Neautorizováno!


(10.20 hodin)
(pokračuje Jakub Michálek)

Vždyť si přečtěte ty rozhovory, co dával pan Foltýn, který tam byl ve Vojenské policii a který teď pracuje pro vládu. Vždyť i on to tam... Vládní člověk sám kritizuje stav ve Vojenské policii, že tam nemohli nic dělat, že tam akorát nasadili prostě Vojenské zpravodajství, agenta, kteří to okamžitě vynesli na ministerstvo, takže ten kontrolní systém na úseku Ministerstva obrany je vážně narušen a je potřeba, aby paní ministryně Černochová to přestala zlehčovat, protože ve výsledku to může znamenat, že připraví některé statečné muže, kteří bojují na Ukrajině, o náboje a o obranné prostředky, které nutně potřebují k tomu, aby uspěli.

Dále, máme tady problematiku veřejných zakázek, o kterých jsem mluvil. To je 900 miliard korun, kde ta moc je v případě přezkumu koncentrovaná u předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Víme všichni, že ty nejdůležitější, největší veřejné zakázky končí právě na tomto úřadu a je potřeba, aby ten úřad konečně začal fungovat.

Máme tady zákon o lobbování, kde vláda nealokovala žádné peníze - zase Zbyněk Stanjura v akci - schválil se protikorupční zákon, aby se Evropská unie nažrala, ale korupce zůstala celá. Schválil se zákon o lobbování a Ministerstvo financí odmítá dát peníze na ty kontrolory, kteří budou dohlížet nad tím, že vůbec tam ti lobbisté vykazují nějaké věci. To ani nebudu připomínat, jak nás naštvalo, že paní kolegyně Decroix předložila ten návrh, který výrazně osekal zákon o lobbování, který napsala skupina PPF, podle kterého nakonec nebude existovat legislativní stopa a nebude v prolobbovaném návrhu napsáno, v čím zájmu byl prolobbován. Bude tam jenom jméno toho lobbisty. To jsou všechno způsoby, kterými se naprosto jednoznačně omezujou kontrolní mechanismy uvnitř státu.

Já můžu pokračovat. Česká televize, Český rozhlas nepodléhají kontrole ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu. Máme tady senátní návrh, kdyby byla vůle na vládě, mohlo být dávno schváleno stanovisko vlády k tomuto návrhu a mohli jsme to projednávat tady v Poslanecké sněmovně, kdyby byla dohoda, aby Nejvyšší kontrolní úřad zajistil nezávislou kontrolu hospodaření České televize a Českého rozhlasu, když jsme tam teďka nasypali ty miliardy peněz navíc od lidí, kteří nemají televizi, a od firem, které nemají televizi. Tam by měla být zajištěna nezávislá kontrola, proto my tady budeme navrhovat, aby bylo schváleno usnesení ke kontrole hospodaření veřejnoprávních médií, aby to Poslanecká sněmovna urychleně projednala. Máme ještě několik měsíců. Všichni to měli v programech, všichni to slibovali, ať už zleva, nebo zprava, a doteďka to není. Budeme to navrhovat na program jednání, aby se to schválilo ve zrychleném režimu, tak aby se zkrátily lhůty.

Máme tady podivné nákupy, ke kterým dochází v Českých drahách, že tam údajně došlo k narušení hospodářské soutěže za stovky milionů korun. Máme tady Modernizační fond, který má velmi pochybný způsob rozdělování peněz, že pro ty největší holdingy a pro pochybné projekty, jako jsou spalovny, se dávají gigantické dotace. Padesát, šedesát procent není problém. My přeci máme podporovat věci jako zateplování baráků, jako se zateplovaly paneláky, tak aby se nakonec zateplily, snížily se ty náklady, a ne abychom to rozdávali prostě těm největším holdingům, dotace na to, aby se jim to promítlo do čistého zisku, kdy už dneska mají rekordní miliardové zisky.

No a samozřejmě problematika politických stran - to tady bylo zamítnuto v Poslanecké sněmovně, když jsme navrhovali, aby politické strany měly průhledné a dohledatelné financování a výdaje, billboardové plochy aby byly jednoznačně označeny a propojeny se smlouvou - a problematika toho, aby radní v České televizi a Českém rozhlasu předkládali majetková přiznání podle zákona o střetu zájmů, aby to nebylo tak, že si čteme na Seznam Zprávách, že radní České televize jezdí na Svatý Bartoloměj a shodou okolností v té době, kdy tam má oslavu narozenin pátý nejbohatší miliardář v České republice, pan Tykač, a že ti radní potom odmítají říct, za jaké peníze tam jezdí. Tak to potom ve výsledku vypadá, jako kdyby tam prostě byli agenti těch miliardářů, kdyby tam prostě byli jenom jako jejich loutky. Ostatně jsme se dozvěděli i to, že pan Tykač si pozval generálního ředitele České televize spolu s předsedou Rady České televize, panem Matochou, k sobě domů a tam na něj měli tlačit, já nevím, ať odstoupí z funkce a ať nevymáhá škodu čtyři miliony, kterou tam nasekali tím, že nekompetentně odvolávali kontrolní komisi, ačkoliv tam neměli zákonný důvod, neměli to správně odůvodněné. Takže to je spousta věcí.

No a poslední, velmi zajímavá záležitost je zveřejňování soudních rozsudků, protože tato Sněmovna schválila, že se mají zveřejňovat v návaznosti na akční plán boje proti korupci rozsudky i soudů na krajské úrovni. Co se stalo v praxi? Je tady vyhláška na Ministerstvu spravedlnosti, ze které vyplývá, že rozsudky v oblasti korupce, hospodářské kriminality a majetkové kriminality se nezveřejňují, takže oni si dali prostě výjimku tady pro tuhletu korupční trestnou činnost a zodpovídá za to zase pan ministr Blažek, který se nedostavil na dnešní jednání Poslanecké sněmovny.

Takže my budeme navrhovat usnesení Poslanecké sněmovny, tak aby bylo jasné, že bitcoinová aféra není pouze selhání jednotlivce, ale že to je špička ledovce a že je potřeba řešit i těch dalších osmnáct nebo devatenáct oblastí, které jsem tady četl. Budeme chtít písemnou zprávu od vlády, jakým způsobem v těchto záležitostech pokračuje. Takže jenom na závěr svého vystoupení si dovolím shrnout pro pana předsedajícího, že jsem navrhl žádost Poslanecké sněmovny o osobní přítomnost na jednání dnešní mimořádné schůze pana ministra Blažka, pana premiéra Fialy a pana ministra Stanjury a v rámci bodu, pokud bude schválena dnešní mimořádná schůze, předložíme usnesení, které bude směřovat nejenom k vyvození zodpovědnosti v bitcoinové aféře vůči všem zodpovědným aktérům, ale i k systémovým opatřením ve všech dalších rezortech, tak abychom se tady nemuseli znovu scházet nad další korupční kauzou, tak abychom výrazně zmírnili riziko korupce.

Já budu velmi rád, pokud všechny poslanecké kluby zváží tento návrh, protože to budou sledovat občané, budou se dívat, jestli ty sliby boje proti korupci jsou jenom deklaratorní, anebo jestli konečně ukážeme hlasováním v Poslanecké sněmovně, že toto jsou záležitosti, které je potřeba řešit, tak abychom se tady znovu nesetkávali, abychom se pak nemuseli vracet k tomu, kdo byly ty strany, které aktivnější opatření proti korupci zablokovaly. Jsem přesvědčen, že boj proti korupci musíme konečně nakopnout, protože dosavadní opatření se ukázala jako zjevně nedostatečná. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane předsedo. Poznamenal jsem si, že jste zde měl nějaké žádosti, každopádně žádosti nejsou hlasovatelné, ale... (Reakce poslance Michálka mimo mikrofon.) To je návrh usnesení, které předložíte potom v podrobné rozpravě. Vy jste přednesl procedurální návrh, to znamená... To, co jste řekl... (Reakce poslance Michálka mimo mikrofon.) Až po otevření rozpravy. (Poslanec Michálek mimo mikrofon: Toho bodu.) V tom případě poprosím... Protože takhle to nefunguje, aby se procedurální návrhy odkládaly na nějaký čas, protože vždycky procedurální návrh v okamžiku, když zazní, tak se dává hlasovat bezprostředně. To znamená, jestli chcete, abych o tom dal hlasovat, mohu o tom dát hlasovat teď s tím, že říkáte, že po otevření rozpravy chcete, aby zde byli tito tři ministři nebo dva ministři a premiér přítomni. To znamená, v této podobě je daný bod hlasovatelný. Já tedy přivolám kolegyně a kolegy z předsálí. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP