Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(10.30 hodin)
(pokračuje Aleš Juchelka)
Potom tady máme kritizovanou kampaň Žeru maso, ta pokračuje a ta stála bezmála milion korun. A poté tady máme samozřejmě poslední věc, která mě - a proto otevírám tento bod - tak trochu zvedla ze židle včera, protože jsme se dozvěděli, že dopisy, a tady to citoval předseda Babiš, které posílalo MPSV všem seniorům, stály 78 milionů korun, jenom to rozesílání těchto dopisů. A proto bych se chtěl zaměřit právě na ty jednotlivé kampaně.
My jsme byli samozřejmě svědky toho, že tato vláda změnila parametry u penzí; to se nepovedlo, proto to musí komunikovat za šílené miliony; konsolidační balíček, víme, že všem zdražila konsolidačním balíčkem život; poté jsme tedy měli velmi kontroverzní korespondenční volbu, která dle mého názoru je pořád velmi kontroverzní a de facto ta samotná korespondenční volba je špatně napsána. V tuto chvíli komunikujeme televizní poplatky, že ano? Tak k tomu se možná někdy dostaneme, abychom si ještě otevřeli ten bod o České televizi a Českém rozhlase. Naposledy v tomto týdnu jsme zaznamenali výpověď bez udání důvodu, což také není moc pozitivní pro občany České republiky. A celé to vládnutí se vlastně odehrává v atmosféře vysoké inflace, vysokých nákladů, poklesu reálných mezd.
Vláda prostě nemá co komunikovat, proto jede antikampaň, protože nemá vůbec žádnou jinou možnost než před volbami tu antikampaň jet, protože nemůže komunikovat žádné dobré zprávy pro občany České republiky. Takže straší, nálepkuje a platí stovky milionů za komunikaci ministerstev a Úřadu vlády.
Začneme tedy Deštníkem proti drahotě. Kampaň, ta probíhala od 12. září do 31. října. To bylo šest týdnů a za těch šest týdnů stála 24,5 milionu korun. Já jen upozorním, že Deštník proti drahotě byl udělán za 30 000 korun. Prostě udělána stránka, kde bylo, bych řekl, rozřadiště těch jednotlivých sociálních pomocí, a tady do tohoto vláda na investovala 25 milionů korun. Všichni říkají, samozřejmě odborníci na marketing, a tím se budeme také zabývat, že tato kampaň byla příliš obecná, složitá a že ta pomoc samotná přišla prostě pozdě. Tak by se dala shrnout kritika, která právě míří na ten úsporný energetický tarif, který byl schválen vládou svého času a který ona tak propagovala jako pomoc právě u Deštníku proti drahotě.
To, čemu se říká Deštník proti drahotě, tedy systém základních a cílených opatření, tak dostal právě v tom Deštníku proti drahotě nějakou finální podobu. Jak říkám, tak to bylo pouze rozřadiště těch jednotlivých pomocí, jako je příspěvek na bydlení, kde si ho vyřídit a tak dále, dokonce to neobsahovalo ani formuláře.
Další - samozřejmě experti poukazují na to, že vláda tady s touto pomocí otálela, ale utratila 24,5 milionu korun. Každým dnem, tady cituji jednoho z nich, se dost zvyšuje pravděpodobnost, že vláda Petra Fialy aktuálně nastalou situaci v energetice zcela nezvládne, respektive zvolí nejhorší a nyní už nedostatečné řešení, protože dva měsíce nic neudělala a v rámci tolik vyzdvihovaného předsednictví Evropské unie téma energií ani nezvedla. A máme tady vysoké ceny energií samozřejmě až do této chvíle. Jenom v přepočtu na toho spotřebitele jsme tuším pořád čtvrtí nejhorší v rámci Evropské unie.
Tady to byla vlastně vládní pomoc proti zdražování, kdy tato vláda i touto svou kampaní vlastně nahnala celou řadu lidí do toho dávkového systému státní sociální podpory. My víme, že jenom meziročně se navýšilo o 100 000 více příjemců příspěvku na bydlení, což může být samozřejmě dobrá zpráva, že ten sociální systém zafungoval, nicméně je to špatná zpráva pro vládu, že s těmi cenami energií, tak jako její sousedé, neudělali vůbec nic.
Jinak samozřejmě seniorům byl MPSV poslán dopis, že tento Deštník proti drahotě existuje. Tady mám citaci právě z Úřadu vlády. Řekněme si to na rovinu, ti, kterých se to týká, mají úplně jiné starosti a nesedí nad internetem, často mají omezená data nebo mají od elektroniky distanc, protože to dostalo pouze 83 % lidí. A tady říká Úřad vlády: Předpokládáme, že ti, kteří k němu přístup nemají, k internetu, budou informovat rodinní příslušníci nebo známí.
Další, co byla kampaň, tak vnitro spustilo obří kampaň za 42 milionů korun a tam za tyto peníze mělo předvést kroky vlády. Ministerstvo připravilo tedy rozsáhlou plakátovou kampaň. Pokud si aspoň trošičku vybavujete, plakáty byly oblepeny různě, byly plochy ve městech a bylo to na nádražích, bylo to ve vlacích. A čím nás obohatila tato kampaň za 42 milionů korun? Například sloganem falešné slevy vás už nesmí klamat. Nebo si představte, že jsme propagovali za 42 milionů korun slogan eRecept vám ušetří cestu k lékaři. Nebo tady je, abychom nezapomněli samozřejmě na rodiče s dětmi, tak jsme je museli upozornit na to, co tady funguje desítky let: získávejte každý měsíc pravidelný přídavek na dítě. A tak bych mohl pokračovat dál a dál.
Tady samozřejmě podle pana ministra Rakušana, protože tato kampaň byla spuštěna těsně před volbami do krajských zastupitelstev, tak to samozřejmě nebylo v plánu, to je jasné, nic takového před volbami, ale vidíme, že pořád - a signifikantní pro každou tuto kampaň vlády Petra Fialy, kterou ona spustila opravdu v tuto chvíli už za stovky milionů korun, že se vždycky odehrávala před volbami, což bude i v tuto chvíli za těch 34 milionů, ke kterým já se dostanu.
Jinak tento projekt prý vznikl v rámci plnění úkolů Ministerstva vnitra s cílem informovat širokou veřejnost o aktuálních tématech. Cílem je tedy poskytovat hlavně ověřené informace a zvýšit srozumitelnost podávaných faktů. Tam totiž vláda spustila v červnu roku 2023, těsně před těmi krajskými volbami, propagační projekt s názvem Česko informuje. A ten průběžně měl přinášet informace o novinkách, změnách či úpravách zákonů či norem, které mají vliv na každodenní život občanů České republiky. Jenom chci upozornit, že každá vláda má x komunikačních kanálů, a ty komunikační kanály jsou například televize, zpravodajské pořady, publicistické pořady, interview, podcasty. Nemusí se prostě vůbec utrácet ty stamiliony za to, že se někde nějaký plakát vylepí.
S novým rokem potom spustila vláda Petra Fialy vlnu kampaně Česko informuje. A tam opět, protože samozřejmě nic jiného ta vláda dělat nemůže, jenom informovat různými kanály za tyto peníze o legislativních změnách, které dělá. Česko informuje začalo tedy kampaní těsně před evropskými volbami. Tato kampaň před evropskými volbami tuto vládu a nás všechny daňové poplatníky stála 22 milionů korun a bylo to skutečně - a je to doteďka - velké vyhazování peněz, protože jak jsem říkal, vláda má i jiné kanály, přes které může s lidmi komunikovat.
Tato kampaň například informovala, představte si, o konci povinnosti řidičů u sebe nosit řidičský průkaz. Tak to jsme opravdu museli všem řidičům říct skrze tyto peníze, že nemusí tedy u sebe nosit řidičák? Taktéž že se změnila výše rodičovského příspěvku, což automaticky se děje prostě tím, že vám přijde na účet jiná částka, pokud na něj máte nárok, anebo - a to můžeme říct, že bylo velmi pozitivní - tam byl příspěvek o screeningu karcinomu prostaty. To je hlavně asi pro nás muže. Nejedná se nebo nejednalo se přitom o jedinou informační kampaň, kterou samozřejmě platí ministři z peněz daňových poplatníků. Tuto kampaň a jí předcházela už právě ta kampaň Ministerstva vnitra za těch 42 milionů korun.
Když se podíváme potom na vyhodnocování těch kampaní, tak tam jsme vlastně nedostali nikdy žádné informace. A tady bych se samozřejmě velmi rád zeptal této vlády, jak ona hodnotí tyto kampaně, jakým způsobem ten zásah byl, protože pokud se podíváme, a to jsou čísla z dnešního dne, tak právě ta kampaň Česko informuje, která nás stála všechny přes 50 milionů korun v tuto chvíli, tak představte si, že má na síti X celých 199 sledujících, na Facebooku má 179 sledujících, na Instagramu k dnešnímu dni, co jsem si zjišťoval, má 202 sledujících. To je přes 50 milionů korun, upozorňuji, ano? ***