Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(9.40 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
Proč nám tady investigativní novináři neřeknou, jak to vlastně začalo s tou kampeličkou? Kdo ji vlastně založil? Kdy to bylo? No, to bylo za Chovance. Tenhle člověk pomáhal v privatizaci OKD Bakalovi s jeho kámošem právníkem. Tenhle člověk byl pravá ruka Chovance, ministra vnitra. Co se dělo v té rozvědce? Co se vůbec děje v té rozvědce? V minulosti tam někdo odnesl 300 milionů v nějakých sportovních taškách v cashi. To se údajně vyšetřovalo, ale že nejsou důkazy. Údajně ta kampelička měla krytí rozvědky. Co my o tom víme? Proč nám to nikdo nenapsal? Údajně bylo řečeno, že pan Chovanec na to dal embargo, že všem řekl - o to se nestarejte, to tady řeším já. Růžička byl u toho. To, jestli vy, pane premiére, jste mu dělal fíkový list - asi, protože nerozumíte penězům ani ekonomice - nebo nevím. Neumím si představit, že byste se podílel na organizovaném zločinu. Vždyť se tam vypraly hrozné peníze, a to ani nevíme začátek. Vždyť se to datuje ještě, když tenhle váš člověk pracoval pro Chovance, pro Sobotku a potom pro vás a vás do toho nastrčil. Ne, my potřebujeme to jméno. To je slušňák, jsme si mysleli. No, to si nemyslíme.
Takže co tady říká ten článek? Že Růžička obchodoval se směnkami, aniž k tomu byl ekonomický důvod, a ČNB tyto transakce označila jako podezřelé nebo rizikové. Navíc podotýká, že zkoumané transakce se často používají k zakrytí pravého původu peněz. Na Twitteru jsem viděl takový dotaz, že se někdo ptal, jestli když se ty peníze vyperou, pane premiére, jestli se ždímají? Jako neuvěřitelné, co se tady děje. Kontroloři centrální banky, kteří zkoumali období mezi lety 2020 až 2023 upozornili na jeden konkrétní převod spojený se jménem Miloše Růžičky. Týkal se směnky za 2 miliony korun a Růžička ji převáděl na společnost GEMA ART. To je jedna z firem, na níž měl mít podle ČNB vliv Kamil Bahbouh, klíčová figura záložny. Šlo o směnku na firmu Glenarm, která sídlí v panamském daňovém ráji. Problematické znění směnek jsme popsali v článku tady a tak dále.
Takže pan premiér říká, že nic nového. No, nic nového. To si dělá srandu, ne? Ale nejen, že si dělá srandu, ale ještě je agresivní. Ještě tady říká, že už všechno vysvětlil. No, nevysvětlil jste, pane premiére, nevysvětlil jste roli Miloše Růžičky. To je vlivný člověk. Když jsem letěl v roce 2015 do Ameriky, tak údajně zařídili článek pro (nesrozumitelné). To je velký borec. Vždycky se infiltroval do všech stran, protože vy jste neschopní vůbec něco sami vymyslet. No, a co říká pan premiér? Nevím, co bych měl vysvětlovat. Že se ho to netýká? Ono se vás to týká. Vy byste měl vysvětlit, jako já jsem vysvětlil...
Tak samozřejmě hned zaútočil, jestli se ptal tady kolega na informaci o francouzské vile a Babišovo financování. No, na to se ptal celý národ. To byla ta dezinformace. Ta nepřišla z Moskvy, ta přišla od Sorose, od Sorose přišla. (Potlesk z řad poslanců hnutí ANO 2011.) Kdo ji v české provládní televizi prezentoval? No přece ta přítelkyně přítele po boku, ne? Ta se mě ptala, že už jsem 2009 věděl, že půjdu do politiky. Lhali, byly to moje zdaněné peníze. Komise FAU, kterou jsem já odsouhlasil jako ministr financí, to tady potvrdila. Té komisi šéfoval, myslím, topkař. Tak pojďte si to říct, pane premiére. Ukažte nám vaše daňové přiznání od roku 1998. Já jsem ukázal moje daňové přiznání od roku 1996 do 2016. Já jsem zdokladoval svoje příjmy. Všichni vědí, kde bydlím, všude mě prošpikovali.
Co ty vaše nemovitosti, ten váš Trpín? Jak jste reagoval hystericky, když lidé říkají... No, když jste byl rektor Masaryčky, tak za 5 miliard jste rekonstruoval tu Masaryčku. Byla to stejná stavební firma, která vám rekonstruovala ten statek? Proč tam nepozvete reportéry a neukážete jim to, když jste tak bohatý? Ne daňové přiznání, majetkové přiznání, když se někdo stane poslancem. To nestačí. Já jsem dal daňové přiznání, to, co dávám na Finanční úřad. Tam, kde jsem zaplatil 322 milionů za těch dvacet let daní, kromě odvodů. Tak proč tady útočíte?
Nebo když se ptali paní Schillerové na roli dvou jejích rodinných příslušníků. Tak si udělejme mimořádný bod, majetek Schillerové, majetek Babiše, majetek Fialy, doneste ta daňová přiznání sem, ukážeme to národu. Já jsem v pohodě. To je neuvěřitelné tohle. Takže to je fakt něco, vždy útok, vždy útok. Někdo má máslo na hlavě, ale to je tuna másla, to je tuna, tuna, tuna, ale útočí se, útočí se stále. Takže tolik k těm interpelacím.
A teďka jsem chtěl tedy mluvit o České televizi a rozhlasu. Takže, vážené poslankyně, vážení poslanci, vážení spoluobčané, dnes se zde scházíme u třetího čtení vládního návrhu na zvýšení koncesionářských poplatků za Českou televizi a Český rozhlas. Co se může na první pohled jevit jako technická otázka financování, má ve skutečnosti zásadní dopad na české domácnosti a firmy. Tento návrh vláda obhajuje jako nezbytné opatření k zajištění finanční stability veřejnoprávních médií, ale ve skutečnosti je to ukázkový příklad nespravedlnosti, arogance, cynismu a pokrytectví.
Jsem zde proto, abych připomněl, proč tento návrh není řešením, ale dalším problémem, proč není o zajištění kvalitní veřejné služby, ale spíše o tom, jak vládní koalice opět sahá do kapes občanů, aniž by skutečně řešila efektivitu hospodaření nebo dlouhodobý smysl a úlohu veřejnoprávních médií. Dělá to jen proto, že doufá, že ji obě veřejnoprávní média, stejně jako v minulosti, pomohou v předvolebním boji před podzimními volbami do Poslanecké sněmovny. To jsme přece zažili ty debaty: Moravec 2017, 2021 Witovská, 2022 Řezníček, Česká televize. Ale o to nejde, ať si tam dají, koho chtějí. To fakt není důvod. Důvod je čistě ekonomický. My tento návrh zásadně odmítáme.
Už loni jsem přednesl naše čtyři hlavní námitky a nic se na tom nemění, ale v rámci projednávání je dobré je tady znovu připomenout. Za prvé, jedná se o plošnou daň, která zatíží všechny, od domácností, před živnostníky, až po firmy. I vy mladí, pokud jste neviděli video Wiky, kde vám to vysvětlují na TikToku. I vy mladí, kteří - doufám, a jsem o tom přesvědčen - se nedíváte ani na Českou televizi, ani neposloucháte Český rozhlas, máte za to platit. Nevím, jestli to víte. Takže proč mají platit lidé, kteří to nevyužívají? Ještě větší počet to využívat nechce.
Za druhé, Česká televize a Český rozhlas už dnes mají dostatečně velké rozpočty. Pokud tvrdí, že mají málo peněz, měli by nejdříve začít šetřit a efektivněji hospodařit. Vláda tento návrh protlačuje bez společenského konsenzu, diskuse. Otázka financování a smyslu veřejnoprávních médií ve 21. století je zásadní a zaslouží si širší debatu, kterou ale vláda odmítá.
Za čtvrté, obě veřejnoprávní média mají dlouhodobě problémy s nestranností a dodržováním vlastních etických kodexů. Místo vyváženého zpravodajství a objektivity jsme často svědky aktivismu. ***