Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(17.20 hodin)
(pokračuje Michal Kučera)
To znamená, že já jsem jednoznačně pro prevenci, já jsem jednoznačně pro to, aby děti nepily energetické nápoje. Toto řešení považuju za velmi nešťastné.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji za dodržení času. V tuto chvíli paní předkladatelka Ochodnická a její dvě minuty, poté pan poslanec Munzar. Prosím.
Poslankyně Martina Ochodnická: Moc děkuji, pane místopředsedo. Jenom krátce na pana kolegu Munzara, vaším prostřednictvím. Zákaz rovná se varování. To je to, proč naše děti, když vědí, že alkohol a cigarety jsou zakázány, zároveň vědí, že pravděpodobně škodí jejich zdraví. To je ten rozdíl, o kterém jsem mluvila v rámci prevence.
Co se týče financí, respektive prevence, já s vámi, pane kolego Munzare, prostřednictvím pana místopředsedy, souhlasím úplně v celé té pasáži, kterou jste věnoval prevenci. Bohužel vám ale musím připomenout, že úřad, respektive odbor protidrogové politiky Úřadu vlády měl připraveny programy prevence na tento rok, které se týkaly i energetických nápojů, a v rámci našeho společného návrhu rozpočtu, respektive změny rozpočtu, který předložili ti stejní, kteří tady teď stojí jako předkladatelé tohoto návrhu, nebylo schváleno nic, ani 350 000. A podívejte se, prosím, kterými hlasy.
Bohužel tady narážíme a budeme narážet na to, že prevence holt nejsou dálnice. A to už jenom k tomu, jak se tady objevuje ta věta, která nám se snaží vnutit, že projednáváme zbytečnost, která se nikoho netýká. Tak tak to prosím není.
Překvapí vás, že jsem velkou podporovatelkou legalizace marihuany, že jsem velkou podporovatelkou návrhu paní poslankyně Zajíčkové, který se týká aplikačních místností, a že rozhodně nejsem regulátorkou s vykřičníkem. Naopak. Tady opravdu prokazatelně nezvládá stát. Česká republika nezvládá prevenci. To je ten, kdo má pomoci učitelům a rodičům v tom, aby vnímali, proč energetické nápoje jsou zdraví škodlivé. A to jsme nezvládli - my všichni, kteří tady sedíme. Děkuju.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Také děkuji za dodržení času. V tuto chvíli pan kolega Munzar, po něm paní poslankyně Knechtová. Prosím.
Poslanec Vojtěch Munzar: Děkuji. Já zareaguju na pana kolegu Volného, vaším prostřednictvím. My se tady už několik let rádi špičkujeme. Jsem rád, že spolu konečně souhlasíme. A já souhlasím s panem kolegou Volným, že nejúčinnější reklama je ta, která nemá vidět. Nicméně ani nejlepší reklama není účinná, pokud by to dětem anebo lidem nechutnalo anebo za tím neviděli to povzbuzení, což vyšlo i z toho průzkumu. Ale souhlasím s těmi slovy.
Ale na paní Ochodnickou. Tady nikdo neřekl, že to je jako zbytečná věc. Já jsem tady říkal, že máme daleko důležitější zákony. A navazoval jsem na celý svůj projev, když jsem tady říkal, že zákazem to nevyřešíme, že důležitější je prevence a že zákaz tak, jak je postavený, nebude efektivní.
Ale paní předkladatelce řeknu jednu větu. Ona tady říkala, že zákaz je zároveň varování. Vzpomeňme na historické paralely. Vzpomeňme na plošný zákaz, úplný zákaz alkoholu ve Spojených státech. A vidíme, kam to vedlo. Což znamená, já nesouhlasím s tezí, že zákaz je zároveň varování. Naopak. Zakázané ovoce někdy nejvíc chutná.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Děkuji. V tuto chvíli s poslední faktickou poznámkou má ctěná kolegyně Lenka Knechtová, poté se vracíme zpátky do obecné rozpravy už bez faktických poznámek, kde se připraví pan kolega Hofmann. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslankyně Lenka Knechtová: Vážený pane místopředsedo, děkuji za slovo. Já bych v návaznosti na tuto debatu připomněla, že finance na prevenci - měli byste si, kolegyně a kolegové, vzpomenout na tu reklamu na vládní úspěchy. Tak tohleto jsou peníze, které by se určitě daly využít na preventivní programy.
Tohleto téma je prostě pro spoustu rodičů zásadní. Pro spoustu škol je to důležité téma. A my bychom měli jasně stanovit hranice, jasně bychom měli říct, kde je hranice tohoto problému. A bez naší pomoci a podpory se ty školy prostě neobejdou. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Já také děkuji. Pan kolega Hofmann je další na řadě v tuto chvíli v obecné rozpravě, připraví se Jakub Janda. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Jan Hofmann: Dobrý den. Děkuji vám za slovo. Já budu stručný.
Vážený pane předsedo, kolegyně, kolegové, dovolte mi, abych se také vyjádřil k tomuto návrhu zákona. Na první pohled se může zdát, že jde o dobrý úmysl - chránit děti a mladistvé před škodlivými vlivy. Tento cíl já samozřejmě sdílím. Ale cesta, kterou volíme, je podle mého názoru nejen neúčinná, ale především chybná ve své podstatě.
Zákon, jak je dnes předkládán, totiž neobsahuje ani základní definici toho, co energetický nápoj je. Nevíme, zda se tím myslí pouze nápoje s vysokým obsahem kofeinu a taurinu, nebo zda sem spadá i běžná ledová káva, některé druhy limonád, nebo dokonce čaje s kofeinem. Tato neurčitost je nebezpečná.
Přijímáme zákon, který v praxi nebude možné srozumitelně a spravedlivě vymáhat. Energetický nápoj je pouze určen prováděcím předpisem. Ten lze ale snadno změnit. Já vím, že paní předkladatelka slibuje, že ve svém pozměňovacím návrhu tento mechanismus změní, nicméně ten zatím není schválen.
Další vážnou výhradou je samotná podstata toho zákazu. Stát zde vstupuje do prostoru, který náleží především rodině. Pokud mají děti pít méně sladkých, kofeinových či jinak nevhodných nápojů, pak je to primárně odpovědnost rodičů, nikoliv obchodníků, a vůbec ne státních regulací. Výchova, hodnoty, návyky - to vše se tvoří doma. Pokud se snažíme tuto roli převzít zákazy a regulacemi, vysíláme tím nebezpečný signál, že stát ví lépe než rodič, co je pro dítě správné, a tím nenápadně, ale jistě oslabujeme důvěru ve výchovnou roli rodiny.
Navrhovaný zákaz je navíc iluzorní i z praktického hlediska. Děti si energetické nápoje snadno obstarají jinými cestami - přes starší kamarády nebo prostě doma, když jim to nikdo nezakáže. Reálný dopad bude minimální, ale administrativa, dohled a další regulace budou skutečné. Opět vytváříme dojem, že něco řešíme, ale ve skutečnosti se problém jen přesouvá.
Zákon dále omezuje reklamu, což může mít zásah do podnikání, do svobody komerčního projevu, aniž bychom doložili, že právě reklama je tím rozhodujícím faktorem, proč mladí lidé tyto nápoje konzumují. Mnohem spíše to souvisí s životním stylem, tlakem prostředí, nedostatkem spánku nebo volnočasových aktivit, jak již tady bylo několikrát řečeno. A i tady má mnohem větší roli škola, rodina, komunita než televizní reklama.
Dovolím si ještě jednu poznámku. V naší společnosti máme tendenci přenášet odpovědnost z jednotlivce na stát. Každý problém chceme řešit zákonem, vyhláškou, zákazem. Jenže tím se odpovědnost neztrácí, jen ji posouváme. A s každým takovým posunem stát sílí a občan slábne. Výchova dětí se tím nestane lepší, jen méně svobodná. My dětem dáváme naopak to zakázané ovoce a efekt bude naprosto opačný.
Já jsem si dovolil připravit tři pozměňovací návrhy, které v tomto zákonu upravují právě definici energetického nápoje, upravují část, kde se reguluje reklama, a upravují dobu účinnosti, protože v tom návrhu zákona původního je napsána od 1. července 2025, což se obávám, že se ani nemůže stihnout.
Navíc kdo nám zaručí, že výrobce nezačne vyrábět nápoj s nižšími obsahy, aby dosáhl limitů tak, jak budou navrženy? A naopak bude cílit na daleko větší množství vypitého nápoje. Ten efekt pak bude stejný, jak máme dnes, přinejmenším množství. Následky budou v podstatě stejné. Akorát že my se vyhneme regulaci.
Já vám děkuji za slovo a přihlásím se pak v podrobné rozpravě ke svým pozměňovacím návrhům. Děkuji.
Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Ano, děkuji taktéž. Vaše vystoupení vyvolalo faktickou poznámku paní poslankyně Evy Fialové. Prosím paní poslankyně.
Poslankyně Eva Fialová: Moc děkuji za slovo. Já tu diskusi bedlivě poslouchám a teď už mi to nedalo, protože poněkolikáté jsem slyšela v argumentaci, že nápoj koupí rodiče svým dětem a podají ho doma. Případně. Tak já nevím? Tak máme zakázaný ten alkohol, ty cigarety... A ještě jsem neviděla žádného rodiče, který by dobrovolně jenom proto, že mu chutná pivo, svým dětem to pivo dával, protože řeknou, že na něj mají chuť. Jako to je úplně stejný příměr jako v tuhletu... Nebo aby mu nutil tu cigaretu, protože mně to chutná. Tak si pojďme tady nemíchat jabka s hruškama a říci, že i ty cigarety a ten alkohol působily nějakým způsobem preventivně, a všichni z nás teď víme, tohleto je nezdravé a tohle dětem nedávejme a tohle si nepřejeme, aby ty děti konzumovaly. Takže stejným způsobem můžeme přistupovat i k energetickým nápojům. ***