Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(13.10 hodin)
(pokračuje Věra Kovářová)
Dkonce ve svých přihláškách to máte označeno jako první část - migrační pakt, migrační pakt - druhá část, čili to je v podstatě jeden bod. K jednomu návrhu bodu prosím vždy pět minut. Je to moje prosba i vzhledem k té časové tísni, která je tady pro další kolegy, a nedáte jim příležitost. Takže vám děkuji. (Poslanec Lang jde k předsedající.) Vydržte chviličku tady.
Nyní se přihlásila k návrhu na změnu paní poslankyně Jana Hanzlíková, připraví se pan poslanec Samaš. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Jana Hanzlíková: Děkuji za slovo, vážená paní předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já si dovolím požádat o zařazení nového bodu, který má název Vláda nedělá systémové kroky k rozvoji sociálních a zdravotních služeb v souvislosti se stárnutím populace.
Víme totiž, že podle aktuálních výzkumů chybí v sociální oblasti kapacity v pobytových službách pro seniory, pro lidi s Alzheimerovou chorobou, demencí a dalším podobným onemocněním. Zároveň v těchto službách už nyní chybí stovky pracovníků a tento stav víme, že se bude vzhledem k demografickému vývoji zhoršovat. Je tedy nutné, aby vláda dělala potřebné systémové kroky a plnila opatření ze strategických materiálů, které jsou vypracované a které se vztahují jak k té oblasti stárnutí populace, tak k rozvoji sociálních a zdravotních služeb.
Konkrétně v domovech pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou, demencí a podobně už nyní chybí zhruba 13 000 lůžek a během následujících let bude nutné navýšit minimálně o 20 000. Jenom chci podotknout, že toto jsou čísla někdy z kraje roku 2024, takže teďka můžou být ta čísla ještě vyšší. Důvodem je, jak jsem říkala, demografický vývoj, kdy se podíl starších osob 65 let bude postupně zvyšovat až na zhruba 30 procent. V obdobném poměru dojde k navýšení počtu lidí starších 80 let, kteří budou potřebovat samozřejmě mnohem intenzivnější sociální a zdravotní služby. Na to je potřeba systém sociální a zdravotní připravit a víme, že to patří mezi hlavní priority ve všech okolních státech. Pokud se i v České republice nenavýší ty kapacity a nebudou se systematicky podporovat nové technologie a nezlepší se úroveň financování pracovníků v těchto oblastech, pak příliš velká část péče zůstane na bedrech rodin, takzvaných neformálních pečujících, což ale víme, že je velmi těžké a složité zvládat časově, fyzicky, psychicky, ale i ekonomicky a u mnoha klientů je jasné, že ta péče v rodinném prostředí není vůbec možná.
Se zvýšením kapacit zařízení, o kterých jsem mluvila, velmi úzce souvisí další část, již zmíněná část, a to je to personální zabezpečení. Stovky pracovníků v podstatě chybí už nyní a do budoucna bude nutné ty počty navyšovat. Asi největším problémem je, že se jedná o nízko ohodnocenou práci, a to i přesto, že v těch minulých letech - ještě i za naší vlády - docházelo k navýšení, ovšem teďka ty tři roky zpět opět došlo k relativnímu snížení. A musím říct, že zdravotní a sociální pracovníci velmi často čelí opravdu vysokým nárokům na svou práci, ale to jejich finanční ohodnocení neodpovídá té náročnosti a to často vede u těch lidí k demotivaci a tím pádem i k odlivu pracovníků buď do jiných odvětví, anebo do zahraničí, kde jsou tyto funkce a tyto pracovní pozice lépe placené.
Aby se zmenšil tlak na pobytová zařízení, je nutné také navyšovat kapacity terénních služeb a podporovat seniory, kteří jsou toho schopni, aby mohli co nejdéle žít v přirozeném prostředí. Tady je vidět, že je potřeba tuto oblast opravdu vnímat velmi komplexně.
Přesto, že tyto problematické oblasti najdeme zpracovány v mnoha strategických materiálech, včetně samozřejmě navržených opatření, tak kroky vlády tomu neodpovídají, protože nejsou systémové. Přitom je to jedna z nejdůležitějších oblastí, protože se dotýká zranitelných cílových skupin.
Jenom bych chtěla říct, že v zahraničí k tomu opravdu přistupují s velkou důležitostí. Některé země EU přijaly opravdu široké reformy a opatření ke zvýšení atraktivity práce v sociální oblasti a to samé bychom potřebovali udělat my. Také je potřeba velmi pracovat na tom, aby mohly být využity digitální nástroje a robotika, aby se usnadnila práce, která je opravdu v této oblasti velmi náročná.
Vzhledem k důležitosti toho, co jsem říkala, poprosím o zařazení nového bodu. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní vystoupí k návrhu na změnu schváleného pořadu pan poslanec Miroslav Samaš, připraví se paní poslankyně Karla Maříková. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Miroslav Samaš: Děkuji vám za slovo, paní předsedající. Vážené kolegyně, kolegové, milí spoluobčané a drahá vládo, já bych chtěl dnes zařadit na program jednání nový bod, který zní Klesající životní úroveň seniorů a sociálně slabých za vlády Petra Fialy, a tento zařadit jako první bod po pevně zařazených bodech dnešní schůze.
Před volbami současná vláda slibovala téměř ráj na zemi, jak si vzpomínáme. Podíváme se třeba na fráze "zastavíme nárůst zadlužování státu", "zabrzdíme nesmyslné rozhazování peněz", "zkrotíme ceny energií" a zejména mě zaujal výrok, který pronesl - na otázku Reye Korantenga v televizi Nova, když se ho zeptal na otázku možného zvyšování daní - Petr Fiala, když řekl: "Nebudeme zvyšovat daně. Tečka." Určitě si na to všichni dobře vzpomínáte.
Jaká je ale realita na sklonku trvání, troufnu si říct, nejhorší vlády v historii? Tak vidíme to sami kolem sebe. Zadlužování státu rostlo nejvíce v historii, dokonce víc než za covidu. Vznikla nová ministerstva s teplými místy pro koaliční partnery. Nárůst cen energií byl rychlejší než start vozů Formule 1 a nakoupili jsme nejmodernější a nejdražší stíhačky F-35, které možná dostaneme až v roce 2035, proto se asi tak jmenují - nevím, jak se budou přejmenovávat, kdyby to náhodou trvalo déle. Daně, tak to tady vidíme všichni.
Z těch slibů, které jsem tady jmenoval, tak tato vláda, si dovolím tvrdit, nic nesplnila. Myslím si, že nejvíc na její nekompetentnost doplácejí ti nejslabší, a to jsou senioři a pak lidi, kteří jsou sociálně slabí. Místo toho, aby si naši senioři užili důstojné stáří a dožili svoje životy v klidu a v pohodě, tak se jejich žití změnilo v nejistotu, jak to vůbec zvládnou. Tato vláda totiž svojí nekompetentností způsobila obrovskou inflaci. Vůbec nedokázala, když ještě budu jednou parafrázovat pana premiéra, zkrotit skokový nárůst cen energií, a to nejenom těch.
Když se podíváme kolem sebe, tak rapidně zdražilo úplně všechno, ať už se jedná o náklady na bydlení, pohonné hmoty, léky, služby, anebo potraviny. Vzpomeňme si, že před Vánoci se dala pořídit jedna krabička vánočních kolekcí za pouhých 900 korun a máslo, které potřebovala každá hospodyňka na pečení cukroví, stálo 80 korun. Kolikrát jsem byl svědkem toho, že v těch obchodních centrech lidi koukali na ceny a brali si třeba jenom půlku toho másla. ***