(Schůze pokračovala v 9.00 hodin.)
Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den přerušené 134. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás zde srdečně vítám.
Jako vždy, aby byla zaznamenána naše účast, vás všechny nejprve odhlásím a požádám, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami, popřípadě žádám, abyste mi oznámili, kdo potřebujete vydat kartu náhradní.
Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci a poslankyně: omlouvá se Andrej Babiš z celého jednacího dne z osobních důvodů, Romana Bělohlávková do 10 hodin z osobních důvodů, Ondřej Benešík z celého jednacího dne z důvodu zahraniční cesty, Kamila Bláhová od 17 hodin z pracovních důvodů, Martin Dlouhý z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Romana Fischerová z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Josef Flek z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Pavla Golasowská od 15 hodin do 17.30 z pracovních důvodů, Vít Kaňkovský z celého jednacího dne ze zdravotních důvodů, Jiří Kobza z celého jednacího dne z důvodu zahraniční cesty, Jan Lacina do 12 hodin z důvodu zahraniční cesty, Lubomír Metnar z celého jednacího dne z pracovních důvodů a Vít Vomáčka z celého jednacího dne z pracovních důvodů.
Z členů vlády se omlouvají Martin Baxa do 10 hodin z pracovních důvodů, Jana Černochová do 14.30 hodin z pracovních důvodů, Martin Dvořák od 11 hodin z pracovních důvodů, Petr Hladík z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Marian Jurečka z celého jednacího dne z důvodu zahraniční cesty, Petr Kulhánek z celého jednacího dne z pracovních důvodů, Vít Rakušan od 14 hodin z důvodu zahraniční cesty a Lukáš Vlček do 12 hodin z pracovních důvodů.
Ještě připomenu, že tato schůze byla svolána podle § 51 odst. 4 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny a podle § 54 odst. 7, takže nelze rozšiřovat již schválený pořad.
A dále připomínám, že 5 minut po skončení nebo přerušení této 134. schůze bude pokračovat přerušená 139. schůze Poslanecké sněmovny.
A nyní bychom měli pokračovat v projednávání přerušeného bodu - jenom zde mám přihlášku s přednostním právem písemně paní předsedkyně Aleny Schillerové - stahuje.
A já tedy mohu otevřít bod
8.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony /sněmovní tisk 829/ - třetí čtení
Projednávání tohoto bodu jsme opakovaně přerušili, a to naposledy dne 7. května 2025 na 134. schůzi v rozpravě.
Nyní děkuji panu ministrovi školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláši Bekovi, že už zaujal své místo. Ještě poprosím pana zpravodaje, to je pan poslanec Matěj Ondřej Havel.
Připomínám, že pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 829/3, který byl doručen dne 13. února 2025, a usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 829/4.
Ještě konstatuji, že Poslanecká sněmovna stanovila, že hlasování o podaných návrzích a o návrhu zákona jako celku proběhne dnes od 12 hodin.
A my tedy nyní budeme pokračovat v přerušené rozpravě. 7. května 2025 byla ve svém vystoupení přerušena paní poslankyně Lenka Knechtová. Táži se vás nyní, paní poslankyně, zda chcete pokračovat? A já nyní žádám, kolegyně, kolegové, o klid, ať má paní poslankyně důstojný prostor pro své vyjádření - prosím, vidím tam hlouček na pravé straně.
Poslankyně Lenka Knechtová: Vážená paní místopředsedkyně, děkuji za slovo. Já bych navázala na svou první část projevu. My jsme se posledně bavili o tom, že ministerstvo chce převést zřizovatelům jen tolik peněz na nepedagogické pracovníky, kolik na ně posílá školám nyní, nikoliv kolik v současnosti činí skutečný objem jejich platů, protože my jsme si tady mnohokrát i na plénu Poslanecké sněmovny řekli, že bohužel dochází v praxi k financování nepedagogických pracovníků v rámci odměn pedagogických pracovníků, takže pokud by se platy kuchařek a ostatních pracovníků neměly snižovat, budou muset obce ve svých rozpočtech najít dodatečné finanční prostředky.
A já bych se ráda obrátila na pana ministra s následujícími dotazy v souvislosti s přijímanou novou legislativou: Částka 500 korun na pomůcky pro žáka v prvním ročníku základní školy půjde tedy, pane ministře, prostřednictvím rozpočtového určení daní, anebo zůstává v ostatních neinvestičních výdajích přes státní rozpočet?
Druhá otázka: Již nyní je praxe taková, že v případě rozpočtového určení daní na provoz škol dostávají obce a města na žáka nebo na dítě částku, ale jednotlivým školám může přijít financí méně. Jak tomu bude v případě převodu ostatních neinvestičních výdajů a financí na platy nepedagogických pracovníků, když začnou být financovány prostřednictvím rozpočtového určení daní?
A třetí dotaz: Jaký bude mít vliv převod ostatních neinvestičních výdajů a financí na platy nepedagogických pracovníků do rozpočtového určení daní na financování soukromých a církevních škol? Budou finance v odpovídající výši dostávat tyto školy nadále prostřednictvím státního rozpočtu, nebo prostřednictvím rozpočtového určení daní od obcí a krajů, nebo se budou muset financovat například ze školného od rodičů dětí a žáků? V kapitolním sešitě ke státnímu rozpočtu MŠMT na rok 2025 je v této souvislosti uvedeno, že nejsou pokryty tyto finance ve výši 2,4 miliardy korun u soukromých škol a 0,2 miliardy korun u církevních škol.
Já bych ráda taky tady znovu informovala o tom, že Ministerstvo školství dostalo od petičního výboru Poslanecké sněmovny petici za zachování financování nepedagogických pracovníků ve školství ze státního rozpočtu, a tam tedy jednoznačně nepedagogičtí pracovníci jsou nezbytnou součástí vzdělávacího systému a jejich činnost přímo ovlivňuje kvalitu vzdělávání a zabezpečení provozu školy a bezpečnost žáků. Přesun financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele, obce a kraje vede k nerovnostem mezi školami a může negativně ovlivnit chod škol, zejména v méně ekonomicky silných regionech. Nedostatečné financování těchto pracovníků ohrožuje stabilitu školního prostředí a může vést k problémům s personálním zajištěním škol.
Takže bych ráda oslovila pana ministra s tím, jak se na Ministerstvu školství vypořádali s těmito podněty, které byly předány ministerstvu v rámci petice, která byla doručena petičnímu výboru.
Za mě je důležité zachovat centrální financování nepedagogických pracovníků v regionálním školství, případně zajistit stabilní a spravedlivý systém financování, který nebude závislý na finančních možnostech jednotlivých zřizovatelů. ***