Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(14.20 hodin)
(pokračuje Karla Maříková)
Neřešíme, jak zlepšit ochranu přírody společně a odspodu. Jak do ní ještě více zapojit obce, občany či návštěvníky a jak společně hledat řešení problémů. Ale hlavně jsme svědky snahy o vyhlášení a zavedení Národního parku Křivoklátsko bez jakýchkoliv relevantních důvodů, shora, z centra, a proti vůli drtivé většiny místních obyvatel, což je pro nás v SPD naprosto klíčové, protože, kolegyně a kolegové, právě hlas těchto občanů by měl být v případě, o kterém hovořím, tedy v případě vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, naprosto rozhodující. Můžeme se tu hodiny, dny, týdny bavit, a přitom, zda vyhlášení Národního parku životy místních občanů zlepší, či zhorší. A já nepodceňuji žádnou skupinu těchto argumentů. Buď se přikládám na základě dlouholeté studie problematiky stovek rozhovorů s experty, přírodovědci, lesníky, starosty, pracovníky jiných národních parků a podobně k pohledu, že v delší časovém horizontu povede vyhlášení Národního parku ke zhoršení životů tamních obyvatel.
Ale na čem se nepochybně shodneme, je skutečnost, že vyhlášení Národního parku Křivoklátsko životy místních občanů změní. Ano, vyhlásíme-li totiž nyní Národní park Křivoklátsko, změníme v horizontu několika let zásadně prostředí, ve kterém zdejší lidé žijí, a to zcela proti jejich vůli, což je z našeho pohledu nepřípustné, bereme-li myšlenku samosprávy a místní demokracii skutečně vážně. Máme zde materiál zatížený více než stovkou rozporů, které zde zůstaly i po ukončeném mezirezortním připomínkovém řízení. V rámci projednávání záměru na vyhlášení Národního parku byla navíc zcela opomenuta varianta vyhlášení přímo řízeného účelového lesního závodu Křivoklát se speciálním zaměřením na ochranu přírody a podporu mimoprodukčních funkcí lesů na území Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Takové řešení přitom existuje a je detailně zpracováno ze strany Lesů České republiky. Ze všech uvedených důvodů považujeme v SPD za nejvhodnější postup v této fázi vrátit návrh zákona předkladateli k dopracování. Děkuji. (Potlesk SPD.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Zaevidovala jsem tedy návrh paní poslankyně k navrácení k dopracování. Je to poznamenáno, a my můžeme pokračovat v rozpravě. Do ní se s přednostním právem přihlásil pan ministr. Prosím.
Ministr životního prostředí ČR Petr Hladík: Já vlastně nevím, na co vše bych měl prostřednictvím paní předsedající, na paní poslankyni Maříkovou reagovat ve vztahu ke stanovisku klubu SPD. Je toho opravdu hodně. Možná se zaměřím jenom na tři krátké věci. Za prvé se ohradím vůči tomu, že by to bylo nějaká zelená lobby nebo něco takového. Vznik Národního parku Křivoklátsko opravdu tato Sněmovna řeší potřetí, není to první pokus o vyhlášení Národního parku, je to otázka posledních 20 let. Myslím, že ty důvody ze stran ochrany přírody a krajiny vlastně nepominuly a jsou velmi obdobné, jako již dvakrát se navrhovalo. Druhá věc, a tam bych se opravdu jako taky výrazným způsobem ohradil, že by se cokoliv dělalo proti vůli lidí nebo vůli většiny jako takové. Musím říct, že já osobně jsem v celé řadě těch obcí byl mnohokrát jednal se starosti s místními spolky, s podnikateli.
Není to tak, že by to ovlivnilo přímo život těch lidí jako takových. Jak už jsem zmínil, 99 pozemků je ve vlastnictví České republiky, všechny ty pozemky jsou nezastavěny, jsou jenom lesy nebo louky. A poslední věc. Právě v téhleté novele měníme to fungování forem rady a správ rady národních parků na takzvané dvoukomorové, kdy v jedné komoře budou samosprávy, v druhé komoře budou odborníci a musí se společně shodnout. To je ten hlavní princip změny fungování těch národních parků. V rámci té diskuse jako takové, která samozřejmě je potřebná a vhodná, tak si musíme uvědomit, a vy jste správně položila tu otázku, kdo je stát? Co je role státu? Koho tady vlastně chráníme a jakým způsobem vlastně rozhodujeme? Úplně stejně bychom se mohli ptát, jestli nepostavíme dálnici, protože prostě to tam někdo nechce, nebo nepostavíme prostě jinou infrastrukturu. Můžeme se ptát úplně stejně, jestli teda nepotřebujeme divadla, nebo nepotřebujeme jiné veřejné instituce, které také mají nároky na státní rozpočet. Myslím si, že v rámci zajištění vlastně některých věcí, které chceme chránit a které jsou pro nás jako hodnotou, tak je relevantní se bavit, proč mají vlastně veřejné rozpočty stát nějaké finanční prostředky. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já děkuji a vystoupení pana ministra vyvolalo tři faktické (poznámky), kdy jako první vystoupí paní poslankyně Berenika Peštová, jako druhý pan poslanec Stanislav Berkovec. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Berenika Peštová: Já děkuji za slovo, paní předsedající. Pane ministře, já jsem vás bedlivě poslouchala. Tak kdybyste se tak krásně s těmi obcemi bavili, tak by asi tam nebylo tolik žalob, co tam je. Ono když se podíváte na toho, na to stanovisko Legislativní rady vlády, já teda mám k tomu vystoupení, protože to bylo taky tristní, jak jste přeskákali tu Legislativní radu vlády a vyžádali si to, že jste šli jenom stanoviskem předsedy Legislativní rady vlády. To si o tom popovídáme, ale ano, krásně, mám se na vás připravená, nebojte, pane ministře. Ale v každém případě legislativní rada vlády už podruhé po tom, co jste tam šli, tak už to neviděla, takže jste šli stanoviskem předsedy Legislativní rady vlády a ten vás na to upozorňuje. Ten vás upozorňuje na to, co tady bylo řečeno z úst mé předřečnice, že tam je právě tento problém, že tam je ten rozsudek, že tam je ta obec Nižbor, která se odvolala. Samozřejmě tohleto stanovisko je ještě předtím, než to, co tam říkala moje kolegyně, protože už to mělo nějaký potom časový vývoj. A ještě vás upozorní na to, že tam je dalších sedm žalob. A sami vám říkají, že nelze vyloučit dopad tohoto soudního rozhodnutí, to znamená, že bude měněna tato legislativa. Takže oni sami vás upozorňují na určité judikáty a říkají nedělejte změnu legislativy, nedělejte nic, protože skončí to stejně, možná tím, že to budete muset celý zrušit. Takže říkám, není to tak, jak tady říkáte. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za dodržení času. Nyní pan poslanec Berkovec, poté paní poslankyně Karla Maříková. A pana ministra se ptám, zda... Děkuji. Nejprve pan poslanec faktickou, prosím.
Poslanec Stanislav Berkovec: Děkuji. Vážená paní předsedající, vážený pane ministře, vážené kolegyně, kolegové, já zvolením navážu na svoji váženou kolegyni Bereniku Peštovou, která zmínila ty nevypořádané námitky obce Nižbor, a žaloby také některé, a také to, že v soudním sporu v Praze bylo připuštěno národní, tedy to byl spor o Národní park Křivoklátsko mezi Ministerstvem životního prostředí a obcí Karlova Ves a tam byl připuštěn zásadně širší okruh účastníků řízení než dosud Ministerstvo životního prostředí tvrdilo. Reálně tak hrozí, že Poslanecká sněmovna bude v případě novely zákona 114 jednat o návrhu, který vlivem soudního řízení dozná podstatných změn. To je jedna věc. A pak ještě díky tomu, že jsem se opravdu pohyboval v těchto oblastech, například Národní park nebo chráněná krajinná oblast Trentino, Carlo Guardini, náš kamarád, horolezec a další, tak vím, že opravdu lze chránit přírodu a také lze to dělat tak, že tam normálně žijí lidé. V tom Trentinu je běžné, že tam je samotěžba v lese, že se tam pasou stáda v některých oblastech a opravdu to může fungovat. A pokud mám ještě čas, tak jenom několik základních údajů o CHKO Křivoklátsko. 625 kilometrů čtverečních, vyhlášeno 1979, 27 maloplošných chráněných území, čtyři Národní přírodní rezervace, 16 přírodních rezervací, čtyři přírodní památky Natura 2000, 16 evropsky významných lokalit, jedna ptačí oblast. Tam ta ochrana přírody opravdu už mnoho let funguje a funguje velmi dobře. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji, a nyní s poslední faktickou k průběhu rozpravy zareaguje paní poslankyně Karla Maříková.
Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Pane ministře, vy jste tam možná fyzicky byl, ale to je tak asi všechno, protože naprosto ignorujete, že většina těch lidí se peticí postavila proti. Z 15 000 lidí jich 11 305 tu petici podepsalo. ***