Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(11.20 hodin)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji a nyní pan poslanec Ondřej Babka. Prosím, máte slovo.
Poslanec Ondřej Babka: Děkuji za slovo. Já si dovolím odpovědět nebo reagovat na pana kolegu Bureše. On tady mluvil o tom dopisu, který podepsali někteří starostové z národních parků. My jsme ho samozřejmě četli. Já si dovolím jenom tvrdit, že myslím, že ho podepsalo 8 z 22 šumavských starostů v národním parku, a dokonce jeden starosta z Českého Švýcarska, obce, která podle mě není v národním parku, já jsem si to nestihl ověřit, nicméně chápu nějaké to vyjádření frustrace či nespokojenosti, které v tom dopise jsou uvedeny, nicméně se domnívám, že některé ty problémy jsou tam popsány trošku zjednodušeně nebo zkresleně, co se třeba týče právě těch bezzásahových zón, na které jste se dotazovali. Já se domnívám, že to je naprosto standardní součást nějaké ochrany lesů, díky které se obnovují přirozeně, stabilně a odolněji než při umělé výsadbě. A myslím si, že národní parky a jejich části jsou... Nebo kde jinde by ty bezzásahové zóny měly být než tam?
V tom dopise se například tvrdí, že úředníci národních parků rozhodují svévolně, což samozřejmě nemůže být pravda, protože by jednali proti zákonu tak, jak je dnes nastaven, kde obce musí každou věc připomínkovat.
Stejně tak, jako když se bavíme o nějaké, nebo ten dopis zmiňuje nějakou šikanu občanů, tak to jsou, si myslím, až dost silná slova na to, aby je někdo v takto otevřeném dopise psal, a možná něco takového by mělo být podepřeno nebo podloženo nějakými důkazy. Dokonce si myslím, že ředitelé národních parků nepovažují nebo rozhodně nepovažují obce za protivníky, tedy těch současných národních parků. Takže určitě stejně jako... (Předsedající: Čas.) Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Byl jste přihlášen s faktickou poznámkou, které jsou vyměřeny dvě minuty, pane poslanče. Můžete se přihlásit znovu.
Následují další tři faktické poznámky: pan poslanec Patrik Nacher, Berenika Peštová, Jan Bureš, v tomto pořadí. Prosím.
Poslanec Patrik Nacher: Děkuji, pane místopředsedo. Já mám výhodu, možná nevýhodu oproti kolegům, kteří se tomu věnují do detailu, že já půjdu po té samotné podstatě. Chtěl bych se pana ministra zeptat, co je tedy přidaná hodnota tohohle jeho návrhu, protože jak jsem pochopil i dneska z klubu, tak místní občané to nechtějí, obce to nechtějí, starostové to nechtějí, vy se s nimi nechcete navíc o tom bavit, nescházíte se s nimi. Teďka budete relativizovat, jestli 13 000 podpisů je z 16 000, nebo to je méně. Prostě je to docela velká síla. Stát to bude stát peníze, takže bych řekl, i daňový poplatník to nechce, tak proč to děláte? Jaká je ta přidaná hodnota? Můžete to tady sdělit, pro koho to tedy děláte? Pro koho? A jestli můžu poprosit konkrétně. Já pak když tak se jako doptám, anebo to nechám na svých kolezích. Děkuju.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče. Nyní tedy paní poslankyně Berenika Peštová a pan poslanec Jan Bureš, všechno faktické poznámky. Prosím.
Poslankyně Berenika Peštová: Děkuju za slovo, pane předsedající. Chtěla bych zareagovat na tu část, co tady říkal pan ministr ohledně druhové ochrany. S tím asi nikdo nemáme problém. Já si myslím, že to je bezkonfliktní, akorát že ty novely byly dvě a ty novely se sloučily v jednu, a ta nášlapná mina, která tam je, tak je to Křivoklátsko. A takhle to je vlastně s každým zákonem, který sem Ministerstvo životního prostředí dá. Ono ve své podstatě také zákon o obalech by asi také nebyl tak konfliktní, kdybyste tam nedali zálohování. To je jedna věc.
Další věc, já zase nesouhlasím třeba se svým ctěným kolegou Ondrou Babkou ohledně bezzásahovosti, to zase spíš souhlasím se svým ctěným kolegou Honzou Burešem, prostřednictvím pana předsedajícího. Prostě já mám také s tou bezzásahovostí problém. My neustále tady říkáme, jakým způsobem se otepluje planeta a klima a pořád to tady skloňujme ve všech pádech, ale vezměte si, když na těch 10 000 hektarech a víc máte ty stromy, které vám ten kůrovec prostě zničí, a i když třeba občané, říkám občané z Českého Švýcarska, upozorňovali na to nebezpečí požáru, který tam může nastat, tak právě jsme se zaklínali nebo ministerstvo se zaklínalo tím, že je to přirozená sukcese, příroda si pomůže sama a není nic lepšího, než když příroda pracuje zadarmo. A vezměte si to zadarmo, co nás teďko stálo a bude stát ještě do budoucna. Ano, říkáte, že tam teďko dochází k tomu, že příroda si pomáhá, začínají tam pomalinku růst nějaké stromy, které tam byly vysety, ale ono to bude trvat strašně dlouho. A vezměte si, co se děje s tou sluneční energií, která vám dopadá na tyto holiny, které se vám oteplují. Ono jsou, říkám, tady dva světové názory, který jeden říká, že my si ničíme tu přírodu sami díky CO2, díky průmyslu, a ten druhý názor je, že díky tomu, že právě necháváme tyto holiny, tak to CO2 (Předsedající: Čas.) se nám dostává do vzduchu a my tímhle podporujeme to klima.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan poslanec Jan Bureš s faktickou poznámkou, prosím.
Poslanec Jan Bureš: Děkuji, pane místopředsedo. K panu kolegovi Babkovi, který tady není přítomen, tak já mu to pak když tak řeknu. (Z pléna: On si odskočil.) Chápu, ne, to je v pohodě.
Jenom prosím pěkně pro vás pro všechny ostatní. Ten dopis nepodepsalo 8 obcí, ale 19. Je jich tam podepsáno 18 a přibyla ještě devatenáctá obec. Vůbec se v tom dopise nepíše o tom, že by úředníci jednali svévolně.
Co se týče šikany, tak bych tady odcitoval: "Starostové obcí jsou demokraticky voleni občany a jim jsou také zodpovědně za svoji práci. Ředitelé čtyř národních parků nás tímto tvrzením jen ubezpečují, že se považují nadřazeni nad zájmy našich občanů a jen dokazují, že díky těmto tvrzením může docházet a také někdy dochází k šikaně občanů žijících na územích národních parků." Mrkněte se občas na nějaké články, které třeba k tomuhle tématu vycházejí, třeba o tom, jakým způsobem funguje v KRNAPu sledování aut, které do KRNAPu vjíždějí. Na jedné straně je samozřejmě chvályhodné, že chceme omezit to, aby do národních parků vjíždělo co nejméně vozidel, na druhou stranu, pokud prostě po léta jezdí například zásobování do některých horských chat a najednou to samé zásobování zničehonic prostě dostane pokutu třeba 10 nebo i 20 000 korun, tak prostě to se nedá možná jinak nazvat než šikanou.
Když se potom s těmi starosty těch obcí v národních parcích bavíte, tak takových případů jsou samozřejmě ne možná jednotky, ale někdy už i desítky.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče. Další dvě faktické poznámky, nejprve paní poslankyně Eva Fialová, potom pan poslanec David Pražák. Prosím.
Poslankyně Eva Fialová: Děkuju za slovo, pane předsedající. Já budu reagovat, vaším prostřednictvím, na svého předřečníka a budu se opakovat. To je hezké, že tady mluvíme o obcích, které jsou v současných národních parcích, ale vy neposloucháte ty občany a obce z toho Křivoklátska. Proč tedy vyhlašovat nový národní park? Já chápu, že argumentujete tím, že je posloucháte, proto navrhujete spoustu pozměňovacích návrhů, tak je navrhněte, ale vyjměte to Křivoklátsko, protože tam to nechtějí, a až se to osvědčí u těch ostatních, kde už jsou, tak pak přijďte s tím, že tady to je osvědčené a můžeme vyhlásit v klidu Národní park Křivoklátsko, vyjdete vstříc úplně všem občanům! A tady argumentujete dvěma různými věcmi. Na jedné straně ty obce posloucháte a na druhé je neposloucháte. Tak jim vyjděte vstříc a ukažte tu dobrou vůli, že Národní park Křivoklátsko nevyhlásíte! (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Další vystoupí pan poslanec David Pražák, připraví se pan poslanec Jan Bureš, pan poslanec Tomáš Helebrant. Prosím.
Poslanec David Pražák: Já budu reagovat na pana kolegu Bureše, vaším prostřednictvím, pane předsedající. Pane kolego, já tomuhle rozumím, co jste říkal teďka, ale pojďme se bavit, proč tomu tak bylo. Říkáte šikanózní jednání. Tak asi z nějakého důvodu. Já nevěřím tomu, že by ty národní parky nebo vedení národních parků to dělalo cíleně k tomu, že by chtěli někoho šikanovat. Asi tam byl nějaký důvod. Přece jen kvůli tomu, že se toto stalo, nebudeme měnit zákon. Pojďme se bavit, proč se to stalo, proč tu pokutu tam dostali, jestli to bylo odůvodnitelné, nebo ne, a nemůžeme přece kvůli tomu měnit zákon a pustit tam do toho národního parku kohokoliv. Podle mě by to takhle být nemělo. Takové tendence už byly i u jiných zákonů, že někde měl někdo nějaký problém v druhém konci republiky, co se týče lesního hospodaření a mysliveckého hospodaření v lesích, a chtěli měnit myslivecký zákon. To přece není o tom, abychom u každého nějakého problému měnili zákon. Pojďme se bavit, proč tomu tak bylo, hledat tu příčinu a hledat to řešení, ale ne tím, že budeme měnit zákon.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan poslanec Jan Bureš, připraví se pan poslanec Tomáš Helebrant. ***