(pokračuje Miroslav Samaš)
Určitě asi víte, že když se senior dožije penze, tak jeho příjmy spadnou o polovinu a pak skutečně začíná šetřit téměř na všem, ať to jsou náklady na bydlení, energie, ale bohužel nejvíc začínají šetřit na jídle. To se pak zase promítá do jejich zdraví, protože nakupují věci, které třeba nejsou tak kvalitní, ale to tady nechci rozebírat.
Tady zaznívalo kolikrát ze strany této vlády, že Babiš tady způsobil drahotu, že Babiš tady bude nás zavádět někam, jak zavádí třeba Slovensko - Fico - nebo Maďarsko - Orbán - tady ta vláda nás straší tím, co se stane a stalo se za vlády Andreje Babiše. Nazývali to Babišova drahota. Nevím, jak tohle nazvat, ten stav, co je teď, ale napadá mě jenom Fialova bída s nouzí. Děkuju za slovo a přeju vám hezký den a hezký víkend. (Potlesk z lavic hnutí ANO 2011.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní je přihlášena paní poslankyně Karla Maříková k návrhu na změnu schváleného pořadu a má dvě přihlášky.
Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Navážu na svého předřečníka. To, co říkal, se mi hodí. Navrhuji první bod názvem Sliby Fialovy vlády a poprosila bych ho zařadit za pevně zařazené body.
Pojďme se podívat na realitu, která odráží politické sliby a skutečné činy vlády Petra Fialy. Je to realita, která nás nutí klást si otázku, kolik lží a manipulací nás ještě od této Fialovy party čeká.
Začneme slibem, který byl dán ohledně daní. Premiér Petr Fiala tvrdil, že jeho vláda nezvýší daně. Co jsme viděli? Plošné zvýšení daní, které zasáhlo nejen podnikatele, ale i obyčejné občany. Jak se mají lidé cítit, když se sliby, které byly dány, obracejí proti nim?
Dalším příkladem je otázka automobilového průmyslu. Premiér Petr Fiala nás ujišťoval, že udělá vše, co je v jeho silách, aby nebyl ukončen prodej a výroba aut se spalovacími motory, avšak jak hlasoval, když přišlo na lámání chleba? Hlasoval pro konec těchto automobilů. Jak máme důvěřovat vládě, která neplní své vlastní závazky?
Co ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a jeho slib ohledně valorizace? V lednu 2023 tvrdil, že se valorizace nezmění. O měsíc později ji však zásadně snížil a protlačil změny ve stavu legislativní nouze. To je příklad politiky, která se řídí momentálními potřebami, nikoliv dlouhodobými závazky.
No a ministr Stanjura, ten zase prohlásil, že se nezvýší sociální odvody pro osoby samostatně výdělečně činné. Co se stalo? O pár týdnů později se rozhodlo přesně opačně. Je to další důkaz, že vláda není schopna stát za svými slovy. Sliby jsou pro ni jen prázdné fráze.
Podívejme se na energetickou politiku. Exministr Síkela a premiér Petr Fiala tvrdili, že nás zbavili závislosti na ruském plynu, ale jaká je pravda? Podíl dovozu zemního plynu z východu do České republiky dál roste. V listopadu a prosinci dosahoval až 95 procent, jak vychází z přepravních statistik společnosti NET4GAS. Ačkoliv původ plynu nelze s jistotou určit, nejspíš se jedná o ruský plyn.
Ministr Rakušan zase prohlásil, že zajistil výjimku u migračního paktu. Jaká je realita? Migrační pakt schválený Evropským parlamentem ukládá zemím buď přijmout uprchlíky, nebo zaplatit do společného fondu. Ministr vnitra Vít Rakušan ale tvrdil, že Česko nebude muset přinejmenším ze začátku nic přispívat ani nikoho přijímat, protože hostí uprchlíky z Ukrajiny. Žádná taková výjimka ovšem neplatí, žádná výjimka se nekoná. Opět jsme byli svědky toho, že se sliby mění v prázdné fráze.
Co ceny energií? Premiér Petr Fiala tvrdil, že klesají. Češi v uplynulém roce podle statistického úřadu Eurostat platili sedmé nejvyšší ceny za elektřinu v Evropě. Situace je však ještě horší. Když se přihlédne ke kupní síle, z takového porovnání vychází, že čeští spotřebitelé platili vedle těch irských za proud vůbec nejvíce.
