Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(11.20 hodin)
(pokračuje Lukáš Vlček)

Zorganizovali jsme několik kulatých stolů, zorganizovali jsme několik setkání, aby můj tým, tým Ministerstva průmyslu a obchodu, dokázal za účasti tedy dalších kolegů předkladatelů, zástupců hospodářského výboru, tedy patřičně vysvětlovat a diskutovat právě technická řešení, technické záležitosti, které tento návrh předkládá. A předkládá tento návrh ještě jednu velmi důležitou věc, která - nerad bych na ni zapomněl, ale musí být zmíněna, a to je nalezení politické shody, jakým způsobem se naše reprezentace, naše společnost postaví k(v?) budoucnosti k uhlí, to znamená, za jakých podmínek do budoucna provozovat případně uhelné elektrárny, pokud to situace bude vyžadovat. Pokud tedy některé zdroje nebudou vystavěny, nebudou mít takovou dynamiku, primárně tedy zmíněné plynové zdroje, tak pak nutně musíme si dokázat odpovědět na otázku, za jakých podmínek tyto zdroje budeme provozovat.

Takže tudíž tolik tedy za mě nějaké základní entrée. Já jsem samozřejmě k dispozici na dotazy na konkrétní otázky. Děkuji za úvodní slovo.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji, pane navrhovateli. (Hluk v sále.) Nyní prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení, kterým je pan poslanec Roman Kubíček. Ostatní prosím o ztišení.

 

Poslanec Roman Kubíček: Děkuju za slovo, paní předsedající. Dámy a pánové, máme před sebou velmi důležitý zákon, který víceméně ochrání občany České republiky před energetickou nedostatečností. Já bych jenom upozornil v rámci předjednaných tisků, který se jmenoval lex OZE III, jsme mohli již tyto věci udělat. A mně by se chtělo říct - je to pozdě, ale přece, protože kdybychom se nezacyklili u lex OZE III, nemuseli jsme tu dneska stát a otvírat tento poslanecký návrh. V každém případě - ona to není vina současného pana ministra, ono se nám to zacyklilo u minulého pana ministra Síkely. Já musím nového pana ministra pochválit, protože ten to akceleruje a i za jeho (něj?) se lex OZE III dostalo do Senátu. A jak všichni víte, Senát tu variantu zamítl, protože se nám tady v legislativním procesu do toho zamíchaly některé pozměňovací návrhy, které víceméně proti obnovitelným zdrojům šly, takže se s tím budeme muset vypořádat ještě jednou a trošku jsme to oddálili.

V každém případě tento zákon je naprosto nezbytný pro zachování energetické bezpečnosti České republiky. (Otáčí se a gestikuluje na galerii.)

A protože tu máme občany, tak já bych jim rád řekl, že to není zákon o zlevnění elektrické energie. To opravdu není, protože přechod na plyn a další zdroje, které by vyrovnávaly takzvané špičky ve chvíli, kdy slavná fotovoltaika nefunguje, protože v noci nesvítí, v zimě taky moc ne, tak se musí doplňovat z nějakých zdrojů. Označili jsme si plyn jako nefosilní zdroj pro současnou dobu a budeme čekat na dostavbu jádra (?), protože to jsou ty pevné zdroje k tomu, abyste byli doma schopni si zatopit a uvařit. Ono potom už to není o ceně, ale je to o tom, abyste měli dostatek elektrické energie, proto se dneska schvalují paroplynové zdroje. Paroplynové zdroje jsou především prvoplánově určeny k vyrovnávání těchto výpadků a špiček a jsou naprosto nezbytné pro stabilizaci elektrizační soustavy tak, abyste mohli topit, mohli svítit, mohli vařit.

Já jsem tady na to upozorňoval před čtyřmi lety - ano, já to říkal, říkal jsem to několikrát, říkal jsem o tématu emisních povolenek, říkal jsem, co to způsobí - výroba ekonomického derivátu, který se dneska obchoduje pro penzijní fondy a tak dále, to je ta zelená politika, kterou nám v Bruselu vymysleli, takže my se s ní musíme nějakým způsobem vyrovnat. Víme, že jaderné zdroje jsou to nejstabilnější, co mohlo být, ale Evropa to nějakou dobu brzdila. My jsme trošku pokrokoví v tom, že začínáme budovat velké zdroje a máme vizi budovat i několik malých zdrojů, ale jak řekl pan ministr, bude to trvat mnoho let. A dostáváme se i do situace, která tady byla naznačena, kdy bude nezbytné použít uhlí v takzvaném přechodovém období, protože předpokládám, že když se nastartuje dostatečná kapacita paroplynových elektráren, ta potřeba nebude. Ale my víme, že všichni stojí ve frontě na turbíny plynové, takže my schválíme proces, pak budeme výrobce žádat o to, aby nám turbíny dodal, pak to postavíme, a kdybych vám tady na místě řekl, kdy to bude, tak bych vám lhal.

