Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(16.30 hodin)
(pokračuje Karla Maříková)

Apeluji na všechny, kteří jsou v této Sněmovně, a vystoupím určitě i ve třetím čtení, pokud se paní poslankyně také v podrobné rozpravě přihlásí ke svému pozměňovacímu návrhu, aby zvážili, jaký typ zdravotnictví si přejeme pro naši budoucnost, jakou společnost chceme skutečně budovat. Jestli společnost, která staví na solidaritě a vzájemném partnerství, nebo společnost, kde je vše zmíněné a nahrazeno chamtivostí a nerovností. Myslím, že odpověď je zcela jasná.

Zdravotnictví by mělo zůstat veřejnou službou, jejímž cílem je pečovat o zdraví všech občanů, nikoliv podporovat výhody jen těch, kteří si to mohou dovolit. Zdravotní péče, která je kvalitní a dostupná pro všechny, je základem zdravé a silné společnosti. Nenechme si to vzít, co jsme v našem zdravotnictví dosáhli, a neusnadňujme cestu k tomu, která by mohla mít nevratné důsledky pro nás pro všechny, protože jakmile tohle jednou schválíme, tak cesty zpět nejde, protože jak jde o peníze, tak se ty hranice začnou naopak posouvat. Naše zdraví a budoucnost a náš zdravotnický systém závisí pouze na nás.

Pacienti ať si připlatí za lepší toaletní papír, lepší jídlo, jednolůžkový pokoj, já proti tomu nic nemám, ale to, jakou mají léčbu, jaký materiál, to má přece rozhodovat lékař na základě jejich zdravotního stavu a měl by vybrat vždy tu nejlepší možnost, kterou budou mít, a nemá o tom rozhodovat to, jak kdo má naditou peněženku. Omluvte mě, ale to vy tady přesně zavádíte. To, že si někdo bude moci za něco připlácet, že to bude mít lepší? Přece člověk by měl dostat to nejlepší! Proto se ta medicína vyvíjí a proto má mít tu možnost, aby dostal co nejlepší zdravotní péči, protože jen zdravý člověk přece může pracovat a může platit daně. A nemělo by to být rozděleno tak, že si tu nejlepší péči může dovolit jen ten, kdo má peníze! Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Přeji hezké odpoledne. Přebrala jsem řízení schůze a budeme pokračovat faktickou poznámkou pana poslance Martina Dlouhého. Prosím, máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Martin Dlouhý: A já tedy velice nerad poslouchám, že jde o komercializaci. To si myslím, že ne. Jestli naše vláda někdy nazývána třeba středopravicová nebo pravicová, tak pan ministr tedy úplně selhává, protože on rozšiřuje možnosti, že to, co bylo zadarmo, tak je ještě toho víc zadarmo. Například udělal tu elektronizaci limitů na léky, což znamená, že lidé to teď už neplatí, pak to dostali zpátky, ale už to rovnou je v elektronickém systému a jim ty peníze zůstanou hned. To znamená, že spoluúčast se zmenšila.

Potom tady rozšiřuje pojištění, to znamená, že zavádí, že to, co nebylo hrazeno, už teď bude hrazeno. Čili také nevím, jak to přispívá komercionalizaci. A vždyť tento systém máme. Týká se podle mě hned několika částí zdravotnictví. Vždyť si vzpomeňte, jak jsou hrazeny léky. Hrazeny léky jsou tak, že vezmeme tu ATC skupinu, vybereme ten nejlevnější lék, ten je plně hrazený a ty ostatní, které jsou dražší, tak přijdete do lékárny a zaplatíte ten rozdíl. Tady je vlastně navrhováno úplně to stejné. Pokud říkáte, že tohle je špatně, pak tedy musím ještě - mám čas - podat nový pozměňovací návrh, kde řeknu: hradíme pouze nejlevnější léky a tam, kde doplácíme, tak tam je tedy ta komercionalizace, takže ty na léky, na které se doplácí, tak vyhodíme z toho zdravotního pojištění úplně, a pak to bude stejné, jako je to teď tady v těch službách, protože v lécích je to teď tak, že platí ten rozdíl. A tento návrh se svým způsobem snaží vlastně tu situaci narovnat, protože kdybychom tohle udělali v lécích, to by nás hnali lidé! To by bylo ohrožení zdravotní péče pro obyvatele! (Předsedající: Čas!) Je to přesně naopak! Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou bude reagovat paní poslankyně Karla Maříková. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Já bych chtěla reagovat na svého předřečníka, prostřednictvím vás. Tak já jsem velmi ráda, že jste teď přiznal, že to bude tak, že bude nějaký standard, tak jak je to u těch léků, a pak bude nějaký nadstandard, za který si budeme připlácet. Vy jste to tady vlastně řekl. A pokud ano, pokud si za něco lepšího mám platit, pak je to komercializace, pokud do toho taháte samozřejmě nějaký komerční trh, že za to bude muset ten pacient připlácet. Ale vy jste to tady sám přiznal na těch lécích.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. Nyní je přihlášen pan poslanec Tom Philipp. Toho tady nevidím. (Sedí u stolku zpravodajů.) Omlouvám se, že jsem vás přehlédla, pane poslanče. Říkala jsem si, že by bylo divné, kdybyste chyběl u tohoto tématu. Tak prosím, máte slovo... (S faktickou poznámkou je přihlášen poslanec Síla.) Ale vy jste se, pane... Omlouvám se, než vám udělím slovo, vysvětlím. Pan poslanec Síla se přihlásil již poté, co jsem oslovila pana poslance Philippa. (Dává přednost poslanci Sílovi.) Dáte přednost faktické poznámce. Prosím, pane poslanče. Děkuji vám. Prosím, vaše faktická poznámka.

 

Poslanec Jan Síla: Děkuju za slovo. Děkuju, že jste mi dal přednost. Já bych chtěl jenom doplnil kolegyni Maříkovou, co se týká toho rozdělení na ty standardy a nadstandardy. Ta komercionalizace a privatizace zdravotnictví tady probíhá už od devadesátých let, kdy nastoupila na Ministerstvo zdravotnictví skupina lidí, kteří byli vyškoleni v Americe, na zdravotnictví nebo na školách, které je učily ekonomii v americkém systému. Přišli na ministerstvo už devadesátých letech. A když se dostal k moci ministr Julínek, tak s tím začal. Začal podobnými zákony a podobnými novelami a tak dál, které současné době prosazujete vy, vaše vláda. Byste odstranění (?) kvůli třiceti korunám poplatků regulačních, kterými jste chtěli začít privatizovat zdravotnictví. Následně se dostala k moci sociální demokracie, která to všecko zrušila. Vyhrála volby na to. Teď jste zase u moci a děláte to samé, co jste dělali v devadesátých letech po tom, co dělal Julínek, a děláte totéž. Snažíte se komercionalizovat zdravotnictví. Nic víc a nic míň. Já se hrozím jenom toho, abychom došli k tomu, co se děje ve Spojených státech, kde je 32 milionů lidí v exekucích a v platební neschopnosti pro nezaplacené zdravotní služby. A to vy tu chcete zavést! Děkuji za pozornost.

 

Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče, a nyní je přihlášen do rozpravy pan poslanec Tom Philipp, připraví se pan poslanec Bartoš. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Tom Philipp: Dobré odpoledne, dámy a pánové. Prostřednictvím paní předsedající, vážený pane kolego Sílo, určitě se nesnažíme jakýmkoliv způsobem tedy kohokoliv uvrhnout do nějakých exekucí. Snažíme se naše zdravotnictví vést, jak nejlépe to jde, a to budu prezentovat třeba na dalších pozměňovacích návrzích k této jinak zdařilé novelizaci zákona 48.

Tak. První pozměňovací návrh, který jsem načetl, je návrh pod číslem 6098. Dovolte mi, abych vám ho tedy představil. Je to pozměňovací návrh Toma Philippa a Michaely Šebelové k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Tento návrh se týká financování pacientských organizací a usiluje o zajištění transparentních a jasně definovaných pravidel pro poskytování příspěvků z fondu obecně prospěšných činností zdravotních pojišťoven. Je to ten nový fond, který je touto novelizací zaváděn.

V současné době vládní návrh zavádí tento nový nástroj financování pacientských organizací, avšak ten návrh neobsahuje detailní mechanismus pro stanovení podmínek jeho použití. Proto jsme se rozhodli s kolegyní Šebelovou, že se pokusíme vnést do těch možných případných nejasností trochu světla, a připravili jsme tedy návrh, který výslovně zmocňuje Ministerstvo zdravotnictví k vydání vyhlášky, která stanoví podmínky, způsob určení výše a účel poskytování příspěvku. Tím si myslíme, že to povede k transparentním pravidlům, rovnému zacházení, k funkčnosti toho systému. Prosím tedy o podporu, protože pacientské organizace jsou pro pacienty klíčové, protože právě tyto organizace jim pomáhají. Pomáhají jim hájit jejich zájmy, pomáhají řešit třeba nejasnosti v tom zdravotnickém systému těm pacientům, kteří nově onemocní nějakou chorobou, tak vlastně tu cestu nějakým způsobem ukážou, jak se v tom systému pohybovat. Žádám vás proto o podporu tohoto pozměňovacího návrhu. Tak. To je první pozměňovací návrh. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP