Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(11.40 hodin)
(pokračuje Tomio Okamura)
Pan ministr Baxa... Místo abyste na to dohlídl, když jste ministrem, který to má v gesci - a to není nic osobního, co vám teďka říkám, vždyť to tak je - tak vy byste přece fakt, já už jsem vám to říkal minule, proč neřeknete prostě: Dodržujte vyváženost! Vždyť by vám to jenom zvedlo kredit, lidi by vám zatleskali, zatleskali by vám. Třeba byste nabrali i další voliče, což bych sice nechtěl, ale výsledek by takový byl. By si řekli: Hele, ten je nad věcí, ten vlastně bojuje i za další voliče i za další občany. (Ministr Výborný: Had v ráji.) Já vám tady nebudu ale píárově radit, že jo. To teďka bylo z mé strany trošku navíc. Teď toho trošku lituju, že jsem vám poradil. Tak snad se nezapomene, že to byla moje myšlenka, až to někde řeknete. No, dobrá. (Ministr Výborný: Ha ha ha.) Problém je, že... Pan ministr (Baxa) se aspoň zasmál od srdce. Pan ministr Výborný, ten tady říká: Ha ha ha. To je trošku trapné. Už jste druhý, opakovaný vtip není vtipem. Víte, vy vždycky jako lidovci přijdete pozdě, pak přijdete až druzí a to pak je přesně to. Asi takhle. Ale pojďme dál.
Takže těm z vás, kdo to myslí s veřejnoprávními médii opravdu poctivě, bych rád objasnil, co to je veřejnoprávní a co to je veřejná služba. Abyste mě neobviňovali z podjatosti, budu teď citovat ze studie... z bakalářské práce Olgy Kořánkové z Univerzity Karlovy v Praze, z Filozofické fakulty, Ústavu etnologie. Ta napsala zajímavou práci s názvem Veřejnoprávní televize v České republice. Samozřejmě s některými pasážemi, jak to bývá u těchto prací, tak můžeme souhlasit, s některými nemusíme souhlasit. Chci jenom předem říci, že to, co tady budu říkat, je takový náhled na tu situaci, který mě zaujal. Tato bakalářská práce mě zaujala a je určitě dobré, abychom tyto názory tady taky diskutovali. Nejsou to samozřejmě všechno moje názory. Jsou to názory z této bakalářské práce. Její zdroj jsem jasně teďka uvedl.
Práce Veřejnoprávní televize v České republice je zaměřená na instituci České televize a její vysílání, které by mělo naplňovat takzvanou veřejnou službu. Je rozdělená do dvou hlavních částí: teoretické a analytické. Práce začíná popisem historického vývoje České televize. Navazuje textem o zavedení duálního systému médií v České republice a vzniku České televize. Dále se pak zabývá televizním vysíláním veřejné služby, jeho významem, možnou kritikou a zejména pak vymezením v legislativních dokumentech. Po definování úkolů veřejné služby v oblasti vysílání pokračuje rozborem v analytické části. K tomu si autorka stanovila několik hypotéz a na základě analýzy programového schématu zjistila, jaké jsou podrobnosti a rozdíly mezi vysílacím médiem veřejnoprávním a komerčním. Nakonec rozebírá několik pořadů České televize, a to z hlediska definic úkolů, které instituci vymezují příslušné zákony a dokumenty. Na těchto pořadech se autorka snaží poukázat na specifika vysílání média veřejné služby, a nastínit tak význam, který toto médium ve společnosti hraje.
Ještě na chvíli odbočím. Mě se před chvílí ptala televize Prima, jak to dneska plánujeme ohledně toho průběhu v Poslanecké sněmovně a jestli to budeme nějak obstruovat, nebo ne, a tak dále. Já jsem říkal, že dneska nemůže být o žádných obstrukcích řeč, protože jednací den je do 14 hodin, takže dneska žádné obstrukce nemůžou být. Tak právě pan redaktor řekl: Jo, to máte pravdu, protože dneska je jednací den od 9 do 14. Takže nikdo ať neříká, že jsou tady nějaké obstrukce, když jednací den je do 14 a ve 14 hodin se končí, takže je to čisté.
Všimněte si, že já za SPD celou dobu mluvím k věci a mluvím pouze - mluvím pouze - o České televizi a o Českém rozhlase, což je obsahem dnešního jednacího dne. A bude to celou dobu, co tady budu hovořit, budeme mluvit pouze o České televizi a Českém rozhlase. A já myslím, že těch 7 miliard, co je rozpočet České televize, k tomu ještě další miliardy Český rozhlas, že to stojí za to, zvlášť když to platí všichni občani, abychom tady nad tím nějakou dobu, abychom umožnili tu diskusi a aby občané i veřejnost a poslanci slyšeli naši argumentaci a dostali prostor se zamyslet. Takže to jsem chtěl říci. Tady dneska o žádné obstrukci nemůže být řeč, protože to ani jednací den neumožňuje - i z toho pohledu, že kdybyste si ho náhodou chtěli protáhnout po té 14. hodině, tak my to zavetujeme, takže stejně ve 14 hodin končíme.
To je opravdu čistě věcná záležitost, o čem tady hovoříme. Jak jsem říkal, SPD neumožní - neumožní - aby se tady dnes hlasovalo o zvýšení koncesionářských poplatků za televizi a rozhlas a aby dalších 600 000 lidí na základě tohohle toho vašeho vládního zákona, abyste dalších 600 000 lidí přinutili platit poplatky.
Já vůbec nechápu, jestli tohleto chtějí mladí lidé? Všichni mají mobilní telefony. Chtějí opravdu všichni mladí lidé, aby vám tato vláda zpoplatnila váš mobilní telefon, přestože se vůbec na Českou televizi přes mobil nedíváte? No to si myslím, že ne. Co jsem se ptal já, minimálně v okruhu našich voličů, tak to nechce vůbec nikdo. To je návrh Fialovy vlády teďka, že všem lidem - všem, i mladým lidem - všem lidem, co máte mobilní telefony s možností připojení k internetu, což máte všichni v podstatě, tak vám Fialova vláda teď na základě tohoto zákona, tak vám zpoplatní mobilní telefon poplatkem za Českou televizi a za Český rozhlas. Takže budete platit přes dvě stovky měsíčně - 200 korun - přes dvě stovky měsíčně navíc. Což je hrozné. Poplatek za Českou televizi 150, takže 150 korun. Chtěl jsem říct, že jim to prostě zpoplatníte.
Pan ministr Výborný za mnou tady říká z KDU-ČSL, že nezpoplatníte, takže lže. Zpoplatníte. Zpoplatníte! Nově chcete zpoplatnit zařízení, to se týče mobilu, to se týče laptopu, prostě toho, co má připojení k internetu, 600 000 lidí navíc. Ano, zase chcete vzít peníze lidem. Je to tak. (Reakce ministra Výborného.) Takže je to prostě tak a my s tím nesouhlasíme.
Tady pan ministr Výborný, to je opravdu... Mě vždycky ty diskuse s ním baví. Jsme byli v Partii na Primě. Doufám, že si to brzo zopakujeme. Je to moje velké přání. S vámi bych chodil klidně do televize každý týden, nemám s tím problém. Přináší nám to politické body totiž, jsem zjistil, takže je to ideální situace.
Já právě vůbec nechápu, že KDU-ČSL slibovalo podporu rodin před volbami. Váš ministr Jurečka, předseda strany ještě donedávna, tady navrhl zákon, který okradl pracující rodiče s dětmi cca až o 40 000 korun ročně na základě vašeho konsolidačního balíčku, takže už teď mají cirka o 40 000 méně, jo? Až o 40 000 méně - pracující rodiny s dětmi. To je úplně neuvěřitelné. To je úplně... Ale vy jste taky ten příklad protirodinné politiky. Vy jste vzali peníze ještě rodinám dětmi. To znamená, to je úplně neuvěřitelné. Neuvěřitelné! KDU-ČSL, vy jdete dokonce i proti vašim vlastním voličům. Už jste to prosadili, už o ty peníze přišli. My jsme hlasovali proti samozřejmě. Takže to už se těším, že doufám, že budu mít příležitost s předsedou KDU-ČSL jít znovu do televize, do přímého přenosu nejlépe, na tu hodinku, aby byl čas, aby byl prostor - já se toho nebojím vůbec - abychom si mohli udělat další argumentační souboj, demokratický argumentační souboj z očí do očí, protože to je potřeba rozebrat. Já mám připravený celý fascikl těchhletěch věcí. Takže to by bylo skvělé.
Tak uvidíme, jestli se mě pan ministr nebude bát, protože teď došlo k té nepříjemné situaci. Došlo k ní v televizi Nova, kdy jsem byl o víkendu v pořadu Za pět minut dvanáct v poledne. Moc jsem se těšil - děkuju za pozvání a moc se těším na příště - ale nejprve jsme měli z televize znovu potvrzeno, že proti mně půjde paní Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09. Byla potvrzená, všechno, jsme s tím počítali, bylo to potvrzeno ze strany televize Nova. ***