Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(11.10 hodin)

 

Poslanec Jan Bureš: Děkuji, pane místopředsedo, za slovo. Já si neodpustím pár reakcí.

Kolega Babka tady mluvil o tom, že chceme rozbít bezzásahová území. Tak bych se ho chtěl zeptat, kde sebral ten pojem bezzásahové území? Protože nikde v žádných předpisech žádný takový pojem není. A každý ředitel národního parku si ho vykládá po svém. Někdo ty stromy vytěží a odveze je pryč, třeba do Německa nebo do Rakouska, aniž by tam vysadil jediný původní druh, jediný původní stromeček. Někdo jiný se k tomu zase chová lépe, někdo jiný tam skutečně ty stromy vysadí. Někdo jiný je zase pokácí nebo nechá je popadat, oni pak shoří. Holt to se třeba stane v Českém Švýcarsku, tisíc hektarů tam shoří. Každý z ředitelů si tento pojem bezzásahovosti vykládá po svém.

Tak by mě zajímalo, kde pan kolega Babka sebral tenhleten pojem bezzásahovost a co si pod ním, pane kolego Babko, prostřednictvím pana místopředsedy, představujete?

Pan kolega Babka taky tady mluvil o tom, že za pana ministra Brabce měli ředitelé národních parků důvěru obcí, jestli jsem tedy dobře poslouchal. Byl tam takový chvilku šum. Kdyby měli důvěru obcí, tak tady dneska nemáme dopis od obcí, které jsou v národních parcích, které právě se vůči tomu, jakým způsobem fungují správy národních parků, vymezují.

Pan kolega Janulík, ten mi mluvil ve své podstatě dost z duše. On říkal o tom, že to je byznys. Já si nemyslím, že to je byznys. No, možná zčásti to byznys je. Vytěžit nepůvodní stromy, to je přece to, co chtějí ty ředitelé národních parků, vytěžit nepůvodní a vysadit původní. No, bohužel se nám to na té Šumavě nestává. Na té Šumavě se vytěží ty původní, tedy ty nepůvodní, pardon, ty smrkové monokultury, a už se tam nic nového nesází. Místo toho, aby se na tomhletom nějakým způsobem pracovalo, tak se zlikvidovaly školky, které tam fungovaly po dlouhá léta a za velké peníze se dělaly. Díky.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Také děkuji. Nyní paní poslankyně Marie Pošarová s faktickou poznámkou a připraví se pan poslanec David Pražák. Prosím, paní poslankyně.

 

Poslankyně Marie Pošarová: Děkuji za slovo. Já budu reagovat ještě na poslední slova pana ministra Hladíka, prostřednictvím vás, předsedajícího.

Když jste řekl, že jakých 29 obcí? Tak to byl právě svazek obcí Křivoklátsko, o kterém jsem mluvila, že to sdružuje tedy 29 místních obcí. Nemluvila jsem o dotčených obcích, co se týče, já nevím, katastrálního území, nebo to, takže abyste to věděl přesně. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní pan poslanec David Pražák s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec David Pražák: Dobré dopoledne, pane ministře, pane předsedající, paní zpravodajko. No, pane ministře, já bych se chtěl zeptat, jakým způsobem, nebo spíš z pozice předsedy podvýboru pro lesní hospodářství, jakým způsobem bude mít vliv vyhlášení Národního parku Křivoklátsko na hospodaření státního podniku Lesy České republiky v tomto území? Chybí mi tady pan ministr zemědělství. Škoda, že tady teďka není. A mě by fakt zajímalo, kde ten výpadek tam budeme kompenzovat?

Dneska tam funguje lesní závod Křivoklát, který dokáže fungovat samostatně. Spravuje nějakých 13 870 hektarů státního lesního majetku a k tomu ještě dělá přes tisíc hektarů odborné správy pro obce a drobné vlastníky. Funguje víceméně s ročními tržbami 110 milionů korun. Mě by zajímalo, pokud by byl vyhlášen národní park, kde ty peníze tento lesní závod získá jinde, když nebude moct těžit tak, jak tam těžil doteďka, a provádět tu hospodářskou činnost?

Protože vlastně činnost lesní správy v tuto chvíli je samofinancovatelná absolutně, kromě nějakých 6 milionů, které vlastně musí, mají omezení výše kvůli ochraně přírody a krajiny. Tak by mě zajímalo, jakým způsobem to máte vymyšlené. Protože oni dneska fungují v nějakém režimu, mají tam nějaké zaměstnance, kteří jsou rozděleni do těch svých oborů, do toho svého území. A prostě to funguje. A vy chcete rozbít něco, co prostě funguje a co ani ty samosprávy, jak jsme slyšeli, vlastně nechtějí. Tak by mě zajímal ten vliv Národního parku Křivoklátsko na fungování lesního závodu Křivoklát v tomto území. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče. Vzhledem k tomu, že žádné další faktické poznámky nejsou přihlášeny, tak poprosím pana ministra s přednostním právem o vystoupení. Prosím.

 

Ministr životního prostředí ČR Petr Hladík: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, páni poslanci, krásné dobré dopoledne. Já se pokusím reagovat na paní poslankyně a pány poslance, mé předřečníky, a odpovědět ty věci tak, jak byly položeny.

Tady ta novela je postavená na třech oblastech. Je to běžné, že u novely není jenom jedna problematika, ale jsou tam tři problematiky. Je to otázka národního parku a změn principu rad národních parků a posílení práva obcí. Druhá je takzvaná druhová ochrana, není to ochrana přírody, ale druhová ochrana, kdy se mění ten princip z ochrany jednotlivce na ochranu biotopu jako takového. A třetí je ochrana stromů a stromořadí v intravilánech měst a obcí.

Druhou záležitost, já nechci rozporovat ty petice. Ona je petice pro, je petice proti. V těch obcích, opravdu 16 obcích, v jejichž katastrech národní park bude, ani jedno zastavěné sídlo, tak je 16 000 obyvatel. Ale určitě se, omlouvám se, prostřednictvím pana předsedajícího, nedá tvrdit, že těch 13 000 je z těch 16 000 z těch 16 obcí.

Potom bych rád reagoval na pana poslance Babku, prostřednictvím pana předsedajícího. No, ten systém, tak jak máme dneska nastavený, správu národních parků, je nastavený od dob pana ministra Brabce. To byla takzvaná novela národních parků, nebo novela stočtrnáctky, která se věnovala národním parkům. Od té doby velká parková novela funguje a my ji nějakým způsobem ani neboříme, ani nerušíme. Chci znovu zdůraznit, že jak ve vládním návrhu, tak v pozměňovacích návrzích, které jsou koaličně předloženy, tak nic takového není.

Co se týká krátké reakce, prostřednictvím pana předsedajícího, na pana poslance Helebranta, ten materiál o mapování biotopů je veřejně dostupný na stránkách Agentury ochrany přírody a krajiny. Mapují se tak všechny biotopy v České republice, a to Křivoklátsko, tak jak o 51 procentu původních nebo člověkem málo pozměněných ekosystémech, jak jsem o nich hovořil, tak tam najdete.

Co se týká cyklotras a cyklistických stezek, tak ty budou dělány opatřením obecné povahy. Schvaluje to rada národního parku, nebo projednává to rada národního parku a již obcím a samosprávám s nimi je detailně ten systém cyklostezek a stezek pro cyklisty projednáván.

Co se týká krátké reakce, prostřednictvím pana předsedajícího, na pana poslance Janulíka, já chci zdůraznit, že u CHKO se nemění vlastnická, respektive struktura správy, to znamená, CHKO zůstává správa a majetkové hospodaření, i když se jedná o lesy v majetku České republiky na lesích České republiky, tam se prostě nemění ta správa směrem na Ministerstvo životního prostředí.

Prostřednictvím pana předsedajícího, reakce na pana poslance Pražáka: Jednoznačně dneska Lesní správa Křivoklát zaměstnává některé zaměstnance. Nově vzniklý národní park samozřejmě umožní přejití těchto zaměstnanců pod národní park jako takový. Dál tam samozřejmě lesní hospodaření bude. Bude pokračovat tak, jak je navrženo již v dokumentech, které bude budoucí rada národního parku schvalovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane ministře. Mám zde dvě faktické poznámky, první pan poslanec David Pražák, potom pan poslanec Tomáš Helebrant a další. Prosím.

 

Poslanec David Pražák: Děkuju, pane předsedající. Pane ministře, mě zajímá, kde vezme lesní závod Křivoklát těch 110 milionů korun, které tam dneska mají zisku z toho hospodaření, který jim tam prostě bude chybět? Chci slyšet, že to nikomu asi vadit nebude. Nebo kde je prostě vezme na ten svůj provoz? To, že tam budou přesunuti i zaměstnanci nějakým způsobem, tomu rozumím. Ale kde vezme, když nebude moct klasicky hospodařit, kde vezme ten zisk nebo ty tržby 110 milionů korun, které tam dneska normálně má? To podle mě nezaznělo a je potřeba to slyšet. Děkuju.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další faktická poznámka, pan poslanec Tomáš Helebrant, a připraví se pan poslanec Ondřej Babka. Prosím.

 

Poslanec Tomáš Helebrant: Děkuji za slovo. Děkuji za odpovědi, pane ministře. Nicméně u těch cyklostezek bude se to řešit opatřením obecné povahy, ale určitě dojde k nějaké redukci. Jestli máte nějakou predikci, k jakému dojde omezení? Protože v CHKO můžou cyklisté jezdit po všech lesních cestách. Předpokládám, že tím opatřením obecné povahy nebudou v tom zahrnuty všechny lesní cesty. Jestli máte nějakou predikci, jak se to omezí?

Nedostal jsem odpověď pro ty vodáky, jak to bude s tou splavností, jestli mi řeknete? Děkuju. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP