pro ty zaměstnance, kteří odpracují v takovýchto podmínkách jenom 3 až 10 směn, tak je tam povinnost zaměstnavatele poskytnout tento příspěvek. To je prostě evidentní fakt a jenom doufám, že to tady co nejrychleji v Poslanecké sněmovně schválíme, a že toto doplnění té důchodové reformy a myslím, že její vylepšení, že společně tady prosadíme a lidem v náročných profesí ve třetí kategorii také zajistíme možnost předčasného odchodu do důchodu.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Tímto se posouváme k interpelaci následující, tu přednese pan předseda Tomio Okamura a připravit se posléze může paní poslankyně Věra Adámková. Prosím, ujměte se slova.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážený pane premiére, čeští občané za vaší vlády platí nejdražší elektřinu a plyn v Evropské unii. Vyplývá to z údajů statistického úřadu Evropské unie Eurostat. Je to Fialova drahota. Rád bych se vás zeptal, proč tedy pořád lidem lžete, že to je kvůli válce na Ukrajině? Přitom tím skutečným důvodem je jen a jen neschopnost vás a vaší vládní koalice situaci řešit.

Pojďme k faktům. Čeští spotřebitelé platí po přepočtení na paritu kupní síly za elektřinu i zemní plyn nejvyšší ceny ze všech států EU. Česká republika přitom trvale patří k největším vývozcům elektřiny v Evropě, když vyrobíme více elektřiny, než ji spotřebujeme. Českým domácnostem se ale elektřina mezi lety 2021 až 2024, tedy během vaší vlády, zdražila o 85 procent, přitom na Slovensku za stejné období elektřina zdražila pouze o 12 procent, Maďarsku o 1 procento, a je tam nyní nejlevnější v Evropě, a v Polsku elektřina dokonce o 2 procenta zlevnila. Podobné je to i ohledně cen zemního plynu, který českým domácnostem za poslední tři roky zdražil v České republice o 93 procent, ale například Maďarsku o 10 procent zlevnil. To je jasným důkazem toho, že viníkem vysokých cen v České republice je tedy Fialova vláda, protože ostatní země v našem regionu mají ceny mnohem levnější. Úplně zbytečně jste vytahali občanům peníze z kapes, i firmám.

Pro SPD je tento stav samozřejmě nepřijatelný a představili jsme plán, jak to změnit. Plán, který bychom chtěli realizovat v příští vládě. Stát musí převzít plnou kontrolu nad procesem výroby, distribuce a prodej energií, je nezbytné zastropovat ceny elektřiny u jejich výrobců i obchodníků, co nejrychleji rozšířit kapacity českých jaderných elektráren a odstoupit od všech zničujících závazků klimatické a energetické politiky EU, zejména je potřeba odstoupit od Green Dealu, od pařížské klimatické dohody a od likvidačního systému emisních povolenek. Proč tedy lidem pořád lžete, že to je kvůli válce na Ukrajině?

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, a nyní má slovo předseda vlády České republiky Petr Fiala. Prosím.

 

Předseda vlády ČR Petr Fiala: Vážený pane předsedo. Především je potřeba říct, že moje vláda byla jmenována v době, když více než půl roku rostly ceny energií, zkrachoval obchodník Bohemia Energy s 90 000 odběrateli, tam už měli lidé výrazně vyšší ceny, nebo odběratelé měli výrazně vyšší ceny než předtím, třeba z 2,5 korun za kilowatthodinu se to zvýšilo na 5 korun za kilowatthodinu, to je dvojnásobný nárůst cen i záloh. O dva měsíce napadlo Rusko Ukrajinu a dodávku energetických surovin začalo využívat jako ekonomickou zbraň, což je prostě pravda. My jsme v té době byli závislí na Rusku, pokud jde o plyn, z 97 procent, pokud jde o ropu, z 50 procent také v jaderném palivu, a alternativní trasy byly tady využívány - vůbec možné jenom ve velmi omezené míře. My jsme udělali celou řadu opatření od terminálu, zkapalněný plyn a další a další věci. Já tady nechci vyjmenovat, já se chci dostat k těm cenám, a tím jsme dokázali tuto situaci nějakým způsobem zkorigovat. Ano, ceny energií a ceny elektřiny v České republice nejsou takové, jak bych si představoval, a nejsou takové ani Evropě. Je celoevropským nedostatkem úroveň cen energií a teď se nebavím o tom, jestli v nějaké evropské zemi stojí elektřina o pár procent víc nebo méně, to má svoje objektivní příčiny, ale mluvím o celkové cenové úrovni energií v Evropě. Vy jste tady zmínil Maďarsko, Slovensko, no, to jsou státy, které dotují ceny energií, ale jsou to také státy, které mají deficit veřejných financí přes 4 procenta a některé z nich se dostávají do ekonomických problémů. A nakonec, když to dotujete, tak to stejně znamená, že to zaplatí jiným způsobem občané. Museli bychom to dotovat na úkor jiných výdajů, investic do školství, důchodů, bezpečnosti, to mně připadá jako nevhodné a myslím, že to ani nikdo nenavrhuje.

Pokud jde o tu konkurenceschopnost, a jaké jsou ceny energií u nás, tak konkurenceschopnosti v cenách energií se mimo jiné věnovala i Draghiho zpráva ke konkurenceschopnosti Evropské unie a je na ní mimochodem jeden zajímavý graf, který porovnává maloobchodní a velkoobchodní ceny, což jsou v tomto případě ceny, které se dotýkají průmyslu. Já to tady ukážu, protože to vyvrací tu tezi, že máme nejdražší ceny energií v Evropě. Tady vidíte zatrženou Českou republiku, jsme někde uprostřed, o nejdražších cenách se ani pro velkoobchod, pro maloobchod v tomto případě nedá hovořit. A i tato zpráva vlastně pro oblast energetiky navrhuje celou řadu kroků zjednodušování, zefektivnění povolovacích procesů, mimochodem to děláme, posílení, modernizace přenosových distribučních sítí, děláme oddělení úhrad obnovitelných a jaderných zdrojů od fosilních, podpora samovýroby energie, zvýšení systémové flexibility, harmonizace daňových cenových úlev, podpora inovací v energetickém sektoru a tak dále, bych mohl jmenovat. A to jenom ukazuje. Že neexistuje žádné jednoduché jedno řešení, které tu situaci vyřeší, žádný kouzelník, žádný kouzelný proutek, kterým by se dalo mávnout a situace se zlepšila, ale že to vyžaduje dlouhodobou proměnu energetiky v Evropě.***




Přihlásit/registrovat se do ISP