Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(9.30 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)
Sloučení televize a rozhlasu umožňuje efektivnější provoz a lepší využití personálních i technických kapacit.
Za třetí, Rai Italia. V Itálii funguje Radiotelevisione Italiana, Rai, jako jednotný veřejnoprávní vysílatel, který kombinuje televizní a rozhlasové vysílání. Rai provozuje tři hlavní televizní kanály Rai 1, Rai 2, Rai 3 a širokou síť rozhlasových stanic. Rai podléhá přísnému dohledu parlamentní rady, která kontroluje nestrannost a efektivní hospodaření. Mě vždy baví, když slyším, jak to na té radě tam probíhá. To jsou takové ty drby, že teďka samozřejmě to jsou všechno nezávislí, ne? Ale všichni víme, že tam drtivá většina je z pětikoalice. Tak když my tam pošleme stížnost, my jsme tam dali stížnost 18. listopadu, ještě nemáme odpověď stále, minulého roku, tak potom ti, co jsou tam za pětikoalici, říkají, no jo, máte pravdu, ale víš, to je hnutí ANO. Máte smůlu, čau. Tak takhle se to tam řeší. No to jsou takové drby. řekněte jméno - neřeknu, protože samozřejmě důkaz není. A ten člověk by byl ohrožen. Takže italský model ukazuje, že sloučení televizního a rozhlasového vysílání nijak neohrožuje nezávislost médií, ale umožňuje efektivnější fungování.
RTVE Španělsko - Španělsko provozuje jednotného veřejnoprávního vysílatele Radio y Televisión Española, RTVE, který vznikl sloučením rozhlasu a televize.
Tak to jsou největší, to jsou, doufám, pro pětikoalici, vlastně demokratické státy, ne? Spojené království, Rakousko, Itálie, Španělsko, jsou to demokratické státy, ne? Nebo bude někdo argumentovat, že ne? No, ale to víme, jak se to hodí, tak se to potom argumentuje.
Takže RTVE dnes funguje jako jednotná organizace, která spravuje televizní a rozhlasové vysílání v celém Španělsku. Financování probíhá ze státního rozpočtu. No, prosím, vidíte, no, to je to, co my navrhujeme. Koncesionářské poplatky byly zrušeny v roce 2010. Španělsko - Pedro Sánchez tam je premiér, teďka navrhnul to zdanění těch mimo EU investorů, aby ti chudáci Španělé nemuseli platit takové vysoké nájemné. Sloučením RTVE dosáhlo větší efektivity řízení, snížení administrativních nákladů a lepší koordinace obsahu mezi médii.
Další příklad, NRK Norsko. Veřejnoprávní vysílání v Norsku zastřešuje Norsk rikskringkasting. NRK provozuje tři hlavní televizní kanály a několik rozhlasových stanic pod jednotnou organizací. Norsko v roce 2020 - no, prosím - zrušilo koncesionářské poplatky a přešlo na přímé financování ze státního rozpočtu. No vidíte, taky demokratická země, nic není ohroženo. Sloučený model zajistí efektivnější využívání veřejných prostředků a posílí roli NRK jako hlavního poskytovatele kvalitního veřejnoprávního obsahu.
Ve Francii je v současnosti otázka sloučení veřejnoprávního vysílání předmětem politické diskuse. Prezidentský tábor podporuje projekt sjednocení veřejnoprávních médií, no prosím, pod jednou holdingovou společností s názvem France Media, která by do roku 2026 spojila France Télévisions, Radio France a Institut national de l’audiovisuel. Cílem je vytvořit silnou veřejnoprávní mediální organizaci po vzoru BBC. No, tak všichni jdou touhle cestou, a proč u nás pětikoalice, stávající vláda, nechce o tom ani slyšet? Přitom trend je jasný.
Tato debata ukazuje, že sjednocení veřejnoprávních médií není jen otázkou úspor, ale také strategickým krokem pro posílení jejich nezávislosti a konkurenceschopnosti v moderním mediálním prostředí, takže sloučení České televize a Českého rozhlasu není žádný nevyzkoušený experiment. Naopak, ve vyspělých evropských demokraciích se tento model osvědčil a přinesl jasné benefity. Příklady z Británie, Rakouska, Itálie, Španělska nebo Norska a teď Francie ukazují, že jednotná veřejnoprávní instituce znamená nižší náklady, efektivnější řízení a kvalitnější obsah. V žádné z těchto zemí nedošlo ke ztrátě nezávislosti médií nebo k omezení jejich role ve veřejné debatě.
A pokud by se tyhle dvě instituce sloučily, a konečně na tom poli v Letňanech, kde končí metro, kde chtěl postavit Bém olympijský stadion, nic tam není a my jsme tam chtěli udělat tu čtvrť, kde by byly velké synergie, že by pan ministr Baxa neseděl v Nostickém paláci, ale bylo by tam muzeum pro lidi, seděl by v Letňanech, velké synergie. Nebo MMR, co dělá na Staromáku? To byl ten náš projekt. Tam by krásně mohla vyrůst moderní budova spojené České televize a Českého rozhlasu a za ty nemovitosti na Kavčích horách nebo na Vinohradech by tyhle dvě instituce dostaly obrovský balík peněz, protože někdo by tam udělal byty, o tom jsem přesvědčen.
No, ale samozřejmě tahle vláda většinou nerozumí, co jim říkáme, když je to něco ekonomického. Takže chápu, že i ta vedení České televize a Českého rozhlasu nemá o to zájem, protože samozřejmě by museli šetřit a hlavně i na sobě.
Takže otázka je, proč nemůžeme jít my stejnou cestou? Tak my samozřejmě to budeme navrhovat v našem programu. Hnutí ANO tohle navrhne. A vláda jdou jinou cestou, takže tím nejsnadnějším řešením je, že chce zvýšit poplatky a ještě vyšší finanční zátěž pro občany a firmy, aniž by hledala úspory nebo zefektivnila fungování veřejnoprávní médií. A my samozřejmě nabízíme jinou cestu a té modernizace, která zajistí lepší služby pro občany bez dalšího zatěžování jejich peněženek.
Pokud uspějeme ve volbách, tuto změnu určitě budeme prosazovat. Poplatky zrušíme, zajistíme efektivní hospodaření a půjdeme cestou Británie, Rakouska, Itálie, Španělska a všech těch států demokratických, které jsem tady jmenoval. Veřejnoprávní média a my všichni občané České republiky máme právo na to, pokud to financujeme, aby to bylo transparentní a může se to financovat ze státního rozpočtu. Já si myslím, že je to spravedlivé řešení a je to hlavně férový přístup k lidem.
No, já jsem po tom minulém vystoupení tady dostal dopis od pana Bělici, to není ten náš hejtman, za prezidium Asociace českých kameramanů. A tady píše, že jsem tady řekl nějaké zavádějící a klamné tvrzení. Prosím vás, já jsem měl tři projevy a všechny tři projevy nebo dva projevy mi psali lidi, kteří jsou z branže, a tady mi vysvětluje pan Bělica, proč musí mít vlastní sbor hasičů, 45 hasičů mají. Já mám na to jiný názor, já si rád s ním o tom popovídám. Tady mi vysvětluje, co všechno oni tam musí dělat. 45 hasičů, prosím vás, převeďte je Vlčkovi, to je šéf našich hasičů celorepublikových, ušetříte a on samozřejmě, kdyby byl u vás nějaký problém, bude ready. Takže 45 lidí - hasičů - by klidně mohlo přejít pod stát. ***