Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(10.00 hodin)
(pokračuje Radim Fiala)
Myslím si, že jde o další projev daňové revoluce, daňové laviny vlády a vládních stran, které přitom v předvolební kampani měly jedno hlavní heslo neustále opakované - hádejte, jaké heslo to bylo? No, nebudeme zvyšovat daně, nikdy. Rozumíte? Nikdy nebudeme zvyšovat daně. Daň z nemovitosti je nemorální, nemá vůbec existovat, natož aby se zvyšovala. Jaká je realita? To si myslím, že sledujeme se zděšením a všichni občané už téměř tři roky. Daň z nemovitosti, o které tato vládní koalice tvrdila, že je nemorální a že nikdy ji nezavedou, tak nejenom že byla zavedena, ale bude se každý rok valorizovat, takže každý rok vy, kteří vlastníte byt nebo dům, který jste si třeba sami postavili, ten dům, tak nejenom že budete platit daň z nemovitosti, ale ona se vám každý rok bude zvyšovat, takže třeba až půjdete do důchodu, budete platit tolik, že to nebudete schopni možná ani zaplatit.
Česká televize by měla díky vládní novele získat až o 865 milionů korun ročně navíc, Český rozhlas o 331 milionů korun více než předtím. Česká televize přitom letos hospodaří s téměř 8 miliardami, 8 miliardami korun. Když někomu řeknu, jaký je rozpočet České televize, tak si myslí, že si vymýšlím, že to není možné - že není možné, aby někdo měl 8 miliard korun, chtěl zvyšovat poplatky a nebyl schopen s tím vyjít, a Český rozhlas s více než 2 miliardami korun. Já myslím, že to je víc než dost. Já si pamatuju, když jsme tady schvalovali Zprávy o hospodaření České televize, kdy bývalé vedení České televize rozpouštělo rezervní fond. Česká televize má totiž podle zákona hospodařit rozpočtově, rozpočtově vyrovnaně, to znamená, že má mít vyrovnaný rozpočet. Víte, jak to fungovalo v České televizi? A já jsem tady na to upozorňoval: Česká televize měla rozpočet, příjmy a výdaje, saldo nula, to znamená, že hospodařila rozpočtově, ale potom měla ještě rezervní fond, z kterého každý rok brala třeba 800 milionů, takže doopravdické hospodaření České televize bylo minus 800 milionů. Obcházela zákon, a kdyby to někdo udělal ve firmě nebo někde jinde a obcházel zákon, tak mu Finanční úřad napaří takovou pokutu, že se z toho zblázní a dá mu úroky, že to nebude schopen ani zaplatit. Ale v České republice jsme si všichni rovni, ale někteří rovnější před zákonem, a Česká televize je nejrovnější, jo? Takže se nic nestalo. Podle zákona má Česká televize hospodařit vyrovnaně. Hospodařila podle mě se schodkem, podle mého názoru třeba 800 milionů. A představte si, že za několik let, a teď to nevím přesně, ale řekněme za pět až deset let, rozpustila Česká televize ve svém hospodaření rezervní fond, který měl velikost přes 5 miliard korun, dalších 5 miliard korun rozpustili ve svém hospodaření, a teď samozřejmě jim rezervní fond došel, nemají nic, tak říkají: občané to zaplatí, a zaplatí to všichni ti, kteří mají mobilní telefony, ti, kteří mají počítače, dokonce uvažovali, že by to měli platit ti, kteří mají připojení k internetu, aby se zvedl počet plátců a aby měli samozřejmě dostatek peněz na svou propagandu progresivistickou.
Nově mají televizní a rozhlasovou daň hradit i domácnosti, které sice nevlastní televizi ani rádio, ale používají chytrý telefon. To je to, o čem mluvím, ale patří do toho ještě tablet, počítač, anebo mají internetové připojení, takže to takhle vlastně je. To už je v podstatě jakási novodobá daň z hlavy. Rozšíření povinnosti hradit tyto poplatky totiž plošně zasáhne prakticky všechny domácnosti v České republice. Tato vládní novela chce, jak jsem již naznačil, sebrat mnohem více peněz než dnes českým firmám, což je zajímavý postup u vlády, která deklaruje jako jeden ze svých hlavních cílů podporu podnikání. A nebudou to žádné malé peníze, u velkých firem to budou statisíce, které budou platit na poplatcích České televize a Českému rozhlasu. Já si úplně nejsem jist, že například dělník v železárnách, kromě toho, že železárny jsou likvidovány vysokými cenami energie, by měl ještě čas jít koukat na televizi. Nebo si možná myslí, že když budou vysoké ceny energií a železárny nebudou fungovat, to je takový příklad, železárny nebudou fungovat, protože nebudou mít na energie, tak se tam možná všichni budou dívat na televizi, tak je potřeba zdanit ty lidi ještě tím, že jim zvednou poplatky, ale je to prostě nesmysl, je to něco, co se nedá ani logicky popsat, že vlastně může existovat nebo fungovat, ale tato vláda to chce a vyžaduje a prostě já si myslím, že jeden z hlavních důvodů je získat peníze pro politickou práci České televize.
Je to taky v rozporu s realitou, kdy se tato vláda označuje za pravicovou vládu nebo za hráz proti levici, nic není vzdálenějšího skutečnosti než to, co vám tady říkám. Žádná pravice, pravicová vláda, žádná hráz proti levici, kterým se deklaruje. Já jsem to slyšel teď zrovna ve veřejnoprávní televizi říkali, že tato vláda nechce předat vládu České republiky levici, a že jí proto musí bránit, tak tato vláda, která zvyšuje daně a poplatky, kam se podívá, se rozhodně nedá nazývat pravicovou, ale bohužel ani levicovou. To je vláda, vláda faktu, vláda, která jenom chce zdanit lidi, vybrat prachy, a my tomu můžeme říkat, že je to - skoro bych řekl výpalné, a pro výpalné za Českou televizi a Český rozhlas už v případě firem a podnikatelům zde nebude podstatný počet přijímačů, ale počet zaměstnanců. Takže budou ty firmy platit výpalné České televizi a této vládě podle počtu zaměstnanců. Nejde tedy o nic jiného než o zvýšení korporátní daně jinými prostředky. Aby nemuseli tu daň zvyšovat a vysvětlovat, proč zvyšují tu daň v podstatě nejvíc v Evropě, tak to nahradí nějakou jinou daní a bude to samozřejmě poplatek České televizi a Českému rozhlasu pro firmy. Firmy se musejí připravit na opravdu skokové zvýšení svých nákladů. A teď příklad. Firmy o 250 zaměstnancích by nově měly na těchto poplatcích hradit až sedmdesátkrát více než doposud. Tak pravicová vláda, která se deklaruje jako pravicová, nejenom že říkali, že nebudou zvyšovat daně, ale ten příklad, firmy o 250 zaměstnancích by nově měly na těchto poplatcích hradit až sedmdesátkrát více. To přece není ani zvýšení daní, to je výpalné. To mně připadá jak ten úryvek z Pyšné princezny: Uhlíři, zaplatil jsi daně? Tak se k nám chová vláda, sedmdesátkrát více než doposud, a roční poplatek za televizi a rozhlas by se u nich vyšplhal až na 172 200 korun. U podniků s více než 500 zaměstnanci je to pak až stokrát více, tedy celkově 246 000 korun. Podle mě je to nehorázný a drzý trest firmám za to, že zde platí daně a pojistné odvody, že financují stát a vládu a že zaměstnávají české občany, což pomáhá jistě alespoň jakžtakž udržovat sociální smír v zemi, který tato vláda doslova ničí. ***