Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(9.20 hodin)
(pokračuje Ivan Bartoš)

Co je ještě paradoxní? Ta firma nešla do žádného výběrového řízení. Ta firma byla vybrána, myslím, že nevím, jestli panem Trpkošem, nebo ministrem Jurečkou takovým hezkým způsobem. Ministerstvo má tři rámcové smlouvy, pokud se nemýlím, které rozhodně nejsou na to, aby jedno ministerstvo provádělo audit na ministerstvu druhém, to je velmi zvláštní, to jsou služby pro Ministerstvo práce a sociálních věcí. Dvě ty firmy se podílely na právním dozoru, na soutěžení zakázek digitalizace stavebního řízení. Takže když je Marian Jurečka nebo někdo oslovil, tak z logiky věci ty dvě firmy to dělat nemohly, protože byly, a pozor, taktéž ve střetu zájmů, protože dělali právní dozor nad realizací těch zakázek, a představte si, že to dostala firma Portos, tedy dříve Češka Smutný, kteří psali to odůvodnění, kterým se nyní zaštiťuje ministr Výborný, nevím, jestli se o něj opírá i ministr Stanjura, tedy zhodnocení, že stačí prohlášení nějakých dvou lidí, já je teď nemám v hlavě, nevzal jsem si mobilní telefon, k tomuto rozhodnutí.

Možná ještě k jedné věci. Ono to asi zní někde, když se to vystřihne z kontextu, jak je to strašně super, kolik Agrofert odvedl na daních. Já si pamatuju hodně dávný výrok pana poslance Babiše, kdy byl dotazován na svá majetková přiznání, a on řekl prosím vás, a kdo v Čechách každý rok říká, jaké odvádí daně? Kolik vydělal? Kdo to státu sděluje? Jenom sdělujou to všichni, protože všichni v České republice, kteří teda daní v České republice, platí daně. Takže to, že někdo zaplatí něco na daních, rozhodně není free ticket, nějaká jízdenka k tomu, aby ten člověk zároveň na druhé straně mohl porušovat zákon. Já se tady nebudu zabývat tou cifrou, co tady říkal pan poslanec Babiš, která se objevila v tom v uvozovkách auditu. Já bych chtěl pak probírat i ten zákon, mohl bych to tady rozebírat klidně hodinu, založeno na datech Českého statistického úřadu, na vyčíslení škod, které doposud, a je to i od pana ministra Kulhánka, za těch osm nebo devět měsíců, co už Piráti nejsou ve vládě, tak neuplatnil náhrady škody v této věci. Ale to není merit mého problému. Já zde nestojím kvůli tomu, abych zde diskutoval s panem poslancem Babišem. Já bych chtěl, aby ministři této vlády, ministr Stanjura a ministr Výborný, konali, protože zde máme třetí rozsudek, který potvrzuje to, že po době, kdy byl Andrej Babiš premiérem České republiky, firma Agrofert a další rezorty jednaly v rozporu se zákonem, opírající se o prohlášení nějakých dvou pánů, což právně přikryla firma Češka a Smutný. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. A dále s přednostním právem pan místopředseda Karel Havlíček, prosím.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Dobrý den, vážená paní místopředsedkyně, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, pane poslanče Bartoši, prostřednictvím paní místopředsedkyně, já se nestačím divit, jakou máte drzost obhajovat vaše angažmá v rámci digitalizace stavebního řízení. Kde je nějaká míra pokory? Nějaká míra elementární slušnosti, kdy byste si tady měl stoupnout a pravidelně každý týden za to, co jste udělal, se omluvit. Omluvit se stavebním úřadům, stavebníkům, omluvit se projektantům, investorům, omluvit se úplně všem. Vy zde máte tu drzost vykládat o tom, že audit, který vzniknul, je nějakým způsobem jaksi ovlivněný? Tak za prvé se nejedná o jednu firmu, která dělala ten audit, to jste zapomněl říct, jedná se o dvě firmy, firma MT Legal, jak jste určitě zjistil, a firma, která se jmenuje Portos. Není podstatné, ale která firma to dělá, podstatné je, co je v tom auditu. To je to, co byste měl dneska buď oponovat, anebo byste to měl minimálně se pokoušet vysvětlit. Vysvětlit proč dvě nezávislé právní kanceláře zpochybnily celý systém řízení digitalizace stavebního řízení z úhlu pohledu personálu, z úhlu pohledu financování, z úhlu pohledu kontroly. Vy jste selhal prakticky úplně ve všem. To, že zde budou ztráty v řádu desítek miliard korun, a můžeme se bavit o tom, jestli to bude 45 miliard korun, kolegové mě opravili, protože když to dopočítali, tak říkali, že to může být až 65 miliard korun, já nevím, ale v každém případě tam jsou přímé ztráty na úrovni někde kolem 2 miliard korun a pak jsou nepřímé ztráty, které budeme dopočítávat ještě několik let, a jsou to nepřímé ztráty z toho, že díky tomu, co jste vykonal, tak se zpomalilo stavební řízení, zpomalilo se povolování, zpomalila se výstavba. Přece velmi dobře musíte vědět, že v covidovém roce 2021 se povolilo přibližně o třetinu nebo o 30 %, ať jsem přesnější, o 30 % méně staveb než v roce 2024, myslím tím bytových staveb, bytových domů, a když se na to budeme dívat z pohledu, kolik se jich zahájilo, tak je to přibližně o 20 %. A toto všechno je mimo jiné v důsledku toho, jakým způsobem jste to uchopil. Ještě pár týdnů před tím spuštěním jsme vás před tím varovali, všichni vás před tím varovali, obce vás před tím varovali, prezident vás před tím varoval, my jsme vás před tím varovali, smál jste se tomu. Vy jste tady udělal něco, co zde nemá obdoby, a vy máte tu drzost ještě říkat, že audit, který si zadal mimo jiné Ministerstvo práce a sociálních věcí, jinými slovy, členové vlády, ve které vy jste byl, tak vy máte tu drzost to zpochybňovat? To přece nemůžete myslet vážně, vy se tady máte omlouvat a omlouvat se až do konce tohohle volebního období, protože větší průšvih, než bylo stavební řízení tady už dlouho ve státní sféře nebyl. (Potlesk: ANO.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Mám další přihlášku, jenom upozorním, prosím opravdu všechny vystupující, aby se oslovovali mým prostřednictvím. (Poslanec Bartoš: Ano.) Mým prostřednictvím. Děkuji.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Pane Havlíčku, prostřednictvím paní předsedající. Vy jste fakt komik. Tohleto je vrchol whataboutismu. Já se tady (Poslanci ANO buší do lavic.), já se tady jako opoziční poslanec, tedy stejně jako vy, ptám dvou ministrů této vlády, kteří tady bohužel nejsou, jak se zařídí podle těch tří rozsudků soudu, které potvrzují, že v tom minulém volebním období platil střet zájmů, ve kterém byl Andrej Babiš. Ptal jsem se tady ministrů, ani jsem se neptal pana Babiše. To, že tady byl a vystoupil, je poměrně náhoda. A vy tady vyběhnete jako kolovrátek s digitalizací stavebního řízení. S digitalizací stavebního řízení jenom proto, že se tady ptám na to, jak ministři této vlády se postaví, kteří se byli do prsou, že budou agrofertizovat, potvrzenému střetu zájmů na svých úřadech, jo? To se díváme dávno předtím, než jsem byl v této vládě, to se díváme do dob opozičních.

Tak, budeme se bavit o digitalizaci stavebního řízení a myslím, že to není na místě. Já vám můžu říct, jak to teď je. Já jsem se bavil se zástupci architektů, včera jsem sledoval vystoupení na vašem think tanku, kde byl pan Kasl, kde byla nová ředitelka IT. Mimo jiné bych chtěl připomenout, že když se spouštělo to mýtné slavné, tak to bylo spuštěno s 290 chybami a opravovalo se to 19 měsíců. Sama vláda, a byl to pan Trpkoš a ti lidi, kteří teď jsou často citováni, to vyhodnotili, že to je z 80 % hotovo a že to lze dodělat. To, že vláda dává zpátečku, já už tam nejsem osm měsíců, jo... My jsme dodali systémy, které nebyly v pořádku, což jsem přiznal a dokonce jsem se mnohokrát omluvil, ale když tady interpeluju nebo ptám se ministrů této vlády, tak nevím, proč bych tady měl stát a za něco se omlouvat. Ty systémy už od listopadu loňského roku zpracovávají 5000 podání a dělají 3000 rozhodnutí.

Možná musíme ještě řešit jednu věc. Bylo to trošku nešťastné. My jsme na ty úřady poslali bytové domy, což mělo akcelerovat výstavbu bytových domů. Schválil to Senát, šlo to tady v jakési reformě, myslím, že to navrhoval kolega Havránek, ale nedomysleli jsme to. Proč? Protože úřady nižšího stupně vzaly klidně pět let rozestavěné bytové stavby a poslaly je na ORP, takže došlo k dalšímu zpomalení nikoliv kvůli digitalizaci, ale kvůli tomu, že když někdo nechtěl něco dělat, tak to vzal, poslal to na oerpéčko. Takže staly se chyby, já jsem se za ně omluvil. Původní dva projekty za 2 miliardy, které tedy připravovala paní Klára Dostálová, a dokonce o tom hovoří i ten audit a já jsem na ten barák přišel, a to, že tam bylo projektové řízení na celé ministerstvo, nehovoří nic o tom, jak byla personálně zajištěna digitalizace stavebního řízení.

Podle mě by bylo důležitý říci, co teda teď. Podle mě je správné a hospodárné ty systémy dodělat, já nevím, co se dělo za těch osm měsíců, já jenom vím, a objevilo se to opět v médiích, že firma Tekies z Ministerstva práce a sociálních věcí uzavřela jakousi podivnou smlouvu asi na 30 milionů na vytvoření rozhraní napojení systému na Vitu, takzvaný bypass, už to stálo asi 13 milionů - jestli někdo dělá IT, tak mi řekněte, jestli rozhraní jednoho systému, který posílá nějaký dokument s atributy do druhého systému, dneska stojí 13 milionů. Protože na systém pro úředníky po zásahu antimonopolního úřadu bylo vynaloženo pouhých 30 milionů, ačkoliv to zadání bylo komplexní a vysoutěženo to bylo za 180. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP