Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(17.50 hodin)
(pokračuje Vladimír Zlínský)
Odmítám taky postulát, že IT technologie a digitalizovaná společnost jsou předpokladem pokroku a povznesení člověka. Hovořil tady o tom pan poslanec Milan Brázdil. Obávám se, že ze současného vývoje ve společnosti vyplývá spíše opak, jak nám dokládá epidemie psychických poruch u dětí a mládeže a jiných patologických stavů jejich chování.
Dále odmítám další postulát, že co je digitalizováno a uloženo někde v globální internetové síti, je navždy a dokonale zabezpečeno. Já jsem to tady citoval minule z té důvodové zprávy, kolik je tam uvedeno bodů a možností, které mohou vést ke ztrátě těchto dat. Také odmítám předpoklad, že nikdo nebude zatím nucen přistoupit povinně na požadované způsoby práce s těmito digitálními systémy. Toto má platit pouze pro pacienty, a to s tím, že se počítá s tlakem, který je postupně přinutí přejít na elektronizované zdravotnictví. Samozřejmě nebude to směrodatné pro zdravotnické pracovníky. Pro ty to bude povinné.
Nesouhlasím s předáváním zdravotnických dat třetím stranám bez výslovného souhlasu a poučení toho, kdo tato data poskytuje, byť by byla tato data anonymizována nebo pseudoanonymizována. Nesouhlasím s nuceným vymáháním tohoto způsobu práce po zdravotnických pracovnících a jejich motivováním k práci prostřednictvím neúměrných trestů, které budou udělovány za nejasných podmínek a mohou být likvidační pro malá zdravotnická zařízení.
Nesouhlasím s tím, aby zdravotnickým pracovníkům tento systém přinášel místo ulehčení další administrativní zátěž ohledně zajištění úkonů kybernetické bezpečnosti. Říkal jsem to tady minule, že se má splnit 11 základních a 53 mitigačních opatření, aby tady tato kybernetická bezpečnost byla zaručena. Nebo alespoň tak je to tam vysvětleno. Samozřejmě to bude dáno jiným způsobem zadávání dat. Ta data se podle mého názoru budou muset zadávat strukturovaně. To znamená, že lékaři to nebudou moci napsat do jednoho textového balíku a bude tam nutnost extrakce dat dle požadavků systému digitálního zdravotnictví. To se má týkat například emergentních dat.
Nesouhlasím s tím, aby citlivá data byla uložena kdekoliv mimo území našeho státu. Já bych si přál, aby to tam jasně bylo napsáno, že tato citlivá data musí být uložena na serverech, které se nacházejí na území našeho státu. Nesouhlasím s tím, aby lékaři museli provádět speciální výpisy z dokumentace do EZ karty pacienta pod hrozbou sankcí. Tady by se právě, si myslím, mohla nasadit umělá inteligence, pokud by nějaká taková existovala a byla toho schopna.
Nesouhlasím s tím, aby emergentní údaje mohli využívat pouze lékaři, kteří poskytují neodkladnou péči, pokud zde budou zaznamenány cenné zdravotnické informace, které budou užitečné i pro další lékaře. Nesouhlasím s tím, aby součástí emergentních údajů nebyly dlouhodobé diagnózy, které jsou zcela nezbytné pro stanovení správného postupu při poskytování nejenom neodkladné lékařské péče.
Nesouhlasím s tím, aby součástí emergentních údajů nebyly aspoň údaje o krvi nebo sekretech přenosných chronických infekčních onemocnění, protože tyto údaje chrání zdraví lékařů a jiných zdravotnických pracovníků. Není mi jasné, kdy bude naplnění emergentních údajů prohlášeno za dostatečné, validní, aby se na ně mohl poskytovatel zdravotní péče spolehnout. A kdo bude vyplňovat patřičné údaje? Jaké tedy budou kompetence jednotlivých odborností, tedy praktický lékař, odborní lékaři, nemocniční lékaři?
Pokud je odpovědný zapisující lékař, který lékař je odpovědný za zápis údajů, které jsou známy a někdy jsou zapsány v záznamu pacienta? Protože to bude vlastně tvořit většinu těch údajů, které v tom emergentním zápisu mají být. Ten, který je v minulosti podepsal při zaznamenání, ten bude odpovědný?
Totéž platí i pro digitální očkovací průkaz, který jsem si tady poslechl, že má být v tom pozměňovacím návrhu. Tak to by mě zajímalo. Chápu, že když se provede očkování, že se to zapíše do očkovacího průkazu a někdo tam musí zapsat ta předchozí očkování. Za to bude odpovědný kdo?
Nyní představím a zdůvodním pozměňovací návrhy k projednávanému zákonu poslanců Vladimíra Zlínského, Karly Maříkové, Vladimíry Lesenské. Jedná se o sněmovní dokumenty 5748 a 5749. Dle znění výše uvedeného zákona, pokud zapisující osoba nezaznamená, neopraví, nevymaže nebo uvede nesprávný údaj, lze za přestupek uložit pokutu, za a) 25 000 korun, za b) 50 000 korun. Je to na základě míry provinění. My navrhujeme v pozměňovacím návrhu snížení těchto částek z 25 000 korun na 10 000 korun a z 50 000 korun na 25 000 korun. Teď to odůvodním.
Navrhovaná maximální výše pokuty pro zdravotnická zařízení je hlavně pro malá zdravotnická zařízení nadměrná až demotivující. Ohrožovala by hlavně ta zdravotnická zařízení, kde působí zdravotničtí pracovníci v seniorním věku, méně zběhlí v užívání IT technologii, pro které by to mohl být impulz k ukončení jejich činnosti. Dále vzhledem k výši pokut mohou vznikat častější spory, které zdravotnické zařízení mělo provést povinný záznam do systému digitálního zdravotnictví, zvláště u již dříve zaznamenaných údajů. To si myslím, že bude jádro pudla. Tyto spory budou rozleptávat kohezi, tedy soudržnost a důvěryhodnost našeho zdravotnického systému. Riziko dalších vysokých sankcí sníží pozitivní pracovní naladění zdravotnických pracovníků, které je nezbytné pro kvalitní vykonávání jejich pracovní činnosti.
Druhý pozměňovací návrh se týká sdíleného zdravotního záznamu, tedy emergentního zdravotního záznamu, který obsahuje údaje o zdravotním stavu pacienta, a to o - je tam x bodů a ten poslední bod tam přidáváme. Za i) chronických infekčních onemocněních, vážným způsobem ohrožujících přenosem na poskytovatele zdravotních služeb jeho zdraví. Konkrétně AIDS, žloutenka typu B, žloutenka typu C, aktivní TBC a jiné této definici odpovídající přenosné choroby.
Odůvodnění. Pro každého poskytovatele zdravotních služeb je nezbytná znalost o závažných chronických infekčních onemocněních přenášených krví nebo prostřednictvím lidských sekretů u osob, kterým poskytují zdravotní péči. Důvodem je preventivní přijetí jednoduchých opatření prostřednictvím ochranných pomůcek, které eliminují riziko přenosu infekčního agens, a tím zabránění možnému vážnému poškození zdraví pracovníků poskytujících zdravotní péči, jejich invalidizaci nebo jejich případnému úmrtí. Toto opatření zvýší důvěru zdravotnických pracovníků v systém elektronického zdravotnictví, jelikož primárně chrání jejich zdraví a zdraví dalších poskytovatelů zdravotních služeb. Děkuji vám za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče. Nyní se ještě přihlásila do obecné rozpravy paní poslankyně Klára Kocmanová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Klára Kocmanová: Děkuji. Já jenom stručně. Ráda bych načetla pozměňovací návrh pod číslem sněmovního dokumentu 6346, kterým navrhujeme transparentní výběrová řízení na pozici ředitele Fakultní nemocnice s pravidelným intervalem přesoutěžení, přičemž funkční období ředitele se omezuje na zákonem stanovených pět let, přičemž by nikdo nemohl být jmenován do funkce ředitele Fakultní nemocnice více než dvě po sobě funkční období. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, paní poslankyně. S přednostním právem se přihlásil do obecné rozpravy pan ministr Jurečka. Prosím, máte slovo.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Dobré odpoledne, vážená paní místopředsedkyně, kolegyně, kolegové. Já si dovolím tady v obecné rozpravě krátce odůvodnit pozměňovací návrh, ke kterému se následně přihlásím v podrobné rozpravě. Smyslem toho pozměňovacího návrhu je - a je to i po dohodě s kolegy z Ministerstva zdravotnictví - abychom dokázali propojit Českou správu sociálního zabezpečení a její okresní pracoviště na kmenové registry zdravotnických pracovníků. Například právě pro zjednodušení a zrychlení takových věcí, jako je vyřizování žádosti o důchod, posuzování zdravotního stavu a tak dále. To znamená, v rámci digitalizace, propojování, efektivizace státní správy je tento pozměňovací návrh. Děkuji. ***