Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(10.30 hodin)

 

Poslanec Zdeněk Kettner: Děkuji za slovo. Vaším prostřednictvím bych rád reagoval a navázal na kolegyni Hanzlíkovou, co se týká té efektivity. V rámci debat mi bylo i řečeno, že ti zřizovatelé, že vlastně stát nemá žádné informace, jestli ty prostředky jsou vynakládány efektivně na ty nepedagogické pracovníky a že ten zřizovatel to bude vidět lépe. A teď je otázka. Tím jakoby myslíte, že zřizovatel bude obcházet - nějaký místostarosta nebo pověřený - všechny školy, vezme si papír, tužku a bude si dělat čárky, bude to počítat? Ne! Ty informace se budou předávat elektronicky. A tady já jsem nevěřil vlastním uším, že jako stát nemá informace. Na každé škole už jsou elektronické informační systémy. Každá škola ze zákona dvakrát ročně odesílá matriku, takzvanou tabulku R44, kde jsou veškeré informace obsažené v té škole zaměstnancích, o pedagogických pracovnících, o studentech, o žácích, o jejich národnosti a tak dále. Jakmile jakýkoliv údaj trošičku nesedí, ten systém, toto je prostě x-hodinová práce. Když se zeptáte jakéhokoliv ajťáka i dodavatele toho softwaru, ten učitel nerozhoduje, co se bude odesílat. On jenom ťukne na to tlačítko odeslat informace. Je to otázka maximálně několika hodin, kdy ti programátoři jsou schopni naprogramovat, co v té tabulce R44, co v tom balíčku informací má být odesláno na to ministerstvo.

Tak jako proboha, kde je problém? Místo úplně překopání toho systému, abychom věděli přesná data, jak to tedy skutečně je, udělat to, že zavedeme, že tyto informace budou povinné, ty školy do těch systémů zavedou informace i o svých nepedagogických pracovnících, to znamená, nemůže tam být nějaká kuchařka jako černá duše, protože tam musí být rodná čísla v tom systému a tak dále, oni pošlou první matriku, první tabulku R44 a lusk, během vteřiny má stát přesné informace a přehled o všech svých nepedagogických pracovnících. Proč to děláme (Předsedající: Čas!) takhle složitě? Proč nepoužijeme tento jednoduchý princip?

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Čas, prosím! Děkuji. Poprosím dalšího s faktickou poznámkou, a to je pan poslanec Pražák.

 

Poslanec David Pražák: Pane ministře, odpověď se nedozvíme, z jakého rezortu vám to pan ministr financí přesune nebo z jakých kapitol. Ministři, kteří přiběhli na hlasování, zase odběhli, kterých bych se mohl zeptat, jestli o tom něco vědí, tak já bych se vrátil k jinému nebo šel do jiného soudku. Já vám tady budu citovat teďka jednu nebo dvě věty podle mě z institucí, které jsou podle mě strašně důležité a kterých se to nejvíc týká.

První je Svaz měst a obcí České republiky: "Obce a města nemají aktuálně k dispozici žádnou seriózní analýzu dopadů z hlediska střednědobého výhledu na své rozpočty. Požádali jsme proto ministra financí o poskytnutí tohoto materiálu. Dokud se společně nad touto analýzou nesejdou expertní skupiny svazu a Ministerstva financí České republiky, nelze očekávat změnu rozhodnutí rady svazu, která převod financování nepedagogů na zřizovatele v plném rozsahu odmítá." Říká František Lukl, předseda Svazu.

A druhá instituce: "Jsme přesvědčeni, že stabilní a předvídatelné financování je klíčové pro správné fungování škol a kvalitní pracovní podmínky zaměstnanců. Pouhé odložení převodu financování na později neřeší nejistotu obcí, škol a samotných zaměstnanců. Návrh na převod nadále odmítáme." Sdružení místních samospráv. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Vidím zde další faktickou poznámku - pan poslanec Hubert Lang.

 

Poslanec Hubert Lang: Děkuju, pane předsedající. Já jsem asi před těmi deseti minutami svým dotazem na to, jak to bude financováno od toho září do toho prosince, kdy nám chybí 11 miliard korun, což není určitě malá částka, přinutil pana ministra, aby nám odpověděl, že tedy za 14 dní, během 14 dnů zasedne vláda, takhle jste to nějak interpretoval, a odněkud se přesunou ty finanční prostředky. Potom na to správně kolega Pražák, prostřednictvím vás, pane předsedající, reagoval, když se chtěl dotázat, z jakého rezortu to tedy bude přesunuto, když máme státní rozpočtovou rezervu na nule, to všichni víme, jak jsme dopadli, že jsme na nule s rozpočtovou rezervou.

A před chviličkou proběhlo to procedurální hlasování. Možná pro lidi, kteří to sledují, tak se seběhli poslanci. To je vidět, jak to zase zajímá, takto důležitá věc, řadu poslanců, že přiběhnou jenom, když je procedurální hlasování, přiběhli i někteří ministři. A já bych opět se chtěl zeptat, proč tedy to neodložíme, nebo takhle, z jiného úhlu pohledu. Já pro to nemůžu zvednout nidy ruku, když nevím, z čeho to bude vlastně dofinancováno. My bychom tady měli něco schválit, co nemáme vlastně finančně podloženo, takže nám to plave vlastně půl roku na vodě.

A opravdu by mě zajímalo, který rezort utrpí tedy ztrátu a kolika miliard, aby se to přesunulo do této rozpočtové kapitoly, na které ve státním rozpočtu ty finanční prostředky nebyly. Takže nejsem uspokojen z nějaké odpovědi pana ministra, že imaginárně během 14 dnů se sejde vláda a něco rozhodne. To je takový slib, jak tam říkali kolegové, slibem nezarmoutíš, ano? A my bychom dneska pro to měli tady hlasovat, pro nějaký slib? Není to prostě dofinancované, není to tam rozpočtované, chybí ty prostředky i vlastně na to další první pololetí. Mně to připadá tak jako by, pane ministře, po vás potopa. Bůhví, jak to bude na podzim, kdo vyhraje volby, kdo bude pokračovat, a ve své podstatě jakoby vám to už bylo jedno. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Poprosím pana poslance Kotena.

 

Poslanec Radek Koten: Děkuji za slovo. Já bych tady reagoval rád na své předřečníky, protože vzhledem k tomu, že jsem jak v Zastupitelstvu kraje Vysočina, tak v zastupitelstvu obce, tak vím, jaká je obrovská nejistota, co se týká dofinancování těch nepedagogických pracovníků, protože ty obce se základními školami, jsou to pro ně neplánované výdaje a většinou obec plánuje na nějakou delší dobu, například má naplánovánu kanalizaci nebo nějaké větší stavební úpravy, kde tedy skutečně ty peníze vyšetřit takzvaně nemůže, mnohdy jsou tam tedy vázány i dotační peníze, takže z toho to také financovat nelze. A co se týká škol, které zřizuje kraj, tak tam vlastně my tady všichni tvrdíme, nebo hlavně tedy vy, jak podporujete to školství, chodíte se fotit do těch různých typů škol, celá ta slavná čtyřkoalice, ale když potom dojde tedy na financování nepedagogických pracovníků, tak platí skutečně to, co tady bylo zmíněno. Slibem nezarmoutíš, ale bohužel sliby chyby. To jsme zažili také.

Co se týká té nějaké rozpočtové rezervy. Já si myslím, že Jiřina Švorcová by musela mít skutečně radost, protože jejímu jménu dělá tato vláda, zejména ministr financí, opravdu tedy velkou propagaci, protože takhle švorc Česká republika skutečně už dlouho nebyla. Ten dluh je astronomický, přes tři biliony korun. To se těm předchozím vládám, které zde byly od roku 1990 a potom tedy za samostatného státu České republiky, tak to se skutečně žádné další vládě, takovýto zářez do naší kasy, co se týká dluhu, opravdu nepovedl. Takže bylo by dobré, kdybyste si to vydiskutovali v té vaší čtyřkoalici na vládě, a pak teprve přišli se zákonem tak, abychom to tedy mohli tady projednat. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já vám děkuji a poprosím pana poslance Kotena. Pardon, pana poslance Wenzla. Pan poslanec Lubomír Wenzl, abych byl přesný.

 

Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Mě mrzí, že tady je důležitá novela a točíme se, v uvozovkách, jak polystyren pod splavem při projednávání jedné části, na které pan ministr prostě urputně trvá, byť tam byla, a je to navíc přílepek. Je to financování nepedagogů.

Stále, pakliže se něco nezměnilo v názoru pana ministra, tak platí, že tedy na zřizovatele by financování těchto zaměstnanců mělo přejít od 1. ledna 2026. V prvním čtení této novely jsem upozorňoval na to, že jsem z obce, kde jsem si nechal zjistit, že v případě, že by to platilo od 1. září letošního roku, tak za ty čtyři měsíce do konce roku to je náklad pro obec zhruba - která je zřizovatelem základní a mateřské školy - milion korun ročně. Dobře, to je letošek. Vy jste přislíbil, že za 14 dní bude v tomto jasno. Peníze budou pro letošek, ale ptám se potom, co od 1. ledna 2026, protože v okamžiku, kdy od 1. ledna nabyde účinnosti tento zákon, tak pro naši obec při 60milionovém rozpočtu je to náklad, se kterým zatím se nepočítá, ve výši zhruba 4 milionů korun za rok, a já jsem přesvědčen, že ty 4 miliony ta obec, a naše obec se rozvíjí, tak určitě by dokázala utratit, smysluplně utratit jinak, a ne počítat se 4 miliony korun na financování nepedagogů v příštím roce. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji a poprosím paní poslankyni Hanzlíkovou.

 

Poslankyně Jana Hanzlíková: Děkuji za slovo. A ještě se vrátím stále tedy k tomu převodu financování nepedagogických pracovníků. Už tady bylo zmíněno, že k tomu neexistuje žádná dopadová analýza, která se týká financování. Takže opravdu v tom terénu to vytváří velkou nejistotu, protože sami zřizovatelé vůbec netuší, kolik vlastně financí by na tuhle oblast měli. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP