Poslankyně Jana Hanzlíková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já naváži na svoji kolegyni a myslím si, že velmi stručně, takže mně na to budou stačit ty dvě minuty.
Tady řeknu svůj názor, který jsem říkala v prvním čtení i při projednávání na výboru. Já velmi pozitivně hodnotím změny, které se týkají návratu rodičů po rodičovské dovolené i dalších změn, které se toho dotýkají. To je určitě velmi dobře, ale zásadně nesouhlasím s prodloužením zkušební doby a už vůbec ne s výpovědí bez udání důvodu, a to proto, že tyto změny zhoršují postavení zaměstnanců.
Náš zákoník práce byl vždycky velmi dobře hodnocen, protože byl velmi vyrovnaný, co se týkalo práv a povinností strany zaměstnavatelů a zaměstnanců, a tyto změny to narušují. Minulé vlády všechny si velmi dbaly na to, aby na tripartitě našly konsenzus u změn, které se týkaly zákoníku práce, ale tentokrát to rozhodně není, protože tyto změny nahrávají jednoznačně té straně zaměstnavatelů.
Není to pouze názor nás jako opozice, ale myslí si to i veřejný ochránce práv, zmocněnkyně pro lidská práva a mnoho dalších lidí. Nemluvím teď vůbec o odborech, protože ty samozřejmě tento názor mají, takže ještě jednou chci říci, nesouhlasíme s těmito změnami, které zvýší nejistotu zaměstnanců. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju za dodržení času. Nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan ministr Výborný. Prosím, pane ministře, vaše dvě minuty.
Ministr zemědělství ČR Marek Výborný: Děkuju za slovo, pane místopředsedo. Protože tady zaznělo od paní kolegyně Pastuchové to, že neví, jak se snad k tomuto avizovanému pozměňovacímu návrhu postaví KDU-ČSL, tak já mohu říci, že jsme jednoznačně zde ve shodě a stojíme za naším ministrem Marianem Jurečkou. My jsme od začátku říkali, že tento pozměňovací návrh nepodpoříme, nesouhlasíme s ním a na tom se nic nemění. I my považujeme za špatné, kdyby třeba mamince pečující o dítě do deseti let mohla být tímto způsobem dána výpověď, a mnoho dalších věcí, které nás vedou k tomu, že tento návrh nepodpoříme. Prostě takhle to je, není potřeba to jakkoliv zpochybňovat.
Druhá věc, která tady zazněla, s dotazem, zda bude naplněn, nebo nebude naplněn příslib toho, jak vyřešíme ten v uvozovkách dluh vůči osobám pracujícím v náročných profesích ve třetí kategorii, tak zítra tuto novelu projedná vláda. Ta byla dohodnuta v rámci pracovní skupiny i s ministrem financí. Přesně tak, jak bylo přislíbeno, to znamená osoby v třetí kategorii náročných profesí, jako jsou některé zdravotní sestry, jako jsou lesníci a další, tak budou mít garantovaný příspěvek do těch dvou finančních nástrojů, důchodové spoření nebo penzijní připojištění tak, aby tři, respektive čtyři procenta podle toho, jak tu práci v měsíci vykonávají, mohli získat tento příspěvek v uvozovkách na ten případný předdůchod, takže slib je naplněn. Já chci říct, že lidovci v tomto plní to, co řekli, a zítra toto projedná vláda.
Jinak co se týče projednávané novely zákoníku práce, tak myslím, že nakonec i reakce na sociálním výboru, kde všichni napříč sociálními partnery, zaměstnavateli, zaměstnanci kvitovali práci ministra práce a sociálních věcí a poděkovali za kvalitu takto předloženého návrhu, tak je právě výsledkem práce jeho týmu. Teď nechám stranou ten návrh pozměňovací, který byl avizován a který my jako lidovci (Předsedající: Čas, pane poslanče.) nepodpoříme. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju. S faktickou poznámkou, zatím poslední přihlášený, vystoupí Vojtěch Munzar. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Vojtěch Munzar: Děkuju, pane předsedající. Já jsem nechtěl vystupovat, ale pokud tady tolikrát zaznělo mé jméno, tak já musím za prvé - a vyřiďte to paní kolegyni Pastuchové (Není v sále, ale po chvilce přichází.), vaším prostřednictvím - někdy ne úplně správně mě interpretovala a pak z toho vyvodila určité chybné závěry. Já tady nebudu polemizovat s těmi jednotlivými věcmi, řeknu jenom dvě roviny.
Za prvé, z principiálních důvodů si myslím, že zaměstnavatel, majitel soukromé firmy nebo jím pověřený vedoucí zaměstnanec, ředitel má právo nejenom si vybrat, s kým chce spolupracovat - a to znamená přijmout vybraného zaměstnance - ale má mít právo se i rozhodnout svobodně, s kým už spolupracovat nechce, a nehledat si ty zákonné důvody někdy uměle a někdy velmi nedůstojně vůči těm zaměstnancům jenom proto, aby naplnil dikci zákona, anebo je donutil k dohodě. To je první věc.
Druhá věc, já jsem i včera v televizi říkal, z mého pohledu výpověď bez udání důvodu je špatný název pro ten návrh, protože daleko přesnější je, že to je jednostranná výpověď s výpovědní lhůtou a odstupným. Stejně jako dneska, když dáte někomu výpověď ze zákonných důvodů, tak nejdřív mu v době výpovědní lhůty platíte plat a teprve potom dostává odstupné, stejně tak to je u tohoto návrhu, takže nic se neodečítá. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju za dodržení času. To byla poslední faktická poznámka. Vracíme se do obecné rozpravy a nyní je přihlášený pan poslanec Zuna.
Poslanec Michal Zuna: Děkuju za slovo, pane místopředsedo. Dovolte mi, abych tedy navázal tady na tu rozpravu kolem novely zákoníku práce, a jak už tady bylo předjímáno, tak se vyjádřím i k načtení pozměňovacího návrhu, který má za cíl určité snadnější nebo pružnější ukončení pracovního poměru.
Než se k tomu však dostanu, tak mi ještě dovolte, abych vyjádřil i spokojenost nad tím, jak flexinovela zákoníku práce je z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí připravená. Já si myslím, že naplňuje ten základní cíl, a to aby pracovní trh byl pružnější, flexibilnější. Je tam celá řada skvělých bodů, některé z nich tady už byly i zmíněny. Já si dovolím také uvést například zkrácení výpovědní lhůty od prvního dne následujícího měsíce na tu kratší variantu ode dne doručení. Já určitě vítám, společně i s mými kolegy, prodloužení zkušební lhůty na čtyři a osm měsíců. Jedna z věcí, která tady ještě nezazněla a určitě ji vítáme, je i možnost dohodnout se na výplatě například v cizí měně, může to být euro nebo jiná, která je listovaná u České národní banky v případě, že se jedná o cizince, kteří pracují v České republice, nebo o české pendlery, což je určitě správně.
Co se týče toho samotného pozměňovacího návrhu, já společně s kolegy máme za to, že pokud novela zákoníku práce tedy má za cíl pružněji reagovat a být... zajistit větší flexibilitu na trhu práce, tak právě tento pozměňovací návrh je ten, který by tomu mohl pomoci. I s ohledem na to, jaká je dnešní doba - je velmi rychlá, dynamická - celá řada společností, a je jedno, jestli jsou to malé, střední nebo velké firmy, tak dnes využívá určitou systematizaci práce, automatizaci, inovace, nové technologie. To je doba, která se nedá srovnávat s rokem 1965, ze kterého stále vychází základy zákoníku práce, takže ten cíl je právě takový, aby zajistil pružnější pracovní trh.
Já musím odmítnout to tvrzení, že je výhodný pouze pro zaměstnavatele. Já tam určitě vidím výhody jak na straně zaměstnavatele, tak i na straně zaměstnance. Tady už padaly i některé konkrétní příklady a jedním z cílů je to, aby se právě třeba při ukončování pracovního poměru nesnažil zaměstnavatel obcházet, řeknu, i zákon nebo hledat nějakou cestu, jak například se zaměstnancem ukončit pracovní poměr, aniž by to pro toho zaměstnance bylo nějakým způsobem zajímavé. My víme, že tady proto tak se například zneužívají i dohody o ukončení pracovního poměru, kdy... Zaznělo to tady z jiných úst, že pokud je zaměstnanec pro někoho nepohodlný, tak ten zaměstnavatel si umí najít nějaké cesty, jak zaměstnance v uvozovkách zatlačit do kouta a donutit ho podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru. ***