Neautorizováno!
(10.00 hodin)
(pokračuje Ivan Bartoš)
Když se podíváte nejenom do diskusních skupin zaměstnanců úřadu práce, ale vyskakují takovéto články často včetně zprávy NKÚ, tak úřady práce v tuto chvíli nestíhají zpracovávat ty věci, byť tam tedy mají prý tu digitalizaci, v které tedy přepisují ty věci, skenují PDF, nahrávají to zpátky do systému, tak nestíhají agendu. Na vyřizování dříve banalitních věcí se čeká dva až tři měsíce. Takže na tyto úřady práce Marian Jurečka nově - asi čím víc agendy ministerstvo má, tím je silnější - si stahuje řešení části tohoto zákona u těch nejpotřebnějších, u těch, kteří už by měli nárok na to, přednostně třeba získat nějaký z těch bytů. Následné použití koeficientu 1,4 - byť tady jsou nějaké alternativní návrhy ve Sněmovně, což si myslím, že úplně tu situaci neřeší - vlastně zároveň stanovil, a teď to velmi zjednoduším, že nárok na byt budou mít jen ti, kteří berou dávku v hmotné nouzi. Takže až se zavede superdávka, z podpory vypadnou samoživitelky, senioři, někteří zdravotně postižení, lidé s příjmem nad 10 000 korun měsíčně, ale částečně třeba oběti domácího násilí nebo děti, které odchází z ústavu. Já si myslím, že to je šlendrián. Když jsem se byl podívat jako poslanec na výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, kterému jsem dříve předsedal, tak mě tam zarazilo vyjádření pana náměstka nebo vrchního ředitele - ne MMR, pardon, ale MPSV - pana Trpkoše, který tam říkal: No jo, kdybychom my to číslo dali větší, respektive nedali tam tento koeficient, vlastně bychom přiznali, že ten problém se týká velkého množství lidí, a stát by potom vypadal hloupě, že těm lidem vlastně nemůže pomoct. Tak to si myslím, že je fakt hustý, když řeknete, že vám statistika potvrzuje nějaký trend. Ty lidi se do té skupiny vejdou, ale jenom proto, že nemáte sekundární řešení, což je třeba výstavba dostupného nájemního bydlení - které jsem také vyjednal a které běží, jsou tam projekty za 20 miliard - tak jim prostě tento nárok neuznáte. To je takové nerudovské kam s ním, mi to trošku přijde. Takže myslím si, že tohle to je druhá problematická věc.
Třetí věc, která doufám, že zůstává víceméně beze změny, ale zase absencí těch kontaktních center snižujeme celoplošný zásah, je možnost garantované správy soukromých bytů v tom kvazi bytovém fondu. Není to žádné číslo vycucané z prstu. Ministerstvo místního rozvoje disponuje analýzami, které se dělaly i u majitelů bytů, a skutečně ten odhad je, že do toho kvazi bytového fondu by v tomto režimu šlo zhruba 2 000 bytů ročně navíc, tedy byty, které již postaveny jsou, ale nejsou pronajímány a obce by s nimi mohly nakládat ve spolupráci s majitelem a s tím člověkem, kterému by to bylo poskytnuto formou nějaké garance, kdyby tam byly třeba problémy s nějakým placením, placením nájmu a podobně.
Praha takovouto v uvozovkách pražskou realitku má, mimo jiné byt tam vložil předseda Pirátů Zdeněk Hřib. V jiných městech to taktéž funguje. A jedna věc z terénu. Toto takzvané zabydlování, tedy poskytnutí takového bytu, má vysokou úspěšnost, která míří skoro k 90 procentům těch případů, že ti lidé nejenom že si to bydlení udrží, následně přecházejí do standardního, tedy komerčního nájmu, když ta jejich situace pomine. V některých případech samozřejmě, pokud jste třeba zaměstnán v nějakém neperspektivním řekněme segmentu skutečně s nízkým platem - dám příklad, děláte třeba nočního hlídače někde v regionu, tak pravděpodobně se vaše ekonomická situace na to, abyste obstál v klasickém tržním nájemním systému bydlení, úplně nevyřeší. Myslím si, že některé ty skupiny, o kterých se zmiňuju, třeba zdravotně postižení, nemusí furt dokazovat, že mají na takovéto bydlení nárok, že stát by měl pamatovat na tyto nejpotřebnější.
Já bych chtěl říct možná poslední věc, a už jsem to řekl na tiskové konferenci. Když jsme ten zákon projednávali naposled ve třetím čtení, což už se stalo několikrát, většinou se to tady vyobstruovalo, tak já sleduju sociální sítě a viděl jsem tam vyjádření vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Laurenčíkové. To je člověk, který přišel i díky Pirátům, obsadil tento důležitý post. Zpočátku nebyla úplně dobře vnímána Klára Laurenčíková některými koaličními kolegy, ale přece jenom není konzervativní člověk, zajímá se o problémy lidí, ale pak Petr Fiala pochopil, že Klára Laurenčíková a její role je důležitá v tomto státě. Sice někdy trochu jako fíkový list pro některá asociální opatření, které prezentuje zejména ODS, ale je důležitá, a vládní zmocněnkyně Klára Laurenčíková hovořila o tom a prosila tuto vládu, tedy zmocněnkyně, která zastupuje Petra Fialu v řadě jednání, ať schválí ten zákon v původním návrhu.
Já nyní nerozporuju třeba návrhy tady paní kolegyně Fialové, myslím si, že v řadě případů míří ještě dobrým směrem nad rámec toho, co ten zákon obsahoval, ale tyto klíčové momenty, tedy zrušení téměř poloviny kontaktních center a faktické znepřístupnění bytů pro rizikové skupiny ještě skrze úřad práce, kde už i ministr Jurečka tam napsal, že se to ještě zase o další půlrok odloží, nejdřív se ty lidi budou kontaktovat a pak se teprve to někde naprogramuje, teď jede ta kauza Tekies, tak by mě zajímalo, za kolik na úřadech práce a někdy za půl roku potom by teprve fungoval systém té kontroly, jestli ten člověk má nárok na bydlení.
Tak já bych byl rád, když dneska budeme ten zákon projednávat, abychom ho schválili, zvážili původní návrhy, neskočili úplně na vějičku Mariana Jurečky a aby se nám to číslo 1,5 - nebo někde už zaznívá 1,7 - do budoucna nezvyšovalo, a aby nám hlavně lidi nepadali do těch dalších 160 000 lidí, kteří už teď nemají kde bydlet - znovu zdůrazním, z velké části jsou to rodiny s dětmi.
Děkuji a chtěl bych vás požádat o podporu tohoto zákona v původním znění.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Vystoupení vyvolalo dvě faktické: nejprve pan poslanec David Pražák, poté pan poslanec Petr Sadovský. Prosím.
Poslanec David Pražák: Dobré dopoledne, pane ministře, paní předsedající. Já (na) pana kolegu Bartoše, prostřednictvím paní předsedající: Pane kolego, vy jste tady sám řekl, že někde v těch městech nějaký podobný systém už funguje. Tak dobrý, nikdo jim ho nebere, ale proč tady chcete nařizovat obcím a městům něco, co prostě ony třeba řeší jiným způsobem? Proč zase chcete někoho regulovat a nařizovat, jak to mají dělat? My máme třeba v Semilech 500 bytů městských. Vy si myslíte, že tam ty skupiny, o kterých jste mluvil, nemáme, že s nimi nepracujeme? My s nimi pracujeme, nebo respektive sociální odbor s nimi pracuje, máme tam ty problémy, které tam jsou, a děláme to jiným způsobem, se snažíme tomu pomoci, těm lidem pomoci, a nepotřebujeme k tomu další kontaktní místo, kde budeme zaměstnávat další lidi, které my nemáme. My je neseženeme - tohle je i apel na pana ministra. Prostě my tam ty lidi máme problém dostat už dneska, já jsem už o tom mluvil už minule tedy, a předminule a tak dále, my máme problém naplnit lidi na sociálním odboru a budeme sami mít problém je naplnit na tom kontaktním místě, protože my jako oerpéčkové město, to vypadá, že tam budeme muset mít tři. Kde je vezmeme? Nevím. To je jedna věc.
A druhá věc, vezměte si, čeho my se teďka trošku i bojíme: že dneska v městech okolo nás jsou skupiny těch lidí, které nejenom že mají problém s tím bydlením, ale jsou trošku problémové, a mají prostě problémy, aby dodržovaly nějaké základní principy soužití s těmi občany, a ti lidi z těch měst teďka budou jezdit jenom k nám, protože my budeme to kontaktní místo, přijedou tam a budou čekat na to, až si vyřídí ten papír, budou chodit po městě s papíry a budou říkat: Mám tady papír na přidělení bytu. Myslíte, že to chceme, aby se nám soustředili všichni do jednoho místa, když dneska je máme rozházené různě po těch městech, protože každé město má ten svůj problém? Víte co, to jsou věci, které prostě vy vůbec nevidíte a nechcete je řešit, ale my, ta města a obce nějakým způsobem s tím pracují - tak jim to přestaňte regulovat, nařizovat a pojďte spíš vymýšlet to, abyste jim ty ruce rozvolnili, než abyste jim je ještě svazovali.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za dodržení času. Nyní pan poslanec Petr Sadovský, poté pan poslanec Ivan Bartoš. Prosím.
Poslanec Petr Sadovský: Děkuji, paní předsedající, pane ministře, já bych chtěl jenom reagovat na pana poslance Bartoše, prostřednictvím, vaším prostřednictvím. Mě úplně fascinuje, že vy tady se snažíte vyvolávat podporu vašeho původního návrhu zákona, a když si představím, a co jsem se dočetl dneska, ale už to tady padlo, jak dopadl audit digitálního stavebního řízení, kde jsou potenciální škody nějakých 45 miliard korun a zhruba sankce předpokládané 4 miliardy, a vy tady mluvíte o tom, jak lidi nemají kde bydlet? Vy se nestydíte trošku? A když slyším, jak tady mluvíte o svých koaličních partnerech - omlouvám se, ale vás bych za kamaráda fakt mít nechtěl. Děkuju.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Zatím poslední faktická, pan poslanec Bartoš. Prosím. ***