(pokračuje Klára Kocmanová)
Dalším důležitým doporučením je zvýšení dostupnosti odborné psychologické a psychiatrické péče. V některých regionech a pro některé skupiny obyvatel je totiž přístup k péči stále opravdu obtížný. Týká se to zejména dětí, mladých lidí nebo starších občanů.
Dalším z těch potřebných opatření je i zvýšení dostupnosti krizových linek, které poskytují psychologickou pomoc. I když dnes existují, tak stále nejsou dostatečně kapacitně vybavené na to, aby dokázaly efektivně reagovat na tu narůstající potřebu. Mnoho lidí - a zejména mnoho mladých lidí - se dnes na ty linky krizové pomoci nedovolá v té krizové situaci. Lidem s psychickými problémy bychom měli cestu k řešení co nejvíc usnadnit a posílení krizových linek odstraní jednu z bariér.
Já jsem zrovna včera zahlédla v médiích rozhovor s ředitelkou krizové linky, která mluví právě o tom, že děti a mladiství se na linku pomoci v poslední době obrací s opravdu závažnými problémy, ať už to je šikana, ať je to sebepoškozování, přemýšlení nad sebevraždou nebo podobné myšlenky. Tohle jsou opravdu věci, které musíme řešit a musíme jim věnovat pozornost, abychom posílili i psychickou odolnost dětí a mladistvých.
Potom komise rovněž upozorňuje na význam podpory pedagogů ve všech stupních vzdělávacího systému. Je, myslím, nezbytné, aby opravdu pedagogové byli dobře vyškoleni k tomu, jak rozpoznat příznaky duševních problémů u žáků a studentů. Programy na prevenci šikany a vlastně i kyberšikany by měly být implementovány ve všech úrovních vzdělávací soustavy. Dostávají se k nám skrze média i v posledních týdnech různé případy šikany na školách a vždy jsou děsivé, vždy si myslím, že nás všechny šokují. My bychom měli vynaložit maximální úsilí na to, abychom jim předcházeli. Školy mají nezastupitelnou roli v té včasné identifikaci a v podpoře mladých lidí, kteří něčemu podobnému čelí.
Komise rovněž doporučila zaměřit se na efektivní koordinaci následné psychologické pomoci pro oběti a jejich blízké. Ta pomoc by měla být dostupná nejen bezprostředně po té tragédii, ale i v dlouhodobém horizontu, a zahrnuje zajištění, aby každá oběť byla oslovena s nabídkou pomoci a psychologické podpory.
Na základě těchto doporučení, která vyšetřovací komise jednomyslně přijala, bych ráda apelovala na to, abychom se opravdu soustředili na prevenci. Nejsou to jenom případy šikany, které jsou alarmující, ale třeba i ta nedávná událost v Rudolfově v Jihočeském kraji, kde došlo k tomu incidentu, kdy žák přinesl do školy zbraně a jenom díky pohotové reakci učitelky nedošlo k žádnému neštěstí. Tenhle incident ukazuje, že evidentně je něco špatně. Odpovídá tomu i statistika, kdy od období covidu všichni vidíme, jak se psychický stav mladých lidí zhoršuje a včasná intervence v oblasti duševního zdraví, rozpoznání rizika a poskytnutí podpory může opravdu předejít podobným tragédiím v budoucnu. Na těchto velmi smutných, tragických událostech je vidět, že to není jenom otázka pomoci jednotlivcům, ale že to je otázka bezpečnosti celé společnosti. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Faktická poznámka pana poslance Vladimíra Zlínského. Prosím.
Poslanec Vladimír Zlínský: Vážený pane předsedající, děkuji za slovo. Já bych chtěl poděkovat paní poslankyni Kocmanové, že toto téma otevřela, mimořádně důležité. Mimo jiné, já jsem na tohle téma měl taky seminář, kde jsme se snažili právě zabývat spíše tím, co způsobuje to, že psychické zdraví naší mládeže a našich dětí jakýmsi způsobem se zhoršuje, zhoršuje se množství úzkostí, depresí a jiných stavů, jak tady zmínila, sebepoškozování a případně ta šikana. My bychom se měli vážně zamyslet samozřejmě nad tím, že máme nedostatek péče, ale my bychom se hlavně měli zamyslet nad tím, co způsobuje tyto stavy, a přesně to identifikovat. Já samozřejmě nejsem na to odborník a když jsem si vyhledával k tomu materiály, tak každý odborník nebo ty skupiny odborníků na to mají rozdílné názory, nicméně si dovolím tady tvrdit nebo přijít s hypotézou, že největší nebezpečí představují tři jezdci digitální apokalypsy, to znamená hraní počítačových her s tvorbou závislostí, dlouhodobé používání sociálních sítí - přeladění mozkové činnosti dětí jenom tím, že sledují krátká, bezobsažná a hloupá videa - a bylo to tady zmíněno panem poslancem Žáčkem, a to je sledování pornografie, případně drastické, už mladými dětmi od raného dětství. Tak co to, panebože, může udělat s jejich mozky, když takoví tři jezdci digitální apokalypsy jim likvidují mozky? Já bych byl rád, kdybychom se nad tím skutečně vážně zamýšleli a tuto nesmírně vážnou problematiku řešili, protože pokud nebudeme mít zdravé děti, budou nemocné, tak budou neproduktivní a naše společnost bude na to v budoucnu významným způsobem doplácet. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan poslanec Radek Koten s faktickou poznámkou. Prosím.
Poslanec Radek Koten: Děkuji. Já jenom velmi krátce, já bych jenom připomněl - protože minulá schůze tady na to téma... už je zase poměrně velký odstup - tady se pořád řeší v podstatě, zda je takové stanovisko nebo takové. Já jsem navrhoval také kompromisní stanovisko s tím, že jsem tam tedy doplnil jednoduchou... nebo dvě, tři slova, to znamená "od zahájení střelby" do jednoho z těch bodů. Bohužel ani toto kompromisní stanovisko nebylo přijato zbylými členy výboru, takže nakonec, jak to tak vypadá, tak v podstatě podpořím kolegy, jak paní Helenu Válkovou, vaším prostřednictvím, tak samozřejmě i Jirku Maška, protože mi připadá, že ta věcnost by tam měla být v té zprávě zachována, a nemyslím si, že toto je téma. Musí si to každý obhájit podle svého svědomí a podle vědomí a není to opravdu téma pro to, abychom tady na tom nějakým způsobem... (Odmlka. Nápověda z pléna.) politicky se zviditelňovali. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Jako další je přihlášený pan poslanec Michael Kohajda - ten se omlouvá - a jako další tedy vystoupí paní poslankyně Helena Válková a připraví se pan poslanec Jiří Mašek, oba přihlášení v obecné rozpravě. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Helena Válková: Já chci poděkovat oběma předřečníkům, paní poslankyni Kocmanové, panu poslanci Kotenovi, za velmi konstruktivní a pro mě teď příkladný projev. Budu se také držet jenom věcného aspektu.
Jenom ještě k panu předsedovi bezpečnostního výboru Žáčkovi, vaším prostřednictvím, ano, nejsem členkou bezpečnostního výboru, nebyla jsem na těch jednáních, měla jsem možnost se seznámit s některými informacemi, ale to byl výběr s paní státní zástupce (zástupkyní?), nebyl to ten komplexní znalecký posudek. O to tady šlo.
Tak a teď jenom dva body, které tady přednesu. Už pan místopředseda Juchelka, vaším prostřednictvím, zmiňoval, že asi ne všechno je v té živé paměti, a na rozdíl od pana zpravodaje Haase, který (nás) opravdu toho 23. ledna velmi podrobně seznámil nejenom se způsobem práce vyšetřovací komise, ale i s jejím popisem, závěry a doporučeními, tak necelé tři stránky té oponentní zprávy jsme tady glosovali a vybrali jsme z ní jenom to podstatné, ale nečetli jsme ji, takže já jsem se rozhodla ty tři stránky přečíst, té oponentní zprávy. Dostali jste ji, je to krátké, budeme to mít za chvíli za sebou, ale měla by zaznít na mikrofon a předpokládám, že možná z toho bude opět zřejmé, že se nelišíme zásadně s výjimkou těch závěrů, která ale kopírují doporučení. V tom možná by mohla být určitá shoda.
Takže nejprve přečtu oponentní zprávu a pak dám takový návrh, že bychom, protože některé ty závěry, které jsou v tom usnesení, můžou, jak jsem pochopila, vést k určitým kontroverzním stanoviskům a třeba neodsouhlasení a bylo by škoda, kdyby některé jiné nebyly přijaty, tak v rámci podrobné rozpravy až budu načítat znovu návrh toho usnesení, abychom hlasovali po těch třech bodech, které usnesení obsahuje, nikoliv usnesení jako celku. ***