Neautorizováno!
(10.10 hodin)
Poslanec Ivan Bartoš: Děkuji za slovo. Zareaguji postupně na dva předřečníky.
Ty pilotované projekty, které se dělaly zhruba v sedmdesáti obcích, byly hrazeny z evropských zdrojů. Samozřejmě obce, které toto chtějí zřídit, nemají v tuto chvíli ten garanční fond s tím, že Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s MMR uvolní peníze na provoz a klidně do toho můžete adoptovat a použít váš stávající odbor, který toto v tuhle chvíli řeší. Nicméně tam nebyl ani ten garanční fond, což ten zákon přináší, a ty peníze byly nebo ty piloty byly zatím sponzorovány z jiných programů Evropské unie. Takže s tou povinností, nebo respektive s tou možností - teďka už možností - je tam těch 100 míst, není to povinné. Přicházejí zdroje.
Možná v reakci na to druhé. Tak politika není úplně o kamarádství. Já jsem prostě popisoval situaci zejména z toho důvodu, že Klára Laurenčíková je zmocněnkyní vlády a Petra Fialy a ta doporučuje, aby se ten zákon schválil v původním znění.
Jenom k auditu, o kterém tady hovořil pan Andrej Babiš. No, je zvláštní, že ten audit má pan Půr, to mě trošku překvapilo. Měl ho v pátek Seznam, nevím, jestli ho má ministerstvo, nebyl nikde zveřejněný. Já ho nemám, což je zvláštní, být konfrontovaný něčím, co v ruce nemám. Tak až ten audit bude zveřejněn, já se k němu velmi rád vyjádřím. Myslím si, že hovořit o hypotetických škodách v momentě, kdy pravděpodobně nevím, jestli ten audit máte - když tak mi ho dejte, rád bych ho taky měl - když někde účelově unikají, asi z MPSV, nějaké materiály zrovna v momentě, kdy jede kauza Tekies náměstka Trpkoše, která mimo jiné souvisí i s tím, co se dělo po odchodu Bartoše v digitalizaci stavebního řízení na MMR, tak asi bych to sem teďka netahal. Já se k tomu velmi rád vyjádřím, před otázkami neuhýbám, ale bohužel, ten materiál mají vybraní novináři. Paradoxně ti novináři, kteří vlastně celou tu kauzu tenkrát rámovali, až došlo k zastavení digitalizace stavebního řízení.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Opět děkuji za dodržení času. Vystoupení vyvolalo další faktickou, a sice paní poslankyně Jany Hanzlíkové.
Než dojde k pultíku, načtu omluvy. Omlouvá se pan poslanec Ondřej Benešík od 11.50 do 12.30 hodin z osobních důvodů a paní poslankyně Renata Oulehlová od 9.45 hodin z pracovních důvodů.
Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Jana Hanzlíková: Děkuji za slovo, paní předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych také ještě ráda zareagovala na pana poslance Bartoše ohledně systému nově zřízených kontaktních míst. Samozřejmě chápu, že to v rámci pilotních projektů fungovalo. Sama samozřejmě ten pilotní projekt znám poměrně zblízka, ale tam je úplně jiný způsob financování, a je to prostě pilotní projekt. Ale teďka si musíme připustit, že tím zákonem vznikne v podstatě další oblast sociální pomoci nebo sociální podpory, s dalším jiným způsobem financování, vedle toho, co už nám funguje na těch městech. Tady o tom mluvil pan kolega, poslanec Pražák, že v současné době víme, že některá města fungují, sociální odbory, tak dobře, že tam problém s bydlením řeší velmi efektivně.
Stále se tady ptáme... Vy nám tady říkáte nějaká čísla, která se dostanou do toho systému, čísla počtu nových bytů, které v tom systému nebyly, ale to je nějaký váš předpoklad. Vím ze zkušenosti, že na městech, kde byli úžasní sociální pracovníci, ale ten byt tam prostě nebyl, tak tam vlastně končí jejich pomoc, protože oni už dál nemohou. To samé se stane lidem, úředníkům, kteří budou pracovat v kontaktních centrech. Pokud tam ty byty nebudou, jakým způsobem oni pomůžou? Nepomůžou také, a ještě navíc to bude komplikovat to, že tam bude fungovat nějakým způsobem sociální odbor a nějakým způsobem tam bude fungovat to kontaktní centrum. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Ještě vystoupení vyvolalo jednu faktickou a s tou vystoupí paní poslankyně Berenika Peštová. Prosím.
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuji za slovo, paní předsedající. Já bych chtěla zareagovat na svoji předřečnici. Ony tam ty byty ani být nemůžou, protože výstavba prostě neprobíhá. Když se kouknu konkrétně na město Most, my máme omezený počet. Nic nového se tam nepostavilo, ty byty tam jsou stále stejné, ba naopak se nám trošičku změnila struktura těch lidí díky tomu, že některá města vyřešila svůj problém tak, že nám tam nastěhovala nepřizpůsobivé, aby oni si svoje město zvelebili, viz třeba Praha, jo? Praha si třeba krásně udělá Žižkov, všechno, a aby vyřešili bytovou politiku ve smyslu toho, že musí dát náhradní bydlení, tak nám se to tam všechno nahrnulo. Proto se z našeho kraje stal kraj, na který je neustále poukazováno, kam jsme se to dostali se svojí strukturou obyvatel. Takže my naopak trpíme tím, že se ostatní města snaží vyřešit svůj problém, jo? Takže říkám, v našem městě nic nepřibývá, byty jsou tam stejné.
To je to, na co jsem se ptala minule pana ministra, to se samozřejmě zeptám znovu, teď to tady říkat nebudu, myslím tím ohledně té dotace, kolik ta 1 koruna, kolik z toho stojí ten stát a tak dále. Doufám, že už máte pro mě odpověď.
Ale to je to, co říkám. V současné době tam máme realitní kanceláře, které vykonávají službu pro klienta, že buď mu ten byt pronajímají, nebo ho prodávají. Bytů je furt stejně, protože se nestaví, a samozřejmě musí taky dbát na skladbu obyvatel, kde ten byt je, protože můžu vám říct, pane ministře, jedna taková nepřizpůsobivá rodina vám dokáže zničit celý vchod, jo? Celý vchod vám dokáže zničit. Třeba tam, kde bydlím já, tam už nám třikrát stříkali štěnice, třeba. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za dodržení času. Vystoupení vyvolalo ještě přihlášku pana poslance Jiřího Maška.
Opět načtu omluvy, co ještě dorazily. Pan poslanec Jan Volný se omlouvá od 13.30 hodin ze zdravotních důvodů. Z ministrů Mikuláš Bek z celého jednacího dne z pracovních důvodů a Jan Lipavský z celého jednacího dne z pracovních důvodů.
Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jiří Mašek: Vážená paní místopředsedkyně, kolegové, také na pana poslance Bartoše, vaším prostřednictvím. Digitální stavební řízení v podstatě paralyzovalo výstavbu nových bytů. O co by nám mělo jít všem, je stavět právě byty pro mladé, sociální byty. Pane ministře nebo bývalý pane ministře, prostřednictvím paní předsedající, vy máte zásadní podíl na tom, že jsme se dostali do situace, kdy se prakticky nestaví. Teďka přicházíte s alternativou za dalších 1,5 miliardy vstupních a dalších nákladů, že s tím zbytkem bytů, které tady máme po našich předcích, hodláte obchodovat formou státní realitky a obhospodařovat to, co tady moji kolegové, kteří mají zkušenosti z komunální politiky, vědí a deklarují, že řeší jednotlivá města. Pokud některá zaspala, povzbuďme je k tomu, aby to dělala také.
Ale rozhodně vlastně mlžíte tady ten problém, který jste začal, hledáte jinou alternativu. Já jsem si už také dneska všiml v tisku výčtu těch škod, které digitální stavební řízení způsobilo, vyčíslení na 45 miliard. Na to, že není pravda - pokud tedy to, co se píše a co zveřejnil novinář Půr a uvidíme to v nejbližších dnech - že to stálo dokonce 2 miliardy a za tím je jeden velký neúspěch - váš neúspěch, pane poslanče, prostřednictvím paní předsedající - tak v této souvislosti bych velmi navrhoval, abychom se aktivity celostátní realitky zřekli a abychom spíš šli cestou toho, aby se obnovilo funkční stavební řízení, abychom stavěli nové byty pro mladé, protože to je ta správná cesta. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji za dodržení času. Nyní se táži paní zpravodajky, zda má zájem o vystoupení? (Zpravodajka: Ano.) Prosím.
Poslankyně Eva Fialová: Děkuji za slovo. Celou dobu poslouchám a slibuji dopředu, že nebudu nijak dlouhá, protože všechno podstatné, všechna pro a proti, tady již padala. Padala spousta otázek, na které jsme někdy dostali odpověď, někdy polovičatou, někdy žádnou, a nedostali jsme hlavně pochopení toho, čeho se bojíme například v Ústeckém, Karlovarském anebo Moravskoslezském kraji, co může tento zákon přinést.
Ještě na začátku bych se vyjádřila - nebo reagovala na pana poslance Bartoše, prostřednictvím paní předsedající. Tady se nikdo nesnaží nic obstruovat ani zdržovat, protože si vzpomeňme, jak tento zákon byl komplikovaný již od začátku. Vyvolává spoustu otázek a spoustu nejasností i v té původní podobě, ve které byl předložen, to nemluvě o tom, když byl nahrán na poslední chvíli samotný pozměňovací návrh s tím 1,43 životního minima a zkrácená lhůta na projednávání i v samotném výboru. ***