Takže my nebudeme tento zákon nikterak obstruovat, jsme připraveni k dalším jednáním, která probíhají - děkuji za to panu ministrovi, nicméně trošku je to vaše zodpovědnost a musíte si s tím poradit. Děkuju za slovo.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní tedy otevírám obecnou rozpravu, do ní je přihlášen pan poslanec Michal Kučera, kterého prosím, aby se ujal slova. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Michal Kučera: Dobrý den, dámy a pánové, děkuji za slovo, paní předsedkyně. Dámy a pánové, já velmi vítám, že tento zákon, tato novela se objevila na stole právě dnešní den a že ji můžeme i takto projednat. Vítám to, že se na ní podíleli jak koaliční poslanci, tak samozřejmě byla vypracována, jak už tady říkal pan zpravodaj, i  ve shodě s poslanci opozičními, takže ten návrh je poměrně konsenzuální a je to pro českou energetiku a českou společnost dobře. Zákony, takto důležité zákony, které se týkají třeba - nebo například - energetiky, tak je jednoznačně třeba dělat v konsenzu a v nějaké širší shodě, nikoliv ve střetu, protože to jsou zákony, které mají výrazný přesah přes jedno volební období.

Já bych tady možná připomenul dobu - a ta není tak dávná - někdy před pěti, šesti, deseti lety možná, se tady vedla debata, kdy nastane útlum těžby. Byla to čistě politická debata. My jako politici jsme se střetávali nad daty 2038, 2035, 2033. Byla tam různá prohlášení, kdy nastane útlum těžby. No, politici nějaké datum stanovili, ale průmysl se rozhodl jinak. A protože jim nevychází aktuální ekonomika provozu tepelných elektráren, tak se rozhodl elektrárny v dohledné době uzavřít, což je podstatně dříve, než politici předpokládali.

A bohužel se stalo to - a to tady i trochu kladu za vinu straně pana zpravodaje - že na to nejsme připraveni. Teď to doháníme, doháníme to v tomto volebním období. Schvalují se tady poměrně rychle - a znovu oceňuji - v konsenzu, ve shodě se tady schvalují energetické zákony. Připomenu lex OZE I, tedy zjednodušení výstavby obnovitelných zdrojů, lex OZE II, což je sdílení, lex OZE III, akumulace, flexibilita a agregace - teď je ještě v Senátu, ale věřím, že se nám to v dohledné době podaří schválit.

To jsou naprosto klíčové zákony k tomu, aby nástup energetického mixu, ke kterému jsme se nejen jako vláda, ale věřím jako celá společnost zavázali, to znamená, jaderná energetika, obnovitelné zdroje - a samozřejmě doplněné zčásti právě o paroplynové zdroje tak, abychom tento energetický mix dosáhli co nejdříve.

To, že ty zákony už tady měly být dříve, je jasné. Že to je je chyba, řeknu, předchozích vlád - je to taky jasné. Já si myslím, že o tom není shoda a není to předmětem této debaty. Teď hledáme řešení k tomu, abychom právě to přechodné období, kdy dosáhneme, řeknu, ideálního energetického mixu, překonali, překlenuli, a právě proto je na stole tato novela zákona, tento zákon, to znamená, takzvaný lex plyn. Ten právě nám má umožnit zrychlení výstavby, výstavby paroplynových zdrojů. Zjednodušení výstavby navazuje na celou řadu opatření, která jsme už taky udělali v tomto období.

Já tady ještě připomenu, že jsme takzvaný liniový zákon přejmenovali během debaty na zákon o strategických stavbách, správně, to znamená, tento zákon se už netýká pouze dopravních staveb, ale byla tam zařazena celá řada staveb energetických, a opět, to je další krok této vlády, této Sněmovny, k tomu, abychom urychlili výstavbu nejen dopravních staveb, ale tady, jak se bavíme, staveb energetických. To znamená, urychlili výstavbu nejenom elektráren, ale samozřejmě i jednotlivých produktovodů, které jsou pro energetickou soustavu nezbytné.

Když to shrnu, tak balík zákonů, energetických zákonů, které tady byly v tomto volebním období - lex OZE I, OZE II, OZE III - tento zákon, lex plyn, zákon o strategické výstavbě, je obrovským přínosem, který právě v tomto volebním období tato vláda přinesla k rozvoji energetických zdrojů, energetické soustavy v České republice.

A na závěr možná ještě dodám jednu věc. My jsme tady - a dlouho tento termín nebyl, možná nerezonoval tak silně ve společnosti, energetická bezpečnost a odolnost, tak si myslím, že to je výrazný příspěvek právě i k energetické bezpečnosti a odolnosti České republiky a české ekonomiky. Děkuju.

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní chce reagovat s faktickou poznámkou paní poslankyně Peštová. Prosím, vaše dvě minuty. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP