Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(10.30 hodin)
(pokračuje Radim Fiala)

A to chápu, to je věc konkurence. Připomněl, že jedním ze zásadních bodů, které komerční média vnímají jako problematické, je zachování reklamy a sponzoringu na programech České televize. Znamená to, že veřejnoprávní média jsou financovaná jak z koncesionářských poplatků, tak z reklam, čímž jsou zvýhodněna oproti komerčním subjektům.

Novela dokonce rozšiřuje výjimky pro umisťování on-line reklamy. Předseda Asociace provozovatelů soukromého vysílání a ředitel Rádia Impuls Jiří Hrabák v této souvislosti zdůraznil, že Český rozhlas má příjmy v tuto chvíli dvakrát vyšší, než jsou příjmy celého soukromého rozhlasového trhu. Takže ještě jednou, Český rozhlas má příjmy dvakrát vyšší, než mají všechna ostatní česká rádia. A nedokážou s tím vyjít a nedokážou nic ušetřit.

Komerční média se obávají také pokřivení pracovního trhu v oblasti médií. A já to chápu. Jestli má někdo dvakrát víc než všechna rádia dohromady, tak si může dovolit dvakrát víc zaplatit svoje redaktory a svoje pracovníky.

Novelu, jak je již u mnoha vládních legislativních návrhů špatným zvykem, kritizovala i Legislativní rada vlády. Podle ní řada návrhů v novele obsažených neprošla mezirezortním připomínkovým řízením a rovněž zde chybí relevantní ekonomické údaje, zejména existující náklady České televize a Českého rozhlasu v porovnání s výnosy z koncesionářských poplatků a výnosy z povoleného rozsahu reklamy.

Chybí také definice toho, proč a v čem je současné financování nedostatečné, tedy jaký rozsah financování je třeba. Podle Legislativní rady vlády novela může rovněž snížit nezávislost veřejnoprávních médií.

Podle stanoviska Legislativní rady vlády je také zarážející, že pokud se navrhuje zvyšování poplatků s odůvodněním, že jejich aktuální výše není dostatečná, pak není jasný důvod, proč se příjmy České televize ze sponzorování pořadů mají převádět do Státního fondu kultury a proč nejsou ponechány k financování výroby pořadů České televize, na něž jsou sponzory poskytnuty. To je velmi zajímavé.

Cituji ze stanoviska. Podle novely se do zákonů o České televizi a o Českém rozhlasu navrhuje doplnit, aby ministr kultury s generálním ředitelem České televize a s generálním ředitelem Českého rozhlasu uzavíral memorandum o způsobu naplňování veřejné služby v oblasti televizního, respektive rozhlasového vysílání. K této úpravě je třeba upozornit, že navrhovaným postupem může dojít k oslabení nezávislosti České televize a Českého rozhlasu na moci výkonné, mimo jiné proto, že podle úpravy doplňované v čl. 1 bodu 40 a čl. 3 bodu 41 návrhu zákona do zákona o České televizi a o Českém rozhlasu má navíc být nenaplňování memoranda důvodem pro odvolání generálního ředitele České televize, respektive Českého rozhlasu, z funkce.

Tak to je opravdu gól, ale do vlastní branky. A také Kocourkov a Absurdistán na druhou a s nadsázkou možná i impuls pro zásah týmu plukovníka Foltýna na Legislativní radě vlády. Myslím, že by plukovník Foltýn měl vystavit novou komunikační kartu pro Legislativní radu vlády, aby věděli, jak to komunikovat.

No, myslím, že to není zrovna strategická komunikace. Novela počítá i s tím, že Česká televize a Český rozhlas budou mít právo požadovat údaje o zákaznících od poskytovatelů připojení k internetu, tedy kupříkladu od mobilních operátorů. Ti se proti plánované novince bouří a upozorňují, že tento nápad Ministerstva kultury je technologickým nesmyslem. Podle nich půjde o vážné narušení soukromí zákazníků a vysokou administrativní zátěž poskytovatelů internetu a podle všeho bude zpoplatňovat i ty, kteří nebudou mít přístup k televiznímu signálu. Cituji: "Obáváme se, že předložený návrh je zásadně nedomyšlený. Ve svém důsledku povede jen k chaosu a nepřiměřeným zásahům do soukromí obyvatel České republiky."

To si myslím taky. Návrh například vůbec nereflektuje dnes zcela obvyklou situaci, kdy na jednu osobu z rodiny je evidováno hned několik služeb připojení k internetu, mobilní i fixní, a to pro celou rodinu. Takových služeb je dnes celá řada a vůbec nemusí jít o služby připojení k internetu ve vztahu k sledování televize. V podstatě všechny zabezpečovací systémy, aby mohly komunikovat, tam mají SIM karty, všechny, pokud komunikují.

Mnohá z těchto připojení k internetu neumožní sledovat televizi, reálně tak hrozí, že Česká televize by tímto způsobem zjišťování údajů nejen na sebe, ale i na zbytek společnosti, uvalila těžko představitelné administrativní břemeno. To říká šéf Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund. Výsledkem bude pouze chaos, kdy se dotčené subjekty budou bránit a argumentovat počty technicky způsobilých zařízení.

Celé to povede k tomu, že namísto zvýšení efektivity výběru televizních poplatků se efektivita výběru naopak sníží. No, prostě lidi to budou obcházet, to prostě tak je.

Ještě jednou cituji ředitele TV Prima: "Od tiskové konference Ministerstva kultury, na které bylo ohlášeno zvýšení poplatků, jsme se v principiálních otázkách moc neposunuli. Stále zapřaháme vůz před koně. ČT má dostat přidáno, aniž by byla předtím formulována jasná společenská poptávka, co má a co nemá dělat. Její příjem z poplatků má být navyšován podle kumulované inflace, přestože její náklady se podle inflace dlouhodobě nezvyšují. Nové služby má rada ČT schvalovat podle pravidel a kritérií, která si ale ČT má sama stanovovat nebo měnit vnitřním předpisem." Konec citace.

Dopadům do komerčního trhu se nevěnuje žádný z materiálů, které Ministerstvo kultury vložilo do legislativního procesu.

Veřejnoprávní média nefungují odděleně a stranou komerčních subjektů, ale jsou součástí stejného systému. Novela bude mít negativní dopad na ekonomiku soukromých vysílatelů. Navíc například většina stanic Českého rozhlasu skladbou svého vysílání a hudbou nabízí koncesionářům za jejich peníze obsah, který se od soukromých stanic po většinu dne de facto vůbec neliší a který soukromé stanice musí vytvářet za zlomek nákladů oproti Českému rozhlasu. Tato vládní novela tedy pouze posílí ekonomicky dominantní postavení Českého rozhlasu v přímém konkurenčním boji se soukromými provozovateli o ty samé posluchače, aniž by jakkoliv se zlepšila veřejná služba.

Tak, dámy a pánové, vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků je filozoficky pomýlený, nespravedlivý, věcně nesprávný, diskriminační a v mnoha případech technicky a prakticky nerealizovatelný. A to neříkám pouze já. Toto své stanovisko opírám o kvalifikované rozbory mnoha autorit ve svých oborech, ať už jde o právo, ekonomiku, podnikání, mediální prostředí či technické a technologické záležitosti.

A proto za poslanecký klub hnutí SPD jasně říkám ne dalšímu ze série zvyšování daní, které nám servíruje vláda Petra Fialy.

Tak, a já mám ještě jednu věc, kterou můžu s přednostním právem říct, a to je věc, která se týká úpravy zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, kde chtějí Piráti svým usnesením zkrátit přednostní práva. Já jsem tady mluvil nevím jak přesně dlouho, možná půl hodiny, možná tři čtvrtě hodiny, ale mluvil jsem výhradně o tématu, které dnes budeme projednávat. Tak já prosím Českou televizi, aby to zaznamenala, že to není žádná obstrukce, že se tady snažíme vysvětlit lidem, co se chystá, a že to přednostní právo, my dnes máme jedno tady za hnutí SPD, tak jsem ho využil a řekl jsem lidem, co se chystá. A pro vás je to dlouhé, vy byste chtěli hned hlasovat, tak potřebujete usnesením zkrátit přednostní práva a upravit celý zákon o jednacím řádu. Je to nesmysl, nikdo tady neobstruuje, jenom se snažíme lidem vysvětlit, jakou politiku dělá tato vláda. Děkuji. ***

 




Přihlásit/registrovat se do ISP