Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(11.20 hodin)
(pokračuje Andrej Babiš)

Pak aktuální systém spontánně imploduje a zbude státní zdravotnictví s poslední přeživší pojišťovnou, již bude VZP, protože té zákon, neumožňuje padnout. Ta se samozřejmě bude muset zachránit injekcí v desítkách miliard. Letošní rok pojišťovny ještě přežijí, ano. Příští rok ty menší budou mít problém. VZP, pokud se nic nestane, v roce 2027. Takže nereformovaný hroutící se systém zdravotního pojištění a zaškrcených pojišťoven přenechá ministr svému nástupci do příštího volebního období jako časovanou bombu.

Takže na závěr. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek měl za úkol řídit a rozvíjet české zdravotnictví. Místo toho však za jeho působení došlo k sérii skandálů, manažerských selhání a fatálních rozhodnutí, které poškodily pacienty, lékaře i zdravotnické instituce. Válek se ukázal jako neschopný krizový manažer, který nedokázal zajistit ani základní dostupnost léků, záchranu zdravotních pojišťoven nebo stabilizaci klíčových institucí. Jeho neschopnost se naplno projevila v lékové krizi, kdy nebyl schopen zajistit základní léčiva a populistickými sliby o penicilinové továrně pouze odváděl pozornost.

Pod jeho vedením se systém zdravotního pojištění dostal do hlubokého deficitu. Dostupnost péče se dramaticky zhoršila a pacienti čelí stále delším čekacím dobám i skrytému nátlaku na finanční spoluúčast. Nedokázal ochránit reformu péče o duševní zdraví, ačkoliv jde o jeden z nejpalčivějších problémů současnosti. Namísto řešení skutečných problémů se Válek uchyloval k prázdným prohlášením o růstu platů lékařů, zatímco zdravotnický personál dál odchází do zahraničí nebo do soukromé sféry. Selhal i v personální politice, což se ukázalo v chaotickém řízení Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Pokud jde o boj s korupcí, místo toho, aby zasáhl, nečinně přihlížel rozsáhlým skandálům v IKEM. Válkův odkaz je jasný. Krize v českém zdravotnictví se pod jeho vedením prohloubila. Oslabené zdravotní pojišťovny, chybějící léky, nedostupná péče, korupční skandály. To všechno jsou důsledky jeho nekompetence. Jeho působení ukázalo, že zdravotnictví potřebuje skutečného manažera, ne neschopného politika. Ale já si myslím, že by bylo nejlepší, kdyby tahle vláda nedělala už vůbec nic.

Takže závěrem, pane premiére, možná byste se mohl začít zajímat o české zdravotnictví a vyslechnout si tady, co jsem přečetl. Zdravotníci mají problém vůbec se k vám dostát. Něco jste slíbil, co jste nesplnil, protože Válek byl proti. Nechápu, jak to funguje.

No, a samozřejmě, znovu vás vyzývám, abychom se vrátili k veřejné debatě o vládním materiálu koncepce výstavby Armády České republiky na rok 2035. Opakoval jsem to tady, už nevím kolikrát. Samozřejmě všechno, co jsem tady říkal o Ministerstvu obrany... Oceňuji, že paní ministryně tady s námi diskutovala. Víceméně ale chápu, že jste konečně našel nějaké nové motto vaší kampaně, které je samozřejmě nepravdivé.

Hnutí ANO má obrovskou starost o budoucnost naší země, protože to, co vy jste tady udělali za 3,5 roku, kam to všechno vedete, co se tady stalo, je úplná katastrofa. Celý čas jenom mluvíte o zahraniční politice, o válce, o Ukrajině, jenom proto, abychom se nebavili o tom, co se děje v našem zdravotnictví, v našem školství, co se děje v průmyslu.

Teď byl pan ministr Vlček na návštěvě ve Spojených státech. Ano, firma Onsemi, která propouští lidi, má obrovské problémy celosvětové a pan ministr by rád téhle firmě dal 10 miliard z peněz daňových poplatníků. Tak možná byste nám to mohli tady vysvětlit, a ne že zase kopete do mojí firmy. Zase, nikdy si neodpustí toho Babiše. Takže zkuste nám to taky tady říct, jak je to s tou firmou. Proč máme tady dávat 10 miliard nějaké zahraniční firmě, která už měla jednu pobídku, která vlastně ani nemusí platit daně, propouští lidi ve Zlínském kraji? Tahle vláda - protože za celé to období jste nepřinesli ani jednoho investora, chcete nějakou firmu uplatit 10 miliardami. Tak to je fakt taky...

Takže těch problémů, které jsou tady, pane premiére, o kterých bychom chtěli diskutovat, je strašně moc a vaše výmluvy, že jsou na to interpelace. Tak dobře víme, jak probíhají interpelace, kdo má kolik minut, a samozřejmě ty vaše odpovědi známe už dopředu. Ale my bychom byli strašně rádi, abyste skutečně s námi diskutoval o té armádě. Nejenom paní ministryně, která má samozřejmě velice těžkou roli, i když se snaží, ale ty věci, které se tam dějí, se těžko dají obhájit. Děkuji za pozornost. (Potlesk z řad poslanců ANO.)

 

Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Pane předsedo, pokud mohu poprosit zase o seznam těch bodů. (Předseda Babiš nereaguje.) Pane předsedo Babiši, pokud máte seznam těch bodů, poprosím zase o něj. Děkuji. Paní předsedkyně Schillerová je další přihlášená. Následuje paní ministryně Černochová. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Vážené dámy, vážení pánové, mám důležitou zprávu pro všechny poslance, kteří v noci z 23. na 24. října loňského roku odmítli při projednávání návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2025 hlasovat pro námi navržené usnesení, které by uložilo ministru financí návrh rozpočtu přepracovat podle připomínek Národní rozpočtové rady. Ta ve svém stanovisku z 3. října 2024 varovala mimo jiné před nesouladem mezi rozpočtovanými 8,5 miliardami a potřebnými 31,5 miliardami na státem garantovanou podporu obnovitelných zdrojů. Poslanci vládní koalice se tehdy zcela demokraticky rozhodli nedůvěřovat nezávislému odbornému úřadu, ale dát důvěru Zbyňku Stanjurovi, který problém s chybějícími 23 miliardami střídavě popíral, bagatelizoval a sliboval vyřešit.

Dnes máme 14. března 2025. Česká republika jede podle vámi schváleného rozpočtu a můžeme se bavit, jestli je dobrý, nebo špatný. O čem ale diskuse už být nemůže, je, že problém s 23 miliardami váš ministr financí ani nevymlčel, ani nevyseděl, ani nevyřešil. Státní rozpočet ve schválené podobě nás dnes dovedl na pokraj rozpočtové finanční krize. Podle nejnovějších zpráv z Ministerstva průmyslu a obchodu se totiž operátor trhu s elektřinou dostal do významného finančního deficitu, který ohrožuje jeho schopnost plnit zákonem stanovené závazky. Tento deficit vznikl z důvodu nedostatečného financování ze státního rozpočtu pro rok 2025. 

Nemá-li být v následujících týdnech ohrožena administrace a vyplácení podpory výrobcům elektřiny z obnovitelných zdrojů a nemá-li dojít ke kolapsu energetické politiky státu a faktické platební neschopnosti České republiky, potřebuje MPO podle dopisu adresovaného Ministerstvu financí nejméně 20 miliard korun. Těchto 20 miliard korun ale ve státním rozpočtu není. Těchto 20 miliard korun tam není právě proto, že jste uvěřili svému ministru financí Zbyňku Stanjurovi, který dlouhodobě nesestavuje státní rozpočet v souladu se zákony, natožpak dobrou praxí. ***

 




Přihlásit/registrovat se do ISP