Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(11.10 hodin)
(pokračuje Olga Richterová)
Teďka ještě jedna věc... (Odmlka pro hluk v sále.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Já vás poprosím, kolegyně a kolegové, o ztišení, hlavně v levé části sálu. Pokud máte jakékoliv rozhovory, tak je přesuňte do předsálí.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Můžete se ptát, kdo to zaplatí, jenže když je člověk zaměstnaný, platí si pojistné, platí si právě pro ten případ vyplácení případné podpory nezaměstnanosti. A tohle pojistné už je roky odváděno v součtu významně vyšší, než kolik se lidem vyplácí. Proč? Protože v průběhu let došlo k různým změnám, například, že když se v práci dohodnete a dáte výpověď takzvaně dohodou, tak nástupní poměr je 45 procent, té předchozí mzdy, čili opravdu velice nízké peníze, a málokdo to ví. Čili potom, když zjistí, že kdyby se nedohodl a nějak by se do výpovědního důvodu napsalo něco jiného, že by měl 65 podpory podpory, tak třeba i je z toho rozhořčený člověk. Tohle se také mění, ať je to prostě férové, stejné, ten, kdo si platil pojistné, peníze, které by jinak se rozpustily ve státním rozpočtu, ale odvedli je lidé během doby, co pracovali, tak ať se tyto peníze vyplatí, když mění práci.
A poslední číslo, které tady chci říci, je, že změna zaměstnání znamená vyšší plat, pro naprostou většinu lidí, to znamená, i v případě nedobrovolné změny, čili že byli vyhozeni, vyšší plat zhruba o 8 až 12 procent. A když si hledá práci nově člověk o vlastní vůli, tak to bývá i víc, i klidně o 14 procent, 15 procent vyšší plat.
Takže ještě jednou se vrátím k tomu, proč si dneska lidé už práci vlastně tolik nehledají, jako třeba v jiných zemích, nemění tolik zaměstnavatele, no, protože často mají strach, nemají finanční rezervy a 50 procent lidí si zkrátka nemůže dovolit být nezaměstnaný déle než dva měsíce. To se významně změní touto novelou. Já jsem nesmírně ráda, že toto téma, které jsme do pracovní skupiny, když se to v tehdejší koalici projednávalo, přinesli, ostatní vzali za své. Jsem ráda, že to tam MPSV takto připravilo. Další opatření, která navrhujeme, jak dostat Česko do první ligy, abychom ekonomicky i společensky naplnili maximum potenciálu, který máme, najdete kdyžtak v našem ekonomickém plánu Republika v pohybu, o této republice v pohybu, o které sníme, protože na to prostě máme jako Češi a Češky, taky točíme rozhovory.
Orávě o této vyšší podpoře v nezaměstnanosti jsme si povídali, například - a to dám jenom jako jeden příklad - s generální ředitelkou ManpowerGroup, paní Rezlerovou. To je člověk s obrovskými... mnoha desítkami let zkušeností z byznysu. A přesně to je věc, která dává smysl pro byznys i pro lidi: vyšší podpora v nezaměstnanosti první dva měsíce, potom pokles. V součtu, menší obavy lidí, když k té situaci dojde, větší ochota změnit práci a také - a to řeknu jako poslední věc, kterou považuji za velmi pozitivní - větší ochota opustit práci, v které se vám nelíbí, v které s vámi třeba nezacházejí hezky, není tam dobré prostředí. To dnes lidé v Česku dělají mnohem méně často, i když jsou nespokojeni, než lidé v jiných zemích, a ten zamrzlý pracovní trh nakonec nesvědčí lidem, jejich platům, dobrým firmám, které chtějí být co nejlepšími zaměstnavateli. Tímto jedním krokem, 80procentní podporou v nezaměstnanosti po první dva měsíce nezaměstnanosti, se to zásadně rozpohybuje.
Tak já děkuji moc, že pomůžeme lidem, byznysu i naší zemi jako celku, doporučuji celou tu ekonomickou mapu Republika v pohybu a těším se z toho, že to dnes, doufám, projde, tato věc, 80 procent první dva měsíce. Děkuju. (Hluk v sále.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Vaše vystoupení vyvolalo faktické poznámky, nejdříve paní poslankyně Lesenské a následně pana poslance Kohoutka.
Prosím ještě o ztišení v sále.
Prosím, máte slovo, paní poslankyně.
Poslankyně Vladimíra Lesenská: Vážená paní předsedkyně, děkuji za slovo. Vaším prostřednictvím, pro paní místopředsedkyni, já bych těm 80 procentům jako vy zatleskala také, kdyby se nezkracovala podpůrčí doba o tři měsíce pro věkovou kategorii 50 plus. Když už jste se tak úžasně inspirovali dánským modelem, tak ten, pokud se nemýlím, těch 80 procent má na 12 měsíců v plné palbě, nikoliv zkrácené. Takže ano, 80 procent je úžasných, ale na úkor zkrácení podpůrčí doby. Děkuji za pozornost.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Nyní pan poslanec Kohoutek a následuje paní místopředsedkyně Richterová. Prosím, vaše slovo.
Poslanec Tomáš Kohoutek: Děkuju. Vážená paní místopředsedkyně, prostřednictvím paní předsedkyně, vy mě opravdu bavíte. Já mám pocit, že jste tři roky spali - a konkrétně vy - jako Šípková Růženka, že ty tři roky jste nebyli součástí téhle vlády. Teď jste hrozně překvapená, že drtivá většina občanů v téhle zemi nemá finanční rezervy, když přijdou o zaměstnání. Jak by je mohli mít, když za tři roky byla kumulovaná inflace, za vaší vlády, které vy jste byli součástí, 30 procent? Tak jak ti lidi by měli mít úspory na to, aby byli v pohodě, když přijdou o zaměstnání, když za vašich vlád, jichž jste byli součástí, přišli o třetinu svých úspor jenom na kumulované inflaci. Vy hrozně hezky povídáte, ale já mám opravdu pocit, že přednášíte nějakou teorii na nějaké poslední vysoké škole někde v Horní Dolní, ale život je bohužel o něčem jiném. Tto, že vy máte zodpovědnost stejně jako zbylé čtyři strany současné vlády, to vám nikdo nesebere. Děkuju.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Paní místopředsedkyně Richterová s faktickou poznámkou, následuje pan poslanec Bartoš. Prosím, máte slovo.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji pěkně. To hlavní, o čem mluvím, je, jak dlouho si dneska lidé mohou dovolit hledat zaměstnání při jeho ztrátě nebo při své nespokojenosti. A ty finanční rezervy, které jsou nízké, jim to prostě znemožňují. To samozřejmě je věc, které jsem si jako člověk, který se dlouhodobě věnuje sociální politice, trhu práce a rodinné politice, dlouhodobě uvědomovala, a proto jsme přišli s tím nápadem, když jsme byli součástí vlády - a já jsem nesmírně vděčná, že to tady dnes bude hlasováno a že jsme o tom neměli vlastně práci ostatní přesvědčit - a ten důvod je, že dneska to, jak si dlouho lidé mohou dovolit hledat zaměstnání, maximálně jeden měsíc, je čtvrtina lidí, maximálně dva měsíce dalších 24 procent, dohromady prostě polovina populace.
Takže bavme se, prosím, o tom, že tohle je věc, těch 80 procent první dva měsíce, která pomůže polovině pracujících lidí, aby neměli obavu si ty dva měsíce, což je zhruba čas, kdy je možnost si práci najít. Samozřejmě někomu to trvá déle, proto tam jsou a zůstávají pojistky pro lidi starší, to je jasné. Ale pozor, to, co máme my, to je nakonec spíše holandský model. To Dánsko - to jenom je vzkaz k paní kolegyni Lesenské - to má nakonec spíše k těm 65 procentům tu podporu, ona tam má ještě spoustu dalších stropů.
Takže já jenom shrnu, dneska je obrovský tlak na to, aby si člověk velmi rychle našel novou práci a tahle změna, kterou jsme trpělivě vyjednávali, tak, aby to mohlo klapnout, je něco, z čeho já dneska mám tady na tomto místě prostě radost. (Hluk v sále.)
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za dodržení času. Nyní pan poslanec Bartoš s faktickou poznámkou.
Poprosím, kolegové, v levé části sálu zejména, o ztišení.
Prosím, vaše dvě minuty.
Poslanec Ivan Bartoš: Děkuju za slovo. Já bych chtěl jenom krátce reagovat. Já nejsem moc rád, když tady zaznívají nějaké urážky a invektiva typu "Šípková Růženka", "kde jste byli". Ta situace v souvislosti s covidem, postcovidovou obnovou i válkou na Ukrajině se rozhodně z pohledu domácností v České republice nezlepšila. V řadě případů - a vidíme to na tématu dostupnosti bydlení - v posledním třeba roce vzrostlo to číslo lidí ohrožených ztrátou bydlení až na 1,6 milionu. Ostatně nedávno jsme probírali zákon, který jsem připravil, který toto řeší. ***