Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(11.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Také děkuji za dodržení času. Zastavení odlivu zaměstnanců ze státního sektoru, tak se jmenuje název nového bodu paní poslankyně Ožanové a měl by být zařazen - a o tom bychom měli hlasovat - v pátek jako první bod.

Další, kdo je na řadě, je paní poslankyně Ivana Mádlová, poté Berenika Peštová, paní poslankyně Lenka Knechtová, pan poslanec Igor Hendrych, David Pražák, znovu paní poslankyně Ožanová, dvakrát, a poté paní poslankyně Vladimíra Lesenská. Prosím, máte slovo, vašich pět minut.

 

Poslankyně Ivana Mádlová: Děkuji, pane místopředsedo. Vážené kolegyně a kolegové, já bych vás chtěla požádat o pomoc při zařazení bodu, sněmovního tisku 785, který se týká novely zákona (č.) 96/2004 (Sb.), v platném znění, o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče. Jedná se o takzvanou malou novelu, jejímž cílem je usnadnění prostupnosti nelékařských zdravotnických povolání, a to konkrétně všeobecné sestry, dětské sestry a zdravotnického záchranáře.

Je to opravdu poměrně velký problém, protože řada zdravotnických oddělení, a i tedy celých nemocnic tak má problémy s nedostatkem zdravotnického personálu, zejména nelékařských zdravotnických povolání. A v podstatě tento problém již nějakou dobu je a je potřeba se snažit ho řešit. Tento problém zazněl i toto pondělí na konferenci Bez sester to nejde. Tato konference se konala na půdě Poslanecké sněmovny a sjelo se na ni téměř 200 zdravotnických odborníků. Bylo tam téměř 200 sester, vzdělavatelů, rektorů, děkanů, proděkanů, vedoucích ústavů, ředitelů všech typů zdravotnických škol, byly tam sestry-manažerky, byli tam lékaři, byli tam zástupci Lékařské komory, byli tam zástupci postgraduálního vzdělávání zdravotníků, ať již v Praze, nebo v Brně. Byli tam zástupci Ministerstva zdravotnictví.

Neprostupnost kvalifikací, nedostatek sester byl jedním z problémů, který se řešil. Tato novela, kterou předkládám a k níž vláda dala neutrální stanovisko, tak by tento problém řešila. A řešila by ho tak, že v současné době si studenti těchto oborů, které jsem jmenovala, tak si přivydělávají při svých brigádách ve zdravotnických zařízeních na různých odděleních, ale mohou být zaměstnáni pouze jako nižší zdravotničtí pracovníci, to znamená, jako sanitáři nebo jako ošetřovatelé. Přitom již po čtyřech semestrech, u zdravotnického záchranáře po čtyřech, pěti semestrech, tak by mohli vykonávat pozici praktické sestry, protože co do počtu hodin obsahu vzdělávání a počtu hodin praxe by toto naplňovali. A toto by velmi, toto opatření by velmi, velmi pomohlo všem zdravotnickým zařízením. A dětská sestra zatím toto vykonávat nemůže vůbec. A i v tomto případě na to myslíme a i toto opatření, ta malá novela, kterou jsme připravili s kolegy a se kterou v podstatě vyjádřili souhlas i vaši vládní poslanci a vláda k tomu dala neutrální stanovisko, takto to tu situaci řeší. Proto vás opravdu naléhavě prosím o podporu zařazení tohoto bodu. A musím říct, že mě i celou odbornou veřejnost velmi nemile překvapilo, že ministr Válek, když jsem to předkládala minule, tak k tomu v podstatě zaujal negativní stanovisko, že hlasoval dokonce proti, ani se nezdržel, což je naprosto skandální i v této situaci, protože sám žádnou takovouto novelu zatím nepředložil a není ani na plénu projednávání. Je to skutečně neuvěřitelné.

Co se týče bezpečnosti péče, tak není potřeba mít nějaké velké obavy, protože tito studenti budou pozici praktické sestry vykonávat v souladu s rámcovým vzdělávacím programem, to znamená, že budou pod dohledem pracovat a vykonávat základní ošetřovatelskou péči. To znamená, že nebude narušena ani žádná bezpečnost, zdraví pacientů. Proto bych si dovolila požádat, aby tento bod byl zařazen jako druhý za pevně zařazený bod. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji. A je to sněmovní tisk 785, novela zákona 96, a jedná se o usnadnění prostupnosti nelékařských zdravotnických povolání.

V tuto chvíli pokračujeme dál. Paní kolegyně Berenika Peštová je již připravena a já vám stopuji vašich pět minut. Prosím.

 

Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, pane předsedající. No, po shlédnutí včerejších Událostí, komentářů jsem zjistila, že ministři KDU mají neustále problémy, co se týče vzdělanosti, takže já zařazuji bod Historie emisních povolenek. Nejdřív mě v to utvrdil pan ministr Výborný v neděli - nevím, jestli si potom následovalo čtyřikrát Zdrávas Maria a pětkrát Otčenáš za to lhaní. Pak mě v tom utvrdil ministr životního prostředí Hladík.

Takže začneme, odůvodňuji svůj bod. Emisní povolenky se nám datují do roku 2005. Rozděluje se to na čtyři fáze. První fáze byla 2005 až 2007, druhá fáze nám naskakuje 2008 až 2012, třetí fáze nám naskakuje 2013 až 2020 a poslední, čtvrtá fáze je 2021 až 2030.

V první fázi byl pilotní projekt, to znamená, že nebyly emisní povolenky ve smyslu obchodovatelnosti. V druhé fázi jsme se zavázali, že snížíme emise oproti roku 2005 o 8 procent, ve třetí fázi o 21 procent a ve čtvrté fázi o 43 procent. Obchoduje se samozřejmě v zemích Evropské unie, je tam Norsko, Lichtenštejnsko a Island. Pak se přidalo Chorvatsko, vypadla nám mezitím Velká Británie.

V roce 2023 máme velkou, revoluční změnu v emisních povolenkách, takzvanou reformu, kdy nám přišlo X opatření v balíčku Fit for 55. A co se nám s těmi emisními povolenkami stalo? No, ten ošklivý Babiš v té čtvrté fázi, jak jsem říkala, bylo 43 procent snížení oproti roku 2005 a tento balíček nám tato procenta zvedá ze 43 procent na 62 procent. Takže ten ošklivý Babiš to měl 43 procent, zvedá se nám to na 62 procent. V minulém období jsme měli, že jsme použili 50 procent výnosu z emisních povolenek na klimatické opatření. Teď se nám to mění, že to je 100 procent, takže veškerý výnos z emisních povolenek musíme použít na klimatická opatření. Dále se zavádí nový systém, nový systém EU ETS 2. Takže ne Babiš, ale tato vláda, rok 2023. A co to znamená? Dopadá to na domácnosti, na dopravu, jo? Takže pokud bych mohla poprosit pana ministra - on tady není ani jeden - prosím, poznámky, až ten bod otevřeme, ráda budu odpovídat na vaše dotazy.

Dále, co se nám tam zavádí dál? Je to Sociální klimatický fond. Takže my na jedné straně budeme emisní povolenky dávat na benzín, naftu, plyn a tak dále, uhlí, takže budeme brát, a na druhé straně zavádíme krásný Sociální klimatický fond, kdy budeme dotovat lidi, které dostaneme úplně na dno.

Myslím si, že jsem to objasnila, tento bod, a věřím, že diskuse bude velká. Chci to zařadit jako první bod, protože neznalost našich ministrů mě opravdu dojímá a dostává. A jelikož jsme se tady včera krásně bavili o tom, co je to nepravda, dezinformace, lež, polopravda, tak bychom si to měli krásně vyříkat, abychom to v médiích už neříkali a nebyli jsme za pitomce. Omlouvám se panu předsedajícímu, že jsem použila tento výraz.

A myslím si, že příště požádám o zařazení nového bodu, ale to si nechám na další schůzi, protože jsem zjistila, že pan ministr životního prostředí má další problém, a to je s výrobou hliníku. Pan ministr životního prostředí si myslí, že hliník se těží - hliník se netěží, ten se vyrábí z bauxitu, a to si dáme příště jako bod, jak se vyrábí hliník. Děkuji vám. (Pobavení a potlesk zleva.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP