(pokračuje Kamila Bláhová)
Zastupuji jako starostka město Litvínov a my zřizujeme vedle speciální školy, základní umělecké školy, střední školy také čtyři školy základní. Z mého pohledu jsou velmi problematické tři oblasti: za prvé způsob projednávání pozměňovacího návrhu nebo to, že vůbec takovýto zásadní systém nebo takováto zásadní systémová změna se projednává pozměňovacím návrhem, za druhé způsob financování prostřednictvím změny rozpočtového určení daní a za třetí období platnosti a zajištění finančních zdrojů.
V prvé řadě mi dovolte, abych se vyjádřila k tomu nešťastnému způsobu projednání, který koalice zvolila, to je prostřednictvím pozměňovacího návrhu k novele školského zákona. Já osobně jsem panu ministrovi - nevím, jestli se zde nachází, ano, nachází, ale je v diskusi s paní kolegyní - tak jenom chci říct, že jsem mu osobně jako členka rady Svazu měst a obcí České republiky a jako starostka už tehdy, když jsme to tady diskutovali na plénu v souvislosti s projednáním státního rozpočtu, říkala, že je tento postup neakceptovatelný, netransparentní a problematický pro všechny zřizovatele. Není opřen o stanoviska odborných zastřešujících organizací ani o analýzy, které by k takovému zásadním rozhodnutí byly nezbytné. Bohužel bez odezvy. V té době byl pan ministr přesvědčen, že má všechno pod kontrolou. Bohužel, obávám se, že si to myslí dodnes. Jinak by totiž neměl odvahu tento problematický návrh takto tlačit.
Ještě jednou tedy zopakuji, že to rozhodně nemáte pod kontrolou, a jako člen vlády za hnutí Starostové - s velkým S tedy - a nezávislí jste tu situaci ve vztahu ke zřizovatelům škol absolutně nezvládl a ani není možné to v průběhu roku zvládnout tak, jak už jsme vám několikrát říkali.
Mě by tedy osobně zajímalo, jak se vaši starostové ve Sněmovně, myslím tím, kteří kandidovali za subjekt Starostové a nezávislí, ale jsou opravdu starostové s malým "s", kteří tady nejsou, všichni starostové, i přestože tedy kandidovali za subjekt Starostové a nezávislí, jak se k tomu oni staví, pokud tedy zřizují nějakou školu a vystupují z pozice zřizovatele. Tímto absolutně nepochopitelným krokem během fiskálního roku dochází k nervozitě a významné nejistotě mezi kuchařkami, školníky a uklízečkami. Ředitelé a zřizovatelé škol se obávají, že v novém systému nebude dostatek peněz, protože nevědí, kde se najednou vezmou, a té kalkulačce, kterou Ministerstvo školství prezentuje, bohužel nevěří.
Co se týče změny způsobu financování prostřednictvím rozpočtového určení daní, myslím si, že se jedná o jednu z největších změn v mechanismu financování obcí a krajů v posledních minimálně dvaceti letech, a to přílepkem k zákonu. To je skutečně neakceptovatelné a díky takovému silovému přístupu bylo odepřeno právo všem připomínkovým místům se k této záležitosti řádně vyjádřit v rámci řádného legislativního procesu. Být koaliční poslankyní, tak bych zatáhla v tento okamžik za záchrannou brzdu, návrh bych z projednání buď nechala stáhnout, aby mohla proběhnout řádná diskuse v celkovém kontextu financování škol, a až potom teprve bych se zamyslela nad tím, jakou formou a jak se toto má řešit. Pokud tedy nebude nikdo takový, kdo by vyjednal stažení, pak tedy ostatní kolegy prosím, aby předmětný pozměňovací návrh nepodpořili. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju. To byla paní poslankyně Bláhová a nyní vystoupí paní poslankyně Berkovcová. Připravují se - pan poslanec Wenzl je omluven, ale pan poslanec Fridrich.
Poslankyně Jana Berkovcová: Děkuji za slovo. Já bych se ještě ráda vyjádřila k pozměňovacím návrhům, které podávám se svými kolegy. Kolegové už tady některé pozměňovací návrhy představili, takže já se k nim vyjádřím jenom velmi stručně.
Ráda by zdůvodnila svůj pozměňovací návrh číslo 6094, který v části třetího článku 4 vkládá nový bod 5, který zní: "Školní metodik prevence rizikového chování vytváří ve spolupráci s vedením školy a dalšími členy školního poradenského pracoviště preventivní program školy, který průběžně vyhodnocuje, koordinuje činnost školy zaměřenou na prevenci rizikového chování, metodicky vede pedagogické pracovníky školy v oblasti prevence rizikového chování, poskytuje ve spolupráci se školským poradenským zařízením poradenské služby dětem, žákům, studentům a jejich zákonným zástupcům a podílí se na zajišťování profesního rozvoje pedagogických pracovníků v oblasti prevence rizikového chování." Školní metodici prevence - jako odůvodnění uvádím - jsou velmi často opomíjeni jenom kvůli tomu, že jejich práce není popsána na úrovni zákona. To by tento pozměňovací návrh mohl napravit, a doplňuje do zákona o pedagogických pracovnících definici jejich činnosti. Tyto definice pocházejí z úpravy z roku 2017, která prošla řádným legislativním procesem a byla schválena profesními organizacemi. Pozměňovací návrh reaguje na apel profesních organizací na zákonodárce předložit v rámci procesu projednávání legislativních změn záchranné řešení. Tato úprava také může zajistit možnost snížení přímé pedagogické činnosti školních metodiků prevence v prováděcích předpisech a tím zabezpečení výkonu jejich činnosti pro bezpečnost našich dětí a primární prevenci ve školách se současnou ekonomickou efektivitou opatření.
Další pozměňovací návrh, který předkládám společně s paní poslankyní Hanzlíkovou, je pozměňovací návrh pod číslem 5960, který vrací do návrhu novely školského zákona pozici dalšího učitele, a další učitel je velmi často využíván jako podpůrné opatření především pro děti ve druhém až pátém stupni podpory, pokud nepostačuje využití asistenta pedagoga. Navrhovaná změna v zákoně by vlastně postihla nejvíc zranitelné děti a v důsledku toho by vzrostla zátěž škol a pedagogických pracovníků, kteří vzdělávají děti s nejvyšší potřebou podpory v běžných i speciálních školách.
Také dalším efektem této změny navržené vládou by mohl být růst počtu dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, které by zůstaly nedobrovolně vzdělávanými v domácím prostředí, a tím by byla ohrožena i jejich socializace. Takže z tohoto důvodu náš pozměňovací návrh usiluje o zachování možnosti využití dalšího pedagogického pracovníka v podobě dalšího učitele coby podpůrného opatření při vzdělávání dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.
Další společný pozměňovací návrh s paní poslankyní Hanzlíkovou, ta už ho představila, je vlastně ukotvení pozice sociálního pedagoga v zákoně včetně financování. K tomu už tady proběhla nějaká diskuse, takže já už se k tomu nebudu vyjadřovat.
Vyjádřím se ještě k pozměňovacímu návrhu číslo 6078, který předkládáme společně s panem poslancem Lubomírem Brožem, a ten vlastně narovnává řekněme požadavek praxe u učitelů odborných předmětů, takže tedy vlastně vypouští požadavek povinné pětileté praxe pro učitele odborných předmětů, praktického vyučování i odborného výcviku. Ty důvody, proč tomu tak je, tady už řekl pan kolega Brož. Reagujeme i vlastně na podněty ředitelů středních škol, kteří na tuto řekněme nerovnost upozorňují, a to je asi z mé strany všechno. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuji. Pan poslanec Wenzl se omlouvá, a na řadě je tedy v tom případě pan poslanec Fridrich Stanislav. ***