Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!


(15.10 hodin)
(pokračuje Martina Ochodnická)

Další připomínkou bylo to, že tak, jak byl náš návrh napsán, ten původní, bude vymahatelný pouze vůči tuzemským subjektům. To jsme také opravili v komplexním pozměňovacím návrhu, tedy je to vůči všem subjektům, nikoli pouze tuzemským.

Vypuštěny byly také požadavky na složení, jakost a vzhled a je třeba upozornit, a tak to bylo i ve stanoviscích jednotlivých ministerstev, že notifikace Evropské unie bude samozřejmě nezbytná.

Jaká jsou rizika - a já si myslím, že druhé čtení je přesně to místo, kde bychom si měli říct, proč přistupujeme k regulaci energetických nápojů a proč se skupina poslanců napříč všemi kluby této Sněmovny rozhodla tento návrh předložit napotřetí. Ta rizika, kterým čelí děti a mladiství - protože ten zákon, opakuji to pravidelně, se netýká dospělých, dospělí jako rodiče, ale dospělí i jako fyzické osoby si samozřejmě mohou energetické nápoje kupovat a nadále je konzumovat a dávat je ke konzumaci svým dětem. Bohužel v naší zemi na od mnohých jiných evropských zemí, a k nim se vrátím, neexistuje samoregulace trhu, je velké množství zemí v rámci Evropské unie, kdy trh sám se rozhodl, že tento produkt nebude prodávat dětem a mladistvým. Je tam rozdíl v těch věkových limitech, ale každopádně tahle ta úprava existuje v rámci Evropské unie. Bohužel toto u nás nefunguje a já jsem velmi zklamaná z toho, jakým způsobem se k tomu právě trh postavil.

Musím říci, že jsou producenti, distributoři, kteří jsou velmi zodpovědní a svou reklamu necílí na děti a dělají to velmi důsledně - a já jim za to musím poděkovat. Jejich produkty stojí na lavicích mnohých z vás v tuto chvíli. Tak to je zrovna jeden z těch subjektů, který zodpovědně už dnes necílí svou reklamu na děti a mladistvé. Ale pak máme samozřejmě zástupce trhu, kteří to takto nedělají a kteří naopak využívají toho, že jsme nijak neomezili ani reklamu, ani cokoliv dalšího. A protože energetický nápoj se stal v rukou našich dětech, dětí, takzvanou statusovou záležitostí - to znamená, kdo ho nemá, je outsider, a tak se to děje - samozřejmě v průběhu našeho mládí to bylo zase něco jiného - tak docházíme k tomu, že v této oblasti je velmi špatná prevence. Já se tím tématem zabývám celé čtyři roky jako poslankyně a musím říct, že jsem projela nespočet škol a nespočet škol mě navštívilo v Poslanecké sněmovně, stejně tak, jak je to u spolupředkladatelů, a diskutujeme o tom společně - a jestli v něčem narážíme na obrovský problém, tak že se informace o škodlivosti těchto nápojů nedostávají ani k rodičům, ani k dětem, ani k pedagogům. Ta cesta je velmi pomalá a oni sami, když se bavíme o tom, co je na tom špatně, když někdo konzumuje tři energetické nápoje denně, tak nevědí.

Reklama cílící na děti prostřednictvím influencerů je všudypřítomná a my rodiče, kteří máme tu možnost to občas přes ramena našich dětí sledovat, to samozřejmě vidíme a víme. Jak už jsem zmínila, pamlsková vyhláška řeší pouze prodej energetických nápojů na půdě školy, a tedy všichni ředitelé škol, kteří přistoupili k tomu, že zakázali i konzumaci energetických nápojů na půdách svých škol, tak jsou na hraně zákona. Oni nemají zákonnou oporu v tom, jak toto zakázat. Absence regulace je problematické především v oblasti dostupnosti těchto výrobků dětem a mladistvým a v jejich propagaci právě citlivým skupinám.

Důležitá věc, kterou bych ráda zmínila, je i volání po regulaci ze strany odborníků. My, jak jsme zmínili, jsme uskutečnili mnoho kulatých stolů a jednání, kde odborníci, a teď říkám odborníci - protože nikdo - je nás tu málo, kdo jsme odborníci, tam koukám na paní profesorku Adámkovou, prostřednictvím paní místopředsedkyně, která ty pacienty mívá na svém oddělení dětském, vídá je a mluví o tom - tak odborníci napříč - i na posledním kulatém stole, kde jsme řešili digitální závislosti - nám řekli, že mají naprostou shodu na regulaci energetických nápojů. Největší ze všech těch rizik a hrozeb, které na naše děti v tuhle chvíli působí - ať už jsou to stomatologové, pediatři, kardiologové, neurologové, adiktologové a další. V České republice pravidelně konzumuje každé čtvrté dítě ve věku jedenácti let energetické nápoje a každé třetí mezi patnáctiletými.

