Neautorizováno!


(Jednání pokračovalo v 11.42 hodin.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, můžeme pokračovat v našem jednání a v tuto chvíli nás čeká procedurální hlasování ohledně přerušení jednání - bodu - do doby, než pan ministr stráví prodloužený pobytový víkend v Mojžíři - přesně takhle jsem dostal instrukce od svého kolegy, který řídil před chvílí. (Poslanec Dufek žádá o slovo.) A vidím zde, že je zájem o protinávrh zřejmě.

 

Poslanec Aleš Dufek: Já bych jenom chtěl říct, že vznáším vůči předsedajícímu schůze tady tuhle námitku jako proti tomuto návrhu, protože to přece není možné, abychom o tomto hlasovali, to znamená, abychom hlasovali, že přerušujeme bod do doby, než ministr stráví víkend v Mojžíři - tak prostě ať paní poslankyně řekne, že třeba do 30. 6. 2025, a v tu dobu možná ten víkend proběhne, ale nemůžeme o takové události hlasovat, jako to si myslím, že už je trošku devastace naší parlamentní kultury. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já bych poprosil paní poslankyni Fialovou.

 

Poslankyně Eva Fialová: Já tuto připomínku kvituji a souhlasím, takže ho doplňuji o časový limit do 1. září roku 2025, aby byl splněný.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Takže píši si 1. 9. 2025, děkuji.

Přečtu tedy ještě jednou tento procedurální návrh, který je o tom, že se má přerušit projednávání bodu do 1. 9. roku 2025. (Ťukání karet do lavic.)

 

A já vás poprosím, abyste se přihlásili všichni, a můžeme se pustit do hlasování.

Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro?

Hlasování číslo 60, 171 přihlášených, pro bylo 78, proti bylo 87. Výsledek je: zamítnuto.

 

V tom případě můžeme pokračovat.

S přednostním právem se přihlásil pan předseda Okamura.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, máme tady před sebou zásadní téma: řešení dostupnosti bydlení v České republice. Je to jedna z priorit hnutí SPD, protože drahé bydlení a nedostupné bydlení je jeden z největších problémů občanů České republiky, a my ho chceme řešit. Bohužel ale vládní návrh zákona vůbec systémově neřeší příčiny problémů s bydlením. Možná se podaří převést potíže s problémovými nájemníky na obce, ale to je tak všechno. Stávající návrh zákona neřeší příčiny, jen se snaží mírnit následky.

Podle veřejných zdrojů máme v České republice zhruba 1,6 milionu osob ohrožených bytovou nouzí. To je obrovské číslo. Toto číslo bohužel zvětšuje tento vládní zákon tím, že umožňuje, aby o zákonem podporované bydlení žádali i cizinci.

Je potřeba nastavit systémové řešení bytové nouze v České republice, které bude s dalšími nástroji fungovat dlouhodobě a bude sloužit i jako prostředek pro efektivní nastavení potřebných investic do bydlení.

Vládní zákon počítá se třemi změnami. První z nich jsou poradenská centra v obcích, která občanům pomohou s řešením tíživé sociální situace. Pomoci lidem v tíživé situaci s řešením konkrétních, hlavně právních problémů je správný cíl, jen je koncipovaný naprosto nesystémově.

Za prvé, je třeba zavedení centrálního registru dluhů, kde by věřitelé museli zapisovat své pohledávky. Nikdo neví - nebo mnoho z nás neví, spousta občanů neví - zda mu někde nevisí nějaká pokuta, nějaký opomenutý poplatek. Sám jsem před mnoha lety pomáhal řešit situaci romského důchodce, kterému exekutor z účtu zabavil peníze, které dostal za vězení v Osvětimi, a to pro nezaplacené poplatky v nemocnici. Tam ho odvezli s infarktem a do momentu, kdy mu zabavili několik desítek tisíc, netušil, že dluží za to, že ho odvezli do nemocnice. Pochopitelně tato a spousty dalších exekucí byly a jsou vedeny nejen v rozporu s dobrými mravy, ale i v rozporu s dalšími zákony, a normální člověk, ale ani běžný právník se v džungli zákonů nemají šanci vyznat.

My jsme v této souvislosti připravili i zákon o takzvaných centrech právní pomoci, která by dlužníkům pomáhala v první fázi zadarmo s právním řešením exekucí, insolvencí a tak dále. Je to model dnes funkční na Slovensku a není ani příliš nákladný. Lidé po vyřešení dluhů mohou alespoň část pomoci zaplatit v momentě, kdy se jejich situace zlepší. Systém působí také preventivně i na nepoctivé exekutory nebo lichváře a nejrůznější šmejdy, a tak přispívá i k poklesu počtu a výše exekucí. V České republice přesahuje celkový počet exekucí 4 miliony, evidováno je na 670 000 dlužníků. Tady bych ještě připomenul návrh SPD na zestátnění exekutorů, který nám ale ostatní strany odmítají podpořit.

Zároveň výrazně přibývá situací, kdy lidé o vlastních závazcích ani netuší. Získat ucelený přehled o dluzích komplikuje skutečnost, že v České republice neexistuje jednotná databáze, která by na jednom místě shromažďovala záznamy o dlužnících, ale pouze různé, samostatně fungující registry, které jsou navíc zpoplatněné, což zadluženým lidem určitě jejich službu nepřibližuje. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP