Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(19.40 hodin)
(pokračuje Michal Zuna)

To je ten příklad, kdy potom zaměstnanec skončí ze dne na den a žádné odstupné mu nenáleží.

Já bych se zastavil ještě u těch parametrů, protože ty jsou z mého pohledu velmi důležité. Pozměňovací návrh stojí na dvou určitých pilířích, a to je, aby byl etický a aby byl odpovědný. A právě ta etická rovina je v tom, že pojmenovává takzvaně zranitelné skupiny zaměstnanců, kterým by výpověď tady podle toho nového ustanovení nemohla být dána, nemohla být poskytnuta. Jedná se tedy o zaměstnance, kteří mají do odchodu do starobního důchodu pět let a méně.

Tady si dovolím rovnou zareagovat, prostřednictvím pana místopředsedy, na paní kolegyni Pastuchovou, která se dotazovala, jak je to s těmi časy nebo termíny. Vždyť my přece dnes víme, který ročník bude v kolika letech a v kolika měsících odcházet do důchodu. Takže není to, že by se to měnilo přece každý rok. Já dnes vím, že můj ročník odchází v 66 letech a 5 měsících do důchodu. A ta plovoucí varianta, ta plovoucí doba, ta přece není na stole.

Kromě této skupiny mezi ty zranitelné určitě patří i vlastně všichni zaměstnanci pobírající nebo požívající invalidní důchod v jakémkoliv stupni invalidity a také potom skupina osob, která je zařazená v § 53 odst. 1 písm. d). To znamená, že jsou to všechny, řekněme, těhotné zaměstnankyně, zaměstnanci na rodičovské, otcovské, mateřské, což jsou tedy tři skupiny zaměstnanců, kterým by výpověď tímto způsobem nemohla být dána. To je ta etická rovina.

Ta druhá, ta odpovědná, ta se týká právě toho, že pokud už by zaměstnavatel, a já souhlasím s tím, co tady řekl kolega Munzar, který má právo nejenom si vybrat na začátku spolupráce, ale i v průběhu, s kým chce spolupracovat, tak pokud by tedy byla tato výpověď uplatněna, tak tomu zaměstnanci by náleželo odstupné ve výši dvojnásobku podle toho zákonného odstupného, podle § 67. Dvojnásobek znamená například, že pokud by se to týkalo zaměstnance, který pracuje déle než dva roky, tak by mu náleželo šest mezd. A zároveň odpovídám na ten váš dotaz, že samozřejmě to, co se týká té výpovědní lhůty, tak to je přece odměna za práci, tudíž se to do toho nepočítá. Takže pokud zaměstnanec je ještě ve výpovědní lhůtě, protože výpovědní lhůty tento návrh neupravuje, tak pobírá standardně mzdu a na závěr dostává odstupné nad rámec toho ve výši například těch šesti mezd.

Já právě tu odpovědnost a etiku toho návrhu vidím ještě v jedné rovině, a to je, že třeba to odstupné, které tedy může být až ve výši šesti mezd, přece zaměstnanci dává ještě ohromný prostor, plus tedy ještě tu výpovědní lhůtu, na nějaké určité rozhodnutí, jak bude třeba dál působit na trhu práce. A pokud říkáme, že cílem je pružnější pracovní trh, tak to odstupné je to, co dává právě prostor zaměstnanci, aby se rozhodl, zdali bude i nadále působit v tom oboru, kde skončil, nebo se rozhodne pro nějakou rekvalifikaci. A řekněme, ta doba ve výpovědní lhůtě a k tomu těch šest mezd navíc mu dává i časový prostor pro to rozhodnutí, zdali tedy bude pokračovat, nebo zdali se rozhodne pro nějakou rekvalifikaci, nebo jestli využije to odstupné ve výši šesti mezd například i pro nějakou relokaci, to znamená, že v rámci výběru nového pracovního uplatnění může změnit i působiště, změnit i lokalitu. Samozřejmě ano, není to pro každého. Ale kdo by tímto způsobem uvažoval, tak pro to má tu ekonomickou svobodu v podobě těch šesti mezd.

Někdo se může například i rozhodnout udělat krok, že se stane osobou samostatně výdělečně činnou, anebo ti odvážnější se třeba rozhodnou i pro nějaké podnikání. A víte, že pro celou řadu lidí nebo zaměstnanců udělat ten velmi náročný krok ze strany zaměstnance do podnikatelského sektoru, ať už jako OSVČ, nebo i nějakým založením společnosti většinou bývá i právě ta ekonomika. A těch šest mezd prostřednictvím odstupného tady tomu rozhodování může pomoci.

Já se tady dívám ještě do poznámek, že bych rovnou zareagoval na to, co tady zaznělo. Co se týče podpory, ano, v tuto chvíli ten pozměňovací návrh podporuje jak TOP 09, tak ODS. My samozřejmě budeme rádi, pokud by se nám podařilo přesvědčit naše koaliční partnery. Ale musím odmítnout tvrzení, že pokud nemáme podporu, tak je to něco, co nemá smysl tady navrhovat. Pokud bychom z toho vycházeli, tak pak by neměl smysl žádný z opozičních pozměňovacích návrhů. Takže je určitě zcela legitimní, že ten pozměňovací návrh tady načítáme. A myslím si, že z těch dalších věcí jsem odpověděl na vše, co tady v rozpravě před mým vystoupením zaznělo.

Takže mi dovolte ještě jednou požádat o podporu a děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak děkuji, pane poslanče. Vaše vystoupení vyvolalo několik faktických poznámek. První s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Navrátil. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jiří Navrátil: Děkuju za slovo, pane místopředsedo. Jenom prostřednictvím vás ke kolegovi Zunovi a kolegům, kteří podali pozměňovací návrh. 15. ledna 2025 proběhl výbor pro sociální politiku za účasti zaměstnavatelů a odborů. Již zde zazněly totiž obavy, že nějaký takovýto pozměňovací návrh na výpověď bez udání důvodu může být podán. Pan ministr Marian Jurečka jasně deklaroval, že návrh za MPSV nepodpoří, a to samé konstatoval také předseda výboru Vít Kaňkovský.

Za klub KDU-ČSL deklaruji na tomto místě, že pro takovýto pozměňovací návrh nebudeme hlasovat. A v případě přijetí takovéhoto pozměňovacího návrhu někteří poslanci KDU-ČSL zvažují, ačkoliv je nám to velmi líto, protože tato novela přináší velmi mnoho dobrého jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance, nebudeme moci hlasovat.

Na závěr si tedy dovoluji vyzvat kolegy z TOP 09 a ODS, aby se ke svému pozměňovacímu návrhu v podrobné rozpravě nepřihlásili a pokud možno ho stáhli. Děkuji. (Potlesk z lavic hnutí ANO 2011.)

 

Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju za dodržení času. Nyní vystoupí s faktickou poznámkou pan poslanec Novák, připraví se paní poslankyně Pastuchová. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Marek Novák: Děkuji za slovo. Já velmi krátce na kolegu Zunu, protože on tady obhajoval svůj pozměňovací návrh na výpověď bez udání důvodu tím, že jsou inovace, přichází automatizace a tak dál. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP