Neautorizováno!


(10.30 hodin)
(pokračuje Ivan Bartoš)

Já jsem byl v řadě těch lokalit, byl jsem se podívat v těch bytech, v některých jsme řešili velmi konkrétní případy, ostatně paní poslankyně to zná z Předlic, kde lidi si v bytech, kde platí nesmyslné peníze měsíčně, a stát jim to ještě doplácí, topí otevřenou elektrickou troubou, mají tam štěnice, neteče tam voda. Tohle musíme vymýtit. A byty, které můžou být v systému, který má nějaké způsoby garancí, nebo dokonce jsou na ně uvolňovány peníze, dávky s podporou bydlení, stát musí kontrolovat, abychom právě s tím obchodem s chudobou bojovali.

Já už to nebudu dál protahovat. Řekl jsem, není mým cílem si vyobstruovat zákon, který Česká republika potřebuje, který podporují odborníci.

Možná bych zde odcitoval ještě Kláru Laurenčíkovou, vládní zmocněnkyni pro lidská práva, která už minulý týden, když se měl ten zákon projednávat, apelovala zejména na Ministerstvo práce a sociálních věcí, ať nezpřísňují podmínky, které z toho vyloučí ty skupiny, které jsem říkal. Skutečně pojďme schválit ten zákon tak, jak na něj byla napočítána RIA, jak je napočítáno, že bude mít efekty, ať už v budoucnosti úspor - jinak to taky není číslo z cucprstu, ty 4,5 miliardy jsou velmi konzervativně vypočítané náklady, primární náklady, s tím, že máme 160 000 lidí někde na azylákách nebo fakt už se ztrátou bydlení, ať už jsou to náklady zdravotní, jsou to náklady dětí, které přicházejí potom z nějakých ústavů, protože byly odebrány od rodiny kvůli nedostatku bydlení. To všechno jsou peníze, které se do toho rozpočtu vrátí, a ty náklady mít nemusíme a můžeme použít, jak tady zaznělo myslím od paní poslankyně Věry Fialové, právě na to, podpořit výstavbu, protože už konečně máme ty nástroje.

My nesouhlasíme s návrhy, které se objevily v poslední chvíli, stejně tak s komplexním pozměňovacím návrhem. A já bych velmi doporučoval, když už se ten návrh má schválit, což já si myslím, že je zodpovědnost všech poslanců a poslankyň v této Sněmovně, ať se schválí v původní verzi, na které sedí metodiky, ve verzi neosekané, která pomůže všem lidem, kteří tuto pomoc budou do budoucna potřebovat, ne pouze omezenému zlomku. A pokud jsou ty důvody ekonomické, tak jsou skutečně liché. Ten zákon má pozitivní ekonomickou bilanci. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Také děkuji. Vážené kolegyně, vážení kolegové, nám vypadl celý sněmovní systém (Během projevu poslance Bartoše přestaly fungovat i tabule v sále.), taktéž se nemůžete přihlásit svými identifikačními kartami. Můžeme samozřejmě pokračovat v jednání schůze Sněmovny, poněvadž víme, že byla jedna faktická poznámka. Na faktické v tuto chvíli se prosím budeme hlásit z místa, poněvadž nelze elektronicky.

Dalšími dvěma přihlášenými po panu poslanci Bartošovi je paní kolegyně Andrea Babišová v obecné rozpravě a předtím ještě s přednostním právem pan ministr Kulhánek. Jinak tady tento problém řešíme, a pokud bude potřeba technická přestávka, organizační výbor tady s tímto požadavkem za mnou přijde.

Takže v tuto chvíli pokračujeme. S faktickou poznámkou byl pan kolega Havránek, který ji ruší, paní kolegyně Peštová s faktickou poznámkou, a já budu dvě minuty prosím jako časomíru mít na svém mobilním telefonu. Takže prosím, vážená paní kolegyně, máte dvě minuty.

 

Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo. Já bych chtěla zareagovat na pana mého předřečníka. A tady asi to je jeho mobil? (Poslanec Bartoš: Ano! A jde si pro něj.) Dobře. (S úsměvem.) Já bych chtěla zareagovat na pana poslance Bartoše, prostřednictvím pana předsedajícího.

Pane ministře, já rozumím, že asi myšlenka tam byla nějaká spásná, ale opravdu žádné byty nové to nepřinese. Já jsem se informovala, respektive mě to spíš zajímalo, protože minule tady byla rozprava o tom, že i to funguje v Mostě a že v Mostě s tím máte dobré zkušenosti. Já bych vám jenom chtěla nastínit, že v Mostě jsou realitní kanceláře, které ve své podstatě tuto funkci plní. Už v současné době ta realitní kancelář je schopna dělat i správcovství pro daného klienta, to znamená, že nejenom že obsadí nemovitost nebo byt, ale ještě k tomu mu dává bonus, přidanou hodnotu, že dělá správcovství. V momentě, když to přetáhnete na nějakou neziskovou organizaci, která bude plnit tuto funkci realitní kanceláře, která si musí na svoji práci vydělat sama, kdežto toto bude dotováno ze státních peněz - to je už ten první rozdíl, jo? - takže realitka si musí vydělat, tato neziskovka dostane peníze a právě na základě toho bude pracovat - tak ta realitka samozřejmě se snaží o to, aby těmi klienty, kterými to obsazuje, nedocházelo k poškození nemovitosti, a samozřejmě reflektuje v momentě, když je tam nějaké neplacení nebo když jsou tam nějaké problémy. Samozřejmě ona pro klienta, pro kterého obsadí ten byt, dělá ten full vlastně, tu práci kompletně celou. V momentě, když to bude dělat neziskovka, ve své podstatě vy toto přenesete na město, nebo respektive kdo bude platit ty opravy, které tam budou? Já vám nechci říkat - nebo možná že jste to viděl na vlastní oči, co dokáže taková jedna nepřizpůsobivá rodina třeba udělat z toho bytu, to je kůlnička na dříví, jo? Takže to, co tady řekla má ctěná kolegyně Renata Oulehlová, že už teď dochází k tomu, že se skupují...

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Čas. Tak v tuto chvíli s faktickou poznámkou Lenka Knechtová, poté paní kolegyně Eva Fialová. Prosím vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Lenka Knechtová: Vážený pane místopředsedo, děkuji za slovo. Já bych taky ráda zareagovala na vystoupení pana poslance Bartoše, vaším prostřednictvím. Já to považuju prostě za manipulaci, vytáhnout vždycky ty seniory, ale senioři mají možnost bydlení v centru sociálních služeb, v domě s pečovatelskou službou, takže já bych se spíš raději dívala na ty cílové skupiny, které nám z toho vypadávají, a to jsou třeba lidé, kteří mají částečně invalidní důchod. Tohleto jsou lidé, kterým nejsme schopni pomoct ani my na obcích. Ani když mají dovednosti si s realitkou cokoliv vyřídit, bydlení je prostě pro ně nedostupné a tam si myslím, že bychom měli mířit, to je náš aktuální problém v terénu a upozorňují nás na to neziskové organizace, Svaz měst a obcí. Tihleti lidé nám propadávají tím systémem a pro ty bychom měli něco udělat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Taktéž děkuji. Další faktické poznámky jsou v tomto pořadí: paní kolegyně Eva Fialová, pan kolega Jiří Mašek, paní kolegyně Berenika Peštová a dále se můžete samozřejmě hlásit, jak jsem řekl, z místa. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Eva Fialová: Děkuji za slovo. Já bych taky navázala na pana kolegu Bartoše, prostřednictvím vás, pane předsedající. On tady říkal, že ta garance se bude poskytovat ve chvíli, kdy se něco stane. Uznávám, že třeba na opravu bytu a za zaplacení nájmu se musí vyúčtovávat a vracet státu, ale samotný ten garant bude stejně placen z rozpočtu a ze státních peněz, a abychom měli představu, kolik to bude financí, tak vám to teď řeknu. Bude to stanovovat vláda svým nařízením a pro samotného garanta za správu jednoho bytu na úseku Praha - Brno se bude pohybovat v rozmezí za jeden byt 34 až 46 tisíc za byt, u ostatních obcí to bude 25 500 až 40 000, až 40 500 za byt za rok. A k tomu, když ho obsadí poprvé, dostane bonifikační příspěvek za první získání toho bytu navíc, který nijak nevrací, a je to benefit pro něj. Takže státní víceméně realitka bude za to Brno a Prahu 17 až 23 000 za byt za to, že ho sežene, a u ostatních ORP to bude 11 až 15 000 za byt. O financích, které budou poskytnuty jako zálohový systém, tady vůbec nemluvím.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji za dodržení času. Další s faktickou je pan kolega Mašek, po něm Berenika Peštová. Pořád ještě se můžeme hlásit z místa. Vaše dvě minuty.

 

Poslanec Jiří Mašek: Děkuji za slovo. Také s oblibou pro čísla jsem se chtěl zeptat: Ten program má stát tedy 1,6 miliardy na tři roky a fiktivní cíl je tam získat po 3 000 bytech, ale když tak mě pak opravte, po 3 000 bytech čili 9 000 bytů a mně prostým podělením to dělá částku 177 000 na jeden byt.

Potom jsem se chtěl zeptat, že tam má dojít k nárůstu úředníků asi o 160 na celkových 350. Teď mně vyrazila dech kolegyně Fialová s tím, že tam ještě bude za tu správu bytů od 15 do zhruba 40 000 podle toho, jaký je to typ obce, v podstatě že za to spravování tam budou další peníze.

Tak bych se chtěl zeptat: Jsou to velikánské peníze, a jestli tam jde o to, že to skutečně bude z těch 1,6 miliardy, i tak je to strašný náklad, si myslím, a prodražuje to to bydlení. A ty peníze vynakládáme my všichni, daňoví poplatníci, na tento projekt, který mi připadá, tedy aspoň na základě těchto čísel, skoro nesmyslný. Děkuju za odpověď. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP