Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(18.10 hodin)
(pokračuje Vojtěch Munzar)

Na druhou stranu, když se podíváme do toho návrhu zákona, tak třeba ten přestupek se nevztahuje na komunální kampaně, pouze na krajské a pouze na celostátní. I s tím odůvodněním přímo z ministerstva, že je kontraproduktivní zatěžovat třeba komunální kampaně dalšími pravidly a byla by to administrativní zátěž pro ten úřad. A já se obávám jedné věci také, kterou jsme tam napsali do té důvodové zprávy k našemu pozměňovacímu návrhu, a to je, že každé takové pravidlo se dá i v kampani zneužít, a to v případě, že někdo dá podání na úřad těsně před koncem volební kampaně.

Dá tomu patřičnou mediální pozornost, vyvolá to pocit, že ten druhý kandidát, na kterého to podání bylo dáno zřejmě, nebo použil nepravdivou informaci, a pak ten úřad zjistí až po volbách, že to není pravda, a to podání bylo falešné. Takže tam vidíme spoustu důvodů, proč tento paragraf opravdu nechat v deklaratorní části, používat to jako sotor (?), nechat to na rozhodnutí soudů, ale nenechávat to na rozhodnutí úředníků na úřadě pro kontrolu financování politických stran, aby hodnotili jednotlivé kampaně. Myslím si, že to je základ, že to musí primárně udělat voliči. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Také děkuji. Nyní pan poslanec Radek Vondráček, připraví se pan poslanec Jakub Michálek, faktické poznámky. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Radek Vondráček: Děkuji za slovo. No, já jenom chci zdůraznit, že my se v podstatě nehádáme, nikdo nechce lživé kampaně, nikdo. A když vy jste tady před chvilkou vystupoval, pane ministře, říkal, že to nejde taxativně určit, že to nejde přesně určit, tak já s tím taky souhlasím, a právě proto, že to nejde pořádně určit, tak bychom se měli tady domluvit, že bude lepší to dát pryč a nechat tam tu měkkou úpravu deklaratorní, tak jak říkal kolega přede mnou. My jsme tady měli tři vystoupení po sobě, kde jsme se sebou v podstatě všichni souhlasili. Evropa obecně je přeregulovaná. Každý, kdo nový přijde, tak má potřebu zanechat po sobě nějaké nové pravidlo a učinit svět lepší. Ale ono se to v určitém okamžiku už zvrtne.

Pokud vím, v Německu udělají nějaké memorandum ty strany kandidující, že budou dodržovat určitá pravidla a budou se určitým způsobem v té předvolební kampani chovat. To je cesta zespodu, oni zas na druhou stranu tam nepozvali AfD a zase svým způsobem je to předvolební faul, ale je to aspoň náznak cesty, kudy bychom měli jít. Tak já bych se opravdu, pane ministře, přimlouval za to, abychom tuhle debatu vzali vážně a tuhletu část toho zákona dali pryč, protože je kontroverzní.

A jak říkal kolega Munzar, my jsme vůbec ještě neřešili ty praktické otázky, protože já jsem přesvědčený, že tam nějaké šikanózní návrhy a podněty budou. Prostě určité procento obyvatel, kteří tu politiku prožívají velmi intenzivně, mají svoje favority a ty, které rádi nemají, tak budou podávat podání.

A ten úřad, jak se k tomu postaví z moci úřední? On to nemůže jenom tak odložit. Není to tak dávno, co jsme řešili v České republice paní z Prostějova, která dala nějaký příspěvek na Facebook a byla předvolána Městským úřadem v Prostějově, protože se vyjadřovala negativně o vládě České republiky. Nakonec to odložili, ale ten úřední šiml zafungoval. A tohle bude to samé a my se (Předsedající: Čas.) odpovědi dozvíme někdy, kdy už ta kampaň nebude, už ti politici tu nebudou. (Předsedající: Čas.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan poslanec Jakub Michálek, připraví se pan poslanec Stanislav Berkovec, všechno faktické poznámky. Prosím.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já tedy navážu na tu debatu, která se týká toho trestu pro lháře ve volební kampani, kde ten trest je kritizován ze strany ODS a ANO. A mě tady zaujalo, že pan ministr prohlásil, že s tím návrhem nebyl seznámen, takže jsem se chtěl zeptat, protože se bavíme tady o vládním koaličně dojednaném návrhu, o volebních kampaních, jestli to teda je porušení koaliční smlouvy, která v čl. 9 mezi SPOLU a STAN jasně stanoví, že pozměňovací návrhy k vládním návrhům mají být konzultovány před tím, než jsou předloženy, a jestli tedy budou koaliční strany pro tento pozměňovací návrh ODS, který vypouští jakýkoliv postih pro lži ve volebních kampaních a bude to nechávat čistě na těch soudech, které to potom nikdy nerozhodly samozřejmě, tak jestli takovýhle návrh má domluvenou podporu, nebo jste to ještě v koalici neřešili, nebo vás vaši koaliční partneři dostali do téhle skvělé situace, že se o takhle vážném pozměňovacím návrhu dovídáte tím, že ho tady někdo přednese na plénu Poslanecké sněmovny. Protože to byl jeden z důvodů, proč ta spolupráce v koalici byla velmi obtížná. A mě by zajímaly opravdu odpovědi na tyto otázky týkající se té pokuty pro lži ve volebních kampaních. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní pan poslanec Stanislav Berkovec, připraví se pan poslanec Karel Haas, faktické poznámky. Prosím.

 

Poslanec Stanislav Berkovec: Děkuji, pane předsedající. Přeji vám příjemný podvečer, vážené dámy poslankyně, vážení páni poslanci. Já bych chtěl reagovat v podstatě na váženého kolegu Radka Vondráčka i na váženého kolegu Vojtěcha Munzara, protože v podstatě souvisím s oběma a souzním s oběma. Já jsem přesvědčen o tom také, že Evropa je přeregulovaná. Dám takový malý příklad historického průřezu, tak v dobách, dejme tomu Karla Havlíčka Borovského, kdy vydával své pražské noviny tehdy vlastně jediný česky píšící list, tak ta cenzura byla v podstatě velmi čitelná a jednoduchá, vědělo se, kdo je ten cenzor, a když ten cenzor zasáhl, tak vyšly prázdné stránky a vědělo se, kdo za tím je. V dobách reálného socialismu takzvaného, to už bylo rafinovanější, protože ta cenzura byla nahrazena osobní zodpovědností šéfredaktorů.

Já nechci používat nemytá slova z ulice, takže to dávám do uvozovek. Byla to taková vlastně předposranost, ten strach o to místo byl tak silný, že byl mnohdy silnější než ten zásah těch cenzorů za Rakousko-Uherska. No a dnes je to tak, že rozhodli oni, přičemž nikdo neví, kdo jsou to ti oni, jestli je to nějaký robot, nebo jestli je to někdo, kdo vám vypnul ten Facebook. Já už jsem tady jednou dával příklad, jak byla zastavena reklama na dětský šampon na Facebooku, který byl růžový ze dvou důvodů, že to je rasově diskriminační a že to diskriminuje seniory. Tak dětský šampon samozřejmě byl určen pro děti, takže tam se nakonec zjistilo, že to byl nějaký robot, který to vypnul. Takže já se opravdu bojím toho, co tady nastínil pan kolega Munzar, tedy (Předsedající: Čas.) - děkuju - té zneužitelnosti i toho, že je tady ta Evropa i v tomhle případě, že to je přeregulované. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní pan poslanec Karel Haas, připraví se pan poslanec Radek Vondráček. Prosím.

 

Poslanec Karel Haas: Já se pokusím udržet věcnost i v odpovědi, věcných odpovědích na podle mě paranoidní vystoupení pana kolegy Jakuba Michálka, prostřednictvím vás, pane předsedající. Takže dvě odpovědi zcela jasně chci, aby tady zazněly na mikrofon. Není to pozměňovací návrh ODS a ANO, to byla zjevná nepravda, tak ukázka toho, jak se dá s pravdou nebo nepravdou vystupovat, pokud je člověk paranoidní. Není to pozměňovací návrh ODS a ANO, podívejte se, poslanci, kterých politických stran, jsou to poslanci tří politických stran, jsou pod pozměňovacím návrhem podepsáni. To je první bod.

Druhý bod, pravděpodobně mně to kolega Michálek při jeho pohledu na svět nebude věřit, vůbec s nikým z opozice, jakoukoliv formou, osobně, telefonicky, mailem nebyl náš pozměňovací návrh jakkoliv předjednáván nebo projednáván. To je druhá poznámka, kterou tady chci vyslovit takto jednoznačně na mikrofon. Důkazem budiž mé počítače, můj telefon, cokoliv, ale předpokládám, že stejně mně pan kolega asi věřit nebude.

A ta poslední věc, já jsem se tady v tom vystoupení a nijak se nezlobím na pana ministra, který to jenom zkonstatoval, naprosto objektivně, ano, v náporu práce všech kolegů poslanců a poslankyň, já jsem tady takhle uvedl, jsme to skutečně nestihli dostatečně projednat, kontaktovali jsme všechny koaliční strany, nestihli jsme projednat jejich souhlas, to se občas děje. A připomněl bych jenom kolegům Pirátům, panu kolegovi Michálkovi, kolik pozměňovacích návrhů, které neměli v době druhého čtení koaliční podporu, předložili Piráti v době, kdy byli součástí vládní koalice. Já dobře vím a znám koaliční smlouvu, jsem pod ní podepsán, souhlasím s ní a vím, jak mám hlasovat. Děkuju mnohokrát. (Předsedající: Čas.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP