Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(9.20 hodin)

 

Poslanec Vít Vomáčka: Dámy a pánové...

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Poprosím opravdu o klid v sále, je tady velký hluk. Děkuji, kolegyně, kolegové.

 

Poslanec Vít Vomáčka: Dámy a pánové, za tři a tři čtvrtě roku zažívám premiéru, protože jsem hlasoval proti, a na sjetině mám pro, takže zpochybňuji hlasování.

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Děkuji. Nejprve tedy budeme hlasovat o námitce, kterou přednesl pan poslanec.

Kolegyně, kolegové, zahajuji hlasování o této námitce, kterou přednesl pan poslanec. Kdo je pro, nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

hlasování 359. se účastnilo 165 hlasujících, pro 162, proti 0. Námitka byla přijata.

 

A my se tedy opakovaně vyjádříme k návrhu paní poslankyně Jany Pastuchové, aby se bod 179 o sociálních službách stal dnes prvním bodem. To je ten návrh.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro tento návrh na předřazení od paní poslankyně Jany Pastuchové, nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu na předřazení?

hlasování 360 se účastnilo 165 hlasujících, pro 83, proti 3. Konstatuji, že tento návrh byl přijat, a že tedy se stává dnes prvním bodem programu. (Opakovaný potlesk poslanců ANO.)

 

A jako druhý návrh budeme hlasovat návrh paní poslankyně Martiny Ochodnické, a sice aby bod 8, sněmovní tisk 816, jde o zákon o ochraně veřejného zdraví, jde o takzvané energetické nápoje, se dnes od 15 hodin projednával jako první bod, dnes od 15 hodin odpoledne.

Já jsem zahájila hlasování o tomto bodu. Kdo je pro, nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování 361 se účastnilo 163 hlasujících, pro 132, proti 20. Konstatuji, že i toto pevné zařazení bylo přijato.

 

To jsou tedy dva hlasovatelné návrhy, s těmi jsme se vypořádali, a nyní se můžeme dostat k pořadu tak, jak ho upravila tato Sněmovna.

A já tedy otevírám bod číslo

 

179.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony /sněmovní tisk 796/ - třetí čtení

Projednávání tohoto bodu jsme přerušili v rozpravě dne 7. května 2025 na 134. schůzi Poslanecké sněmovny. Nyní vnímám, že místo u stolku zpravodajů již zaujala paní zpravodajka garančního výboru, paní poslankyně Jana Pastuchová, a stojí tam poblíž i za navrhovatele pan místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Proto ještě připomenu, že pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 796/2, ten byl doručen dne 7. března 2025 a usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 796/3.

A my tedy budeme pokračovat v přerušené rozpravě, kdy tato rozprava byla v minulosti přerušená, já ji nyní otevírám. Hlásí se do ní pan ministr. Prosím o ztišení na obou stranách sálu. Prosím, pane ministře.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji, vážená paní místopředsedkyně. Vážené kolegyně, vážení kolegové, možná ještě než začnu k samotnému obsahu tohoto sněmovního tisku 796, tak bych ještě rád zareagoval na to, co tady padlo v předchozí debatě u těch přednostních práv ze strany pana místopředsedy Aleše Juchelky, když mluvil o tom, že jsem tady minulý týden nebyl. Tak tady jasně pojmenuju, proč jsem tady nemohl být. Byl jsem na výročí připomínky 80 let holocaustu v Izraeli, v Jeruzalémě jako zástupce vlády. Byla tam celá řada jiných zemí na úrovni ministrů těch vlád, takže to byl důvod mé nepřítomnosti minulý týden. Aby to zaznělo, že jsem nebyl někde při běžných pracovních povinnostech tady někde v Praze nebo po České republice, ale byla to tato věc, která si myslím, že je celkem pochopitelná.

Nicméně teď zpět k tomuto konkrétnímu sněmovnímu tisku, protože také už o něm tady byla řeč při návrhu na úpravu programu schůze. (Odmlčení z důvodu hluku v sále.)

 

Místopředsedkyně PSP Olga Richterová: Já vám rozumím, pane ministře. Všichni poslanci a poslankyně, kteří chcete hovořit mimo mikrofon, prosím, jděte do předsálí.

 

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Tento sněmovní tisk a související úpravy zákonů jsou motivovány stavem, který v České republice bohužel dlouhé roky vlastně znamená to, že lidé, kteří potřebují urgentně rychle vyřídit příspěvek na péči, tak jsou často v situaci, kdy to vyřízení dlouhodobě trvá někde mezi sto dvaceti až sto čtyřiceti dny a má to celou řadu důvodů.

Těch důvodů je několik. Za prvé, vlastně ten proces běží dneska přes dvě instituce, dva úřady, Úřad práce a Českou správu sociálního zabezpečení. Pak ten celý příběh nemáme dostatečně dobře zdigitalizován. To znamená, dochází k předávání spisové dokumentace ve fyzické podobě, což taky není úplně komfortní. A pak samozřejmě také i ty lhůty, které máme nastavené dnes, nepřispěly k tomu, abychom celou agendu dokázali odbavit podstatně rychleji.

Navrhovaná právní úprava vlastně hovoří o tom, že dokážeme tento proces dostat pod jednu instituci. Nově by to tedy měla být Česká správa sociálního zabezpečení a její Institut (pro) posuzování zdravotního stavu, který vznikl v minulosti a kterým se snažíme zlepšovat to prostředí, tu rozhodovací praxi, mít ji sjednocenou a tak dále.

Počítáme s tím, že část lidí z Úřadu práce, kteří dnes dělají sociální šetření, tak se přesune následně na Českou správu sociálního zabezpečení. Návrh toho tisku také předpokládá to, že dojde k digitalizaci tak, aby bylo možné dokumentaci si zpracovávat v digitální podobě a netisknout tady tuny a tuny papírů a předávat si spisy v samotné tištěné podobě.

Velká změna bude také v tom, že tady bude poměrně jasné ohraničení, kdy standardní lhůta pro vyřízení a přiznání příspěvku na péči by se měla pohybovat mezi třiceti až šedesáti dny. Mělo by také dojít k tomu, že u klientů, pacientů, u kterých ten jejich zdravotní stav je opravdu velmi závažný, tak aby bylo možné rozhodnout o přiznání příspěvku na péči ve třetím stupni závislosti na základě posudku, na základě odborného posouzení odborným lékařem. U těch takzvaně inkurabilních stavů abychom ty lidi nevystavovali tomu, že budou tady někde absolvovat složité kolečko. Ale tam, kde je ta diagnóza velmi jasná, silná, vážná, tak aby bylo možné takto ten příspěvek ve třetím stupni přiznat. A pokud ten klient bude chtít potom v budoucnu přeposoudit, to samozřejmě bude možné, nebo k tomu dojde, pokud by tento stav v takto přiznaném příspěvku byl delší než 12 měsíců. To znamená, zase toto by mělo přispět k tomu, že u těchto lidí by mělo dojít k tomu rozhodnutí zhruba v nějaké lhůtě dvou týdnů.

Já se dnes potkávám s případy, které nejsou neobvyklé, kdy třeba u vážně onkologických onemocnění posuzování trvá tak dlouho, že než ten stát rozhodne a přizná příspěvek na péči, tak ten daný klient, ta daná osoba zemře a potom je to opravdu velmi nepochopitelné, nelidské. Takže to je jedna ze změn, kterou přinese tato úprava tak, jak o ní ta diskuse tady byla vedena. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP