Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(9.30 hodin)
(pokračuje Ivan Bartoš)

Já mám trošku obavy, že vzhledem k tomu, že ty investice do všech těch systémů byly zatím 400 milionů oproti těm původním 2 miliardám, aby to pokračování těch zbylých 20 procent funkcionalit náhodou nestálo těch 80 procent ceny a nedostali jsme se zase na tu částku.

Jinak vy jste zde hovořil o propadu stavebnictví. Já myslím, že jsem to měl nedávno v nějakém rozhovoru, škoda že tady furt nemáme ani po těch letech ten projektor. Já jsem se podíval na to, jaká je situace v sousedním Německu, kde dokonce byly hypoteční sazby nižší než v České republice - tak mají euro, my ho nemáme - kde žádná digitalizace neprobíhala, kde se žádný nový stavební zákon nezaváděl. Ten propad výstavby je tam větší než v České republice a nedávno někdo přišel s tím průzkumem, respektive dotazníkem centra CE, teď mi vypadlo to jméno, kde i stavitelé hovoří o tom, že čekají v tomto roce 2,5procentní nárůst, zatímco Německo čeká další propad.

Takže když si takhle vedle sebe postavíme ty jednotlivé země, tak propad ve stavebních pracích vlivem ceny stavebních prací, ceny energií, války na Ukrajině šel ve všech státech dolů. V České republice ještě navíc kvůli tomu, že jsme zde měli hypoteční sazby, které šly nad 5 procent. To prostě nesvědčí tomu kupovat si byty a stavět byty. A i sami developeři hovoří o tom, že v momentě, kdy klesají úrokové sazby, a ten trh se samozřejmě nyní oživuje, tak zase lidé si byty kupovat budou, takže ten růst je očekáván.

A myslím, že to byl šéf FINEPu, ale i dalších, hovoří o tom, že problém není, že by neměli povolení. Problém je, že v českém stavebnictví chybí 10 000 lidí, kteří by na těch stavbách pracovali. Ještě za vaší vlády, a já jsem za to velmi rád, když byla tornáda na jižní Moravě, tak ministerstvo - byla to Klára Dostálová, ať vidíte, že nejsem nějakým pouhým kritikem - zahájilo individuální pomoc lidem zasaženým tornádem. Já jsem tam byl po nástupu do funkce a divil jsem se, že řada těch baráků je ještě pod plachtami. Co se za ten rok stalo? Jestli problém je SFPI, že nevyplácí peníze? I tam byl problém při této lokální katastrofě sehnat stavební firmy, které by ty domy renovovaly.

Takže jestli teď je něco problém, a možná bychom se zase měli obrátit na vládu, je, jakým způsobem zlepšit situaci zaměstnávání zahraničních pracovníků v České republice, protože nepředpokládám, že se nám tady během několika let dospěje do dospělosti, do možnosti pracovat třeba na stavbě, 10 000 lidí, kteří znají to řemeslo, kteří umějí stavět domy. Myslím si, že 3D print to zatím nezachrání.

Můžeme v této debatě pokračovat. Můj apel byl zejména na ministry. Nemyslím si, že tady zazní něco dalšího. Já předpokládám, že stejně kdykoliv vystoupím, tak se budeme bavit o digitalizaci stavebního řízení.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Opět vyzvu, aby oslovování bylo opravdu mým prostřednictvím, a ne napřímo. Pokud není už nikdo přihlášen, tak se nyní dostáváme k tomu bodu a je to bod číslo 7 a já ho nyní otevírám.

 

7.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 796/ - třetí čtení

Nyní vnímám, že u stolku zpravodajů bude za navrhovatele pana původně ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku asi zastupující pan ministr. (Ministr Stanjura se hlásí.) A ještě požádám paní zpravodajku garančního výboru, což je výbor pro sociální politiku, paní poslankyni Janu Pastuchovou, aby se taktéž usadila u stolku zpravodajů.

Zkonstatuji, že pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 796/2. Ten byl doručen dne 7. března 2025 a usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 796/3. A nyní tedy dotaz na pana ministra, zda má zájem vystoupit před otevřením rozpravy? Není tomu tak. Otevírám tedy rozpravu, protože ve třetím čtení není třeba zpravodaj. A nyní vnímám přednostní právo v otevřené rozpravě pana předsedy Marka Bendy. Prosím.

 

Poslanec Marek Benda: Vážená paní místopředsedkyně, vážené dámy, vážení pánové, já navrhuji, abychom v tuto chvíli přerušili projednávání tohoto bodu do ukončení bodu 8 a abychom se věnovali školskému zákonu, protože ten pokládám za mnohem důležitější, abychom dokázali nějakým způsobem sdělit našim školám, našim školákům, našim rodičům včetně všech samospráv, jak tedy bude fungovat dál české školství a jestli ty nekonečné obstrukce, které tu zažíváme, budou pokračovat, nebo nebudou. Navrhuju přerušení tohoto bodu do ukončení bodu 8.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Vnímám váš procedurální návrh, pane předsedo Bendo. Přivolala jsem z předsálí kolegyně a kolegy. Současně se jenom táži, zda na tom opravdu trváte, protože jsme v mimořádné schůzi. Tady je stanovené to pořadí bodů. Já tomu rozumím. Já rozumím tomu návrhu. Jenom se prostě chci ujistit.

 

Poslanec Marek Benda: V tom případě, paní místopředsedkyně, přerušení tohoto bodu bez určení času, jestli máte pocit, že to není fér, aby se dnes přerušilo - přerušení tohoto bodu bez určení času. Včera jsme toto dělali také.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Ano, domnívám se, že takto je to čistší, to přerušení bez přesného určení. Všichni víme, o čem budeme hlasovat. Já se jenom rozhlédnu. Ano, je zájem o odhlášení. Všechny jsem odhlásila. Prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami.

 

A já tedy zahajuji hlasování o procedurálním návrhu na přerušení tohoto bodu. Kdo je pro? Nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

hlasování číslo 108 se vyjádřilo 163 hlasujících, pro 82, proti 77. Konstatuji tedy, že tento návrh na přerušení vyslovený panem předsedou Markem Bendou byl přijat.

A to znamená, že my přerušujeme tento bod, kdy je tedy - jenom to zkonstatuji - otevřená rozprava. A já tímto tento bod tedy musím přerušit.

 

A dostáváme se k bodu číslo

 

8.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
/sněmovní tisk 829/ - třetí čtení

Projednávání tohoto bodu jsme opakovaně přerušili dne 12. 3. 2025 na 131. schůzi, a sice v rozpravě. Nyní vnímám, že už se u stolku zpravodajů usadil za navrhovatele pan ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek a zpravodaj garančního výboru, což je pan poslanec Matěj Ondřej Havel.

Připomenu, že pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 829/3, který byl doručen dne 13. února 2025, a usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 829/4. Nyní tedy pokračujeme v přerušené rozpravě a já vnímám přihlášku s přednostním právem paní předsedkyně Aleny Schillerové. Prosím.

 

Poslankyně Alena Schillerová: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Já trošku budu od věci, ale velmi stručně a krátce.

Chci upozornit na jednu věc. Na začátku před zahájením programu vystoupil první místopředseda klubu, poslanec Ivan Bartoš, s tím, že předseda klubu Michálek je omluven. Teď vidím pana předsedu Michálka tady v sále. Takže byla tady jakási dohoda, ať se teda měří všem stejně!

A vzpomínám si, kdy jste dělali problémy jako koalice nám v tomto směru, když je někdo omluven, zastupuje ho místopředseda podle pořadí. My máme velký klub, tak u nás je to složitější. Chápu, že tady je to jednoduché. Nicméně prostě zastupuje ho se vším všudy celý den. A ne že si tady přehazujete přednostní práva, jak se vám to hodí. Chápu, že jste čtyři, že je to složité.

Ale upozorňuju na to, že zneužíváte toho v rozporu s dohodou, která byla učiněna na grémiu vedení Sněmovny. Děkuju. (Potlesk z lavic ANO.) ***




Přihlásit/registrovat se do ISP