Neautorizováno!
(15.40 hodin)
(pokračuje Zuzana Ožanová)
Přiznejme si, že pokud bychom k tomu přistupovali tímto způsobem, tak i Ústavní soud používá oponentní stanoviska. Prostě ne všichni třeba s něčím souhlasí a je to standard v demokracii, takže nazývat oponentní zprávu podrazem bylo trošku, mírně přibarvené a domnívám se, že tady na plénu to nemělo zaznít. Přiznejme si, kolegové postupovali podle jednacího řádu Sněmovny, nic víc, nic míň. To je opravdu takový problém?
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan poslanec Pavel Kašník s faktickou poznámkou. Prosím.
Poslanec Pavel Kašník: Kolegové, já jenom upřesním jednu věc a to je otázka četnosti lokalizace. Ano, mohli lokalizovat častěji žádostí, nicméně výsledek by byl takový, (že) do 14 hodin by nebyl lokalizován, protože telefon nebyl aktivní, což je základní předpoklad.
Teď ještě k té diskusi, ke kolegyni Ožanové teďka, když se ohradila k tomu podrazu. Já to taky nenazývám podraz, celé to vnímám jako... Společně jsme sbírali důkazy a máme pouze jiné hodnocení těch důkazů vcelku, což považuju za naprosto standardní, a nemám s tím nejmenší problém. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní faktická poznámka, pan ministr Vít Rakušan.
Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Vít Rakušan: Děkuju, pane místopředsedo. Já opravdu jenom třemi větami, reaguji na slova vyslovená předřečníky. Za prvé bych chtěl říci, že jsem od dění na Filozofické fakultě nelhal, za druhé chci říci, že jsem nic nezamlčoval, za třetí chci říci, že jsem vznik vyšetřovací komise podpořil - podpořil jsem ji svým hlasováním i naší debatou, zda má, nebo nemá vzniknout - a za další bych chtěl říci, že jako ministr vnitra jsem v téhle chvíli povinen respektovat závěry vyšetřovací komise, stejně tak jako aplikovat její doporučení. Tak také činím. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Pan poslanec Pavel Žáček s faktickou poznámkou. Prosím.
Poslanec Pavel Žáček: Děkuju za slovo. Já bych se chtěl vyjádřit k jedné věci, a to k té výtce, že policie neuvolnila vyšetřovací spis. Pokud se vrátíme zpátky v čase, když jsme se snažili formulovat - a prosím společně, napříč opozice-koalice - to zadání komisi, tak jeden z návrhů, který jsem tam navrhoval, ale byl asi druhý nebo třetí v pořadí, tak byl, aby se zmapovala i radikalizace pachatele Kozáka, včetně toho, aby se udělala rekonstrukce, jak si představoval v úplnosti, že provede svůj vražedný útok, čili to by znamenalo, že bychom museli jít i do toho spisu - respektive členové komise pověření, pochopitelné - to znamená, že by to vlastně vyplývalo z toho zadání, které komise od nás jako celku - myslím, že jednohlasně téměř - dostala. Pokud půjdeme touto cestou někdy v budoucnosti, pokud budeme cítit potřebu zřídit jakousi komisi, tak tady bychom se u toho měli zastavit a měli bychom tam... Pokud budeme potřebovat přístup i do tak citlivé věci, jako je trestní spis, otevřený, živý, tak bychom to tam měli nějak do budoucna formulovat, čili je to určitým způsobem upozornění a vykřičník pro příště. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další dvě faktické poznámky, nejprve pan poslanec Karel Haas, potom pan poslanec Pavel Kašník. Prosím.
Poslanec Karel Haas: Poprosím zase, kolegyně, kolegové, jenom zcela věcné upřesnění, vyšetřovací komise - věřím, že to potvrdí všichni členové - si vyžádala kompletní trestní spis a nahlédnutí do něj. Vyžádali jsme si ho po orgánech činných v trestním řízení, vyžádali jsme si ho písemně. Důvodem toho, že nám nebyl zpřístupněn, nebyla formulace rozsahu usnesení Poslanecké sněmovny, kterým byla vyšetřovací komise zřízena. Odůvodnění orgánů činných v trestním řízení, konkrétně dohledového státního zastupitelství, je samozřejmě obsaženo ve spisu vyšetřovací komise. To odůvodnění - já ho teď velmi zkrátím, ale opravdu to bude objektivní zkrácení - je, že současný stav české legislativy, kombinace dvou zákonů, zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny a trestního řádu, neumožňuje vyšetřovací komisi Poslanecké sněmovny nebo jejím členům nahlížet do kompletního trestního spisu. To stanovisko státního zastupitelství, ta odpověď je naprosto jednoznačná. Nemohli jsme s ním nic dělat, neexistuje proti tomu žádný opravný prostředek. To chci tady konstatovat, že se nejedná o nějaké pochybení vyšetřovací komise, zanedbání práce vyšetřovací komise. Nemohli jste to změnit ani vy - jako, řeknu, kolegyně, poslanci a poslankyně - když jste hlasovali o usnesení. Jiná formulace usnesení by nám nepomohla, protože ty důvody opravdu ležely ze strany státního zastupitelství v tom, že to neumožňuje zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny a hlavně to neumožňuje trestní řád. To je to stanovisko státního zastupitelství. Tolik jenom na vysvětlenou k trestnímu spisu.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Paní poslankyně Helena Válková, připraví se pan poslanec Pavel Žáček, faktické poznámky.
Poslankyně Helena Válková: Za prvé jsem chtěla poděkovat panu předsedovi bezpečnostního výboru Pavlu Žáčkovi, protože si myslím... Teď ho utvrdím v tom, že příště nechť to naformuluje, že je třeba - doufejme, že žádné příště nebude v takových tragických souvislostech - vyžádat anebo mít k dispozici pro tu, případnou novou někdy k jiné události, vyšetřovací komisi celý vyšetřovací spis.
Protože stanovisko státního zastupitelství, milý pane kolego, pane doktore Haasi, vaším prostřednictvím, pane místopředsedo, není pro nás závazné. Jednací řád je v tom daleko jednoznačnější. Já si osobně myslím, že jde o špatný výklad, který ovšem, jak jsem říkala také v minulosti, nám zabránil v přístupu, takže to rozhodně není chybou vyšetřovací komise, že ten vyšetřovací spis neměla.
Ale opakovaně - a může tady být buď potvrzení, nebo vyvrácení toho, co tady řeknu, ze strany také členky, paní poslankyně Kocmanové - jsme třeba my dvě litovaly, že jsme se nemohly podívat na ten jeho vývoj, na jeho rodinné poměry, protože pak by naše doporučení z hlediska prevence - protože teď už se nedá nic. My nehledáme viníka, my hledáme hlavně opatření a doporučení do budoucna, aby se to neopakovalo, aby se minimalizovaly důsledky - by mohla být daleko konkrétnější, jednoznačnější a směřovat třeba ve vztahu k prostředí, ve kterém vyrůstal, aby si uvědomili rodiče, jakým způsobem se mají o děti starat, že někdy nestačí jenom materiální - to tam tak nějak prosvítalo - ale citový chlad může vést k tomu, že se potom to dítě začne vyvíjet jiným směrem, než by se mělo vyvíjet, ale tyto naše domněnky jsme neměly možnost si potvrdit. Já jsem toho litovala a vnímala jsem, že toho lituje i paní kolegyně, ale nebyla to chyba vyšetřovací komise, to souhlasím s kolegou.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Pan poslanec Pavel Žáček s faktickou poznámkou. Prosím.
Poslanec Pavel Žáček: Já samozřejmě děkuji za vysvětlení. Vím, že policisté řešili ten právní rébus, jakým způsobem žádost komise naplnit, a nakonec došli k závěru, který tady kolega Karel Haas citoval.
Jenom bych chtěl zmínit to, co bylo řečeno na výboru a nebylo to řečeno vlastně v souvislosti s projednáváním této zprávy, to jest, že pachatel se radikalizoval v průběhu roku po tom, co ukončil svoji docházku k psychologovi, psychiatrovi, nevím. Trvalo to podle toho, co nám tenkrát řekla státní zástupkyně a policisté, od ledna toho roku až do prosince. To, co s tím podle mého souviselo, bylo i to, jak si naplánoval, co vlastně na té Filozofické fakultě provede. Počítal s tím, že vlastně zahoří ten dům, kde zavraždil svého otce, a že to odvede pozornost bezpečnostních složek a on bude moct mnohem více zasáhnout, než se nakonec fakticky stalo, na Filozofické fakultě, čili pro mě, abychom objasnili jeho plány, abychom věděli, jakou hekatonku (?) mrtvých na té Filozofické fakultě chystal, tak pro mě by bylo důležité rekonstruovat i jeho plány, což ale při té možnosti - a tohle je definice, kterou jsme neudělali tak, jak bychom ji měli udělat na začátku, pro komisi - to nebylo možné. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Tím jsme vyčerpali všechny faktické poznámky a nyní vystoupí pan poslanec Michal Zuna. Připraví se paní poslankyně Klára Kocmanová. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Michal Zuna: Já vám děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážené poslankyně, vážení poslanci, dovolte, abych se také - nikoliv však dlouze - vyjádřil k projednávanému bodu, a to s respektem k samotné události i s úctou (ke) všem, kterých se ta tragická událost jakýmkoliv způsobem dotkla. ***