Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(20.30 hodin)

 

Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji, pane místopředsedo. Já se hlásím ke svému pozměňovacímu návrhu vedeném pod číslem 5973 a myslím, že jsem už mluvila v obecné rozpravě, nebudu opakovat. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já vám děkuji. Pan poslanec Zuna.

Jenom jsem chtěl mezitím upozornit všechny, že po dohodě klubů je v tuto chvíli předjednáno to, že jak skončíme tento bod, dojedeme ještě bod číslo 31, sociální služby, a poté pro dnešek se končí. To jenom, jestli to třeba nezaregistrovali některé kolegyně a kolegové.

Tak, pane poslanče.

 

Poslanec Michal Zuna: Děkuji za slovo. Já se tímto chci přihlásit k pozměňovacímu návrhu číslo 5964, který jsem odůvodnil v obecné rozpravě.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já vám děkuji. Paní poslankyně Šafránková.

 

Poslankyně Lucie Šafránková: Děkuji a já se také hlásím ke svému pozměňovacímu návrhu pod číslem sněmovního dokumentu 5963.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Pan vicepremiér Jurečka.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Já se hlásím na základě i odůvodnění, které jsem přednesl v obecné rozpravě, ke sněmovnímu dokumentu pod číslem 5972, dále k pozměňovacímu návrhu pod sněmovním dokumentem číslo 5837 a k pozměňovacímu návrhu pod sněmovním dokumentem číslo 5971. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Paní poslankyně Decroix.

 

Poslankyně Eva Decroix: Já vám děkuji, pane předsedající. Jenom velmi krátce si dovolím se přihlásit k před chvílí zdůvodněnému pozměňovacímu návrhu nahranému pod sněmovním dokumentem 5976 a dovolím si odkázat na to odůvodnění, jak písemné, tak před chvíli zmíněné.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Vidím, že nikdo další se nehlásí, čímž končím podrobnou rozpravu.

Vzhledem k tomu, že jsme neměli žádné návrhy na vrácení návrhu zákona ani na zkrácení lhůty, tak v tomto případě končím druhé čtení tohoto návrhu. Děkuji všem za spolupráci.

Jdeme k dalšímu bodu, poslednímu dnes, a to je bod číslo

 

31.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony /sněmovní tisk 796/ - prvé čtení

Poprosím, jestli by předložený návrh mohl uvést pan vicepremiér Marian Jurečka. Prosím. (Hluk v sále.)

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Dobrý večer, vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, já si dovolím uvést tedy tuto novelu několika zákonů pod sněmovním tiskem 796.

Tato právní úprava má za cíl sjednocovat výkon státní správy všech pojistných a nepojistných dávek podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem a průkazu osoby se zdravotním postižením pod Českou správou sociální zabezpečení a také její vnitřní organizační jednotky, a tím dojde k poměrně výraznému zefektivnění systému vyřizování celé této agendy, vytvoření prostoru pro to, abychom to dělali efektivněji, lépe manažersky a také abychom dokázali využít veškeré nástroje digitalizace a také i systémové nastavení kontrol, pokud jde o tuto oblast.

Přestože právní předpisy upravující oblast nepojistných sociálních dávek podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem jsou průběžně novelizovány, základní nastavení systému vychází z let 2006 až 2011. Toto nastavení však už dneska neodpovídá požadavkům a nárokům dnešní doby, zejména pokud jde o vedení správního řízení a digitalizace a především o rychlost celého řízení. (Hluk v sále přetrvává a zesiluje.) Proto navrhujeme tuto úpravu, kdy mezi ta hlavní opatření patří především zkrácení lhůt a zavedení také některých lhůt pro některé úkony, které byly doposud časově vymezeny pouze správním řádem, a současně zkrácení těch lhůt stávajících v rámci také i zjednodušení celé administrativy. Jedná se především o zkrácení lhůty pro vydání rozhodnutí ze 30 dnů na 15 dnů, dále speciální úprava lhůty pro provedení sociálního šetření a její zkrácení ze 30 dnů na 20 dnů a v souvislosti s tím zavedení lhůty pro zahájení sociálního šetření do pěti pracovních dnů od podání žádosti. V návaznosti na speciální úpravu lhůt návrh zákona přináší upuštění... (Odmlka pro hluk v sále.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já bych poprosil kolegyně a kolegy, jestli by se mohli ztišit, prosím ještě jednou. Děkuju.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. ... přináší upuštění od přerušování řízení, v důsledku čehož by vůči účastníkovi řízení došlo ke snížení administrativní zátěže, neboť v případě přerušování řízení nutno účastníka řízení o přerušení řízení vyrozumět a následně mu oznámit, že je v řízení pokračováno. Ve věci posuzování zdravotního stavu dojde k zefektivnění dokládání podkladů ze strany posuzovaných osob, rozšíření kompetencí odborných nelékařských zdravotnických pracovníků a především nově bude posuzovaným osobám zasílán posudek o zdravotním stavu, na který doposud mohly nahlížet pouze osobně u správního orgánu.

Podmínky vztahující se k průkazu osoby se zdravotním postižením doznaly taktéž výrazných změn, a to především ve věci upuštění od správního poplatku za vydání průkazu a nově jeho zasílání domů namísto osobního vyzvedávání na úřadě.

Nelze opomenout ani návrh zjednodušeného řízení ve věci příspěvku na péči u osob v inkurabilním stavu, které by na základě doložení potvrzení o inkurabilním stavu získaly nárok na příspěvek na péči ve stupni závislosti tři na dobu 12 kalendářních měsíců bez provedení sociálního šetření a posouzení zdravotního stavu, tedy vše by měli vyřízeno do 15 dnů.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Ještě jednou poprosím všechny v sále, jestli by se mohli ztišit. Děkuju.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Důsledkem zmíněných opatření bude významné snížení administrativní zátěže a zrychlení rozhodovacího procesu, což bude mít pozitivní vliv nejen na žadatele a příjemce dávek, ale také na správní orgány. Zjednodušením procesu správního řízení bude umožněno dosáhnout mnohem efektivnější elektronizace a digitalizace. (Hluk v sále přetrvává.) Navrhuje se, aby podání žádosti bylo možné učinit pouze elektronicky prostřednictvím informačních systémů MPSV nebo ústně na kontaktním pracovišti územní správy sociálního zabezpečení formou asistovaného podání, přičemž asistovaným podáním se rozumí zadání ústního podání zaměstnancem do příslušného informačního systému MPSV. Spis bude veden pouze elektronicky a bude tak možné do něj nahlédnout i z pohody domova. Navrhuje se, aby bylo možné pohodlně doručovat i do takzvané klientské zóny Jenda a současně byli adresáti písemností notifikováni prostřednictvím SMS nebo e-mailem. Z důvodu umožnění realizace navrhovaných opatření se vytváří nová aplikační podpora, která bude součástí jednotného informačního systému práce a sociálních věcí a bude připravena do budoucna umožnit zavedení elektronické verze průkazu formou jeho digitálního stejnopisu.

Návrh zákona nebude mít přímý dopad na státní rozpočet, v rámci návrhu zákona se předpokládají pouze interní náklady rozpočtové kapitoly 313, protože půjde o transfery systemizovaných míst zaměstnanců Úřadu práce na vnitřní organizační jednotky České správy sociálního zabezpečení. To je asi vše podstatné.

Já si potom dovolím v obecné rozpravě navrhnout také ještě zkrácení lhůty mezi prvním a druhým čtením na 30 dnů. Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji, pane vicepremiére. (Dotazy z pléna, proč předsedající použil gong.)

Já jsem vás nyní zavolal, a to proto, protože v tuto chvíli by měl původně pan poslanec Bauer vystoupit jako zpravodaj, ale já zde mám informaci a poznámku, že se to mění za paní poslankyni Pastuchovou. Jestli tomu tak je, tak to musíme hlasovat. Ano? Prosím.

 

Poslanec Jan Bauer: Pane místopředsedo, dámy a pánové, já samozřejmě jsem připraven přednést svoji zpravodajskou zprávu, nicméně vnímám dohodu i zájem paní kolegyně Jany Pastuchové, která se téhle problematice dlouhodobě věnuje, že má zájem zpravodajovat tento sněmovní tisk, proto vás chci požádat, abyste nechal hlasovat o změně zpravodaje tohoto tisku.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Tak, takže jsem nevolal nadarmo. Už jsem měl trochu strach, že jsem všechny zavolal a teď to nebudeme muset hlasovat.

V tom případě budeme tady hlasovat paní poslankyni Pastuchovou.

Ano, slyším klepání o odhlášení a opětovné přihlášení, takže tak činím a prosím, abyste se přihlásili.

 

Budeme hlasovat o změně zpravodaje, což by byla místo pana poslance Bauera paní poslankyně Pastuchová.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 186, 119 přihlášeno, pro 115, proti nikdo. Přijato.

 

Nyní tedy tímto prosím paní poslankyni Pastuchovou, aby se ujala své role jakožto zpravodajka. Máte slovo.

Než ještě dorazíte k pultíku, tak po dohodě klubů - prosím, jestli bychom mohli teď chvilku zpozornět - po dohodě klubů mám informaci, že neskončíme po tomto bodu, ale že ještě sjedeme jeden bod... (Poslankyně Decroix mimo mikrofon: Až do patnáctky.) Až do patnáctky tedy, takže nejenom silniční dopravu, ale tedy až do bodu číslo 15. Děkuji.

Tak, poprosím nyní tedy paní poslankyni. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP