Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(9.50 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

Tak to bylo vždycky, tahle média vždy podporovala tuhle partu, která nám tady vládne bohužel od revoluce. Když jsme my byli ve vládě, tak samozřejmě kritizovali jenom nás, ale to je správně, my jsme se vždycky tomu nebránili a neměli jsme s tím problém.

Celý proces projednávání této novely ukazuje, jak zoufalá vláda je. Ví, že za sebou nemá žádné skutečné výsledky, které by mohla občanům nabídnout kromě porušených slibů. Ví, že jejich politika znamenala rekordní růst daní, drahotu, rekordní inflaci a zadlužování státu, proto si teď kupuje přízeň veřejnoprávních médií tím, že jim nasype další miliardy z kapes lidí a firem, kteří se denně snaží čelit Fialově drahotě a jsou v tísni. Včera to bylo bylo... symbolické, tíseň. No, je to úplně běs, když člověk vidí, co to...

No, tímto zákonem dnes Fialova vláda symbolicky završuje svou nesvatou trojici legislativních kroků, které mají jediný společný jmenovatel: prachy a koryta. Nejdříve protlačila korespondenční volbu, aby si pojistila hlasy ze zahraničí, poté si zvýšila vlastní platy, ačkoliv neustále tvrdí, že se musí šetřit. Nyní přichází třetí rána, daň za veřejnoprávní média, která jsou klíčovým spojencem Fialovy vlády. Všechny tyto kroky spojuje jedno, nejsou v zájmu občanů, ale výhradně v zájmu vládní koalice, která se chce udržet u moci za každou cenu. Ano, pan premiér potřebuje ty čtyři roky na ty německé platy. Já myslím, že pokud on tam bude ještě čtyři roky, tak nezaměstnanost bude 10 procent u nás minimálně.

Jak vláda hájí svůj návrh? Tvrdí, že zvýšení poplatku je nezbytné pro stabilitu veřejnoprávních médií. Pak ještě přidá otřepanou písničku o demokracii. Jo, to bylo včera zase, to byla demokracie, svoboda, svoboda, my chceme taky svobodu. Kdo tady omezuje tu svobodu slova? Určitě Patrik Nacher vám to vysvětlí, kdybyste chtěli, má ten pořad Dvojí metr. Kdo omezuje tady svobodu?

No a hlavně, že by to byl konec demokracie v České republice. Tady byl jeden hrozný poslanec, který se stal bohužel senátorem, a ten vykřikoval v Senátu, že jsme proti navýšení platů a že je to ohrožení demokracie, že premiér bude mít o 19 000 více měsíčně tento rok a příští rok 40 000 měsíčně. Slyšíte dobře, vážení spoluobčané, 59 000 za dva roky, to je ohrožení demokracie. To odeznělo v Senátu. Neuvěřitelné!

Ve skutečnosti samozřejmě jde o pokus obejít veřejnou debatu o jejich financování a jejich skutečné roli v době, kdy upadá význam televize a rozhlasu. Místo toho, aby se vedla diskuse o tom, jakým způsobem má být veřejná služba poskytována v 21. století, místo toho, aby se řešila efektivita hospodaření České televize a Českého rozhlasu, vláda nic nevidí, nic neslyší a usiluje o jediné: před volbami zavést novou daň za televizi a rozhlas společně s inflační doložkou, jako u církevních restitucí, která umožní zvyšovat poplatky bez jakékoliv kontroly parlamentu. Ano, důchodcům jste to vzali, ale církev a televize a rozhlas, ty budou mít inflační doložku.

Hnutí ANO dlouhodobě prosazuje, aby se financování veřejnoprávních médií řešilo jiným způsobem, ne plošným zdaněním všech občanů bez ohledu na to, zda jejich služby využívají. Koncesionářské poplatky jsou reliktem minulého století, který nemá v moderní společnosti své místo. Většina evropských zemí již přešla na model financování přímo ze státního rozpočtu, protože je transparentnější, efektivnější a spravedlivější. Co jsou koncesionářské poplatky ve skutečnosti? Řekl jsem to tady už opakovaně, jsou to daně. Jsou to daně, které samozřejmě tahle vláda, i když slibovala něco jiného, stále navyšuje. Jsou to daně, které budou muset platit všichni občané, podnikatelé a firmy bez ohledu na to, zda služby České televize a Českého rozhlasu využívají. Nenechme se zmást vládní rétorikou, když musíte něco platit povinně a nemáte na výběr, je to daň a vláda dnes přichází s tím, že tyto poplatky zvýší. A tyto poplatky znamenají pro běžnou domácnost ročně 2 460 korun. Ale tím to nekončí. Nově se poplatky vztahují na firmy a živnostníky, a nejedná se o zanedbatelné částky, podniky s 25 zaměstnanci zaplatí pětinásobek sazby, firmy do 100 zaměstnanců desetinásobek a velké společnosti s více než 500 zaměstnanci dokonce stonásobek sazby. Výsledkem bude, že větší firmy zaplatí ročně České televizi až 180 000 korun a Českému rozhlasu dalších 66 000 korun.

