Neprošlo jazykovou korekturou, neautorizováno!


(11.50 hodin)
(pokračuje Karel Havlíček)

Mohu vám garantovat, že tahounem na rozdíl od vás bude opět privátní sektor, ne stát, privátní sektor bude ten, kdo zde bude generovat hospodářský růst. Bude postavena na přidané hodnotě, ne na kvantitě, ale na kvalitě, na tom, abychom zde v uvozovkách vydělávali, a přejdeme od dotační politiky k politice odpisové a připravíme, to vám můžeme garantovat, a máme i plán, jak předvídatelné prostředí například v oblasti energií, zjednodušeně řečeno, snížíme cenu regulované složky.

A mohu vám garantovat, že stát bude opět sloužit, nebude povýšeně poučovat, nebude lhát o skutečném stavu a bude naslouchat. Mimo jiné, kdybyste naslouchali třeba v tom stavebním zákoně, nestalo se vám to, co nastalo.

Když se vrátím zpátky k té bitcoinové kauze, tak ona totiž i ta absence těch lidí z té hospodářské sféry je jedním z důvodů, proč vůbec ta bitcoinová kauza dneska je na stole, protože to už dnes konečně řekl, je všeobecně známo, nešlo o selhání jedince. Vy se to pokoušíte bagatelizovat tím, že to hodíte na jednu osobu. Není to tak. Došlo k systémovému selhání. Celý systém selhal a vy jste vy jste zodpovědní za řízení toho systému, vy jste zodpovědní za dodržování kontrolních mechanismů. A velmi dobře víte, že se na tom pracuje týdny až měsíce, a že to věděli pracovníci úřadů, že to věděli ministři, že to věděli jejich náměstci. Je otázka, z jakých zdrojů to věděli, co udělali pro to, aby tomu zabránili.

Ale já se jenom ptám, jak je možné, že zde nikdo nikoho nevaroval? K čemu máte ty odborné týmy, mimo jiné i ty hospodářské týmy? K čemu máte ty poradce? K čemu máte politické náměstky? Chlubili jste se tady, že vlastně političtí náměstci jsou skvělí, že jsou vynikající. Fajn. Já jsem neměl žádného a moji práci dneska dělají tři ministři. Neměl jsem ani jednoho politického náměstka. Tito tři ministři, kteří dělají moji práci, průmysl, dopravu a vědu, podívejte se, kolik mají politických náměstků, ale kdyby byli dobří, nic proti tomu. Proč je nevarovali, proč vás nevarovali? Nebo to s nimi neřešíte? Proč to nešlo, když jste měl, pane ministře financí, pochybnosti, proč to nešlo na vládu? Je to nejjednodušší, něco vám pošle pan ministr Blažek a vy, jak tvrdíte, vy jste s tím nesouhlasil. Ale co jste teda dělal po dobu těch několika měsíců, když jste s tím nesouhlasil?

Vy jste říkal: No, pak mi to řekl neformálně, někde jste byli na pivu nebo kde, že už je ukonáno. No, to už jsem se teprve naštval. A proč jste v situaci, když jste s tím nesouhlasil, s tím nešel na vládu? To je přece to nejjednodušší, ne nejjednodušší, to je dokonce vaší povinností s tím na tu vládu jít a říct: Já tady mám problém, jedna miliarda s otazníkem, odkud jde, ať to prověří ten tým, ten tým, ten tým, a ta vláda má rozhodnout a vytvořit vám svým způsobem i politické krytí, chcete-li to takhle říct.

Proč jste to neřešil s panem premiérem? Proč jste za ním nešel a neřekl jste: Máme tady problém, pane premiére, a může to ohrozit celou vládu, může to ohrozit naši stranu. Vždyť je to jedna strana. Proč jste nepřišel za panem premiérem Fialou a neřekl jste mu, že zde je spor mezi vámi a panem ministrem Blažkem?

A kde máte ministra pro digitalizaci? Vždyť jste si ho vytvořili, vytvořili jste si digitální tým. Kde máte digitální informační agenturu, když jste tam nahrnuli stovky lidí, nebo ne stovky, ale přes sto lidí, že vám nikdo neřekl, jak fungují bitcoiny, že zanechávají digitální stopu. Nikdo vám neřekl, co je to nelegální tržiště? Nikdo vám neřekl, jak se to obchoduje? Nikdo vám neřekl to, pro boha svatého, že když přijmete z toxického prostředí 1 miliardu bitcoinů a někomu je prodáte a logicky on v dobré víře od vás nakoupí, že elektronická stopa mu to zablokuje a že to bude mít znehodnocené a že za vámi přijde a bude ty prachy chtít po vás zpátky?

Vy nejste chudí příbuzní, vy máte kolem sebe neomezené možnosti, neomezené možnosti náměstků, poradců a tak dále. Nic z toho nezafungovalo. Proto říkáme, že to je selhání systému. No, logicky, protože místo těch kompetentních lidí kolem sebe máte kamarády. Ten mi dělal poradce v minulosti, ten byl můj kamarád, ten nám pomohl v kampani, ten nás podporoval, tomu něco dlužíme, ten na nás něco ví. Takhle jste si poskládali kamarády kolem sebe, ale budiž, když jste s těmi kamarády, ale proč vás tedy kompetentně nevarují? Protože jsou nekompetentní. Protože to nevědí. To je to selhání té státní správy, to je to, k čemu já celou dobu mířím. To je, kdy my říkáme, že selhal systém, ale systém, který vy jste si dotvořili, systém, který nezafungoval, za který vy nesete plnou odpovědnost, a tohleto z vás nikdo nesejme.

A to bych tady mohl ještě říct, že jste si vytvořili Foltýna, ale to už bych se opakoval, který teď mlčí jako ryba.

Ten závěr je takový, že jsou v zásadě pouze dvě možnosti, jiné nejsou. Nehledejte v tom nic jiného. Buď jste o všem věděli a jedete v tom, anebo jste naprosto mimořádně neschopní vyhodnotit stav, vyhodnotit rizika, jednat, eliminovat rizika.

A pokud je tedy varianta A, že jste o všem věděli a jedete v tom, tak patříte před soud. Ve druhém případě nepatříte do politiky.

Je mně líto, protože pokud z toho hrajete na tu variantu B, čemuž rozumím, protože před ten soud asi nechcete, pak máte jednu jedinou možnost, jak to ze sebe sejmout. Dneska podat demisi, když ne dneska, tak v nejbližších hodinách nebo v nejbližších dnech, a s tou demisí dovládnout. My vás nebudeme honit jako zajíce, protože jsme rozumní a uvědomujeme si, že v červenci, v srpnu, v září, tady žádná úřední vláda už žádnou hitparádu neudělá. Ale vy byste měli dohrát vaši vládu v rámci vládnutí v demisi, nedělat žádná zásadní rozhodnutí, dokodrcat to do konce tohoto volebního období a poté nechť rozhodnou voliči, co s vámi. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Aleš Juchelka: Také děkuji. V tuto chvíli je na řadě pan předseda Michálek a po něm poté Marek Rozvoral, který je s přednostním právem pověřený po Radimovi Fialovi, který je omluven od 11 hodin do konce jednacího dne. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych tedy si dovolil přerušit ten blok vystoupení kolegů z ANO a SPD a vystoupit za nás, za Pirátskou stranu, za náš klub, kteří jsme jako první otevřeli kauzu ministra spravedlnosti pana Blažka. A domnívám se, že to není pouze kauza ministra Blažka, ale je to kauza i ministra financí Stanjury a vláda nám tady jednoznačně dluží odpovědi v té takzvané bitcoinové aféře.

Pojďme si to zrekapitulovat. My tady máme situaci, kdy tunelář a drogový dealer ukradl bitcoiny za tři až 11 miliard korun z drogového tržiště. Tento člověk přijde na Ministerstvo spravedlnosti, už byl pravomocně odsouzen za vykradení jiného nelegálního tržiště a řekne, že když dostane zpátky počítače, které obsahují zaheslované přístupy, tak že dá České republice miliardu. Pak se to zázračně stane, soud mu vrátí ty počítače. Soud neví, že ten dealer má ta hesla, protože ten tunelář tvrdí, že hesla zapomněl a tu informaci, že ta hesla má, mají k dispozici dva politici české vlády, a to ministr Blažek a ministr Stanjura.

A poslední část toho dějství, toho příběhu, spočívá v tom, že ten tunelář mizí s miliardami na svých bitcoinových peněženkách do Asie a tam se pokouší je vyprat přes neregulované směnárny.

Podstata této kauzy spočívá v tom, že tito dva politici, pan Blažek a pan Stanjura, neudělali to, co by udělal každý rozumný člověk, čili nešli na policii oznámit tuto závažnou činnost, toto podezření, tyto informace, aby si to mohla policie pospojovat a konat, protože to se nestává opravdu každý den, že by za vámi přišel někdo a říkal, že vám daruje miliardu, a současně šlo o pravomocně odsouzeného, tedy tuneláře, a vy jste to věděli. A tím, že to neoznámili policii, tak znemožnili policii zabavit až těch 10 miliard korun. 10 miliard korun je ta částka, která ušla České republice. Čili není to tak, že by tady stát jenom vydělal na té kauze, ale stát selhal ve své základní povinnosti zajišťovat zločincům výnosy z trestné činnosti a ty využívat pro potřeby státu tak, jak to podle zákona má fungovat. 10 miliard korun, představte si jenom, co by za to mohlo být: 2 500 bytů, 20 magnetických rezonancí do nemocnic. Mohli bychom zafinancovat léčbu pro 2 000 nemocných dětí, na které se dneska skládají sbírky lidí na internetu, mohli bychom z toho financovat celé naše vězeňství po dobu jednoho roku, anebo bychom to zkrátka mohli dát na snížení státního dluhu, protože těch 10 miliard už je poměrně velká částka. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP