Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!
(16.30 hodin)
(pokračuje Berenika Peštová)
Za třetí, dnešní samospráva obcí na území Křivoklátska je na rozdíl od roku 1991 na Šumavě poučena z negativních dopadů zelené ideologie některých neziskových organizací na kulturní krajinu. Starostové a starostky a nezisková organizace Otevřené Křivoklátsko se identifikovali o zákazech vstupu, odklonu cestovního ruchu a nedostatku pracovních příležitostí pro obyvatele národních parků.
V současnosti je podáno sedm žalob občanů nebo dotčených obcí Křivoklátska a spor není ukončen. Jak asi může figurovat státní správa národního parku, kterou odmítá 80 procent dotčených obyvatel? A co generace po nás?
Co se týče bezzásahovosti, tak k tomu už jsem zde vystupovala. S tou já mám taky osobně problém, protože to, co se stalo v Českém Švýcarsku, myslím si, že to není tak dávno a všichni to máme v živé paměti, říkám, jsem ráda za některé kolegy, kteří dávali pozměňovací návrhy, které se aspoň snaží vyprecizovat a doladit věci, které tam jsou, ale já se ještě vrátím k tomu, o čem tady byla debata, a to bylo ohledně té skladby porostů, kdy jsem panu ministrovi jednoznačně říkala, že z hlediska stupňů přirozenosti lesních porostů v CHKO Křivoklátsko výrazně převažují nepůvodní lesy...
Tohle kdybyste, pane ministře, udělal ve škole, tak dostanete poznámku. Jako otočit se ke mně zády a drbat mě přímo za zády, to je nádhera, odborná diskuse. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Tak poznámky tu rozdávám jenom já, paní kolegyně, když už. (Smích v sále.)
Poslankyně Berenika Peštová: Takže byste měl dát nějakou poznámku panu ministrovi.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Bohužel jsem neslyšel, protože když vedete takhle komunikaci mezi sebou, tak o ní nikdo z nás v sále neví. Tak poprosím, abychom na sebe reagovali jenom prostřednictvím mikrofonu a řádného přihlášení a abychom pokračovali v rozpravě. Děkuju.
Poslankyně Berenika Peštová: Ne, mně spíš vadila ta záda, pane předsedající, mně nevadilo to, že si povídá odborně nebo neodborně, ale tak jako otočit se zády, to je dost nepříjemný, no. To byla ta poznámka.
Takže z hlediska stupňů přirozenosti lesních porostů, jak jsem říkala, v CHKO Křivoklátsko, jak jsem řekla, jistě jste dával pozor, výrazně převažují ty nepůvodní lesy, jak už jsem tady několikrát zmiňovala, že to je ten smrk ztepilý a borovice lesní, která tam čítá 47 procent, a malý je podíl těch přírodě blízkých, to jsou zhruba 4 procenta, a kulturních lesů a přírodě blízkou skladbu nějakých 20 procent. Navíc je zde vysoký podíl geograficky nepůvodních dřevin, zhruba 11 procent.
Mě spíš jenom zaráží jedna věc, že na jednu stranu se tlačí Národní park Křivoklátsko, můžeme si tady říkat, z jakých důvodů nebo nedůvodů, to nemá teď smysl, myslím si, že jedni budou říkat, že to mají v programovém prohlášení, další, protože tam žijí, tak tam vidí nějaký potenciál, ale říkám, to je věc názoru.
Ale já už v současné době, tak jak koukám na to Křivoklátsko, tak ta ochrana už je tam značná. Jsou tam přírodní rezervace, je tam národní přírodní rezervace, jsou tam evropsky významné lokality, je tam rezervace biosférická, která je chráněná UNESCO, takže z mého pohledu už ta ochrana je tam dostatečná na to, aby se ještě dávala další, to znamená, aby tam vznikal Národní park Křivoklátsko.
Já rozumím i lidem, kteří nám neustále píší e-maily a staví se za ten národní park, abychom my se tady postavili taktéž za národní park, ale většinou lidi, kteří tam žijí, tak nepíší, nebo ti jsou spíš proti, a ti, kteří tam nežijí, tak ti posílají to, že máme zvětšit ještě víc ochranu než ta ochrana, co tam je.
No, takže já si připravím potom další projevy, asi ne už do druhého čtení, spíš asi do třetího čtení, protože vidím, že za mnou už nikdo asi nebude, protože pan poslanec Kott je omluven, takže určitě budou načítány pozměňovací návrhy, ale ještě než si pan ministr určitě vezme závěrečné slovo, protože ví, že potom už reagovat nemůžeme, tak určitě rád nám ještě něco řekne. Děkuji. (Potlesk.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Teď by měl vystoupit pan poslanec Kott, ale bylo řečeno, že je omluven. Z místa se hlásí pan poslanec Bělobrádek. Prosím, máte slovo.
Poslanec Pavel Bělobrádek: Děkuji, vážený pane předsedající. Kolegyně, kolegové, vážený pane ministře, já se omlouvám, že na poslední chvíli, ale chtěl bych načíst pozměňovací návrh, který je ve sněmovním dokumentu 6695. Jedná se o návrh, který vychází z požadavků povodí, která by chtěla změnu v tom, že pokud vyřezávají ty nálety kolem vodních toků, které potom brání průtoku a podobně, aby nebyly v podstatě ve stejné situaci, jako je stromořadí, to znamená, aby nebyly tyto dřeviny považovány za stromořadí a aby za ně nemusela být náhradní výsadba. Potom se přihlásím v podrobné rozpravě k tomuto pozměňovacímu návrhu.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, děkuju. Ptám se, zda se ještě někdo další hlásí do obecné rozpravy, byť z místa, protože přihlášený už prostřednictvím počítače není nikdo. Nikdo se nehlásí, rozpravu tedy končím.
Ptám se, zda je zájem o závěrečná slova v této chvíli? Od pana předkladatele? Ano.
Ministr životního prostředí ČR Petr Hladík: Vážený pane místopředsedo, vážené paní poslankyně, páni poslanci, krásný dobrý večer. Děkuju za tu rozpravu, která proběhla. Myslím si, že to je důležité. Přece jenom probíráme novelu zákona, která má řešit tři záležitosti, a to především druhovou ochranu, potom zřízení nového národního parku a změnu principu a posílení práv obcí v národních parcích a také ochranu stromů a stromořadí v intravilánu obcí a měst.
Přiznám se, že mně je trošku líto, když neustále jsou míchány prostě jablka a hrušky. Opravdu my tu debatu vedeme s obcemi, spolky, podnikateli, místními lidmi, kteří žijí v tom území, tedy v 16 obcích, v jejichž katastru bude zřízen nový národní park. Znovu zdůrazňuji, nemá a nemůže to mít vliv do intravilánu obcí, neboť nový národní park tak, jak je vymezen v legislativě, je pouze a jen v extravilánech, tedy v lesích a v loukách. Na tomto vymezeném území není žádné zastavěné území, není tam jediná obec, není tam jediná osídlená chalupa.
Na základě správního procesu, který byl opravdu dlouhý, jsme vyhověli všem soukromým vlastníkům, kteří nechtěli být součástí CHKO tak, aby býti nemuseli.
Rád by také podotkl pár věcí, které tady zazněly v rozpravě. Struktura lesa, která tady neustále je zmiňována, je v celém CHKO. Já jsem mluvil o struktuře lesního ekosystému, který je v budoucím národním parku. Tam je těch 11,51 procenta nepozměněných nebo málo pozměněných systémů.
Poslední věc, kterou bych rád zmínil, je kůrovec. Prosím vás, nestrašme kůrovcem v kontextu Národního parku Křivoklátsko, tam opravdu původní smrk ztepilý není, je tam lesnicky zasahováno a v dalších desetiletích dál bude lesnicky zasahováno a vnášeny původní dřeviny tak, aby postupně smrk ztepilý odsuď byl odstraněn. Říkám, postupně, v horizontu desetiletí, a zároveň, pokud by došlo k standardní prostě situaci kůrovcové v tomto území, tak by se zasahovalo stejně lesnicky jako v hospodářském... ***