Autorizováno, neprošlo jazykovou korekturou!
(11.50 hodin)
(pokračuje Jiří Navrátil)
Další pozměňovací návrh je pod číslem 6767 a společně se mnou jej podává paní poslankyně Ochodnická. Týká se takzvaného identifikátoru klienta sociálních služeb. Obsahem tohoto pozměňovacího návrhu je posun účinnosti prekluze v zákoně o pojistném na sociální zabezpečení z 1. 1. 2026 na 1. 1. 2027 a další související změny. Mezi ně například patří stanovení lhůty pro placení penále z dlužných záloh na pojistném a rozšíření situací, kdy lhůta pro placení pojistného neběží. Účinnost dnem následujícím po vyhlášení zákona ve Sbírce zákonů.
Další pozměňovací návrh je pod číslem 6767 a společně se mnou jej podává paní poslankyně Ochodnická. Týká se takzvaného identifikátora klienta sociálních služeb. Obsahem tohoto pozměňovacího návrhu je zakotvení povinného používání osobního identifikačního čísla jako identifikátora klienta sociálních služeb v rámci výkaznictví poskytovatelů sociálních služeb do Registru poskytovatelů sociálních služeb v zákoně o sociálních službách. Tento pozměňovací návrh obsahuje i formální úpravy vedení tohoto registru. My několikrát se v sociálních službách už zabýváme tím, že někteří klienti nám kolují ve službách, využívají ty samé služby a pořád dokola. Tento identifikátor by v budoucnu měl nahradit právě dohled nad tím klientem, jestli nám zbytečně nezůstává ve službách tam, kde už nemusí být, a jestli zbytečně nezneužívá takzvaný sociální systém poskytování sociálních služeb. Účinnost změn týkajících se používání osobního identifikačního čísla by byla k 1. 1. 2028.
Další pozměňovací návrh je pod číslem 6786 a týká se posunu účinnosti. Navazuje v podstatě na posun účinnosti právě v pozměňovacím návrhu k sněmovnímu tisku 925 a souvisí s posunutím účinnosti evidenční povinnosti zaměstnavatelů a povinnosti zasílat měsíční hlášení z 1. 1. 2026 na 1. 4. 2026 a tento společně se mnou podává paní poslankyně Bačíková a paní poslankyně Jílková.
Čtvrtý pozměňovací návrh, který bych rád představil, je pod číslem 6787, týká se takzvané eNeschopenky. Obsahem tohoto pozměňovacího návrhu je zavedení takzvané eNeschopenky pro uchazeče o zaměstnání na úřadu práce. Jde o elektronizaci vydávání potvrzení o dočasné neschopnosti uchazeče o zaměstnání plnit své povinnosti z důvodu nemoci, úrazu, ošetření, vyšetření prostřednictvím systému eNeschopenka. Obdobná úprava se provádí i v zákoně o dávce státní sociální pomoci ve vztahu k neschopnosti člena domácnosti k pracovní aktivitě v rámci systému dávky státní sociální pomoci s účinností od 1. ledna 2027. V zákoně o dávce státní sociální pomoci dochází dále k opravě některých nepřesností.
Účinnost 1. 10. 2025 s výjimkou zrušení ustanovení s vazbou na sociální stipendium ve vysokoškolském zákoně, které se ruší s účinností od 1. ledna 2027. Současně je opraveno získávání informací o příjmech ze strany zaměstnavatelů pro účely dávky státní sociální pomoci prostřednictvím jednotného měsíčního hlášení, taktéž s účinností od 1. ledna 2027. Tento pozměňovací návrh společně se mnou podává Martina Ochodnická a Barbora Urbanová.
Závěrem mi dovolte, abych představil poslední pozměňovací návrh, který podával pan poslanec Vít Kaňkovský společně se mnou, Marií Jílkovou a Pavlou Golasowskou, nahrán pod sněmovním dokumentem 6755 a týká se valorizace příspěvku na péči. S ohledem na to, že si uvědomujeme, že příspěvek na péči je opravdu dlouhodobě na nízké úrovni právě v I. a II. Stupni, a to jak u dospělých, tak dětí, navrhujeme pozměňovacím návrhem zvýšit tyto částky.
U I. stupně u dospělých osob, kdy dnes přibližně pobírá tento příspěvek 89 000 občanů, navrhujeme zvýšit z 880 na 1 300 korun, u II. stupně právě u dospělých, který pobírá přibližně 105 000 občanů, navrhujeme zvýšit ze 4 900 korun na 5 400. Co se týká dětí, v I. stupni přibližně pobírá 12 500 dětí příspěvek na péči ve výši 3 300 korun, tento navrhujeme zvýšit na 4 900 korun. U dětí ve II. stupni se jedná přibližně o počet 10 000 dětí pobírajících příspěvek na péči ve výši 7 400 korun a ten navrhujeme zvýšit na 8 200 korun. Celkový dopad do státního rozpočtu, tedy celoroční, tohoto zvýšení by měl dělat přibližně 1,4 miliardy korun.
Děkuji za pozornost a ke všem pozměňovacím návrhům se taktéž přihlásím.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče. Váš příspěvek vyvolal jednu faktickou poznámku. Paní poslankyně Ožanová. Prosím.
Poslankyně Zuzana Ožanová: Děkuji. Já svým způsobem navážu ještě na kolegyni Jílkovou. Celkově chápu ty pozměňovací návrhy, měly aspoň vztah k tomu, co měl kolega, že to má Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Ale ke kolegyni Jílkové. Podobný návrh už kolegyně Decroix dala k zákonu 750 novela o znalcích a znaleckých kancelářích. Navrhovala zavést poskytování služeb psychoterapeutů do režimu vázané živnosti a nastavit kvalifikační podmínky tak, aby bylo zajištěno, že tyto služby budou poskytovat výhradně osoby s dostatečným odborným profilem. Předpokládám - prosím vás, to jsem nestihla udělat, že to bude skoro stejné.
Takže máme tu něco, co chcete někam prosadit. Zkuste nám říct, do kterých všech zákonů to chcete dát? Nebo je to specialita, že váš kolega Heller, který, já jsem chápala, má nějakou vizi, co se týče vícečetných rodin a podobně? Ale prosím vás, já fakt bych chtěla odpověď. Zkuste si příště přečíst, co vám dávají, abyste tady načetli. Jak to souvisí s tímto zákonem? Jestli je tam aspoň nějaká jiná souvislost? Tady máte problém v tom, že skoro stejný pozměňovací návrh už byl načten k novele o znalcích a znaleckých kancelářích. Můžete si to najít, je to tisk 750, podala to kolegyně Decroix.
Takže já nevím, my u každého zákona se budeme zabývat stejnými pozměňovacími návrhy, co k tomu nepřísluší. Já teď přemýšlím, protože já jsem nedala zase povinné přilby cyklistů. Vždyť to ve své podstatě s tím taky souvisí. Když budou mrtví, už nebudete muset dávat jednotné měsíční hlášení a tak to taky odsouhlasíte.
Já nevím, kolegové, kolegyně. Já chápu, že je konec volebního období, ale zkusme se k zákonům chovat s určitou mírou slušnosti a úcty. (Předsedající: Čas.) Měli bychom projednávat to, co máme na stole, a nikoliv něco jiného. Děkuji. Omlouvám se za drobné překročení.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, paní poslankyně. Reakce faktickou poznámkou paní poslankyně Marie Jílkové. Prosím.
Poslankyně Marie Jílková: Děkuji paní poslankyni Ožanové, dovolím si na to zareagovat. Zákon o znalcích jsme schválili včera ve třetím čtení a paní poslankyně Decroix ten svůj pozměňovací návrh stáhla, protože nebyl dobře připraven, úplně, shodli jsme se na tom, že bude dobré tam dopracovat právě roli MPSV jako akreditačního orgánu, který s vyhláškou doplní, jakým způsobem se ta psychoterapeutická živnost bude dokládat. Tak to jenom na vysvětlení.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Ještě paní poslankyně Ožanová, prosím.
Poslankyně Zuzana Ožanová: Vážená paní poslankyně Jílková, prostřednictvím pana předsedajícího, já o tom vím. Ale víte, proč to bylo také staženo? Protože to s tím věcně nesouviselo. A na ústavně-právním výboru právě k tomu byla ta diskuse, že se nemá něco házet někam, kam to nepatří. A to je stejný případ.
Mě zajímá jedna věc - jak to souvisí s tiskem 926? Když mi řeknete, že to s tím souvisí a jak, tak už přestanu mluvit. Jak to s tím souvisí? To je jednoduchá otázka, ale chápu, že je těžké na ni odpovědět. ***