Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(10.50 hodin)
(pokračuje Vít Vomáčka)
Jako dlouholetý starosta jsem přesvědčen, že ano. Vedou mě k tomu naprosto pragmatické důvody, jako to, že města, obce jako zřizovatelé dávají takzvaný neinvestiční příspěvek té základní škole, a pak se o ten majetek stará někdo, na které ta obec vlastně nemá žádné páky. Nejsou to její zaměstnanci, ale starají se o jejich majetky. To mi připadá jakoby nesmyslné. Takže já jsem jednoznačně pro, aby nepedagogičtí pracovníci, ale já to řeknu na rovinu, já bych byl i pro, aby i pedagogičtí pracovníci byli zaměstnanci obce. Neměl bych s tím sebemenší problém. Vyrůstal jsem v rodině učitelský, takže k tomu a i sám jsem učil a zkušenosti starosty mi něco říkají.
Co se týče toho financování, tak samozřejmě my vstupujeme na velmi tenký led v této Sněmovně, protože svým způsobem jsme ve střetu zájmů. My jsme ve střetu zájmů, protože my tady máme zastupovat - konkrétně třeba starostové, jako opravdu, a oni to tak dělají, což si myslím, že není vždycky úplně správně, protože my jsme, abychom zastupovali všechny občany a ti starostové samozřejmě bojují za to, aby ty jejich školy měli své výhody a tak dále. A pak jsme tady my jako poslanci, kteří máme různé informace a já třeba, myslím si, že i kolega Pražák, prostřednictvím pana předsedajícího, byl minulý týden na zastupitelstvu Libereckého kraje, kdy vlastně ty kraje... (Předsedající: Čas, máme.) Tak já se přihlásím ještě jednou, děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Pan poslanec Wenzl.
Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vaším prostřednictvím ke kolegovi Berkimu. Já rozumím tomu, ale neměl by být ten postup správný ten, že nejdříve uděláme změnu RUDu, máme nějaký základ a na základě toho můžeme potom měnit financování? To je můj názor. Nejdřív RUD a pak měňme financování.
A vůči panu kolegovi Salvetrovi, vaším prostřednictvím, máme příslib. Já myslím, těch příslibů jsme slyšeli nejenom my, občané, ať to bylo již před volbami v roce 2021 jak, bude konat tato vláda, a prostě skutek utek. A já prostě proto jsem dal ten návrh před, já nevím, tou půlhodinu, abychom tento bod přerušili, protože já nevěřím tomu, že tady bude nějaký relevantní návrh nebo nějaké řešení, jak tato problematika bude řešena do budoucna. Takže nevěřím tomu, proto si myslím, mohlo být zcela legitimní sejít se tady za tři týdny, měli bychom týden poté, co vláda přijme nějaké usnesení a byly by peníze, pakliže teda vláda je najde, byly by na stole. A můžeme se posunout dál. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Pan poslanec Kettner.
Poslanec Zdeněk Kettner: Děkuji. Já bych s dovolením reagoval na jednoho ze svých předřečníků, který říkal, že se těžko predikuje, co se týká těch financí. Ano, to máte pravdu. A já nerozumím tomu, proč takto zásadní novela, která ovlivní budoucí generace, protože školství je o budoucích generacích, proč se to dělá na konci volebního období a v okamžiku, kdy je jednoznačné, že velká část Poslanecké sněmovny je prostě proti. My jsme tady měli dvě minimálně novely školského zákona, které byly prodiskutovány napříč politickým spektrem, a prošlo to hladce, protože jsme se shodli, že to je dobré pro tu budoucnost toho školství. Tady se jednoznačně ukazuje, že je to na poslední chvíli. Proč se to nepřenechá příštímu složení Poslanecké sněmovny, proč se ta novela neotevře hned na začátku volebního období, aby byl dostatek času to doladit tak, abychom se shodli?
A ohledně toho, že se to těžko predikuje. Teprve se blíží konec současného školního roku. Máme dva měsíce prázdnin a potom se bude posílat ta tabulka R44. Takže máme spoustu času udělat to, že se dá pokyn, jaké informace ty školy o nepedagogických pracovnících do těch svých elektronických systémů mají zadat, aby ty firmy, které to dodávaly, měly dostatek času upravit ten software tak, aby ta data byly relevantní. A v září, vlastně v období voleb, ministerstvo bude mít tvrdá data a přehled. A to jsou další data, s kterými by ta nová Poslanecká sněmovna mohla pracovat a byl by dostatek času na setkání a na profesionální setkání na pracovní skupiny, abychom ten systém mohli doladit. A je možné, že najdeme konsenzus, že to skutečně převedeme na ty obce. Ale musí to být systémově, musí to být ve shodě tak, aby se do toho zákona potom nešahalo s každými dalšími volbami.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já vám děkuji a poprosím pana poslance Berkiho. Poté je přihlášen pan poslanec Vomáčka, poté paní poslankyně Knechtová, stále faktické poznámky. Prosím.
Poslanec Jan Berki: Jenom prostřednictvím vaším si dovolím říct, že panu Wenzlovi odpovím, ale až v příspěvku, protože se mě ptal v podstatě na názor a ve faktických poznámkách, znovu to opakuju, podle jednacího řádu nemají zaznívat názory.
Jenom chci fakticky upřesnit panu poslanci Vomáčkovi, vaším prostřednictvím, že ten samotný pozměňovací návrh ale nenavrhuje převod zaměstnavatele, ale pouze financování. To, kdo bude zaměstnavatelem, je pořád na dohodě zřizovatele a školy, stejně jako je tomu nyní.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já děkuji. Pan poslanec Vomáčka.
Poslanec Vít Vomáčka: Děkuju za slovo. Já to teďko trochu odlehčím, já jsem teďko to komunikoval s panem Pražákem, prostřednictvím předsedajícího, co tady řeknu. A on mi říkal, ani tam nelez, protože jako ti ti dají sodu, jo? Takže... Hlavně starostové. Šlo mi o ten pohled. My tady jsme jako poslanci a samozřejmě měli bychom primárně se dívat na to, jak jakoby hospodaří ten stát. A když tedy vedle toho pak samozřejmě starostové, a je úplně jedno, odkud starostové jsou, tak samozřejmě ti tedy jako bojují za ty starosty. A třeba na tom zastupitelstvu Libereckého kraje a já jim to nezávidím, já to nezávidím nikomu, určitě věřím v to, že ty přebytky, které se dávají do letošního rozpočtu v Libereckém kraji, to bylo konkrétně 315 milionů korun a zdůvodněné to bylo tím, že vlastně ten Liberecký kraj nebyl schopen utratit ty peníze, co měl. To bylo zaprvé. A za druhé, že ceny energií byly podstatně nižší, než se plánovalo.
A já opravdu sem jdu s velkou pokorou, že nějakým způsobem i třeba právě to financování nepedagogických pracovníků bychom s tím přihlédnutím, jak na tom dneska ty samosprávy jsou, měli najít nějakou společnou cestu. Ale mně 65 let, ale neustále tady od svého narození vlastně slyším jenom to stát, ať to zajistí stát, to je stát. No, ale kdo jsme stát? Stát jsme my. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Poprosím paní poslankyni Knechtovou.
Poslankyně Lenka Knechtová: Pane místopředsedo, děkuji za slovo. Já bych navázala na pana kolegu Vomáčku. No, to je právě ono, to je ten střet zájmů. Někteří jsme tady starostové, kdyby tady bylo víc ředitelů škol, tak tady budou vystupovat ředitelé škol, protože taky mají svůj úhel pohledu, a proto si myslím, že vznikla strategie 2030 plus. Bohužel teď si ji trošku jako Ministerstvo školství vykládá jinak než tak, jak jsme to viděli, když se ta strategie schvalovala a byla průřezová. A proto si myslím, že by neměly tyhle věci probíhat pozměňovacími návrhy, ale měly by být na základě jasného podkladu z Ministerstva školství, který je prodiskutován nejenom se starosty, řediteli škol, ale i s veřejností, protože ti nepedagogové jsou taky zaměstnanci, mají taky, řeknu, určitá svá práva a názory, a pak bychom o těch věcech měli jednat. Ale tohle to je prostě, jak bylo řečeno na konci volebního období, bez nějakého řádného projednání a podkladu. Děkuji.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuju. Pan poslanec Pražák.
Poslanec David Pražák: Pane kolego, nech mě na pokoji. No, tak jsi neměl vystupovat. S prominutím, prostřednictvím (Předsedající: Pane poslanče...) pana předsedajícího. Ano.
Pane kolego Vomáčko, měl jste si nejdřív nastudovat materiály. Požadavek rezortu byl půl miliardy. Rozdělili jsme 315 milionů, takže tam ještě 200 milionů chybí k tomu, abychom uspokojili ty rezorty. To je první věc. A druhá věc. Ze SFDI jsme dostali 0 korun na dvojky a trojky, takže z toho minulého hávéčka, co jsme tam měli před dvěma měsíci, jsme vzali 160 milionů na to, abychom aspoň opravovali silnice i v těch vašich Kravařích.
Místopředseda PSP Karel Havlíček: Děkuji. Paní poslankyně Berkovcová, poté pan poslanec Rais a poté paní poslankyně Hanzlíková. Stále jsme ve faktických poznámkách. Prosím.
Poslankyně Jana Berkovcová: Děkuji. Já zareaguji na své předřečníky, asi nejvíce taky na pana kolegu Vomáčku. Tady neustále slyšíme poslední roky stížnosti na to, že české školství je příliš decentralizováno, rozdrobeno. Ale k čemu přispěje tento krok, když hodíme financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele? ***