Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(10.40 hodin)
(pokračuje Aleš Juchelka)
A nejúspěšnější nebo jedna z úspěšnějších kampaní byla kampaň Naše vlajka, ano? A tam se dostala čísla, že tuto zprávu si přečetlo 34 000 lidí na Facebooku a 79 000 na Instagramu. Jenom chci upozornit, že na Úřadu vlády právě na této kampani pracuje na plný úvazek 10 lidí v rámci takzvané strategické komunikace vlády na tom úřadu. Takže já to ještě jednou zrekapituluji. Měli jsme tři vlny kampaně Česko informuje za 21 milionů, poté za 22 milionů, poté za 13 milionů korun a výsledkem je, že máme 199 sledujících na síti X, 179 sledujících na Facebooku a 202 sledujících na Instagramu. (Potlesk poslanců ANO). Myslím, že si zaslouží velikánský potlesk.
To není všechno. Například MPSV udělalo kampaň, když jsme tady měli tři vlny důchodové reformy za 16 milionů korun. Ta kampaň sloužila ke změnám, které přinese penzijní novela, osvěta se spustila na jaře roku 2023, samozřejmě kdy jindy, než před volbami. Kampaně si podle informací z médií nevšiml ani pan prezident Petr Pavel, který právě kvůli nedostatku informací novelu podepsal tak, aby začala platit v říjnu, tedy o měsíc později. Takže 16 milionů stála kampaň ohledně penzí a špatné informace nebo nedostatek těch informací měl pan prezident, a samozřejmě si té kampaně nevšiml.
Tady se píše, že ministerstvu záleželo na tom, aby lidé získali co nejlepší přehled o podobě nové důchodové reformy. Proto už na začátku roku rozsáhle komunikovalo formou vyvracení mýtů o důchodech. K těm mýtům já se možná potom ještě dostanu, protože například ten dopis, který za těch přes 70 milionů korun rozeslal pan ministr Jurečka a popřál v tom dopise úplně všem krásné Vánoce, ale ti ten dopis dostali až v polovině nebo ve třetím týdnu v lednu, tak tam samozřejmě nějak ten mýtus je, já se k němu dostanu hned, a to je, že se pro současné důchodce nic nemění. Toto bych já chtěl vyvrátit, ano? Protože řádné valorizace se v tuto chvíli změnily i pro ty, kteří v tuto chvíli berou starobní důchod, je to tak. Ty se změnily z poloviny reálných mezd a o inflaci na jednu třetinu reálných mezd a o inflaci. To je další tedy kampaň za 16 milionů korun, kterou jenom tak prostě na Ministerstvu práce a sociálních věcí proto, aby mohli obhajovat a snažili se nějakým způsobem obhájit, ale nikdo si toho nevšiml, ty všechny změny, co se týkají penzí.
Další 2 miliony, a to bez DPH, pak ministerstvo zaplatilo jedné ze společností, která se jmenuje Dentsu Czech Republic, za poskytování služeb spočívající v realizaci komplexní komunikační, marketingové a PR kampaně k propagaci cílů důchodové reformy. Potom dalších půl milionu k tomu zaplatilo dle smlouvy na začátku května za testování grafických vizuálů kampaně k důchodové reformě, testování článků z hlediska srozumitelnosti či on-line detekci emocí pomocí neurometod.
Takže ještě jednou, MPSV zaplatilo další statisíce korun, ještě jednou za to, aby pokud jste to nechytli, za testování grafických vizuálů kampaně k důchodové reformě. To znamená, že ta agentura je nejen vymyslí, ale nechá si zaplatit i za to, že udělá nějaký vzorek lidí, aby ti zhodnotili, jestli to je fajn. Potom testování článku z hlediska srozumitelnosti, to jde vidět, jak jsou opravdu někteří lidé úplně odříznutí od reality, že si ještě musí nechat zautorizovat nějaký článek, který napíšou, aby tomu rozuměli ostatní. No a potom detekci emocí, to je detekce emocí pomocí neurometod, tak za to vyhazujeme peníze daňových poplatníků.
Po sto tisících pak Ministerstvo práce a sociálních věcí zaplatilo jedné marketingové expertce a jednomu podnikateli za konzultace a strategické plánování kampaní ministerstva k tématům důchodové reformy a digitalizace dávek. Takže samozřejmě, že ta agentura, která to celé zaštiťuje, tak si museli ještě na ministerstvu najmout další a další, aby jim to naplánovali, kdy, kde co a v jakém čase mají vyvěsit.
Účet ještě nebyl konečný, ještě samozřejmě se utratilo za navazující kampaně. A takhle bych mohl pokračovat dál. Jinak ta neviditelnost kampaně byla přitom podle odboru vnitřní politiky pana prezidenta Petra Pavla, Tomáše Lebedy, jedním z důvodů, proč prezident Pavel podepsal penzijní novelu až 1. září, aby začala platit od 1. října. On tím dal samozřejmě jako kompromisem najevo to, že dal lidem vlastně měsíc navíc, než zamýšlela vláda, aby se na ty změny mohli připravit. Protože jak říká tady pan Lebeda, tak si toho pan Petr Pavel té kampaně nevšiml a cituji tady pana šéfa odboru vnitřní politiky "Chtěl lidem poskytnout komfort jednoho měsíce, během kterého budou definitivně vědět, že zákon bude platit, a mohou se rozhodnout, jak s tím naloží. Během tohoto měsíce by vláda mohla kvalitní informační kampaní dosáhnout toho, že sníží počet žádostí o nové předčasné důchody."
Samozřejmě ještě v tom budu pokračovat dál. Mám tady další superkampaň Ministerstva vnitra, která se jmenuje Jak vnitro nezvládlo kampaň k datovým schránkám. Stála 40 milionů korun, v dopise byla závažná chyba. Ano, tady vlastně se snažili komunikovat na Ministerstvu vnitra, že všichni podnikatelé mají od roku 2023 datové schránky a že takto mohou komunikovat podnikatelé prostřednictvím těchto datových schránek se státem. Takže tady vznikla jenom závažná chyba v tom, že ta první vlna dopisu obsahovala závažnou chybu. Některým lidem totiž vadilo zveřejnění jejich bydliště uživatelů na jednom místě, a kampaň také podle kritiků nebyla dost viditelná vzhledem k nákladům, které si vyžádala.
Takže nerozumím tomu, proč prostě se utrácí tady tyto desítky milionů korun za to, že my tady přineseme samozřejmě nějakou novou legislativu, ale máme spoustu jiných komunikačních kanálů, které můžeme využít k tomu, abychom tu novou legislativu normálně těm lidem představili a řekli jim, co, co je čeká.
Já se chci vrátit ještě samozřejmě k tomu, že vláda potřetí informuje, v tuto chvíli Česko, to bylo v polovině minulého roku, respektive okolo srpna, se spustila kampaň za 13 milionů korun. Tady se uvádí, a říkají to někteří marketingoví experti, tady máme například Petra Lesenského, který upozorňuje, že byly výsledky této kampaně velmi sporné. Cituji, je zarážející, jelikož jde o oblast, které se profesně dlouhodobě věnuji, že marketingový expert říká, že zachytil informaci o spouštění kampaně jako takové, ale té samotné kampaně za těch 13 milionů si nevšiml. Úřad vlády tady připustil chyby hned poté a nové třetí kolo kampaně mělo klást větší důraz na strategickou komunikaci, pro kterou byl nově zřízen tedy i tento samotný odbor.
A tady se dostáváme k tomu, že ten Úřad vlády skutečně velmi nabobtnal, máme tady 10 lidí v rámci strategické komunikace na Úřadu vlády, a jak jsem už jednou tady avizoval, tak když tady tento odbor vznikl v polovině srpna roku 2024, tak v tuto chvíli za ty finanční prostředky, které potom převzal, samozřejmě i všechny ty sociální sítě, tak nedokázal vytvořit více sledujících na těch sociálních sítích, než jsou opravdu těch 199, 179 a 202 sledujících na těch základních, na X, Facebooku a Instagramu. A pokud se podíváme samozřejmě i na výsledky této kampaně, tak například u jedné ankety, kde se ptali novináři: Všimli jste si kampaně Česko informuje? Tak 3 procenta řekla, že ano, a 97 procent řeklo, že si tady této kampaně nevšimla. ***