Poslední kapkou je otázka důchodového systému. Premiér Petr Fiala tvrdil, že nebudeme zvyšovat věk odchodu do důchodu. Co se stalo? Krátce poté vláda postavila změny důchodového systému právě na zvýšení věku odchodu do důchodu.
Teď se chystá další podraz. Ministr kultury Baxa za ODS sliboval: "Nebudeme zvyšovat koncesionářské poplatky za Českou televizi a Český rozhlas." Realita? Vláda navrhuje zvýšení stávajících poplatků - televizního poplatku o 15 korun na 150 korun měsíčně a rozhlasového poplatku o 10 korun na 55 korun měsíčně - ale také rozšíření okruhu těch, kteří tyto poplatky mají hradit, na příjemce internetu.
Dámy a pánové, není to jen o jednotlivých lžích. Je to o důvěře, kterou mají občané ve svou vládu. Lež v politice má závažné důsledky pro důvěru občanů ve veřejné instituce a politické představitele. Lidé si zaslouží vládu, která bude skutečně stát za svými slovy a činy, a ne partičku lhářů, kterou Fialova vláda je. Další bod...
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, čili pouštím dalších pět minut na druhou přihlášku.
Poslankyně Karla Maříková: Děkuji, paní místopředsedkyně. Další bod, který bych navrhla za pevně zařazené, je s názvem Kampaně za peníze daňových poplatníků. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka si udělal kampaň za peníze daňových poplatníků. Nechal totiž Českou správu sociálního zabezpečení prostřednictvím České pošty rozeslat důchodcům spolu s novým výměrem dopis, ve kterém obhajuje důchodovou reformu ze své dílny. Tato aktivita stála daňové poplatníky neuvěřitelných 78 milionů korun.
Začněme samotným obsahem jeho dopisu, který byl rozeslán seniorům spolu s novým výměrem důchodu. V něm se ministr Jurečka snaží vysvětlit, že důchodová reforma byla nutná a že jen tato vláda měla odvahu ji prosadit. Jeho slova však nejsou ničím jiným než propagandou, která se snaží zakrýt nedostatky a nepopulární rozhodnutí, jako je zvýšení věku odchodu do důchodu.
Není to poprvé, co se vláda snaží manipulovat veřejným míněním prostřednictvím drahých kampaní. Položme si otázku, proč je třeba vynaložit tolik peněz na přesvědčování veřejnosti, že něco, co by mělo být prospěšné, je opravdu dobré. Odpověď je jednoduchá: protože samotná reforma měla vážné trhliny. Místo toho, aby se vláda zaměřila na skutečné problémy důchodového systému a hledala udržitelné řešení, zvolila cestu drahé píár kampaně, která má za cíl umlčet kritiku a odvést pozornost od skutečných problémů.
Není to však poprvé, kdy Fialova vláda si dělá kampaň za státní peníze. Vláda Petra Fialy plánuje další kampaň, tentokrát na propagaci svobody, demokracie a spojeneckých vazeb, která má probíhat od ledna do prosince a opět za peníze daňových poplatníků. Tato kampaň má stát 34 milionů korun. Nejenže překrývá předvolební období a samotné volby do Poslanecké sněmovny, ale také vyvolává otázky ohledně jejího skutečného účelu. Je ironií osudu, že strany, které neustále hlásají svobodu a demokracii, se v praxi chovají jako totalitní režimy, které potřebují kontrolovat a ovlivňovat veřejné mínění. Aby toho nebylo málo, zakázku na tuto kampaň získala firma spojená se synem bývalého poslance ODS. Tady už nejde jen o etiku, ale o zjevný klientelismus, který podrývá důvěru občanů ve vládu. Jak můžeme věřit, že tato kampaň je vedena v zájmu občanů, když je zjevně propojena s osobními zájmy několika vybraných jedinců?
Dámy a pánové, jsme svědky toho, jak se Fialova vláda snaží zakrýt své nedostatky drahými kampaněmi místo toho, aby se soustředila na skutečné zlepšení života občanů. Místo investic do zdravotnictví, školství nebo modernizace infrastruktury se peníze utrácejí za propagandu, která má zakrýt nepopulární rozhodnutí a nedostatky v politice. Je na čase, abychom se postavili proti takovým praktikám, aby si vláda dělala píár kampaně za státní peníze. Musíme požadovat transparentnost, odpovědnost a skutečnou práci pro lidi, ne pro vybrané zájmové skupiny, abychom řekli dost drahým kampaním, které slouží jen k manipulaci a zakrývání pravdy. Děkuji. (Potlesk z lavic hnutí SPD.) ***