Za co? No, za nic. Jejich zaměstnanci přece nechodí do práce proto, aby sledovali Českou televizi nebo poslouchali Český rozhlas, ale aby pracovali. Tak to je snad normální. Co je nejhorší? Jak jsem říkal, vláda si chce pojistit, že tato nová daň bude pravidelně valorizovaná. Inflační doložka, stejná, jako mají třeba církevní restituce, které tady ta jedna paní schvalovala, podivně, umožní zvyšovat poplatky bez toho, aby se o tom znovu hlasovalo v parlamentu, takže to bude automat. Zatímco inflační pojistku u důchodů, která zabraňovala tomu, aby se senioři propadali do chudoby, Fialova vláda zrušila.

Veřejnoprávní média jako nástroj propagandy, je to stejný scénář jako ve Spojených státech, to teď vidíme a všichni jsou z toho šoku, a u nás se o tom samozřejmě nemluví, protože... proč?

Pokud si někdo myslí, že navyšování koncesionářských poplatků je jen technická otázka financování, měl by se podívat na probíhající skandál ve Spojených státech, který ukazuje, jak to celé doopravdy funguje. Ukázalo se, že média jako Politico nebo New York Times, která stranila demokratům, Bidenovi a Harrisové, a systematicky útočila na Trumpa a republikány, dostávala miliony dolarů z kapes daňových poplatníků. Je jedno, jestli šlo o dotace přes agenturu USAID, nebo šlo o nepřímé financování masivním nákupem digitálního předplatného z veřejných peněz. Politico mělo z peněz daňových poplatníků zaplaceno předplatné za 8,2 milionu dolarů. Celkem měla tato progresivistická žumpa, která je v Evropě hlásnou troubou Bruselu, zelených fanatiků a promigračních vítačů, z amerických veřejných peněz dostat 27 až 32 milionů dolarů v posledních čtyřech letech. Oni vylikvidovali celou konkurenci Bruselu, obsadili Washington a všichni - už jsem tady mluvil o tom - evropští poslanci si musí platit 3 000 eur ročně předplatné, protože zkrátka nic jiného neexistuje, tak to funguje. A oni říkají, že si něco objednávali. Samozřejmě že lžou, samozřejmě že Politico vždycky psalo proti nám a samozřejmě, znovu zopakuji, že bývalá mluvčí Rakušana pracuje pro Politico, Češka, která samozřejmě píše proti nám, a potom to přebírá tady zase ta jejich parta, ta síť, ten systém. Takže instituce Evropské unie, které jsou živy z peněz evropských daňových poplatníků, si nakupují předplatné Politico.

Ale zpět k Spojeným státům. The New York Times jen v srpnu 2024, pár měsíců před prezidentskými volbami, dostal 4,1 milionu dolarů a celkově za posledních pět let téměř 50 milionů dolarů ze státních fondů. Miliony také dostávala agentura AP.

Výsledkem každopádně bylo, že vláda demokratů si tímto způsobem platila svou vlastní mediální propagandu a Američané to nevědomky financovali ze svých daní. No, přesně jak přes kopírák u nás Česká televize a Český rozhlas. Jaký je rozdíl mezi tímto skandálem a navyšováním poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas? Ve výsledku žádný. V obou případech jde o totéž. Vláda se snaží udržet v médiích vliv, a proto jim zajišťuje přísun peněz přímo z kapes občanů, vážení spoluobčané. Tady v Česku se to děje skrze koncesionářské poplatky. V USA se to dělo přes státní granty, agentury. Princip je ale stejný, Fialova vláda si vzala občany jako rukojmí a nutí je platit výpalné pro veřejnoprávní média. Tak to je. Ještě se někdo diví, proč Fialova vláda tak tlačí na zvýšení poplatků pro veřejnoprávní média? Je to čistá korupce za peníze daňových poplatníků tvářící se jako boj za demokracii. Včera zase pan premiér mluvil o demokracii, o svobodě - neuvěřitelné - a o válce samozřejmě. Normální korupce.

Z toho pokrytectví je skutečně člověku špatně a je v tísni, velkou tíseň jsem pociťoval dneska ráno cestou do práce. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP