(11.10 hodin)
(pokračuje Patrik Nacher)

Na závěr připomenu... Přečtu tady v rámci třetího čtení usnesení, které jsme navrhli: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

I. odmítá současnou podobu návrhu na zvýšení koncesionářských poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas a požaduje předložení konkrétní a transparentní analýzy hospodaření těchto institucí a prokazatelné kroky k efektivnímu využívání stávajících zdrojů;

II. vyjadřuje nespokojenost s nedostatečnou vyvážeností a objektivitou jejich zpravodajství a aktuální publicistiky;

III. vyžaduje po vládě České republiky, aby do šesti měsíců od přijetí tohoto usnesení předložila návrh zákona, který zavede účinnější kontrolní mechanismy hospodaření České televize" - jsme zpátky u toho NKÚ - "zajistí pravidelné audity těchto institucí prováděné NKÚ a přehodnotí model financování médií veřejné služby tak, aby odpovídal principům transparentnosti a odpovědnosti vůči občanům České republiky."

Takže takhle suma sumárum, pozměňovací návrhy jsem projel. Naše obavy s tím, že to má být notifikováno - říkám to tady dopředu, aby pak zase někdo neřekl, že jsme chytří jako generálové po bitvě - takže máme velké pochybnosti, že by se to mělo notifikovat. Máme velké pochybnosti, jak se tam pracuje s těmi čísly, aby se to uměle nenavýšilo o 20 procent. Máme jasné směry, kterými říkáme, že se touhle cestou vydávat nemáme, to jest, nemají to platit všichni, kteří mají chytrá zařízení, nebo podle počtu zaměstnanců.

Pane ministře, těším se na vaše odpovědi.

Děkuju vám za pozornost. (Potlesk z řad poslanců hnutí ANO 2011.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a poprosím pana ministra Baxu, který se přihlásil s přednostním právem. (S faktickou poznámkou se hlásí poslanec Babka.)

Ale ještě je tam jedna faktická a už tady vidím pana poslance, tak abychom naplnili literu, mezitím se tam přihlásil. Tak poprosím, pane poslanče.

 

Poslanec Ondřej Babka: Děkuju za slovo. Možná využiji toho, že pan ministr bude chtít reagovat, protože... Zastavím se u toho, čím končil kolega Nacher. Mluvil tady o té zprávě RIA, ke které jsme se tedy dostali včera. Mě ta čísla taky velice zaujala.

Já bych možná jenom dodal, že opravdu se domnívám, že vy jako Ministerstvo kultury uměle snižujete ta čísla, která mají přijít po novelizaci těchto zákonů do Českého rozhlasu a České televize. Vy říkáte, že Česká televize má přijít k nějakým 860 milionům korun ročně, že Český rozhlas k nějakým 350 milionům. Když se ale podíváme do té zprávy RIA, do té tabulky, tak vy uvádíte, že současný stav - teď budu tedy mluvit k České televizi, ať se to lépe počítá - toho, co se vybere z koncesionářských poplatků, je nějakých 5 miliard 700 milionů jak od fyzických, tak právnických osob.

Ve chvíli, kdy dojde ke zvýšení poplatků na těch 55 a 150 korun, tak v té tabulce uvádíte, že ve chvíli, kdy to bude platit 100 procent poplatníků, to znamená 100 procent firem a 100 procent fyzických osob, tak ten výběr bude 9,4 miliardy korun. To znamená, že ve chvíli - a je to logické, když zavádíte nějaký nový zákon, že počítáte s tím, že těch poplatníků bude co nejvíce, protože jinak přeci takový zákon nemá cenu přijímat - tak tady už nám to hraje o nějaké 3 miliardy. To znamená, 3,7 miliardy by dostala Česká televize navíc ve chvíli, kdy by to podle zákona platili všichni, kteří to platit mají.

Vy v té tabulce uvádíte, že ten výběr bude pouze 70 procent, a tak tedy dojdete k té částce 860 milionů. Tak mně tohle přijde absurdní. Buď tedy to špatně počítáte anebo máte nekvalitní zákon, který počítá s tím, že to nebudou platit všichni, kteří to platit mají.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Není tedy poprosím už pana ministra.

 

Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuju za slovo, vážený pane místopředsedo. Milé kolegyně, milí kolegové, ještě než budu reagovat především na vystoupení pana poslance a předsedy mediálního výboru Nachera, dovolte mi, abych učinil všem pravidlům zadost.

Byť už jsem při minulé rozpravě načetl návrh opravy data účinnosti, tak protože to bylo ve faktické poznámce, tak to učiním nyní, teď, aby mohlo potom zcela podle pravidel proběhnout hlasování. "Podle § 95 odst. 2 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, lze v rámci rozpravy ve třetím čtení navrhnout opravu data účinnosti zákona.

V části páté čl. VIII uvedeného návrhu zákona je účinnost navrhována k datu 1. ledna 2025. Vzhledem k tomu, že toto datum účinnosti zákona již není reálné, je třeba stanovit datum nové. Vzhledem k urgentní potřebě udržet stávající rozsah a kvalitu poskytování veřejné služby v oblasti rozhlasového a televizního vysílání navrhuji stanovit účinnost zákona prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení. Toto datum rovněž zajistí, že nová výše rozhlasového a televizního poplatku bude platná od začátku kalendářního měsíce, a ke změně jejich výše tak nedojde v jeho průběhu.

Zároveň je třeba zohlednit odloženou účinnost některých ustanovení, kterou navrhují dva z pozměňovacích návrhů tisku číslo 738. Pozměňovací návrh F1 pana poslance Jana Laciny navrhuje účinnost k 1. lednu 2026 u části třetí čl. V bodů 19 a 21 a části páté. Pozměňovací návrh J4 pana poslance Patrika Nachera navrhuje účinnost k 1. červenci 2025 u čl. VII bodů 1 až 5 a bodu 7. Budou-li tedy schváleny pozměňovací návrhy F1 a J4, navrhuji, aby účinnost návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 483/1991 Sb., o České televizi, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, byla stanovena následovně" - cituji - "Tento zákon nabývá účinnosti prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení, s výjimkou části čtvrté čl. VII bodů 1 až 5 a bodu 7, které nabývají účinnosti dnem 1. července 2025, a části třetí čl. V bodů 19 a 21 a části páté, které nabývají účinnosti dnem 1. ledna 2026." (Vrací se ke stolku zpravodajů pro materiály.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Tak děkuji a vidím zde s faktickou přihláškou...

 

Ministr kultury ČR Martin Baxa: Promiňte, Já teprve začínám své vystoupení, pane předsedající.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Jo takhle, aha, já jsem si už myslel, že balíte. Tak dobře.

 

Ministr kultury ČR Martin Baxa: Já jsem si vzal teprve poznámkový deník, kde mám všechny připomínky k vystoupení pana poslance Nachera.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Dobře, rozumím.

 

Ministr kultury ČR Martin Baxa: Děkuju. Já si dovolím postupně, byť bezpochyby stručně, reagovat na některé body z vystoupení pana poslance Nachera a dovolím si takový trošku povzdech na úvod, protože když se mluví o tom, jak by měla být změněna role veřejné služby, jak by měla vypadat média veřejné služby v 21. století, jak by mělo vypadat jejich financování, tak si myslím, že by ta debata měla vypadat tak, jako ji vedeme tady, nicméně vždycky před takovou debatou vystoupí předseda hnutí ANO, Andrej Babiš, a spustí celý vodopád radikálních tvrzení, útoků na média veřejné služby, označí Českou televizi za nenažranou hydru, obviní média veřejné služby z toho, že jsou hlásnou troubou vládní propagandy. To při nastavení hnutí ANO zpochybňuje legitimitu takové debaty a důvěryhodnost návrhů, které se mohou jevit jako relevantní, ale v tomto kontextu vyvolávají jenom obavy o tom, jak reálně bude vypadat nějaká změna fungování médií veřejné služby v barvách hnutí ANO, pokud hnutí ANO bude mít příležitost takovou změnu provádět.

Tolik tedy na samotný úvod, ale je třeba reagovat na to, co zde pan poslanec Nacher řekl. Co se týká definice veřejné služby, myslím, že by se neměla oddělovat dvě důležitá tvrzení. To první je to, jak je napsaný zákon z počátku devadesátých let - zákon o České televizi a Českém rozhlasu - a jak vypadá technologický pokrok i vývoj v oblasti médií. Znovu zdůrazňuji to, že charakteristika role médií veřejné služby z počátku devadesátých let byla tehdy opravdu prozíravě progresivní. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP