Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(13.50 hodin)
(pokračuje Lubomír Wenzl)
Co se týče pravomocí a povinností školské rady, tak ta se vyjadřuje k návrhům a naplňování školních vzdělávacích programů schvaluje výroční zprávu... (Hluk v sále.)
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Kolegyně, kolegové, prosím o ztišení, aby pan poslanec mohl se soustředit na svůj příspěvek a aby byl slyšet.
Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji. Dále schvaluje školní řád, navrhuje změny, schvaluje pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání žáků, podílí se na zpracování koncepčních záměrů rozvoje školy, projednává návrh rozpočtu a navrhuje opatření ke zlepšení hospodaření, projednává inspekční zprávy České školní inspekce, podává podněty a oznámení řediteli školy, zřizovateli, orgánům vykonávajícím státní správu ve školství a dalším orgánům státní správy, podává návrh na vyhlášení konkursu na ředitele školy. A teď, co mě v tomto zaujalo. Podle novely, pakliže by byla schválena, tak do školské rady by mohli být voleni i nezletilí od 15 let věku, kteří budou moci rozhodovat o chodu školy, odvolání ředitele a tak dále, přesto, že nemají žádný, řeknu natvrdo, nějaký právní postih za své jednání. Navíc, a to ještě zásadnější změna, by mohli od tohoto věku i volit členy školské rady. Já bych chtěl dát jeden příklad, kdy mně to připadá nešťastné takto a pokud to bude, pakliže stále se bude trvat na tom, že tento věk by tam měl zůstat, tak může se stát, že bude ředitel školy kvalitní, dlouholetý pedagog, škola pojede, vzdělání tak, jak má dát (být), ale může se dostat trošku do nelibosti některých žáků tím, že někomu nebudou vyhovovat tvrdší nároky na ně jako na studenty, na žáky, dále, nebo že by chtěli žáci mít zahájení školní výuky od 9 hodin a tak dále, a toto, pakliže by školskou radou bylo schváleno, tak to má dopad na tu školu, na toho ředitele.
Druhý takový podnět z těch diskusí s řediteli základních a středních škol je ten, co se týče České školní inspekce ponovu, pakliže by toto tam bylo schváleno, kdy v původním návrhu, a na rovinu je třeba říci, že to zmizelo, nebo je tam pozměňovací návrh, že tomu by tak být nemělo, a to je, že pokud Česká školní inspekce zjistí, že závažně chybovala škola, tak může navrhnout odvolání ředitele a zřizovatel, tedy já nevím, vedení obce, kraj nebo další, se s tím nyní řídit nemusí, ale ponovu by tento návrh měl být, že zřizovatel by musel odvolat. Znovu opakuji, toto už tam není, nebo respektive je tam pozměňovací návrh, aby toto z té novely zmizelo, takže tam, pakliže by to mělo být v tom původním znění, došlo by zase k tomu, že může být ředitel, který po celou dobu své funkce plnil bez problémů výchovně vzdělávací proces, plnil zadání ministerstva, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, zřizovatel a tak dále, tak při jednom jediném pochybení by ho zřizovatel musel odvolat a vypsat konkurs na nového ředitele. Domnívám se, že to bylo opravdu nešťastné, a předkladatel návrhu nebo té novely já si na to nepamatoval, kdy opravdu ta Česká školní inspekce přijde a zjišťuje nějaký stav na základě nějakého problému, kdy tedy do té školy nebo toho zařízení přišla a nebrala v potaz vůbec delší časové období, kdy ten ředitel, ten vedoucí organizace byl ve své funkci. Takže toliko za mne k tomuto. Já ještě bych chtěl ocenit pana ministra, protože je jeden z mála z mého pohledu, který vystupuje aktivně, reaguje na ty, ať jsou to projevy, nebo respektive nějaká stanoviska, ať jsou to faktické poznámky a tak dále. Na rozdíl od některých svých kolegů, kteří zpravidla to tady v uvozovkách vysedí, hrají možná bobříka mlčení a reagují až poté, co je ukončena rozprava, kdy už není na ni není možnost reagovat. Takže díky, pane ministře a děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane poslanče, nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Jan Berki. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jan Berki: Děkuju. Opět si dovolím, vaším prostřednictvím, paní předsedající, některá upřesnění. Pořád je potřeba mít na paměti, že školská rada má třetiny, kdy žáci nebo jejich zákonní zástupci jsou pouze jednou třetinou té rady, to znamená, na tom návrhu by se musela shodnout většina. A připomínám, že tou druhou třetinou jsou zástupci zřizovatele a tou třetí jsou zástupci pedagogického sboru. A co se týká České školní inspekce, je pořád potřeba mít na paměti, že to je orgán, který stát určil k tomu, aby posuzoval kvalitu té práce na té škole, a zároveň bych ji nepodceňoval v tom, že by Česká školní inspekce rozhodovala jenom na základě, řekněme, jednoho okamžiku a nezvážila celý kontext, to bych opravdu si myslel, že takto Česká školní inspekce nefunguje.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji. Na vaše vystoupení bude reagovat s faktickou poznámkou pan poslanec Lubomír Wenzl. Prosím, máte slovo.
Poslanec Lubomír Wenzl: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně, vaším prostřednictvím, ke kolegovi Berkimu a ostatním. Nechtěl jsem, abych byl pochopen tak, že znevažuji práci České školní inspekce. Já ji vnímám jako důležitý orgán, tak jak jiné inspekce v rámci jiných rezortů. Takže toliko na upřesnění. Díky.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Ano, děkuji. S přednostním právem pan ministr Bek. Prosím.
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Mikuláš Bek: Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, páni poslanci, ta otázka zapojení nezletilých mladších lidí do fungování institucí je podle mě důležité politické téma, které si zaslouží širší debatu, než je debata nad školským zákonem. Já jsem ještě v roli ministra pro evropské záležitosti měl možnost moderovat v radě diskusi o případném rozšíření volebního práva do Evropského parlamentu pro starší 16 let a ta diskuse byla vlastně velmi zajímavá. Zajímavé na tom bylo zejména to, že se rada nerozdělila mezi levici nebo pravici nebo podle tradičních politických dělítek, ale rozdělila se mezi ty, kteří s tím mají zkušenost a kteří nemají, a těmi zastánci byli Rakušané z Volkspartei, tedy z lidové strany, zatímco odpůrci byli nezřídka třeba z levicové části spektra. Já to říkám proto, abychom o tom vedli klidnou diskusi.
Je samozřejmě důležité mít na paměti to, že mají-li vyrůstat z našich mladých lidí sebevědomí občané, tak je důležité, aby jejich podíl na správě té instituce, kde se vzdělávají, byl významný, a máme dobrou zkušenost se školními parlamenty. Já jsem opakovaně jednal s různými zástupci studentů a myslím si, že tenhle krok je vlastně správný. Já mám samozřejmě zkušenost osobní spíš z vysokoškolského prostředí, kde ale také platí, že to byli často zástupci studentů, kteří přinášeli impulsy pro nějakou proměnu těch institucí pozitivním směrem. Tak já musím říct, že jsem velkým advokátem toho, abychom v případě středoškoláků snížili tu věkovou hranici, protože pokud byli v těch radách pouze osmnáctiletí, tak to znamenalo, že to byli vlastně maturanti, kteří už zpravidla měli spoustu starostí s přípravou na maturitu, ale do toho samotného chodu té školské rady se vlastně mohli zapojit úplně minimálně. Prosím o jistou vstřícnost a důvěru v ty mladé lidi.
Místopředsedkyně PSP Věra Kovářová: Děkuji, pane ministře. Nyní vystoupí paní poslankyně Lenka Knechtová v rozpravě, připraví se paní poslankyně Babišová. ***