Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(14.40 hodin)
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, já jsem chtěla zareagovat na pana poslance Michálka, prostřednictvím vás, pane předsedající. Já nevím, pane poslanče Michálku, prostřednictvím pana předsedajícího, jestli jste tady byl v sále, nebo nebyl v sále. V každém případě k tomu incidentu, ke kterému došlo. Já jsem na pana ministra zvyklá. Takže když tady na mě mluví, tak mě to nerozčílí. Já když zvednu trošku hlas, tak to slyšíte všichni. Ale tentokrát, i když mluvil, tak jsem si ho zastavila. Ale chápu, že moje kolegyně s tím měla problém, protože ten hlas má nižší. Takže pouze zvedla hlas - pouze zvedla hlas - a paní předsedající vypnula mikrofon. Takže to je ten problém, který tady nastal. Nebyl vůbec důvod k tomu, aby ten mikrofon byl vypnutý. A proto tady vznikla ta námitka na to, jak řídí schůzi. Děkuji. (Potlesk z lavic ANO.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Paní poslankyně Věra Adámková. Připraví se pan poslanec Michal Kučera. Faktické poznámky. Prosím.
Poslankyně Věra Adámková: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Dámy a pánové, musíme si nejprve říct objektivitu. Opravdu v jednacím řádu není nic o tom, kolik decibelů je přípustných, a (kolik) není. To je pravda. Na druhou stranu za tu dobu jsme tady slyšeli z obou dvou stran velmi hlasité projevy, které chápu. Jsou tu emoce, lidé se snaží říci své názory.
Vypnutí mikrofonu je bezprecedentní. Paní poslankyně Maříková nekřičela. Ale jinak musím říci na margo... (Reakce v sále.) Subjektivní názor. A jinak musím říci na margo pana předsedy Michálka, má pravdu, někdy to je velmi hlasité. A tak navrhuji velmi dobře - jsem člověk vědy - pojďme udělat přípustnou hladinu, kterou budou všichni slyšet a budeme ji považovat za normální. To, co bude nad, bude hodně, to, co bude pod, někdo nebude slyšet a nebude to přípustné. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Tak jako další vystoupí pan poslanec Michal Kučera, připraví se pan poslanec Radim Fiala - s faktickými poznámkami. Prosím.
Poslanec Michal Kučera: Tak já si myslím, že s postupem předsedající jsme se vypořádali hlasováním. Hlasování rozhodlo. Takže toto téma už asi nemá smysl více otvírat. Je to rozhodnutí Poslanecké sněmovny.
Já za sebe, protože tady vznikla nějaká debata o tom, zda to hlasování bylo zmatečné, či ne. Já oceňuju ten postup, který paní předsedající měla, protože já jsem se skutečně hlásil z lavice, ona mě neviděla. Šel jsem potom tady blíž, až mě zaznamenala. Já si myslím, že jako poslanec mám právo hlasovat. A to hlasování mi nemůže být znemožněno, protože nemám v tuhletu chvíli přístup k hlasovacímu zařízení. Takže děkuju za ten postup. A vám všem děkuji za vstřícnost. Myslím si, že ta debata je zbytečně emocionální a nic se nestalo, coby nějak dramaticky poznamenalo chod této Sněmovny. A všem děkuji za vstřícný přístup. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. A já současně v rámci vstřícnosti žádám pravou i levou část sálu, aby poslanci a poslankyně po sobě nepokřikovali. Máte slovo, pane předsedo. Prosím.
Poslanec Radim Fiala: Děkuji za slovo. Dám si pozor, abych nezvyšoval hlas. Možná si stoupnu dál od toho mikrofonu.
Ale kategoricky vás žádám, vážená koalice, abyste poslancům hnutí SPD nevypínali mikrofon. Není to v jednacím řádu. Děláte to. Děláte to proto, že z toho máte asi dobrý pocit, nebo že chcete, abychom nemluvili. Ale to prostě my si nenecháme líbit. A mluvím, já věřím, že mluvím teď za celou opozici, tak jestli chcete, vypínejte mikrofon Pirátům, kterým to nevadí, vypínejte mikrofon koalici, ale nás nechte na pokoji - v souladu s jednacím řádem. Děkuju. (Potlesk z lavic ANO a SPD.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Ještě faktická poznámka paní poslankyně Karly Maříkové. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já už jsem se hlásit nechtěla, ale když jste teď napomenul poslance, aby nepokřikovali, tak mě to dostalo, protože proč nenapomínáte ministry, že tady na poslance pokřikují, když říkají, co se jim nelíbí? To, co tady celých tři a půl roku předvádíte, co jste předvedli včera... Já pevně věřím, že vám to voliči vrátí, a to nejen vaší čtyřkoalici, ale i Pirátům. (Potlesk z lavic SPD.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Tak jenom pro pořádek chci říct, že jsem napomenul pravou i levou část sálu, a pro pořádek chci říct, že když řídím schůzi a někdo mluví mimo mikrofon, tak vždy nabádám, aby rozprava probíhala pouze přes mikrofon, ať se to týká poslanců, či ministrů. To znamená, kdo jste zažil mé řízení, tak si myslím, že víte, že postupuju tímto způsobem.
Vzhledem k tomu, že jsou vyčerpány faktické poznámky, budeme pokračovat v obecné rozpravě. Požádám tedy paní poslankyni Kláru Kocmanovou, aby vystoupila, a připraví se paní poslankyně Eva Fialová s vystoupením. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Klára Kocmanová: Děkuji za slovo. Zajímavé v této atmosféře pokračovat k tématu. (Hluk v sále.)
Jsem opravdu ráda, že jsme se k tomuto důležitému zákonu dostali. A jelikož přináší rozsáhlé změny, tak si dovolím okomentovat náš aktuální postoj za Piráty k některým z nich.
Pane ministře, začnu s poděkováním za dvě nová ustanovení, konkrétně za dva nové paragrafy: § 5c a § 5d. Ten § 5c říká, že ve veřejné zeleni ve státním vlastnictví, ale i ve vlastnictví samospráv se má 30 procent plochy věnovat podpoře opylovačů. Je to dobrá zpráva. Dalo by se to využít nejenom k podpoře opylovačů, ale obecně k podpoře biodiverzity, boji proti suchu, vedru ve městech i v krajině a tak podobně. Ale musím se u toho zeptat. Zajímá mě, jestli se to opravdu stane jenom tím, že se to takto napíše do zákona, a jestli vlastně - a pokud ano, tak jestli byste to potom třeba mohl okomentovat - proběhla k tomu i nějaká jednání třeba s rezortem dopravy, který spravuje obrovské plochy okolo dopravních staveb, rezortem zemědělství, kam mimo jiné spadají třeba podniky Povodí, které spravují řadu ploch veřejné zeleně a podobně. A hlavně co do veřejné zeleně zmiňované v tomto ustanovení bude vlastně vůbec celkově spadat? To by určitě zajímalo zejména i sdružení obcí nebo státní lesy.
A mám zároveň takovou nejistotu, jestli tohle ustanovení není tak trošku spíš zbožné přání, abychom těch 30 procent plochy věnovali opylovačům. Já to sdílím, ale zatím si neumím představit, jak by to mohlo být splněno. Takže jestli byste k tomu mohl taky okomentovat, zda už je třeba nějaká pracovní verze prováděcích předpisů, akčního plánu nebo nějakých jiných nelegislativních nástrojů? A jaké budou třeba finanční náklady? Nebo jestli budou vyčleněné nějaké kapacity na to, aby se tohle mohlo zajistit? Myslím si, že to bude důležité i pro jednání výboru příští týden.
A moje otázka je obdobná i u toho § 5d, který říká, že každý je povinen minimalizovat světelné znečištění, které je způsobené osvětlením staveb, areálů a podobně. To je určitě potřeba. Ale zajímá mě, jak to bude, kdo to bude vymáhat nebo jakým způsobem to bude zajištěno, jestli to bude orgán ochrany přírody, jak se v tomhle bude postupovat?
Dalším velkým tématem novely jsou národní parky. My za Piráty podporujeme záměr vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. Ale zároveň jedním dechem musím dodat, že považujeme ze strany ministerstva za nezvládnutá ta jednání s obcemi a s dalšími aktéry v území. Protože ta nová instituce, pokud ten zákon projde legislativním procesem, tak se bude budovat v nějaké atmosféře nedůvěry, konfliktu, vlastně i dezinformací, které se ministerstvu úplně nepodařilo v tom místě vyvrátit. Čistě věcně tam problém nevidíme, ale tohle jsou obavy, které k tomu máme.
Co se týče ještě reformy kolem národních parků, tak já dost problematicky vnímám i reformu fungování rad, protože ono to vlastně souvisí s tím nově vyhlášeným parkem Křivoklátsko. V podstatě tím dvoukomorovým systémem se dají do opozice starostové dotčených obcí a jmenovaní odborníci. My to určitě nepodporujeme. Myslíme si, že by měli jednat v jednom sboru, a ne proti sobě válčit. Takže tady se o dalším postupu ještě rozhodneme, jestli k tomu budeme připravovat nějaký pozměňovací návrh.
Dál se taky otevírá novela o požární ochraně a uvalují se právě zejména na národní parky nové velké povinnosti. To znamená, měly by udržovat cesty průjezdné pro požární vozidla, budovat protipožární předěly a nádrže. Já jsem na tohle téma uspořádala kulatý stůl, kde byli i zástupci ministerstva. Obecně je to určitě správná cesta. A jsem ráda, že na základě předchozích jednání už tam nejsou přímo v návrhu zákona jmenována taková protipožární opatření, která byla třeba neslučitelná s realitou terénní nedostupnosti některých oblastí v národních parcích. Přesnou podobu těch opatření tedy budou nově navrhovat správy národních parků a bude to schvalovat Hasičský záchranný sbor, což je určitě krok správným směrem.
Já bych se tedy ještě zeptala v této souvislosti pana ministra, jak to bude s kapacitami těch národních parků pro tvorbu a uplatňování těchto koncepcí, těchto nových protipožárních opatření. ***