Tak a teď k tomu, co jsem zmiňovala, a myslím, že by to tu mělo zaznít, protože to mezinárodní srovnání je vždycky velmi důležité pro naše rozhodování. Regulaci do osmnácti let, tedy zákaz prodeje a konzumace, má Litva, Lotyšsko a čerstvě Polsko, čerstvě už rok. Maximální množství kofeinu, taurinu v nápojích, tak si to stanovilo Dánsko, Německo a Norsko. Je to další legislativní možnost, jak to vyřešit. Samoregulace funguje v Dánsku, Finsku, Německu, Norsku, Švédsku a ve Spojeném království, kde si trh sám řekl ve spojení s vládou, že nebude tyto produkty prodávat dětem. A pouze zákaz konzumace a prodeje ve školách funguje ve Francii, Lotyšsku, Rakousku, na Slovensku a Skotsku. Slovensko je v regulaci kousek za námi, ti to zkouší také.

A to, co ještě nezaznělo ani v jednom čtení a ani na výboru jsme se tomu vlastně nevěnovali, protože tam ten požadavek nebyl - je složení energetického nápoje. Kofein je hlavní účinná látka, stimuluje centrální nervový systém, zvyšuje bdělost a snižuje pocit únavy. Co se týče obsahu v energetickém nápoji, tak se liší množství samozřejmě, jeho obsah (je) obvykle 30 až 80 miligramů na 250 mililitrů. Cukr nebo umělá sladidla, zdroj rychlé energie - vysoký obsah cukru 20 až 30 gramů na pre - plechovku, pardon, je běžný, ale existují i sugarfree varianty. Taurin, to je ta látka, která je rozdílem mezi, prosím pěkně, třeba kolovými nápoji - nebudu jmenovat značku, setkala jsem se tu s kolegy, kteří mi zmiňovali, že Coca-cola je to stejné, co energetický nápoj. Tak prosím, taurin je ta látka, která rozlišuje Coca-Colu nebo kolové nápoje právě od energetických nápojů. Je to aminokyselina, která se přirozeně vyskytuje v našem těle, ale často je do energetických nápojů přidávána ve vysokých dávkách 1000 až 2000 miligramů na plechovku. Ve spojení s kofeinem je její účinek předmětem mnohých výzkumů. Pak jsou tam další látky, dokonce i vitaminy a jiné složky. Energetické nápoje jsou nebezpečné pro děti hlavně kvůli jejich vysokému obsahu kofeinu, cukru a dalších stimulačních látek.

A teď k hlavním rizikům a tím budu končit. Vysoký obsah kofeinu: děti mají nižší tělesnou hmotnost, takže stejná dávka kofeinu má na ně mnohem silnější účinek než na dospělého. Co způsobuje - nespavost, nervozita, podrážděnost, zrychlený srdeční tep, třes, úzkost a dokonce panické ataky. Riziko srdečních problémů - u některých dětí, například s neodhalenou srdeční vadou, může energetický nápoj vyvolat poruchy srdečního rytmu nebo jiné kardiovaskulární komplikace. Vysoký obsah cukru - energetické nápoje často obsahují pět až osm kostek cukru na plechovku, množství kofeinu odpovídá zhruba třem espressům v jedné plechovce. Zvyšující se riziko nadváhy, obezity, zubního kazu, inzulinové rezistence a metabolických poruch, narušení spánku a vývoje - nedostatek kvalitního spánku negativně ovlivňuje vývoj mozku, paměť, učení i emoční regulaci. Návykovost a kombinace s jinými látkami - tady průzkumy, a že už jich bylo uskutečněno mnoho, prokazují, že děti, které pijí energetické nápoje, je velmi často kombinují dalšími návykovými látkami, často s alkoholem, ale také tabákem a dalšími. Psychologické účinky - u dětí s ADHD, úzkostmi nebo poruchami chování může konzumace energetických nápojů zhoršovat tyto symptomy.

A na závěr: děti a dospívající by neměly pít energetické nápoje, což doporučuje Světová zdravotnická organizace, Ministerstvo zdravotnictví České republiky a další zdravotnické autority.

A teď už úplně stručně k vývoji spotřeby od roku 2015: 2018 pravidelně konzumovalo energetické nápoje 16 procent chlapců a 7 procent dívek, tato čísla vzrostla v roce 2022 na 22 procent chlapců a 15 procent dívek. Nejméně dvakrát týdně přibližně 20 procent českých dětí ve věku 11 až 15 let, což je zhruba 70 000 dětí. V roce 2015 to bylo 30 000 dětí.

Současný stav: nejvyšší spotřeba je zaznamenána v Ústeckém kraji, kde energetické nápoje konzumuje každý pátý školák, naopak nejnižší spotřeba je v Praze, kde je to 7,7 procent dětí. Pravidelná konzumace energetických nápojů je spojena s několika zdravotními riziky. Fyzické zdraví: zvýšený krevní tlak, srdeční arytmie a další kardiovaskulární problémy. Psychické zdraví: bolesti hlavy, poruchy spánku, úzkosti a depresivní stavy. U chování zvýšená agresivita a nižší životní spokojenost. Navíc děti, které pravidelně pijí energetické nápoje, jak už jsem říkala, častěji konzumují alkohol, marihuanu a jiné nenávykové látky. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP